Постанова від 12.09.2025 по справі 380/22610/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/22610/23 пров. № А/857/11557/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року, прийняте суддею Костецьким Н.В. у місті Львові, у справі за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та спонукання до вчинення дії,-

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Західного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції (надалі - відповідач) про визнання протиправними дії щодо надання довідки про грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з недостовірними даними у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704);

- зобов'язання підготувати та направити до ГУ ПФУ у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та з урахуванням положень Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу згідно 33-35 тарифного розряду установи виконання покарань, що відповідає посаді заступника начальника установи, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі 150%, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 відмовлено в позові.

Суд зазначив, що на момент звільнення позивача зі служби в установі виконання покарань (30.06.2017) діяли норми постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (втратила чинність 01.03.2018) (далі - Постанова №1294).

У позовній заяві позивач стверджує, що при звільненні тарифний розряд установи виконання покарань посади заступника начальника установи ОСОБА_1 становив 33-35.

Суд вважає помилковими такі твердження позивача, оскільки, як вже було зазначено судом, на час звільнення позивача із служби в установі виконання покарань, була чинною Постанова №1294, яка затверджувала Схему посадових окладів осіб начальницького складу установ виконання покарань (додаток 22), у якій відсутні будь-які тарифні розряди.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача підготувати і направити до ГУ ПФУ у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача із обов'язковим зазначенням, зокрема, премії в розмірі 150%, то для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Вважає, що вказане судове рішення прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що в оспорюваній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.04.2023 за №5к/вих./7.2./2048 зазначено, що скаржнику враховано посадовий оклад в сумі 5 780,0 грн., що відповідає посаді керівника структурних підрозділів усіх найменувань, відповідає 29 тарифному розряду установи, та є нижчим за оклад посади ОСОБА_1 при звільненні - заступника начальника установи (33-35 тарифний розряд).

При звільненні тарифний розряд установи виконання покарань посади заступника начальника установи ОСОБА_1 становив 33-35, посадовий оклад відповідно до якого 6 340,00 - 6 630,00 грн., а не 5 780,00 грн., як вказано в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.04.2023 за №7.2./2048.

Судом безпідставно не враховано, що підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Таким чином, Постановою № 704 не встановлено обмежень щодо розміру премії, вказуючи лише розміру премії не менше як 10 відсотків.

Просить скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою задовольнити позов.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, приходить до наступного.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд у повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до витягу з наказу Державної установи «Личаківська виправна колонія (№30)» від 30.06.2017 №39 о/с «По особовому складу», підполковника внутрішньої служби ОСОБА_1 , головного бухгалтера установи, звільнено зі служби 30.06.2017 відповідно до п.п. 2 п. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Львівській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-XII (надалі як і раніше - Закон №2262-XII).

У зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45, позивач звернувся до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою від 04.04.2023, просив підготувати та направити до ГУ ПФУ у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою, яку він обіймав на час звільнення.

У відповідь на заяву позивача, відповідачем видано довідку від 05.04.2023 №5к/вих./7.2./2048 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою, його останній штатній посаді - головний бухгалтер Личаківської ВК №30, для перерахунку пенсії.

Згідно вищевказаної довідки відповідача, грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою, його останній штатній посаді становить: посадовий оклад - 5780,0 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,0 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 3235,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби 39,1 % - 4076,37 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність) - 0,00 грн.; премія 68,3 % - 3947,74 грн. Усього 18449,61 грн.

