Постанова від 11.09.2025 по справі 380/23120/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/23120/24 пров. № А/857/17690/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,

з участю секретаря судових засідань Клим О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

суддя у І інстанції Гавдик З.В.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення 01 квітня2025 року,

ВСТАНОВИВ :

11 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради (далі - Шевченківська РА) щодо незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів в районі будинку № 25 по вул. С. Бандери у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області у частині невиконання обов'язку провести демонтаж двох незаконно встановлених пристроїв примусового зниження швидкості (лежачих поліцейських);

зобов'язати Шевченківську РА здійснити демонтаж двох незаконно встановлених пристроїв примусового зниження швидкості (лежачих поліцейських) у районі будинку № 25 по вул. С. Бандери у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року у справі №380/23120/24 позов було задоволено.

При цьому суд першої інстанції виходив із того, що відповідач жодним доказом не спростував того, що на ділянці дороги по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області встановлено два пристрої примусового зниження швидкості без надання дозволу органом місцевого самоврядування та відповідного погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції України.

Забезпечення безпечного експлуатаційного стану ділянки дороги по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області покладено на Шевченківську РА. Відділ безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції у Львівській області (далі - ВБДР УПП) звертався до відповідача з вимогами № 631 від 23 квітня 2024 року та № 803 від 18 червня 2024 року про необхідність негайного вжиття заходів щодо демонтажу самовільно влаштованих пристроїв примусового зниження швидкості по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі, однак на час розгляду справи Шевченківська РА не надала суду належних доказів про виконання зазначених вимог, а отже такі залишаються невиконаними, що є доказом протиправної бездіяльності органу місцевого самоврядування.

Відтак, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити демонтаж двох зазначених незаконно встановлених пристроїв примусового зниження швидкості на цій ділянці дороги є підставними та підлягають задоволенню.

У апеляційному порядку рішення суду першої інстанції оскаржено Шевченківською РА, яка просила таке скасувати та у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції при винесені оскаржуваного рішення не з'ясував всі обставини, що мають значення для правильного вирішення цієї справи. Стверджує, що відповідач не зміг вчасно надати відзив та повну інформацію щодо поточного стану врегулювання питання організації дорожнього руху на вул. С. Бандери у селищі Брюховичі.

Окрім того зазначає, що на тепер схема організації дорожнього руху на вул. С. Бандери у селищі Брюховичах розглянута та узгоджена Управлінням патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (далі - УПП).

29 квітня 2025 року на адресу Шевченківської РА надійшла заява ОСОБА_2 про надання дозволу на встановлення на вул. С. Бандери, 25 у селищі Брюховичі сертифікованого пристрою примусового зниження швидкості висотою 50 мм, до якої долучено погоджений Проект організації дорожнього руху, розроблений ТОВ «Про Мобіліті Консалт» та лист Управління патрульної поліції у Львівській області від 05 березня 2025 року про погодження Проекту організації дорожнього руху на вул. С. Бандери у селищі Брюховичі.

Скаржник звертає увагу, що вказана ділянка на вул. С. Бандери у селищі Брюховичі обмежена лісопарковою зоною та в основному характеризується пішохідно-прогулянковою зоною. На цій ділянці облаштований огороджений дитячий майданчик. Враховуючи характер вулиці, наявність додаткових засобів дотримання безпеки дорожнього руху на цій ділянці відповідає діючому державному стандарту ДСТУ 4123:2020.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 підтримав доводи, викладені у оскаржуваному судовому рішенні, заперечив обґрунтованість апеляційних вимог та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Додатково просив відшкодувати витрати на професійну правничу допомогу у апеляційному суді, детальний розрахунок яких буде подано по закінченню апеляційного перегляду у встановлений строк.

Представник Шевченківської РА у судовому засіданні апеляційного суду підтримала подану апеляційну скаргу доводами, аналогічними до тих, що зазначені у її тексті. Просила скасувати рішення суду першої інстанції та у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Представник Стоянського С.С. у ході апеляційного розгляду заперечив обґрунтованість вимог апелянта доводами, викладеними у відзиві на апеляційну скаргу. Просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог скаржника, виходячи із такого.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на проїжджій частині дороги по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області було встановлено два пристрої примусового зниження швидкості, що підтверджується фотознімками їхнього місця розташування та актами обстеження ділянки вуличної-шляхової мережі від 22 квітня 2024 року та 12 червня 2024 року, складеними інспекторами ВБДР УПП.

Під час проведення обстеження ділянки дороги по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області встановлено недоліки її утримання та експлуатації, а саме облаштування пристроїв примусового зниження швидкості без відповідного погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції. За результатами обстеження ділянку дороги визнано такою, що не відповідає вимогам ДСТУ 4123-2020. Забезпечення безпечного експлуатаційного стану вказаної ділянки дороги (вулиці) покладено на Шевченківську РА.

На письмовий запит позивача від 07 вересня 2023 року щодо надання дозволу на облаштування пристроїв примусового зниження швидкості у місці їхнього розташування по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі відповідач надав відповідь про те, що Шевченківською РА дозвіл на встановлення пристроїв за вказаною адресою не надавався.

