11 вересня 2025 р. Справа № 615/414/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Чалого І.С.
суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Колодкіної Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Валківського районного суду Харківської області (головуючий суддя І інстанції Логвінов А.О.) від 10.06.2025 року по справі № 615/414/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання незаконною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до Валківського районного суду Харківської області до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому проси суд визнати незаконною та скасувати постанову № 188/377-п від 06 березня 2025 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Рішенням Валківського районного суду Харківської області від 10.06.2025 у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання незаконною та скасування постанови - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що підставою відмови є помилкові висновки суду про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Оскільки на переконання суду ОСОБА_1 не забезпечив контроль за оповіщенням 58 військовозобов'язаних та не забезпечив контроль за прибуттям військовозобов'язаних 11 грудня 2024 о 09.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вважає, що такі висновки суду зроблено з порушенням норм матеріального права. Вказує, що диспозицією статті не передбачена відповідальність за формальне виконання мобілізаційних розпоряджень, таких приписів не містить і законодавство, яким врегульовано порядок призову громадян на військову службу. Вважає, що суд першої інстанції повинен був встановити, чи забезпечив ОСОБА_1 оповіщення зазначених у розпорґдженні резервістів та військовозобовязаних, а також забезпечити прибуття шляхом їх перевезення 11.12.2024 року до ТЦК та СП. В той же час, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за те, що жодний із військовозобовязаних осіб не з'явився до ТЦК та СП, чи не проживає за вказаними адресами є недопустимим, адже позивач не може нести відповідальність за дії інших осіб.
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому проти її задоволення заперечував та просив відмовити. На обґрунтування своєї позиції зазначив, що із 58 військовозобов'язаних та резервістів, оповіщено згідно вимог діючого законодавства (п. 32 Порядку № 1487), тільки 10 осіб яким повістки направлені рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Хоча зроблено це було 11.12.2024, що унеможливило вчасне одержання військовозобов'язаними таких повідомлень для своєчасної явки у ІНФОРМАЦІЯ_4 на 09.00 11.12.2024 року. Стосовно 46 військовозобов'язаних складені акти, які не є доказом належного оповіщення. Двоє військовозобов'язаних взагалі ніяким чином не оповіщувались. Тому, відповідач вважає, що постанова прийнята з урахуванням всіх фактичних обставин.
За приписами ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах, визначених статтями 273 - 277, 280 - 283,285 - 289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку (ч. 1ст. 268 КАС України).
Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду (ч. 2ст. 268 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що головою Валківської міської ради є ОСОБА_1 , що підтверджується копією рішення І сесії VІІІ скликання Валківської міської ради № 02 від 26 листопада 2020 року (а.с. 13).
Відповідно до розпорядження Валківської міської ради № 187 від 30 грудня 2024 року, призначено відповідальних за виконання мобілізаційних заходів на території Валківської міської територіальної громади: Першого заступника міського голи ОСОБА_2 та заступника міського голови ОСОБА_3 (а.с. 119).
Розпорядженням ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 4606 від 04 грудня 2024 року, адресованим Валківській міській раді, визначено завдання здійснити оповіщення 58 військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 та забезпечити їх прибуття на 11 грудня 2024 року о 09 год 00 хв (а.с. 87 зворот - 88).
Вказане розпорядження отримано Валківською міською радою 05 грудня 2024 року, що підтверджується штампом.
11 грудня 2024 року за вих. № 04-40/5455 Валківською міською радою надіслано листа ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 про хід виконання розпорядження № 4606 від 04 грудня 2024 року про оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку у Валківській територіальній громаді та їх виклик (а.с. 29, 85 зворот).
До вказаного листа додана таблиця, згідно якої щодо оповіщення 45 військовозобов'язаних складені акти, щодо 12 військовозобов'язаних направлені листи, а щодо 1 військовозобов'язаного інформація відсутня (а.с. 30-32, 86-87).
25 лютого 2025 року начальником відділення обліку мобілізаційної роботи - заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_4 складено протокол № 188/1109 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_1 (а.с. 57-59, 76 зворот - 79).
Із змісту вказаного протоколу вбачається, що 25 лютого 2024 року о 10 год 00 хв у період дії правового режиму воєнного стану, котрий введений Указом Президента України № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 (зі змінами), у порядку, визначеному п. 7 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» при перевірці у Валківській міській раді Харківської області виконання розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4606 від 04 грудня 2024 року було встановлено факт порушення головою Валківської міської ради ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Під час перевірки, відповідно до наявних у ІНФОРМАЦІЯ_5 документів було встановлено, що розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4606 від 04 грудня 2024 року не виконано в повному обсязі. Згідно з розпорядження оповіщенню підлягало 58 військовозобов'язаних. Жодний зі списку не був оповіщений та не прибув за викликом. Міською радою листом від 11 грудня 2024 року було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_5 про хід виконання розпорядження та надані акти. Однак, дослідивши зміст вказаних актів комісії, складених відповідальними особами за оповіщення, вбачається, що вони не підтверджують належне виконання вищевказаного розпорядження, оскільки не містять інформації про час доби, в який комісія здійснювала заходи щодо оповіщення військовозобов'язаних, а також відсутні ідентифікуючі дані осіб, зі слів яких було встановлено відповідні пояснення. При цьому, враховуючи, що в актах, серед іншого, було вказано про відсутність деяких проживаючих в домогосподарстві станом на час проведення оповіщення, жодних доказів щодо повторного виходу комісії не надано. Також, з вказаних актів не вбачається, що комісією при опитуванні осіб, які мешкали за адресами реєстрації військовозобов'язаних, вчинялись дії, направлені на те, щоб дізнатися, як про актуальне місце мешкання (перебування) військовозобов'язаних (адреси), так і інші засоби зв'язку (телефон, ел. пошта інш.), що надавало б можливість уточнити їх військово-облікові дані. Із наданої Валківською міською радою інформації вбачається, що двоє військовозобов'язаних ( ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ) жодним передбаченим законодавством способом не були оповіщені - повістка не вручалась та не надсилалась поштою. На адресу 11 військовозобов?язаних в останній день виконання розпорядження засобом поштового зв'язку були направлені повістки. Згідно відстеження трекеру поштового відправлення, що міститься на поштових конвертах, такі повідомлення були здані до відділення поштового зв'язку 11 грудня 2024 року, що об'єктивно унеможливлює вчасне одержання військовозобов'язаними таких повідомлень для явки у ІНФОРМАЦІЯ_4 на 11 грудня 2024 року. ОСОБА_1 будучи Валківським міським головою, враховуючи відповідь (акти) щодо оповіщення зазначених в розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4606 від 04 грудня 2024 року військовозобов'язаних осіб, будучи відповідальною особою за оповіщення таких осіб, віднісся формально до свого обов'язку, та не сповістив належним чином, і не забезпечив контроль за прибуттям в установлений строк військовозобов'язаних. Своєю бездіяльністю ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 7 ч. 1 ст. 21 та абз. 6 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п. 7 п. 24, п. 34, п. 47 Постанови КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», п. 12 Порядку проведення призиву громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 560, та вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.
У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 роз'ясненні положення ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, зміст яких викладений у протоколі. Також у протоколі зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 11 год 00 хв 06 березня 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 . Протокол підписаний ОСОБА_1 та йому вручено другий примірник протоколу 25 лютого 2025 року, що підтверджується його підписом.
06 березня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 стосовно ОСОБА_1 винесено постанову № 188/377-п по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с. 33-36, 76-77).
Із змісту постанови вбачається, що 25 лютого 2025 року о 10 годині 00 хвилин начальником відділення обліку мобілізаційної роботи - заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 майором ОСОБА_8 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 188/1109 від 25 лютого 2025 р. відповідно ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, стосовно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , в частині порушення останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. У ході наданих та наявних документів було встановлено, що під час перевірки у Валківській міській раді Харківської області виконання розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4606 від 04 грудня 2024 року та у ІНФОРМАЦІЯ_5 відомостей (персональних та службових даних), узагальнених в облікових документах, виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію громадянином ОСОБА_1 .
05 грудня 2024 року Валківська міська рада отримала розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4606 від 04 грудня 2024 року, згідно з яким оповіщенню підлягало 58 військовозобов?язаних. Жодний зі списку не був належним чином оповіщений та не прибув за викликом 11 грудня 2024 року о 09 год 00 хв до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Натомість Валківською міською радою листом від 11 грудня 2024 року № 04-40/5455 було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_5 про хід виконання розпорядження та надані акти.
