Ухвала від 12.09.2025 по справі 420/30773/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

12 вересня 2025 р. м. ОдесаСправа № 420/30773/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурії О.В.,

судді -Вербицької Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року у справі №420/30773/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області (надалі - відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Одеській області щодо не зарахування до стажу служби в Національній поліції України наявну вислугу років в Державній фіскальній службі України (податкова міліція) з 01.09.2010 по 23.08.2018 та з 18.12.2019 по 27.09.2021, що в календарному обчисленні становить 09 років 09 місяців 01 день, у пільговому обчисленні - 10 років 06 місяців 07 днів;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Одеській області зарахувати до стажу служби в Національній поліції України наявну вислугу років в Державній фіскальній службі України (податкова міліція) з 01.09.2010 по 23.08.2018 та з 18.12.2019 по 27.09.2021, що в календарному обчисленні становить 09 років 09 місяців 01 день, у пільговому обчисленні - 10 років 06 місяців 07 днів;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Одеській області перерахувати і виплатити грошове забезпечення в частинах: щомісячної виплати надбавки за вислугу років; щомісячної премії із врахуванням до стажу служби в Національній поліції України наявну вислугу років за період служби в Державній фіскальній службі України (податкова міліція) з 01.09.2010 по 23.08.2018 та з 18.12.2019 по 27.09.2021, що в календарному обчисленні становить 09 років 09 місяців 01 день, у пільговому обчисленні - 10 років 06 місяців 07 днів.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року позовні вимоги задоволені частково наступним чином:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років термін перебування на службі в органах податкової міліції з 29.09.2014 по 23.08.2018 та з 18.12.2019 по 27.09.2021;

- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років термін перебування на службі в органах податкової міліції з 29.09.2014 по 23.08.2018 та з 18.12.2019 по 27.09.2021, та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції, з врахуванням раніше виплачених сум;

- в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 року апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області залишено без задоволення, а апеляційну скаргу адвоката Притули А.С. в інтересах ОСОБА_1 - задоволено частково наступним чином:

- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року скасовано;

- прийнято по справі нову постанову, якою задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років термін перебування на службі в органах податкової міліції з 01.09.2010 року по 23.08.2018 року та з 18.12.2019 року по 27.09.2021 року;

- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років термін перебування на службі в органах податкової міліції з 01.09.2010 року по 23.08.2018 року та з 18.12.2019 року по 27.09.2021 року, та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції, з врахуванням раніше виплачених сум.

04.08.2025 року до суду апеляційної інстанції надійшла заява ОСОБА_1 про роз'яснення постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 року, в якій заявник зазначає, що відповідач частково виконав постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 року, та здійснив перерахунок грошового забезпечення лише з дати набрання рішенням законної сили, тобто з 06.05.2025 року, що, на думку заявника, суперечить змісту судового рішення та його предмету. Відповідач на звернення позивача повідомляє, що виплату за уже відпрацьований період, тобто з моменту призначення на службу до 06.05.2025 року (дата винесення постанови) вони не проводять та не здійснять, оскільки це прямо не зазначено в постанові.

Також заявник зазначає, що період з 01.09.2010 року по 23.08.2018 року та з 18.12.2019 року по 27.09.2021 року, відповідач включив до вислуги в поліції, але виплату з урахуванням цієї вислуги з моменту призначення на службу до 06.05.2025 року не робить.

Отже, враховуючи наведені обставини, заявник просить роз'яснити наступне:

- з якої саме дати Головне управління Національної поліції в Одеській області має здійснити перерахунок грошового забезпечення з урахуванням стажу служби ОСОБА_1 в податковій міліції?;

- чи є правильним тлумачення відповідача, який здійснив перерахунок лише з дати набрання законної сили рішення (06.05.2025 року)?.

Перевіривши доводи означеної заяви, колегія суддів вважає, що заява ОСОБА_1 про роз'яснення постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 року у справі №420/30773/24 підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Згідно ч.2 ст.254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Відтак, роз'яснення рішення суду це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні його неясності й викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.

При цьому, роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню й без такого роз'яснення його важко виконати або існує значна ймовірність неправильного його виконання.

Водночас, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Отже, необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим, як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, хто буде здійснювати його виконання, й, при цьому, саме можливість примусового виконання рішення як така є однією з умов подання заяви про його роз'яснення.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті в судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни узгоджуються з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

Норма ст.254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення, що перешкоджає його належному та правильному виконанню.

Таким чином, роз'яснення судового рішення може мати місце, якщо таке рішення є об'єктивно незрозумілим саме при його виконанні.

При цьому, рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Надаючи оцінку аргументам заявників колегія суддів вважає за доцільне зазначити таке.

Зі змісту постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 року у справі №420/30773/24 вбачається, що суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років термін перебування на службі в органах податкової міліції з 01.09.2010 року по 23.08.2018 року та з 18.12.2019 року по 27.09.2021 року, та зобов'язав Головне управління Національної поліції в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років термін перебування на службі в органах податкової міліції з 01.09.2010 року по 23.08.2018 року та з 18.12.2019 року по 27.09.2021 року, та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції, з врахуванням раніше виплачених сум.

Стаж служби в поліції впливає на розмір грошового забезпечення, однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідач з моменту зарахування позивача на службу в Національній поліції України не зараховував наведені вище періоди служби позивача в органах податкової міліції до стажу служби в поліції, що з вказаного моменту впливало на розмір його грошового забезпечення.

Отже, розглянувши матеріали справи та доводи заяви, колегія суддів вважає за необхідне надати роз'яснення резолютивної частини постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 року.

Керуючись ст.254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року - задовольнити.

Роз'яснити, що з метою виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року у справі №420/30773/24 Головному управлінню Національної поліції в Одеській області необхідно здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції, з врахуванням раніше виплачених сум, з моменту порушення прав позивача, а саме з моменту зарахування ОСОБА_1 на службу в Національній поліції України.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту вручення судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька