11 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/12805/24 пров. № А/857/33981/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.
суддів: Гудима Л.Я., Заверухи О.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року (головуючий суддя: Комшелюк Т.О., місце ухвалення - м. Рівне) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 , 24.10.2024 звернулась з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягає у відмові провести перерахунок з 19.03.2024 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок з 19.03.2024 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків її середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити виплату пенсії.
В обґрунтування позовних вимог стверджує, що Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду в справі № 460/4922/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплатити ОСОБА_1 починаючи з 19.03.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак, відповідачем при призначенні пенсії проігноровано вимоги ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в частині здійснення нарахування та виплати пенсії у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. На звернення позивача щодо нарахування та виплати пенсії у належному розмірі відповідач вказав, що відповідно до рішення в адміністративній справі № 460/4922/24 позивачці нараховано пенсію по віку та зауважено, що «вищевказаним судовим рішенням інших зобов'язань, в тому числі щодо перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу): визначеної відповідно до статті 40 Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, на органи Пенсійного фонду України не покладено». Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок з 19.03.2024 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату з 19.03.2024 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків її середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що оскільки позивачці призначено пенсію на умовах п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на позивачку не поширюється. Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Позивачка, 11.03.2025 подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила апеляційну скаргу відхилити.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 11.04.2022 № 5612-5000989955.
Позивачці, з 19.03.2024 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 в адміністративній справі № 460/4922/24, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивачка, 24.09.2024 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 80% її середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 18.10.2024 № 12193-11327/К-02/8-1700/24 позивачці відмовлено у задоволенні такої заяви. Зазначено, що розмір пенсії позивачки з 19.03.2024 визначений з урахуванням страхового стажу 31 рік 6 місяців 25 днів (20 років 6 місяців 25 днів - набутий стаж + 11 років за кожний повний рік роботи за Списком № 1) та заробітної плати 14896,50 грн (враховано заробіток за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2021 - за даними системи персоніфікованого обліку), становить 4716,01 грн, у тому числі: 4692,40 грн - основний розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до статті 27 Закону + 23,61 грн. - доплата за 1 рік понаднормового стажу, обчислена від мінімального розміру пенсії у порядку, визначеному для працюючих пенсіонерів, відповідно до вимог статей 28, 42 Закону (2361,00 грн х 1%).
Виплату пенсії, призначеної на виконання судового рішення, буде розпочато з жовтня 2024 року через установу уповноваженого банку (день виплати - 12 число).
Пенсію за період з 19.03.2024 по 30.09.2024 в сумі 30273,74 грн включено у додаткові відомості на виплату пенсій через установу уповноваженого банку на жовтень 2024 року.
Отже, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 у справі № 460/4922/24 виконано в межах повноважень в установленому чинним законодавством
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки у позивачки наявний стаж роботи на підземних роботах за Списком № 1 понад 7,5 років, що не заперечується відповідачем, позивачка має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 статті 28 Закону № 1058-ІV.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
Стаття 114 Закону № 1058-IV визначає пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, зокрема, призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За змістом абзацу 1 ч. 3 статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу 1 ч. 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац 1 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац 3 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії особам, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Проаналізувавши вищенаведені норми суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду від 06 липня 2023 року у справі № 200/5813/20-а.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (умови призначення: п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ), з 19.03.2024.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що підставою для відмови позивачці у перерахунку та виплаті з 19.03.2024 пенсії у розмірі 80 відсотків її середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» була відсутність у рішенні суду в справі № 460/4922/24 зобов'язань здійснити нарахування та виплату позивачці пенсії у такому розмірі.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає такі безпідставними, оскільки пільговий стаж позивачки за Списком № 1 становить понад 11 років, що не заперечується відповідачем.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що за наявності стажу роботи позивачки на підземних роботах за Списком № 1 понад 7,5 років, перешкоди для реалізації її прав, які передбаченого статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 статті 28 Закону № 1058-ІV, відсутні.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача провести перерахунок з 19.03.2024 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є протиправною та необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату з 19.03.2024 пенсії позивачці у розмірі 80 відсотків її середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Згідно приписів ст. 139 КАС України підстав для стягнення судових витрат не має.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року у справі № 460/12805/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді Л. Я. Гудим
О. Б. Заверуха