Постанова від 12.09.2025 по справі 380/30473/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/30473/23 пров. № А/857/2613/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача Шинкар Т.І.,

суддів Іщук Л.П.,

Обрізка І.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року (головуючий суддя Лунь З.І.), ухвалене за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в м. Львів у справі №380/30473/23 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

28.12.2023 ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, в якому просить визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 9554123/42634876 від 19.09.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» (код ЄДРПОУ: 42634876), датою її отримання, а саме: 07.08.2023.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року позов задоволено повністю.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, а також те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних, так як спірні рішення не відповідають встановленим у ч.2 ст.2 КАС України критеріям обґрунтованості, добросовісності, розсудливості та на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Львівській області подало апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року з підстав неправильного застосування норм матеріального права, та ухвалити нове, яким відмови в задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб'єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку. Відтак, апелянт вважає, що у Головного управління ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому такі є правомірними.

Враховуючи положення статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо можливості розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване рішення суду першої інстанції вимогам статті 242 КАС України відповідає.

З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» зареєстроване 19.11.2018 як юридична особа, що знаходиться за адресою: 79026, Львівська обл., місто Львів, вул. Лукаша М., будинок 4-Б, офіс 1, ЄДРПОУ 42634876, що підтверджується Інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що розміщена на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), набуло правового статусу суб'єкта господарювання юридичної особи, як платник податків, зборів (обов'язкових платежів), знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» є: 35.11 Виробництво електроенергії.

Директором Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» з 29.12.2022 був ОСОБА_1 .

Згідно протоколу № 01/05/2023-ЗД загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» від 01.05.2023, директором ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» обрано ОСОБА_2 з 02.05.2023 терміном на 1 календарний рік.

Відповідно до наказу від 01.05.2023 № 3/к з особового складу про прийняття Андрія Припіна на посаду директора, ОСОБА_2 , у зв'язку з обранням директором, приступив до виконання обов'язків директора ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» з 02 травня 2023 року за основним місцем роботи на умовах контракту.

ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було здійснено нове будівництво: назва об'єкта будівництва: «Будівництво виробничого об'єкту електрогенераторної (когенераційної) установки для виробництва електричної енергії на території Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області», затверджене Державною інспекцією архітектури та містобудування України 44245840. Код ДКБС 2302.4 Електростанції на нетрадиційних джерелах енергії. Клас наслідків СС1. Рік завершення будівництва: 82022. Адреса: Львівська обл., Львівський район, Львівська територіальна громада, с. Малехів (станом на 01.01.2021), вулиця Жовківська.

Згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, реєстраційний номер: ІУ101220705215.

ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» є виробником електричної енергії та реалізує її покупцям на внутрішньому ринку.

Згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 26.07.2022 № 804, ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка.

Як вбачається з додатка до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 26.07.2022 № 804 - місце провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», назвою об'єкта електроенергетики (у тому числі черги будівництва, пускового комплексу) є виробничий об'єкт електрогенераторна (когенераційна) установка для виробництва електричної енергії, місцезнаходженням об'єкта електроенергетики (у тому числі черги будівництва, пускового комплексу) є Львівська обл., Львівський район, Львівська територіальна громада, с. Малехів, вул. Жовківська, кадастровий номер земельної ділянки 4622785700:04:001:0019, встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання є 625 кВт.

Для забезпечення господарської діяльності ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» укладено: Договір про надання послуг комерційного обліку електричної енергії № 010 від 29.06.2022, між ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ», як Виконавцем, згідно з ч. 1 якого в порядку, в строк та на умовах, передбачених цим Договором, Виконавець надає Замовнику передбачені п.1.2. цього Договору спеціалізовані послуги комерційного обліку, надалі - Послуги, та на підтвердження їх належного виконання складає щомісячно Звіти про надані послуги, а Замовник зобов'язується оплачувати вказані Послуги відповідно до умов Договору.