Позивач не погоджується із зазначеним у довідці відповідача від 05.04.2023 розміром посадового окладу, оскільки посадовий оклад в сумі 5780,0 грн., що відповідає посаді керівника структурних підрозділів усіх найменувань, 29 тарифному розряду установи, є нижчим за оклад його посади при звільненні - заступника начальника установи (33-35 тарифний розряд). При звільненні тарифний розряд установи виконання покарань посади заступника начальника установи ОСОБА_1 становив 33-35, посадовий оклад відповідно до якого 6 340,00 - 6 630,00 грн., а не 5780,00 грн., як вказано в довідці відповідача. Зауважує, що відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 13.03.2018 №685/5, (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 березня 2018 за № 289/31741) «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», тарифний розряд за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та державних підприємств, слідчих ізоляторів, тарифний розряд начальника установи виконання покарань, слідчі ізолятори, діяльність яких оптимізована шляхом консервації становить 34-36. Вказує, що на дату звільнення була чинна постанова Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 (втрата чинності 01.03.2018) «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Відповідно до Схеми посадових окладів осіб начальницького складу установ виконання покарань (додаток 22) ОСОБА_1 враховано посадовий оклад в розмірі 1970 грн. як заступнику начальника установи, що підтверджується і листом ГУ ПФУ у Львівській області від 27.08.2018 за №3638/Г-20/077.05-06 та грошовим атестатом № 11 від 04.10.2017. З наведених підстав звернувся із позовом до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Частиною першою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальні управління Пенсійного фонду України, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, згідно з п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судом із матеріалів справи встановлено, що на момент звільнення позивача зі служби в установі виконання покарань (30.06.2017) діяли норми постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (втратила чинність 01.03.2018) (далі як і раніше - Постанова №1294).

Відповідно до Схеми посадових окладів осіб начальницького складу установ виконання покарань, затвердженої Постановою №1294 (додаток 22), розмір посадового окладу заступника начальника установи, при плановому наповненні установи 501-1000 осіб, становив 1970 грн.

У листі від 27.08.2018 №3638/Г-20/07.05-06 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивача про те, що за матеріалами пенсійної справи позивачу з 01.07.2017 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі наданих уповноваженим структурним підрозділом документів, зокрема, грошового атестату від 29.09.2017 № 11 та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 11, у розмірі 40 % сум грошового забезпечення, яке складається, зокрема, з посадового окладу у розмірі 1970,00 грн.

Наказом Міністерства юстиції України від 13.03.2018 № 685/5 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.03.2018 за № 289/31741, далі Наказ № 685/5) затверджено, зокрема, Схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів.

Згідно вказаної Схеми тарифних розрядів, тарифний розряд установ виконання покарань та слідчих ізоляторів з плановим наповненням понад 500 осіб: за посадою начальник установи, слідчого ізолятора становить 34-36; за посадою головний бухгалтер - начальник відділу у виправних колоніях, слідчих ізоляторах, установах виконання покарань, що виконують функції слідчого ізолятора, становить 28.

Відповідно до Схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, затвердженої Постановою №704 (додаток 8), тарифний розряд за посадою начальника установи виконання покарань, слідчого ізолятора становить 33-37.

У своїй апеляційній скарзі позивач стверджує, що при звільненні тарифний розряд установи виконання покарань посади заступника начальника установи Гери О.Ф. становив 33-35.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про помилковість таких тверджень, оскільки, як вже було зазначено судом, на час звільнення позивача із служби в установі виконання покарань, була чинною Постанова №1294, яка затверджувала Схему посадових окладів осіб начальницького складу установ виконання покарань (додаток 22), у якій відсутні будь-які тарифні розряди.

Крім цього, Схема тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів, затверджена Наказом № 685/5, та Схема тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, затверджена Постановою №704, не встановлюють тарифний розряд 33-35 щодо будь-якої із посад посадових осіб установ виконання покарань чи Державної кримінально-виконавчої служби.

З приводу позовних вимог про зобов'язання відповідача підготувати і направити до ГУ ПФУ у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача із обов'язковим зазначенням, зокрема, премії в розмірі 150%, то, як вірно звернув увагу суд першої інстанції, відповідно до довідки відповідача від 05.04.2023 №5к/вих./7.2./2048 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою, його останній штатній посаді, премія становить 68,3 відсотки.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи наведене вище, вірним є висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).

Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Апеляційну ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року в справі №380/22610/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. М. Обрізко

судді Л. П. Іщук

Т. І. Шинкар