Головуючий І інстанції: Пасечнік О.В.
11 вересня 2025 р. Справа № 520/31412/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2025, по справі № 520/31412/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР»
до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України , Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, утвореного як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу - 43983495) №11495138/43392781 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену і подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» (код ЄДРПОУ - 43392781) податкову накладну №1 від 31.05.2024 на суму 2300000,00 грн. (ПДВ - 383 333,33 грн.) датою її подання на реєстрацію - 17.06.2024;
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 позов задоволено.
Визнано протиправним і скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, утвореного як відокремлений підрозділ ДПС України №11495138/43392781 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену і подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» податкову накладну №1 від 31.05.2024 на суму 2 300 000,00 грн. (ПДВ - 383 333,33 грн.) датою її подання на реєстрацію - 17.06.2024.
Головне управління ДПС у Харківській області, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилався на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та звертає увагу на неузгодженість дат в договорах.
Крім того, вказував, що вказівки судів на зобов'язання зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН є ознакою втручання в дискреційні повноваження контролюючого органу.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 1 від 31.05.2024.
17.06.2024 до вказаної ПН було отримано квитанцію наступного змісту: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація ПН від 31.05.2024 №1 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 7311, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=3.1895%, «Рпоточ»=0.
Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
09.07.2024 позивачем було направлено повідомлення №1 від про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та відповідні документи (19 додатків).
15.07.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області було сформовано повідомлення №11414293/43392781 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної № 1 від 31.05.2024.
22.07.2024 позивачем направлено повідомлення №1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (містить 2 додатки).
Комісією Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №11495138/43392781 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2024.
Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» оскаржено зазначене рішення до ДПС України.
09.08.2024 позивачем було надано Пояснення №3 до скарги.
За результатами розгляду вказаної вище скарги ДПС України було прийнято рішення №52090/43392781/2 від 16.08.2024 про залишення скарги без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації спірної ПН - без змін.
Позивач, не погоджуючись із рішеннями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних, прийняте не на підставі та не в спосіб, визначені чинним законодавством.
Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до пп. "а" п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на час виникнення спірних правовідносин був визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з п.5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Судовим розглядом встановлено, що основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» є КВЕД Код КВЕД 77.33 Надання в оренду офiсних машин i устатковання, у тому числi комп'ютерiв;
20.12.2023 між ТОВ «ГАРАНТОР» та ТОВ «ПРОМСПЕЦБУД-УКРАЇНА» було укладено договір купівлі-продажу.
Відповідно до п.1.1. Договору Продавець передає товар у власність Покупця, а Покупець зобов'язується його прийняти та сплатити за нього грошові кошти, розмір яких визначений умовами Договору.
Згідно з п.2.1. Договору Найменування Товару: «Резервуар сталевий горизонтальний для зберігання паливо мастильних матеріалів, об'ємом 25,0 м3 , виробник Україна, дата виготовлення 2015 рік, кількість 4 шт, ціна з ПДВ за одиницю - 575 000,00 грн. Загальна вартість з ПДВ - 2 300 000,00 грн.
У відповідності до п.4.2. Договору покупець зобов'язаний провести оплату не пізніше 15.06.2024 шляхом готівкового розрахунку та/або безготівкового розрахунку, та/або в будь-який інший спосіб незаборонений чинним законодавством України не пізніше в день підписання цього договору.
Надалі, відповідно до Договору був підписаний акт приймання - передачі товару від 20.12.2023, відповідно до якого, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» в особі директора Мурдалова Рустама Хусейновича (Продавцем) було передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМСПЕЦБУД-УКРАЇНА» (Покупець) було прийнято резервуар сталевий горизонтальний для зберігання паливо мастильних матеріалів, об'ємом 25,0 м3 , виробник Україна, дата виготовлення 2015 рік, кількість 4 шт, ціна з ПДВ за одиницю - 575 000,00 грн. Загальна вартість з ПДВ - 2 300 000,00 грн.
Право власності на товар перейшло до покупця в момент підписання цього акту.
ТОВ "ПРОМСПЕЦБУД-УКРАЇНА" було надіслані рахунки для сплати згідно договору №б/н від 20.12.2023:
- №1 від 31.05.2024р. на суму 575000,00грн.;
- №2 від 31.05.2024р. на суму 575000,00грн.;
- №3 від 31.05.2024р. на суму 575000,00грн.;
- №4 від 31.05.2024р. на суму 575000,00грн..
Оплата за резервуари надійшла 31.05.2024 згідно платіжних інструкцій №№ 2837, 2838, 2839, 2840 від 31.05.2024.
Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України ТОВ «ГАРАНТОР» по взаємовідносинам з ТОВ «ПРОМСПЕЦБУД-УКРАЇНА» було складено податкову накладну №1 від 31.05.2024 на загальну суму 2 300 000,00 грн. (ПДВ - 383 333,33 грн.) та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підтвердження походження товару, що є об'єктом Договору, ТОВ «ГАРАНТОР» надіслав Договір купівлі-продажу від 18.05.2024 укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «ГАРАНТОР» в особі директора Мурдалова Рустама Хусейновича.
Відповідно до п.1.1. Договору Продавець передає товар у власність Покупця, а Покупець зобов'язується його прийняти та сплатити за нього грошові кошти, розмір яких визначений умовами Договору.
Згідно з п.2.1. Договору Найменування Товару: «Резервуар сталевий горизонтальний для зберігання паливо мастильних матеріалів, об'ємом 25,0 м3 , виробник Україна, дата виготовлення 2015 рік, кількість 4 шт, ціна з ПДВ за одиницю - 575 000,00 грн. Загальна вартість з ПДВ - 2 300 000,00 грн.
У відповідності до п.4.2. Договору покупець зобов'язаний провести оплату не пізніше 31.10.2024 шляхом готівкового розрахунку та/або безготівкового розрахунку, та/або в будь-який інший спосіб незаборонений чинним законодавством України не пізніше в день підписання цього договору.
Надалі, відповідно до Договору був підписаний акт приймання - передачі товару від 18.05.2024, відповідно до якого, Мурдаловим Рустамом Хусейновичем (Продавцем) було передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР», в особі директора Мурдалова Рустама Хусейновича (Покупець) було прийнято резервуар сталевий горизонтальний для зберігання паливо мастильних матеріалів, об'ємом 25,0 м3 , виробник Україна, дата виготовлення 2015 рік, кількість 4 шт, ціна з ПДВ за одиницю - 575 000,00 грн. Загальна вартість з ПДВ - 2 300 000,00 грн.
Право власності на товар перейшло до покупця в момент підписання цього акту.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» є Мурдалов Рустам Хусейнович, який є підписантом договору купівлі-продажу від 18.05.2024 як зі сторони продавця, так і покупця, одночасно.
Відповідно до ч. 3 ст. 238 ЦК України представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом.
Отже, відповідно до вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що керівник юридичної особи не має права укладати та підписувати акти приймання - передачі одночасно від імені продавця та покупця.
Крім того, з досліджених господарських операцій встановлено, що позивач набув права власності на резервуар сталевий горизонтальний для зберігання паливо мастильних матеріалів 18.05.2024, а отже зазначений товар не міг бути переданий покупцю 20.12.2023, оскільки у власності позивача (постачальника) не перебував.
Отже, господарська операція за наслідками якої була виписана податкова накладна не могла бути здійснена, оскільки на час її вчинення у позивача не було права власності на товар, що постачався.
Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваного рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №11495138/43392781 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання Державну податкову службу зареєструвати податкову накладну №1 від 31.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вищенаведене суд першої інстанції не врахував, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 по справі № 520/31412/24 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТОР» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов