11 вересня 2025 року
м. Київ
справа №340/477/23
адміністративне провадження № К/990/31157/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року (головуючий суддя: Пасічник Ю.П.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2023 року (головуючий суддя: (головуючий суддя: Коршуна А.О., суддів: Чередниченка В.Є., Чепурнова Д.В.) у справі № 340/477/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
І. РУХ СПРАВИ
У лютому 2023 році ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) в якому просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови ГУ ДФС у Кіровоградській області в підготовці та видачі позивачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною штатною посадою із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, станом на 05.03.2019 року, на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року;
- зобов'язати ГУ ДФС у Кіровоградській області сформувати та видати позивачу довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною штатною посадою станом на 05.03.2019 року, на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови №704 і Порядку №616 за правилами пункту 5 Порядку №45 для проведення обчислення та перерахунку основного розміру моєї пенсії з 01.04.2019 року, з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року та з 01.02.2022 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.2023, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.08.2023, у задоволенні позову відмовлено.
12.09.2023 на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача, надіслана 07.09.2023, у якій скаржник просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10.08.2023 і прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 25 вересня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 13 серпня 2025 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_1 проходив службу в податковій міліції, а після звільнення з військової служби та виходу на пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
З 17 серпня 2011 року позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 61 % відповідних сум грошового забезпечення.
18.01.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення та подання до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 30.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 для перерахунку пенсії за відповідною штатною посадою із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з урахуванням положень постанови № 704 і Порядку № 616, за правилами пункту 5 Порядку № 45.
Відповідач листом від 26.01.2023 відмовив позивачу у виготовленні нової довідки зазначаючи, що станом на день надання відповіді, не визначено уповноваженого органу, який готує та подає документи для призначення пенсії особам, звільненим з органів податкової міліції.
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач є колишнім працівником податкової міліції, а тому з 05.03.2019, у нього не виникло права на перерахунок пенсії, оскільки визнані рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 позивача не стосуються і перерахунок його пенсії не регулювали.
В оскаржуваних рішеннях зазначається, що під час судового розгляду не встановлено факту підвищення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців із застосовуванням механізму визначеного пунктом 4 Постанови №704, що вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки відсутня обов'язкова умова для такого перерахунку, яка передбачена частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Відсутність права у позивача на перерахунок пенсії свідчить про відсутність у відповідача підстав для видання (направлення пенсійному органу) довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є оскарження судових рішень, які визначені частиною першою статті 328 КАС України, з посиланням на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пункту 4 постанови КМУ № 704 у первісній редакції стосовно наявності підстав для видачі працівникові податкової міліції оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Скаржник зазначає, що судами першої та апеляційної інстанцій не враховано висновки Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19 та висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 13.12.2022 у справі № 240/12647/21.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін, оскільки підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
VІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Перевіряючи у межах повноважень, визначених частинами першою, другою статті 341 КАС України, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, а також надаючи оцінку аргументам позивача, висловленим у касаційній скарзі, Верховний Суд виходить з такого.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).
Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначених в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.
Також Постановою № 103 було внесено низку змін до Порядку № 45, зокрема:
- пункт 5 викладено в новій редакції;
- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з положеннями пунктів 1-5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Отже, з 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач звернувся до ГУ ДФС у Кіровоградській області із заявою про надання довідок про розмір грошового забезпечення, з урахуванням висновків, викладених в адміністративних справах № 160/8324/19, для здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених згідно з Постановами № 704 та № 616.
Водночас, відповідач, не заперечуючи право позивача на отримання відповідних довідок та здійснення перерахунку його пенсії повідомив, що станом на день розгляду його заяви, не визначено уповноваженого органу, який готує та подає документи для призначення пенсії особам, звільненим з органів податкової міліції.
Своєю чергою, суди попередніх інстанцій вирішуючи позовні вимоги, не надали жодної оцінки підставам відмови ГУ ДФС у Кіровоградській області в підготовці та не встановили необхідні для спірного питання обставини щодо надання позивачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною штатною посадою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам у межах доводів та вимог касаційної скарги (щодо способу захисту порушених прав), Верховний Суд виходить з такого.
Частиною четвертою статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на встановлений під час касаційного перегляду факт неналежного розгляду ГУ ДФС у Кіровоградській області порушеного позивачем питання, у колегії суддів відсутні підстави вважати, що виконано усі визначені законом передумови, необхідні для застосування чи відмови у застосуванні такого способу захисту порушених прав, про який просить позивач.
Так, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Колегія суддів наголошує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту, застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.
Зважаючи на те, що судами попередніх інстанцій не встановлено фактичних обставин справи та не надано оцінки суті спору у контексті спірних правовідносин, колегія суддів вважає, що у цьому конкретному випадку, з метою належного захисту прав ОСОБА_1 , необхідно визнати протиправною відмову відповідача та зобов'язати повторно розглянути його заяву про надання довідок щодо розміру грошового забезпечення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Частиною першою статті 351 КАС України передбачено, що суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
За наведеного правового регулювання, рішення судів попередніх інстанцій необхідно скасувати у зв'язку із неправильним застосуванням норм матеріального права, з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Зважаючи на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 351, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд,
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2023 року в адміністративній справі № 340/477/23 скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області щодо відмови в підготовці та видачі ОСОБА_1 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною штатною посадою із зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, станом на 05.03.2019 року, на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною штатною посадою станом на 05.03.2019 року, на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін
Я. О. Берназюк
А. А. Єзеров