Послуги надаються через систему АСКОЕ Замовника. Виконавець надає Замовнику наступні Послуги: підготовка даних комерційного обліку виробленої та відпущеної електричної енергії, опитування Автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії, завантаження даних комерційного обліку відпущеної електричної енергії на веб-сайті НЕК «УКРЕНЕРГО», завантаження даних комерційного обліку відпущеної електричної енергії за версією №2, внесення прогнозних даних відпуску електричної енергії на веб-сайті ДП «Гарантований покупець», контролює повноту та достовірність даних, перевірка об'ємів виробництва (виробітку) електричної енергії та підготовлення проектів актів відпуску (купівлі-продажу) електричної енергії з ДП «Гарантований покупець», проведення консультацій з питань роботи платформи MMS НЕК «УКРЕПЕРГО», підготовка та відправлення проектів актів виробітку електричної енергії, консолідація даних виробництва (виробітку) електричної енергії за місяць, підготовка та погодження проектів актів звірки показників лічильників.

Платіжною інструкцією № 123 від 06.07.2023, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було перераховано на рахунок ТзОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» грошові кошти у сумі 16020,00 грн з призначенням платежу: оплата за диспетчерські послуги за 07.2023 згідно з договором № 010 від 29.06.2022 у сумі 13350,00 грн., ПДВ - 20% 2670.00 грн.

Згідно акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 217 від 31.07.2023, підписаного Тз ОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ», як Виконавцем, Виконавцем були проведені наступні роботи (зроблені такі послуги): надання спеціалізованих послуг із диспетчеризації на загальну суму з ПДВ 16 020, 00 грн.

Договір надання інформаційно-консультаційних послуг з експлуатації системи збору та утилізації біогазу на полігоні твердих побутових відходів № 06-07/ІК від 06.07.2022, між ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 , як Виконавцем, згідно з п. 1.1. якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання з надання інформаційно-консультаційних послуг з експлуатації системи збору та утилізації біогазу на полігоні твердих побутових відходів, на об'єкті Замовника розташованому за адресою: у селі Великі Грибовичи Жовківського району Львівської області.

Платіжною інструкцією №120 від 06.07.2023, ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було перераховано на рахунок ФОП ОСОБА_3 грошові кошти у сумі 40000,00 грн з призначенням платежу: оплата згідно з договору №06-07/ІК від 06.07.2022 інформаційно-консультативних послуг з експлуатації системи збору та утилізації біогазу на полігоні за 07.2023 без ПДВ.

Згідно з акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 90 від 31.07.2023, підписаного ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ФОП ОСОБА_3 , як Виконавцем, Виконавцем були проведені визначені інформаційно-консультаційні послуги з експлуатації системи збору та утилізації біогазу на полігоні твердих побутових відходів на загальну суму 40 000 грн.

Договір про надання юридичних послуг № 06-07-ЮП від 06.07.2022, між ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ТзОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП», як Виконавцем, згідно з п. 1.1. якого в порядку, в строк та на умовах, передбачених цим Договором, Виконавець надає Замовнику передбачені п. 1.2. цього Договору юридичні послуги, надалі - Послуги, та на підтвердження їх належного виконання складає щомісячно Звіти про надані послуги та Акти приймання-передачі наданих Послуг, а Замовник зобов'язується оплачувати вказані Послуги та підписувати Акти приймання-передачі наданих Послуг.

Платіжною інструкцією №126 від 06.07.2023, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було перераховано на рахунок ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП» грошові кошти у сумі 2400,00 грн з призначенням платежу: оплата зг. договору №06-07-ЮП від 06.07.2022 за надання юридичних послуг за 07.2023 У сумі 2000,00 грн., ПДВ - 20% 400,00 грн.

Згідно акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 399 від 31.07.2023, підписаного ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП», як Виконавцем, Виконавцем були надані юридичні послуги на загальну суму 2400 грн.

Договір на бухгалтерське обслуговування № 06/07-БО від 06.07.2022 між ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП», як Виконавцем, згідно п. 1.1. якого, зокрема, предметом цього договору є надання виконавцем професійних послуг у сфері ведення бухгалтерського і податкового обліку (далі обліку) клієнта, складання та підготовку до подання фінансової, податкової та статистичної звітності (далі звітності), передбаченої чинним законодавством України, протягом терміну дії цього Договору.

