Ухвала від 11.09.2025 по справі 380/3358/25

УХВАЛА

11 вересня 2025 року

м. Київ

справа №380/3358/25

адміністративне провадження №К/990/33883/25

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Кравчука В.М.

розглянув клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2025 року

у справі № 380/3358/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області, відповідач, скаржник), в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.01.2025 понижуючими коефіцієнтами, передбаченими п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та ст. 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059- ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік»;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії позивачу без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 роги у період воєнного стану», ст. 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених платежів.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 31.03.2025, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025, позов задовольнив.

11.08.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ ПФ України у Львівській області, в якій останнє з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Верховний Суд ухвалою від 29.08.2025 відкрив касаційне провадження у справі.

ГУ ПФ України у Львівській області, звертаючись з касаційною скаргою, подало клопотання про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025.

Клопотання обґрунтовано тим, що проведення виплати пенсії позивачу на підставі оскаржуваного рішення суду першої інстанції може призвести до втрат державного бюджету. При цьому органи Пенсійного фонду України, у разі задоволення касаційної скарги, позбавлені можливості повернути кошти, виплачені на виконання судового рішення.

Вирішуючи клопотання про зупинення виконання судових рішень, Суд виходить з такого.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 340 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.

Згідно з ч. 1 ст. 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Стаття 129-1 Конституції України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Отже, розгляд питання про зупинення дії оскарженого судового рішення має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати з огляду на дію оскарженого судового рішення.

Тлумачення ч. 4 ст. 340 у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 375 КАС України також свідчить про те, що заява про зупинення дії рішення має містити належне обґрунтування потреби зупинення дії судового рішення, та до неї мають бути долучені, за наявності, докази, що свідчили б про загрозу настання незворотних наслідків внаслідок дії судових рішень, які набрали законної сили.

Тобто для зупинення дії оскарженого судового рішення потрібна наявність поважних причин, які б давали підстави для зупинення виконання рішення.

Разом з тим, клопотання про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025 не містить обґрунтування, яке могло б підтвердити наявність підстав для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень.

Тому, на підставі п. 4 ч. 4 ст. 340 та ч. 1 ст. 375 КАС України, у задоволенні цього клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 340, 355, 375 КАС України, Суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2025 року у справі № 380/3358/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук