Ухвала від 11.09.2025 по справі 380/13908/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення заяви про перегляд судового рішення

за нововиявленими обставинами без руху

11 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/13908/21 пров. № Н-А/857/19531/21

Суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Гуляк В. В., перевіривши в електронній формі заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі № 380/13908/21 за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання неправомірними дій, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2021 року у справі №380/13908/21 за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання неправомірними дій, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року в адміністративній справі №380/13908/21 в частині задоволених позовних вимог скасовано. У задоволенні позову ОСОБА_1 в частині визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - відмовлено. У решті це рішення суду залишено без змін.

На адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими (виключними) обставинами судового рішення в адміністративній справі №380/13908/21.

Однак вказана заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України, у ній вказано відповідача та третю сторону, які не відповідають дійсним учасникам справи №380/13908/21. Також не вказано судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими або виключними обставинами подається заява. Сама заява містить назву про перегляд судового рішення за виключними обставинами, що не тотожне нововиявленим. Відсутня дата відкриття або встановлення нововиявлених обставин. Відсутні посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин. Не додано до заяви жодних документів на підтвердження таких обставин (докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин). Не додано до заяви докази направлення її копії іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, до заяви не додано документ про сплату судового збору.

Згідно ч.3 ст.366 КАС України, до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.

У поданій заяві про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання цієї заяви, вказуючи, що справа стосується соціального захисту.

Вирішуючи вказане клопотання, судом враховано, що частиною першою статтею 133 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно ч.2 ст.132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або 2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або 4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч.2 ст.8 цього Закону).

Згідно ч.3 ст.8 Закону України "Про судовий збір", при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів того, що заявниця є військовослужбовцем або перебуває в іншому статусі, визначеному ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", чи наявні інші обставини, які дають підстави для звільнення від сплати судового збору за подання заяви за нововиявленими обставинами. Зокрема, доказів, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає заяву, чи доказів, перелічених в ч.3 ст.8 Закону України "Про судовий збір".

За вказаного відсутні підстави для задоволення поданого клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання цієї заяви.

Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначені Законом України “Про судовий збір».

Частиною 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2021 року становить 2270 грн.

Розмір ставки судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір» становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні позовної заяви становить 908 грн 00 коп.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Перевіривши матеріали справи суд встановив, що заяву про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами подано в електронній формі через підсистему “Електронний суд», а тому при обрахунку суми судового збору застосовується коефіцієнт 0,8.

Враховуючи наведене, розмір судового збору за подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень у цій справі становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, а саме 1089 грн 60 коп.

Вказані недоліки заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення повинні бути усунуті шляхом надіслання до Восьмого апеляційного адміністративного суду:

- уточнення назви заяви;

- уточненого зазначення учасників справи №380/13908/21;

- зазначення конкретного судового рішення, про перегляд якого за нововиявленими або виключними обставинами подається заява;

- дата відкриття або встановлення нововиявлених обставин;

- докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин;

- докази направлення копії поданої заяви іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України;

- документа про сплату судового збору в розмірі 1089,60 грн. за наступними реквізитами “Отримувач - ГУК Львiв/Галицький р-н/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) - 38008294; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача - UA338999980313161206081013952; код класифікації доходів бюджету - 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); призначення платежу - *;101; код платника; судовий збір; № справи; Восьмий апеляційний адміністративний суд», або ж надати докази, які дають підстави для звільнення від сплати судового збору за подання відповідної заяви.

За таких обставин, відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України заяву про перегляд за нововиявленими (виключними) обставинами судового рішення слід залишити без руху та надати десятиденний строк для усунення вказаних недоліків.

Також слід роз'яснити особі, яка подала заяву про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення, що у разі неусунення недоліків цієї заяви у встановлений строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута .

Керуючись статтями 169, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ :

Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі №380/13908/21 за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання неправомірними дій, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Встановити ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами. .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддяВ. В. Гуляк