Платіжною інструкцією №125 від 06.07.2023, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було перераховано на рахунок ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП» грошові кошти у сумі 4800,00 грн з призначенням платежу: оплата зг. договору №06/07-БО від 06.07.2022 за бухгалтерське обслуговування за 07.2023 У сумі 4000,00 грн., ПДВ - 20% 800,00грн.

Згідно акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 400 від 31.07.2023, підписаного ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Замовником, та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ ГРУП», як Виконавцем, Виконавцем були надані послуги з фінансового планування та аналітики на загальну суму 2400 грн.

ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» орендує/наймає: Приміщення за адресою: 79026, м. Львів, Франківський р-н., вул. Лукаша, буд. 4-Б,оф.1, площею 7,3 метрів квадратних, згідно договору оренди нежитлового приміщення № 07/07/207 від 24.05.2023, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «ОРЕНД СЕРВІС», як Орендодавцем, та ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Орендарем.

Платіжною інструкцією № 82 від 30.05.2023, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було перераховано на рахунок ТОВ «ОРЕНД СЕРВІС» грошові кошти у сумі 10800,00грн з призначенням платежу: оренда нежитлового приміщення за період з 24.05.2023. по 24.05.2025 зг.дог. 07/07/207 від 24.05.2023, рах. 131 від 24.05.2023 Без ПДВ.

Легковий автомобіль, свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_1 , дата першої реєстрації 09.09.2008, дата першої реєстрації в Україні 26.05.2022, дата реєстрації 11.11.2022, виданий ТСЦ 4641, автомобіль марки BMW, комерційний опис 520, номер шасі (кузова, рами): НОМЕР_2 , випуску 2008 року, колір - чорний, особливі відмітки - ЗАГАЛЬНИЙ легковик універсальний, реєстраційний № НОМЕР_3 , згідно з договору найму транспортного засобу від 21.12.2022, укладеного між ОСОБА_4 , як Орендодавцем, та ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Орендарем.

Легковий автомобіль, свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_4 , дата першої реєстрації 02.05.2019, дата реєстрації 16.09.2020, виданий ТСЦ 4641, автомобіль марки VOLKSWAGEN, модель PASSAT, номер шасі (кузова, рами): НОМЕР_5 , випуску 2013 року, колір - сірий, тип - легковий загальний/СAR-GENERAL УНІВЕРСАЛ-В, реєстраційний № НОМЕР_6 , згідно з договору найму транспортного засобу від 27.01.2023, укладеного між ОСОБА_5 , як Орендодавцем, та ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Орендарем.

Легковий автомобіль, свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_7 , виданого ТСЦ 4648 від 20.10.2018, автомобіль марки AUDI A-6, номер шасі (кузова, рами): НОМЕР_8 , випуску 2015 року, тип - загальний легковик -СЕДАН-В, згідно з договору найму (оренди) транспортного засобу від 07.07.2023, укладеного між ОСОБА_2 , як Наймодавцем, та ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Наймачем.

Між ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» (ідентифікаційний код юридичної особи 39907675), як Орендарем, та ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» (ідентифікаційний код юридичної особи 42634876), як Суборендарем, 12.04.2022 укладено договір суборенди землі.

Згідно п. 1 вказаного договору, Орендар на підставі Закону України «Про оренду землі», договору оренди землі від 11.07.2019 та ухвали Львівської міської ради від 06.06.2019 № 5089 «Про затвердження ЛКП «Збиранка» технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки та надання ЛКП «Збиранка» та ТзОВ «Кліар Енерджі» земельних ділянок, розташованих на території Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області» надає, а суборендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для виконання комплексу робіт зі спорудження та експлуатації системи дегазації полігону твердих побутових відходів і будівництва, експлуатації та обслуговування виробничого об'єкта електрогенераторної установки для виробництва електричної енергії (код КВЦПЗ 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємство переробної, машинобудівної та іншої промисловості) з кадастровим номером 4622785700:04:001:0019, яка розташована на території Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області.

Згідно з п. 2 цього ж договору в суборенду передається земельна ділянка загальною площею 0,0600 га.

Відповідно до п. 7 зазначеного вище договору, договір укладено до 06 червня 2029 року. Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.

Згідно з п. 13, 14 цього ж договору, земельна ділянка передається в суборенду для виконання комплексу робіт зі спорудження та експлуатації системи дегазації полігону твердих побутових відходів і будівництва, експлуатації та обслуговування виробничого об'єкта електрогенераторної установки для виробництва електричної енергії. Цільове призначення земельної ділянки: код КВЦПЗ 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, категорія земельної ділянки згідно з ст. 19 Земельного кодексу України: землі промисловості, транспорту, зв'язку,енергетики, оборони та іншого призначення.

ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» (ідентифікаційний код юридичної особи 39907675), як Орендарем, та ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» (ідентифікаційний код юридичної особи 42634876), як Суборендарем, 12.04.2022 підписано акт прийому-передачі об'єкта суборенди, що є невід'ємною частиною договору суборенди землі від 12.04.2022.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу: 301504405, дата, час формування: 24.05.2022 16:59:12, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», як Орендар, Суборендар володіє правом оренди земельної ділянки Кадастровий номер земельної ділянки: 4622785700:04:001:0019, підстава для державної реєстрації:Договір суборенди землі, серія та номер: бн, виданий 12.04.2022, видавник:ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ»; ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП».

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу: 305111504, дата, час формування: 15.07.2022 17:06:14, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» є власником об'єкта нерухомого майна: виробничий об'єкт електрогенераторної (когенераційної) установки для виробництва електричної енергії, об'єкт житлової нерухомості: ні, за адресою: Львівська обл., Львівський р-н, с. Малехів, вулиця Жовківська, будинок 61-А реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2611235546060, земельні ділянки місця розташування: Кадастровий номер: 4622785700:04:001:0019, Реєстраційний номер: 1886232046227. Підставою внесення запису є: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 64195810 від 15.07.2022.

Платіжною інструкцією № 119 від 06.07.2023, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було перераховано на рахунок ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» грошові кошти у сумі 763,09 грн з призначенням платежу: оплата за суборенду землі за 07.2023 зг. договору від 12.04.2022 у сумі 635,91грн., ПДВ - 20% 127,18 грн.

Представниками Виконавця ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» та представниками Замовника ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» складено акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 207 від 31.07.2023, послуга: суборенда земельної ділянки, на суму 763,09грн, на підставі договору від 12.04.2022, що підтверджує факт суборенди земельної ділянки у липні 2023 року.

Для виконання господарської діяльності на підприємстві є персонал.

Заробітна плата працівникам виплачується своєчасно згідно з чинного законодавства 2 рази на місяць.

Згідно штатного розпису ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», затвердженого директором ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» Андрієм ПРИПІНИМ 02.05.2023, ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» має штат у кількості 3,5 штатних одиниць з місячним фондом заробітної плати 163570,00грн.

В штаті наявні посади (професії): директор, головний інженер, начальник дільниці з виробництва електричної енергії, майстер виробничої дільниці з виробництва електричної енергії.

ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» скеровано до ГУ ДФС/ДПС у Львівській області повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП:

14.05.2022 щодо земельної ділянки, тип об'єкта оподаткування - 580, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 58000001, код за КОАТУУ - 4622785701, область, район, населений пункт - Львівська обл., Жовківський район, місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/офіса/квартири) - на території Малехівської сільської ради, Жовківського району, Львівської обл., реєстраційний номер об'єкта оподаткування - 4622785700:04:001:0019;

06.09.2022 щодо виробничого об'єкта електрогенераторної (когенераційної) установки для вир-ва ел.ен., тип об'єкта оподаткування - 587, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 58700001, код за КОАТУУ - 4622785701, область, район, населений пункт - Львівська обл., Львівський район, Львівська територіальна громада, село Малехів, місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/офіса/квартири) - вулиця Жовківська, буд. 61-А;

22.12.2022 щодо автомобіля BMW BC2787PE, тип об'єкта оподаткування - 20, ідентифікатор об'єкта оподаткування 2000001, код за КОАТУУ - 4622785701/-, область, район, населений пункт - Львівська обл., Жовківський, село Малехів, місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/офіса/квартири) -вулиця Івасюка, буд. 6;

02.02.2023 щодо автомобіля VOLKSWAGEN, тип об'єкта оподаткування - 20, ідентифікатор об'єкта оподаткування 2000002, код за КОАТУУ - 4622785701/-, область, район, населений пункт - Львівська обл., Жовківський, село Малехів, місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/офіса/квартири) -вулиця Івасюка, буд. 6;

