Справа № 642/4764/25
Провадження № 3/642/1262/25
Іменем України
11 вересня 2025 року м. Харків
Суддя Холодногірського районного суду м. Харкова Цибульська С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126 КУпАП,
До Холодногірького районного суду міста Харкова з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 412097 від 04.08.2025 водій ОСОБА_1 04.08.2025 о 12:48 год. за адресою: м. Харків, вул. Залютинська, біля буд. 3, керував транспортним засобом «Skoda Octavia», державний номерний знак НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року, за що передбачена кримінальна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Ознайомившись з матеріалами справи, суддя зазначає таке.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, зокрема, з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з п. 9 Розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 р., при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому, серед іншого, зазначається суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 412097 від 04.08.2025 вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується керування транспортним засобом особою, яка позбавлена права керування такими транспортними засобами, вчинене повторно протягом року.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення до матеріалів справи додано, зокрема відеозапис з нагрудної камери поліцейського.
На вказаному відеозаписі зафіксовано, зокрема те, як працівники патрульної поліції підходять до транспортного засобу «Skoda Octavia», державний номерний знак НОМЕР_1 , який припарковано на території АЗС із вимкненим двигуном, на водійському місці якого сидить ОСОБА_1 . Після цього працівники поліції повідомляють ОСОБА_1 , що його було зупинено на підставі того, що за наявною у поліцейських інформацією особа, яка керує вказаним транспортним засобом позбавлена права керування транспортними засобами. В процесі спілкування ОСОБА_1 з працівниками поліції останні вказують ОСОБА_1 , що в них є відеозапис, на якому нібито зафіксовано факт руху транспортного засобу, в якому він перебуває, після чого демонструють ОСОБА_1 такий відеозапис (який саме відеозапис демонструється ОСОБА_1 встановити неможливо).
Водночас в матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП відсутній відеозапис, на якому було б зафіксовано факт руху транспортного засобу засобу «Skoda Octavia», державний номерний знак НОМЕР_1 .
При цьому суд позбавлений права самостійно збирати докази у справі про адміністративне правопорушення.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Без усунення вказаного недоліку суд позбавлений можливості виконати вимоги ст. 268 КУпАП щодо прав особи, яка притягається до відповідальності, а також приписи ст. ст. 245, 280 КУпАП щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Згідно з положеннями Постанови № 11 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
У постанові Великої Палати Верховного суду від 02.09.2021 у справі № 11-97сап20 також викладено висновок, що повернення протоколу про адміністративне правопорушення для дооформлення не суперечить чинному законодавству України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення з урахуванням обставин, викладених у мотивувальній частині цієї постанови.
Керуючись ст. ст. 245, 256, 278, 280 КУпАП, суд
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Світлана ЦИБУЛЬСЬКА