УПП надало письмову інформацію від 23 березня 2024 року, згідно із якою на його адресу не надходило звернень від Шевченківської РА щодо проведення спільного комісійного обстеження на предмет встановлення осіб, причетних до здійснення самовільного монтажу пристроїв примусового зниження швидкості по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі.

Працівниками ВБДР УПП було здійснено обстеження ділянки вулично-шляхової мережі та встановлено, що за вказаною адресою облаштовані пристрої примусового зниження швидкості, про що було складено відповідні акти. Встановити осіб, причетних до облаштування зазначених пристроїв, не виявилося можливим.

З метою виконання покладених на поліцію завдань, а також для забезпечення безпеки дорожнього руху, голові Шевченківської РА надіслано вимоги № 631 від 23 квітня 2024 року та № 803 від 18 червня 2024 року щодо демонтажу самовільно облаштованих пристроїв примусового зниження швидкості вул. С.Бандери, 25 у смт. Брюховичі.

Позивач, який проживає на вул. С. Бандери у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області, вважав бездіяльність Шевченківської РА протиправною та такою, що порушує його права та інтереси, а тому звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.

При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 16, 17 Закону України “Про автомобільні дороги» визначено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.

Відповідно до статті 6 Закону України “Про дорожній рух», до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.

Згідно з частинами 1, 2 статті 27 цього ж Закону, організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів інформаційно-комунікаційних та автоматизованих систем керування та нагляду за дорожнім рухом відповідно до правил і нормативів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із відповідними підрозділами Національної поліції. До вказаних проектів і схем за приписами відповідних підрозділів Національної поліції можуть бути внесені зміни та доповнення. Організація дорожнього руху здійснюється спеціалізованими службами, що створюються відповідними органами: на автомобільних дорогах, що перебувають у власності територіальних громад, - органами місцевого самоврядування; на інших автомобільних дорогах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами; на залізничних переїздах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки на залізничному транспорті. Зміни в організації дорожнього руху з метою підвищення інтенсивності руху транспортних засобів за рахунок зниження рівня безпеки дорожнього руху не допускаються.

Пунктом 5 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, передбачено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, користувачі дорожніх об'єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов'язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об'єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об'єктів, забрудненню навколишнього середовища.

Згідно із пунктом 11 цих же Єдиних правил, - власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об'єктів, зобов'язані постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух.

Судом першої інстанції безспірно встановлено, що забезпечення безпечного експлуатаційного стану ділянки дороги по вул. С. Бандери, 25 у селищі Брюховичі Львівського району Львівської області покладено на Шевченківську РА.

Окрім того, сторонами не заперечується те, що ВБДР УПП зверталося до Шевченківської РА з вимогами № 631 від 23.04.2024 та № 803 від 18.06.2024 про необхідність негайного вжиття заходів щодо демонтажу самовільно влаштованих пристроїв примусового зниження швидкості по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі.

Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України “Про автомобільні дороги» основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів і організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, правилами та нормами.

За приписами пунктів 1, 3 частини 1 статті 21 цього ж Закону органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів, а також розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв.

Згідно із статтею 24 Закону України “Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, правила користування ними та їх охорони затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини 1 статті 32 Закону України “Про автомобільні дороги» користувачі автомобільних доріг та учасники дорожнього руху мають право на безперервні, безпечні та зручні умови руху.

У ході апеляційного розгляду представник Шевченківської РА визнала те, що на ділянці дороги по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області було встановлено два пристрої примусового зниження швидкості без надання дозволу органом місцевого самоврядування та відповідного погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції України. У відповідь на звернення ВБДР УПП до Шевченківської РА № 631 від 23.04.2024 та № 803 від 18.06.2024 відповідачем не було вжито необхідних заходів для усунення виявлених порушень законодавства шляхом демонтажу вказаних пристроїв примусового зниження швидкості навіть на час апеляційного розгляду.

Оцінюючи доводи апелянта про те, що 29 квітня 2025 року на адресу Шевченківської РА надійшла заява ОСОБА_2 про надання дозволу на встановлення на вул. С. Бандери, 25 у селищі Брюховичі сертифікованого пристрою примусового зниження швидкості висотою 50 мм, до якої долучено погоджений Проект організації дорожнього руху, розроблений ТОВ «Про Мобіліті Консалт» та лист Управління патрульної поліції у Львівській області від 05 березня 2025 року про погодження Проекту організації дорожнього руху на вул. С. Бандери у селищі Брюховичі, апеляційний суд зазначає, що вказані обставини не спростовую наявності двох самовільно влаштованих пристроїв примусового зниження швидкості по вул. С. Бандери, 25 у смт. Брюховичі Львівського району Львівської області та необхідності їх демонтажу, що не виключає подальшої організації дорожнього руху на вказаній вулиці у відповідності то встановлених вимог.

Підсумовуючи наведене, на переконання апеляційного суду, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи цей публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

апеляційну скаргу Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року у справі №380/23120/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т. В. Онишкевич

судді Л. Я. Гудим

В. Я. Качмар

Постанова у повному обсязі складена 12 вересня 2025 року.