30.05.2023 щодо оренди приміщення, тип об'єкта оподаткування - 378, ідентифікатор об'єкта оподаткування 37800001, код за КАТОТТГ - UA46060250010515336, область, район, населений пункт - Львівська обл., Франківський, місто Львів, місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/офіса/квартири) - вулиця Лукаша Миколи, буд. 4/Б, офіс 1;

07.07.2023 щодо автомобіля AUDI A-6 BC0070II, тип об'єкта оподаткування - 20, ідентифікатор об'єкта оподаткування 2000003, код за КАТОТТГ - UA46060250010515336, область, район, населений пункт - Львівська обл., м. Львів, Франківський, місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/ офіса/квартири) - ВУЛ. ЛУКАША, БУД. 4-Б.

Між ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» (далі - продавець за «зеленим» тарифом), що діє на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії та має статус платника податку на прибуток за базовою (основною) ставкою відповідно до Податкового кодексу України та Державним підприємством «Гарантований покупець» (далі - гарантований покупець), що діє на підставі ліцензії на провадження діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця та має статус платника податку на прибуток за базовою (основною) ставкою відповідно до Податкового кодексу України, 12.09.2022 укладено договір №1894/02/22.

Згідно цим Договором продавець за «зеленим» тарифом зобов'язується продавати, а гарантований покупець зобов'язується купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за «зеленим» тарифом, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору та законодавства України, у тому числі Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, затвердженого постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641 (далі - Порядок), або Порядку продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами, а також розрахунків за неї, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 грудня 2019року № 2804 (далі - Порядок продажу електричної енергії споживачами).

Згідно цим Договором гарантований покупець зобов'язується надавати, а продавець за «зеленим» тарифом зобов'язується отримувати частку відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору та законодавства України, у тому числі Порядку або Порядку продажу електричної енергії споживачами.

ДП «Гарантований покупець» 12.09.2022 було надано письмову згоду на включення до балансуючої групи гарантованого покупця ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП», енергетичний ідентифікаційний код (EIC) № 62X331884896767F.

Згідно з Актом купівлі-продажу електроенергії між ДП «Гарантований покупець» (код ЄДРПОУ 43068454) та виробником електроенергії ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» (код ЄДРПОУ 42634876) за липень 2023 року від 31.07.2023, договір 1894/02/22 від 12.09.2022, загальна вартість закупленої електроенергії (з ПДВ) становить 1331508,97грн за період з 01.07.2023 по 31.07.2023, обсяг електроенергії, кВт*год 226 424,000.

Вказаний обсяг електроенергії підтверджується також актом звірки загальної кількості відпущеної (отриманої) електроенергії між суміжними ліцензіатами ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» та ПрАТ «Львівобленерго» за 01.07.2023-31.07.2023.

ДПРЗ ГУ ДСНС України у Львівській області, як Виконавцем, було проведено у липні 2023 року аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі об'єктів підвищеної небезпеки та окремих територій Замовника - ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» на суму з ПДВ 3729,12 грн, що убачається з платіжної інструкції № 153 від 27.07.2023.

Платіжною інструкцією № 304 735 від 31.07.2023 вбачається, що ДП «Гарантований покупець» було здійснено оплату на рахунок ТОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» з призначенням платежу: за е/е, відпущену у « 07.2023» зг. договору 1894/02/22, тендеру не потребує, т.ч. ПДВ 20%, у сумі 453 539,07 грн.

Платіжною інструкцією № 303 782 від 25.07.2023 вбачається, що ДП «Гарантований покупець» було здійснено оплату на рахунок ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» з призначенням платежу: за е/е, відпущену у « 07.2023» зг. договору 1894/02/22, тендеру не потребує, т.ч. ПДВ 20%, у сумі 363 226,19 грн.

Платіжною інструкцією № 302 817 від 17.07.2023 вбачається, що ДП «Гарантований покупець» було здійснено оплату на рахунок ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» з призначенням платежу: за е/е, відпущену у « 07.2023» зг. договору 1894/02/22, тендеру не потребує, т.ч. ПДВ 20%, у сумі 379543,70грн.

