П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/5239/25
Категорія:112010200 Головуючий в 1 інстанції: Ярощук В.Г.
Місце ухвалення: м. Миколаїв
Дата складання повного тексту:14.07.2025р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Миколаївській області про:
- визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; у розмірі 1,115;
- зобов'язання провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивачки за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" (далі - Постанова №251), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (далі - Постанова №127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова №118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова №185), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,15 з 01 березня 2025 відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова №209) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 20 листопада 2024 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що відповідач протиправно відмовився проводити перерахунок пенсії позивача відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти збільшення відповідно до Постанови №251, Постанови №127, Постанови №118, Постанови №168, Постанови №185, Постанови №209, починаючи з 20 листопада 2024 року.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що оскільки при проведенні перерахунку пенсії відповідно до Постанови №209 показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, збільшується, тому з 01 березня 2025 року ГУПФ України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача та застосовано показник середньої заробітної плати у розмірі 8 913,83 грн. грн. (3 764,40 грн. - показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 (п.5 Порядку №124) х 1,17 x 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 (коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати). Відтак, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2020 відповідно до Постанови №251, з 01 березня 2021 року відповідно до Постанови №127, з 01 березня 2022 року відповідно до Постанови №118, з 01 березня 2023 року відповідно до Постанови №168 з 01 березня 2024 року відповідно до Постанови №185 та з 01 березня 2025 року відповідно до Постанови №209. Крім того, звертаємо увагу суду, що оскільки перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, тобто 3 764,40 грн., тому відсутні підстави для врахування при перерахунках пенсії з 20 листопада 2024 року показника середньої заробітної плати, який врахований при обчисленні пенсії Позивача, а саме 6 188,89 грн. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 відповідно.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року позов ОСОБА_1 до ГУПФ України в Миколаївській області задоволено частково.
Визнано протиправними дії щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; у розмірі 1,115.
Зобов'язано ГУПФ України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії за віком шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача за 2016-2018 роки, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п.1 Постанови №251, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п.1 Постанови №127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 відповідно до п.1 Постанови №118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п.1 Постанови №168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п.1 Постанови №185, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,15 з 01 березня 2025 року відповідно до п.1 Постанови №209 та провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 20 листопада 2024 року.
У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ГУПФ України в Миколаївській області судовий збір у розмірі 968,96 грн.
В апеляційній скарзі ГУПФ України в Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що оскільки, при обчисленні пенсії позивачу Головне управління застосувало показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 7 763,17 грн. Цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії при проведенні її індексації відповідно до ст. 42 Закону №1058-VI, а саме: за 5 426,60 грн (з 01 березня 2021 року), 6 186,32 грн (з 01 березня 2022 року) і 7 405,03 грн. (з 01 березня 2023 року). З 01 березня 2024 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі ч.2 ст. 42 Закону №1058-VI та п.2 Постанови №185 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні. Осучаснений середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 7 994,47 грн. Відповідно до п.1 Постанови №209 з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій, згідно з Порядком №124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115.
Апелянт зазначає, що оскільки при проведенні перерахунку пенсії відповідно до Постанови №209 показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, збільшується, тому з 01 березня 2025 року апелянтом проведено перерахунок пенсії позивача та застосовано показник середньої заробітної плати у розмірі 8 913,83 грн. (3 764,40 грн. - показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 (п.5 Порядку №124) х 1,17 x 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 (коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати).
Крім того, апелянт звертає увагу суду, що оскільки перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, тобто 3 764,40 грн., тому відсутні підстави для врахування при перерахунках пенсії з 01 березня 2025 року показника середньої заробітної плати, який врахований при обчисленні пенсії позивача, а саме 7 763,17 грн. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1, 115 відповідно.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-VI.
21 квітня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі Постанови №251, Постанови №127, Постанови №118, Постанови №168, Постанови №185, Постанови №209.
Однак, 25 квітня 2025 року листом за 1400-0306-8/35144 відповідач відмовив у задоволенні вказаного запиту, зазначивши, що перерахунок пенсії з 01 березня 2020 року, з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року та з 01 березня 2025 року проведено згідно із чинним пенсійним законодавством.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на визначені в ч.3 ст. 7 КАС України правила, під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV, у зв'язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення.
Таким чином, індексація пенсій у 2020-2025 роках повинна проводитись відповідно до Постанови №251, Постанови №127, Постанови №118, Постанови №168, Постанови №185, Постанови №209 та з урахуванням приписів ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 відповідно.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядок проведення перерахунку пенсій, відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124, Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз.2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).
Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно абз.2 п.2. Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.
Кабінетом Міністрів України згідно з Порядком №124 прийнято, зокрема, наступні Постанови: №127, №118, №168, №185.
Пунктами першими Постанов №127, №118, №168, №185 установлено здійснення перерахунків пенсії відповідно до Порядку №124, а саме:
- з 01 березня 2021 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
- з 01 березня 2022 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;
- з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;
- з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796;
- та з 01 березня 2025 року із застосуванням коефіцієнта 1,115.
Верховним Судом розглянуто справу №160/28752/23 за подібних правовідносинах про перерахунок пенсії за віком на підставі ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV відповідно до Постанов №168 та №185.
Так спірним у цій справі являється показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується при обчисленні індексації пенсії.
Відповідач, посилаючись на п.5 Постанови №124, вважає, що базою для індексації пенсії є показник, який застосовувався для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року, тобто за 2017-2019 роки.
Пунктом 5 Порядку №124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абз.1 п.4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд у постанові від 19 березня 2025 року у справі №460/4358/24 зазначив, що положення Порядку №124 не узгоджені з приписами ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону №1058-IV);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку №124).
Верховний Суд у справі №460/4358/24 дійшов висновку, що абз.1 в сукупності з абз.2 п.5 Порядку №124 повинні застосовуватися у відповідності з ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Також Верховний Суд зазначив, що Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV. З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV, положень п.5 Порядку №124, є протиправним.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у постанові від 16 квітня 2025 року у справі №200/5836/24 наголосив, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом №1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV.
Відтак, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, колегія суддів констатує, що пенсійний орган, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV, встановивши їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн., 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2021-2025 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,1, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, про що вірно зазначено судом першої інстанції.
За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 11 вересня 2025 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.