Дослідивши зміст вказаних актів комісії, складених відповідальними особами за оповіщення, вбачається, що вони не підтверджують належне виконання вищевказаного розпорядження, оскільки не містять інформації про час доби, в який комісія здійснювала заходи щодо оповіщення військовозобов'язаних, а також відсутні ідентифікуючі дані осіб, зі слів яких було встановлено відповідні пояснення, при цьому, враховуючи, що в актах, серед іншого, було вказано про відсутність деяких проживаючих в домогосподарстві станом на час проведення оповіщення, жодних доказів щодо повторного виходу комісії не надано. Також, з вказаних актів не вбачається, що комісією при опитуванні осіб, які мешкали за адресами реєстрації військовозобов'язаних, вчинялись дії, направлені на те, щоб дізнатися, як про актуальне місце мешкання (перебування) військовозобов'язаних (адреси), так і інші засоби зв'язку (телефон, ел. пошта інш.), що надавало б можливість уточнити їх військово-облікові дані.
Із наданої Валківською міською радою інформації вбачається, що двоє військовозобов'язаних ( ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ) жодним передбаченим законодавством способом не були оповіщені - повістка не вручалась та не надсилалась поштою.
На адресу 11 військовозобов'язаних в останній день виконання розпорядження засобом поштового зв'язку були направлені повістки. Згідно відстеження трекінгу поштових відправлень, що міститься в описах поштових відправлень, наданих Валківською міською радою ці повістки були здані до відділення поштового зв'язку 11 грудня 2024 року, що об'єктивно унеможливлює вчасне одержання військовозобов'язаними цих повісток для явки у ІНФОРМАЦІЯ_4 на 11 грудня 2024 року.
ОСОБА_1 будучи Валківським міським головою, враховуючи відповідь (акти) щодо оповіщення зазначених в розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4606 від 04 грудня 2024 року військовозобов'язаних осіб, будучи відповідальною особою за оповіщення таких осіб, віднісся формально до свого обов'язку, та не сповістив належним чином, і не забезпечив контроль за прибуттям в установлений строк 58 військовозобов'язаних.
Своєю бездіяльністю ОСОБА_1 , який є Валківським міським головою, не виконав розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04 грудня 2024 року № 4606, оскільки він не забезпечив контроль за оповіщенням 58 військовозобов'язаних та не забезпечив контроль за прибуттям військовозобов'язаних 11 грудня 2024 року о 09 год 00 хв до ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим здійснив правопорушення в особливий період, який діє в Україні з моменту оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2022 № 69 «Про загальну мобілізацію», чим порушив вимоги ст. 15 ЗУ «Про оборону України», ст. 18 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 38 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», п. 32 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, п. 12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.
Враховуючи, що громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП на останнього накладено штраф у сумі 17 000,00 грн.
Вважаючи постанову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 належним чином не виконав обов'язок, який вказаний в розпорядженні ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 4606 від 04 грудня 2024.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені у відповідності до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя (ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оборону України», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі оборонної роботи забезпечують, зокрема, організацію та участь у здійсненні на відповідній території заходів, пов'язаних з мобілізаційною підготовкою, територіальною обороною та цивільним захистом; проведення мобілізації людських, транспортних та інших ресурсів в особливий період; здійснення інших повноважень у галузі оборонної роботи, передбачених законами.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оборону України" місцеві органи виконавчої влади, зокрема: здійснюють під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення, забезпечують прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, транспортних засобів та техніки на збірні пункти та у військові частини шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту відповідно до мобілізаційних планів, а також виконання завдань, визначених Генеральним штабом Збройних Сил України.
Також, статтею 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що виконавчі органи сільських, селищних рад організовують під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, техніки на збірні пункти та у військові частини, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту відповідно до мобілізаційних планів.
Відповідно ч. 1 ст. 38 "Про військовий обов'язок та військову службу" центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та заклади освіти незалежно від підпорядкування і форми власності зобов'язані на вимогу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України сповістити призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, забезпечити їх своєчасне прибуття за цим викликом, у семиденний строк повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України про прийняття на роботу (навчання) та звільнення з роботи (навчання) призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту та підприємств, установ і організацій покладається на відповідних керівників.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Частиною 5 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Таким чином, саме на позивача, як міського голову, покладено відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі також - Порядок).
Пунктом 32 Порядку передбачено, що у разі отримання розпорядження відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх явку на призовні дільниці (пункти попереднього збору), до органів СБУ, розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, взяття на військовий облік, визначення призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних (резервістів) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад:
відбирають картки первинного обліку зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання) шляхом вручення повісток (додаток 11) або під їх особистий підпис у картках первинного обліку (додаток 3) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення для проходження базової військової служби, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечення їх своєчасного прибуття;
у триденний строк письмово повідомляють районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про результати оповіщення, виконання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вимог законодавства;
забезпечують контроль за прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.
Відповідно до положень п. 34 Порядку з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки і забезпечення їх своєчасного прибуття.