Відтак, ДП «Гарантований покупець» було здійснено оплату на рахунок ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» за закуплену електроенергію за липень 2023 року у загальній сумі 1 196 308,96 грн.

Зазначене також видно з оборотно-сальдової відомості ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» по рахунку 361 за липень 2023 р., відбір: Контрагенти Дорівнює ДП «Гарантований покупець».

Для підтвердження ведення господарської діяльності ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» надає оборотно-сальдову відомість по рахунку 1 за липень 2023 року.

У зв'язку із здійсненням факту продажу електричної енергії у липні 2023 року та отримання оплати у загальній сумі 1196308,96грн, 31.07.2023 ТзОВ «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» було виписано податкову накладну № 1 на суму 1196308,96грн, у тому числі ПДВ 199384,83 грн, та надіслано її до Головного управління ДПС у Львівській області через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами обробки вказаних податкових накладних з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» 07.08.2023 ДПС України Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОДО ІНК» отримало квитанцію, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА» та відповідно до якої реєстрацію податкової накладної №1 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, оскільки відповідають п.1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій.

Причиною зупинки реєстрації по податкових накладних відповідачем вказано те, що це відповідає п.8 Критеріїв ризикованості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України та/або таблицю даних платника податків.

Відповідач також запропонував надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Позивач надіслав на адресу ДПС України повідомлення про надання пояснень по податкових накладних, реєстрації яких зупинені, а також копії документів, пов'язаних із здійсненими господарськими операціями, зокрема, платіжні доручення, Акти наданих послуг.

Комісією Головного управління ДПС в Львівській області прийнято рішення №9554123/42634876 від 19.09.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних в зазначених вище рішеннях вказано: «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

Не погодився із вказаним рішенням, позивач звернувся до ДПС України 19.09.2023 із скаргою, та просив скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі пп. 56.23.1 п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України та Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165.

Однак, рішенням ДПС України від 27.09.2023 відповідно до п.56.23 ст.56 та Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України, а саме комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Позивач не погоджуючись із рішеннями відповідачів, звернувся до суду з відповідним позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з таких мотивів.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Згідно пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України врегульовано, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Тотожні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 4, 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019року №1165 (далі по тексту Порядок № 1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктами 6, 7, 10, Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тесту Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пунктув 6, 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 13 Порядку №520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкові накладні, реєстрації яких за наслідком проведеного моніторингу було зупинено та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.

Судом першої інстанції правильно зазначено, що позивачем були надані пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій.

Контролюючий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не надсилав.

Оскаржуване рішення повинне містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної, зокрема, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування тощо.

Таким чином, посилання відповідача на вказаних в оскаржуваному рішенні підставах, в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Водночас, рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної є актом індивідуальної дії.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.

Так, головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Рішення комісії не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Тому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція відображена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17 (адміністративне провадження № К/9901/62719/18).

Як це правильно зазначено судом першої інстанції, відповідачем зазначених вище принципів при прийнятті рішення дотримано не було.

Саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Отже, відповідачами ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не вказано у відповідних рішеннях, а відмова у реєстрації спірної податкової накладної є немотивованою.

Водночас, усі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.

Таким чином, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті без урахування всіх обставин та не у спосіб, визначений законом, а тому, є протиправними.

Факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту настання першої події - постачання товарів/послуг, або отримання коштів, які, в свою чергу, підтверджені первинними документами, на підставі яких і складені податкові накладні.

За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення комісії ДПС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №9554123/42634876 від 19.09.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняте з порушенням порядку, не у спосіб визначений законом, а тому, є протиправним та підлягає скасуванню.

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Так, правильним є висновок суду першої інстанції також про те, що належним і ефективним способом захисту порушеного права Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП» є зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних /розрахунків коригування податкові накладні №1 від 31.07.2023 фактичною датою їх подання, а тому, покладання на Державну податкову службу України обов'язку зареєструвати податкову накладну не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За встановлених обставин, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні викладено мотиви протиправності рішення відповідача, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування, оскільки не впливають на законність судового рішення.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі № 380/30473/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т. І. Шинкар

судді Л. П. Іщук

І. М. Обрізко