Рішення від 12.09.2025 по справі 580/9604/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року справа № 580/9604/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Еліт-Транс» до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю “Епітранс» про скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство “Еліт-Транс» (18008, м. Черкаси, вул. Оборонна, 8/1) з позовною заявою до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) в якій просить:

-скасувати як незаконне рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.08.2024 №1103 “Про затвердження переліку міських автобусних маршрутів, що вносяться на конкурс з перевезення пасажирів на автобусному транспорті загального користування» щодо об'єкту конкурсу №4 “Міський автобусний маршрут №22 “вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» в м. Черкаси;

-скасувати як незаконне рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.08.2024 №1102 “Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси» в частині оголошеного конкурсу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті №22 “вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» в м. Черкаси.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач протиправно прийняв спірні рішення, оскільки приватне підприємство “Еліт-Транс» є належним перевізником на автобусному транспорті загального користування» №4 “Міський автобусний маршрут №22 “вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» в м. Черкаси на період дії запровадження воєнного стану і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.

Відповідач позов не визнав, надавши відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Зазначив, що терміну дії договору від 12.02.2019 №2-19 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування №22 “Вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» приватним підприємством “Еліт-Транс» сплив.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Приватне товариство “Еліт-Транс» зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 32414870; основний вид діяльності: 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.

02.08.2011 позивачу видано ліцензію серії АГ № 587965 на внутрішні перевезення пасажирів автобусами.

Виконавчим комітетом Черкаської міської ради, як Замовником, та Приватним підприємством “Еліт-Транс», як Перевізником, укладено Договори на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 12.02.2019 № 2-19 відповідно до якого Замовник надає Перевізникові право на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (№ 22 “Вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора»), а Перевізник зобов'язується надавати транспортні послуги населенню на умовах, передбачених Договорами та нормативно-правовими актами у період його дії - до 07 лютого 2024 року.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02,2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався неодноразово та діє станом на даний час.

Позивач на підставі абз. 1 п. 141 «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» зі змінами, що внесені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року №512 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 і від 3 грудня 2008 року №1081» надіслав до відповідача заяву про продовження терміну дії договору від 12.02.2019 №2-19 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування №22 “Вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» на період дії запровадження воєнного стану і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Листом відповідач від 28.03.2024 №2889/5766-01-19 повідомив позивача, що його заява залишена без розгляду.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2025 у справі №580/6149/24, зобов'язати виконавчий комітет Черкаської міської ради повторно розглянути заяву приватного підприємства “Еліт-Транс» від 14.03.2024 №558 про продовження терміну дії договору від 12.02.2019 року №2-19 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування №22 “Вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» на період дії запровадження воєнного стану і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.

Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради “Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси» від 13.08.2024 №1102 оголошено конкурс з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті №22 “вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» в м. Черкаси.

Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради “Про затвердження переліку міських автобусних маршрутів, що вносяться на конкурс з перевезення пасажирів на автобусному транспорті загального користування» від 13.08.2024 №1103, міський автобусний маршрут №22 “вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» в м. Черкаси винесений об'єктом конкурсу №4.

Не погодившись із рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Судом також встановлено, що під час оголошення конкурсу, договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 12.02.2019 № 2-19 закінчив свою дію і продовжений не був.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України “Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до ст. 7 Закону № 2344-ІІІ, забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на міських, приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території однієї територіальної громади, - на виконавчий орган ради, що представляє інтереси відповідної територіальної громади.

Згідно з ст. 29 Закону № 2344-ІІІ, автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Частиною 1 ст. 31 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Частиною 1 ст. 42 Закону України №2344-III встановлено, що договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.

У силу ч. 1 ст. 43 Закону України №2344-III визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Відповідно до ч. 1, 12 ст. 44 Закону України №2344-III організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок № 1081), яким визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), а також порядок укладання та розірвання договорів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах.

Згідно з п. 4 Порядку № 1081, відповідно до вимог статті 7 Закону України “Про автомобільний транспорт» організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування є виконавчий орган ради, яка представляє інтереси відповідної територіальної громади, - на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території однієї територіальної громади (далі - маршрут в межах території однієї територіальної громади).

Об'єкт конкурсу визначається організатором перевезень відповідно до встановленого порядку як самостійно, так і за зверненням підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також фізичних осіб - підприємців і громадян.(п. 7 Порядку № 1081).

Як вбачається з договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом №2-19 від 12.02.2019 на автобусному маршруті №22 “вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» укладеного між сторонами, останній діє до 07.02.2024.

Матеріалами справи підтверджено, що станом на прийняття відповідачем спірних рішень на автобусному маршруті загального користування № 22 “Вул. Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ “Аврора» в м. Черкаси відсутній перевізник на договірних засадах.

Згідно п. 4-1 Порядку № 1081, договір або дозвіл, строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.

Судом враховано, що не зважаючи на положення п. 4-1 Порядку № 1081, договір №2-19 від 12.02.2019 продовжений не був за відсутності згоди Замовника.

Суд зазначає, що посилання представника на Постанову Кабінету Міністрів України №512 від 29.04.2022 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 і від 03.12.2008 №1081» з огляду на встановлені обставини є безпідставні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, тому відсутні правові підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Петро ПАЛАМАР