Згідно з п. 47 Порядку у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 13) щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов'язані:
видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу (за наявністю);
письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;
забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу.
Отже, вказаними нормами передбачений обов'язок органів місцевого самоврядування у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснювати оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та забезпечувати здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідальність за невиконання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснювати оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та забезпечувати здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, передбачена ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Особливий період, відповідно до абзацу тринадцятого частини першої статті 1 Закону України «Про оборону України» це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 № 64/2022, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року, який діяв на момент вчинення відповідних дій та розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена доказами.
Відповідно до частини 3 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується в суді апеляційної інстанції, Розпорядженням ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 4606 від 04 грудня 2024 року, адресованим Валківській міській раді, визначено завдання здійснити оповіщення 58 військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в Валківській територіальній громаді, про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 та забезпечити їх прибуття на 11 грудня 2024 року о 09 год 00 хв /а.с. 87 зворот - 88/
Вказане розпорядження отримано Валківською міською радою 05 грудня 2024 року, що підтверджується штампом.
11 грудня 2024 року за вих. № 04-40/5455 Валківською міською радою надіслано листа ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 про хід виконання розпорядження № 4606 від 04 грудня 2024 року про оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку у Валківській територіальній громаді та їх виклик /а.с. 29, 85 зворот/.
До вказаного листа додана таблиця, згідно якої щодо оповіщення 45 військовозобов'язаних складені акти, щодо 12 військовозобов'язаних направлені листи, а щодо 1 військовозобов'язаного інформація відсутня /а.с. 30-32, 86-87/.
Відповідно до актів про оповіщення військовозобов'язаного, які були складені за участю членів комісії ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , за результатами виконання розпорядження № 4606 від 04 грудня 2024 року встановлено, що 45 військовозобов'язаних за зареєстрованою адресою не проживають у зв'язку з перебуванням на роботі, фактичним місцем проживання у іншому місті або за межами країни та з інших поважних причин, що було підставами невручення повісток /а.с. 130 зворот, 131 зворот, 132-155 зворот/.
Водночас, Акти не містять дати його складання, тому не можуть бути підтвердженням належного оповіщення осіб зазначений в Додатку до них.
Крім того, розпорядженням Богодухівської районної військової адміністрації Харківської області № 29В від 22 травня 2024 року затверджено персональний склад груп оповіщення військовозобов'язаних у Богодухівському районі Харківської області, серед яких до групи оповіщення військовозобов'язаних Валківської міської ради входить лише ОСОБА_12 . Відомості щодо включення до групи оповіщення ОСОБА_10 та ОСОБА_11 відсутні /а.с. 14/.
Щодо копій згрупованих відправлень, 11 грудня 2024 року Валківською міською радою на адресу 11 військовозобов'язаних направлені листи, що також підтверджується роздруківкою з сайту «Укрпошта». Згруповані відправлення на ім'я ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відсутні /а.с. 39-49, 80-85/.
Позивачем долучені копії конвертів, що адресовані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , на яких стоїть штамп від 27 серпня 2024 року /а.с. 26/.
Аналізуючи надані позивачем докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що із 58 осіб зазначених в розпорядженні № 4606 військовозобов'язаних, оповіщено згідно вимог діючого законодавства ( п.32 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30 грудня 2022 року № 1487) тільки 10 осіб. Водночас, цим 10 особам, повістки направлено рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення лише 11 грудня 2024 року, що в свою чергу унеможливило вчасне одержання військовозобов'язаними таких повідомлень для своєчасної явки у ІНФОРМАЦІЯ_4 на 09 год 00 хв. 11.12.2024 року.
Зважаючи на те, що позивач не виконав законодавчо встановлений обов'язок, відповідач, на думку апеляційного суду, правомірно притягнув позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Апеляційний суд вважає безпідставними покликання позивача на те, що розпорядження щодо мобілізації порушують права позивача, як посадової особи органу місцевого самоврядування, оскільки вищевказані розпорядження позивач не оскаржував.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що постанова в справі про адміністративне правопорушення від 06.03.2025 є правомірною.
Частиною 3 статті 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Зважаючи на те, що відповідач довів факт вчинення позивачем правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, постанову в справі про адміністративне правопорушення від 06.03.2025 необхідно залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Валківського районного суду Харківської області від 10.06.2025 року по справі № 615/414/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий
Судді(підпис) (підпис) В.В. Катунов І.М. Ральченко
Повний текст постанови складений 11.09.2025 року