Рішення від 11.09.2025 по справі 520/10484/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

11 вересня 2025 року № 520/10484/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 149,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61037, код ЄДРПОУ00131954) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 пов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61166, код ЄДРПОУ40324829) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд:

-визнати протиправними дії посадових осіб Головного Управління Держспоживслужби в Харківській області з проведення позапланової перевірки на підставі Направлення № 125 від 24.03.2025 та зі складання Акту від 09.04.2025 № 125.

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, прийняте у формі Припису до Акту від 09.04.2025 № 125

-витрати по сплаті судового збору за подачу позовної заяви в сумі 3028,00 грн. та заяви про збільшення позовних вимог в сумі 3028,00 грн., присудити на користь Акціонерного товариства “Харківобленерго» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (пр-т Науки, 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829).

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

27.03.2025 р. до Акціонерного товариства «Харківобленерго» надійшло направленням № 125 від 24.03.2025 на проведення позапланової перевірки від 24.03.2025 (вх. № 5/6316 від 27.03.2025) від Головного управління Держспоживслужби в Харківській області (далі Держпродспоживслужба або Відповідач) та вимога від 27.03.2025 щодо надання пояснень, документів, матеріалів, відомостей з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-У від 05.04.2007 (вх. № 5/6318 від 27.03.2025).

У Направленні на проведення позапланової перевірки, зазначено предмет перевірки, а саме: щодо питань дотримання законодавства про захист прав споживачів, на підставі звернення ОСОБА_1

31.03.2025 (вих. № 56РРЕ/46-257) Акціонерним товариством «Харківобленерго» було надано відповідь з інформацією та запитуваними документами до Держпродспоживслужби на Вимогу від 27.03.2025 (вх. 5/6318 від 27.03.2025).

01.04.2025 Позивачем отримано лист від ТУ Держпродспоживслужби (вх. 5/6663 від 01.04.2025) з Вимогою про надання додаткових відомостей за предметом перевірки, які було надано з супровідним листом № 56РРЕ/46-274 від 03.04.2025.

Щодо підстав проведення перевірки, то судом встановлено, що Розподіл електричної енергії на об'єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , здійснювався на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 між ОСР та ОСОБА_2 (далі-Споживач)

У зв'язку з отриманням оператором системи розподілу від електропостачальника ПрАТ «Харківенергозбут» за вх. № 19/10113 від 01.10.2024 інформації про смерть споживача ОСОБА_2 ,11.12.2024 АТ «Харківобленерго» було направлено на вищевказану адресу повідомлення про припинення розподілу електричної енергії, у якому зазначено про необхідність врегулювання новим споживачем договірних відносин щодо розподілу електричної енергії та, що у разі не врегулювання відповідних договірних відносин електроживлення вказаного об'єкта буде припинено з 15.01.2025 р.

15.01.2025 АТ «Харківобленерго» здійснено припинення електроживлення об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з відсутністю договірних відносин у встановленому ПРРЕЕ порядку.

З Довідки абонента вбачається, що після смерті Споживача ОСОБА_2 , всупереч пункту 2.1.3 та 2.1.8 ПРРЕЕ, гр. ОСОБА_1 , як спадкоємець, після зміни власника електроустановки не ініціювала укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а в порушення пункту 2.1.2 глави 2.1 ПРРЕЕ допустила розподіл (передачу) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. Тобто споживала електричну енергію без укладання відповідних договорів.

07.01.2025 за № ЗС-В-2І від імені Споживача надійшла заява (повторна) про проведення звірки рахунку. На вищезазначену заяву Товариством за в их. № 06-56и/06-230 від 21.01.2025 було надано відповідь спадкоємцю про те, що ОСР відомо, що 19.11.2021 Споживач померла та роз'яснено п. 2.1.8 ПРРЕЕ (міститься у матеріалах справи № 520/10484/25).

17.01.2025 р.гр. ОСОБА_1 звернулася до Товариства з відповідним пакетом документів для укладення договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а саме:

Заявою про укладання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії;

Заявою-приєднання до Договору споживача про розподіл електричної енергії;

Заявою на повторне підключення електроустановки за адресою: АДРЕСА_1 .

17.01.2025 р.між гр. ОСОБА_1 та ОСР укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Після врегулювання договірних відносин та відшкодування гр. ОСОБА_1 витрат ОСР на здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки), електроживлення вказаного об'єкта відновлене 03.02.2025, відповідно до п.7.12 глави VII ПРРЕЕ.

20.01.2025 р. гр. ОСОБА_1 подала скаргу до Головного управління Дєржпродспоживслужби в Харківській області.

09.04.2024 Акціонерне товариство «Харківобленерго» отримало від Держпродспоживслужби Акт № 125 від 09.04.2025(далі - Акт перевірки), складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів АТ «Харківобленерго» (вх. від 09.04.2025. № 5/7211).

11.04.2025 Товариству вручено Припис до Акту перевірки № 125 від 09.04.2025 (далі - Припис) про виконання законних вимог щодо усунення порушень законодавства про захист прав споживачів.

Фахівці Держпродспоживслужби, що проводили перевірку, дійшли висновку, який виклали в Акті позапланової перевірки № 125 від 09.04.2025, про порушення Товариством ч. 12 ст. 10, п. 6 ч. 1 ст. 15, ч. 1, ч. 2, ч. 6 ст. 19, п. З ч. 1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-ХІІ (далі Закон № 1023); п. 4.27 розділу VI, п.7.6 розділу VII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Акт перевірки підписано Товариством із запереченнями, щодо вищевказаного висновку, які направлені до ГУ Держпродспоживслужби листом № 56РРЕ/46-295 від 10.04.2025.

Позивач вважає, що Аргументи і доводи викладені Товариством у запереченнях до Акту перевірки, фахівці Держпродспоживслужби не розглядали та не врахували під час прийняття рішення за результатами перевірки, а Припис, з вимогами адресованими АТ «Харківобленерго», усунути порушення, зазначені в Акті перевірки від №125 від 09.04.2025, а саме:повернути ОСОБА_1 сплачені кошти у розмірі 3645,64 грн. за відключення від електромереж електроустановки за адресою: АДРЕСА_1 ;повернути ОСОБА_1 сплачені кошти у розмірі 4017,70 грн. за підключення до електромереж електроустановки за адресою: АДРЕСА_1 був складений заздалегідь без урахування суттєвих обставин справи та за хибного тлумачення норм права у галузі електроенергетики, що призвело до прийняття незаконного і необґрунтованого рішення, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Підпунктом 6 п. 4 Положення, основними завданнями Держпродспоживслужби у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння) визначено, зокрема, право на проведення перевірок додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг; проведення контрольних перевірок правильності розрахунків із споживачами за реалізовану продукцію відповідно до закону.

Відповідно до п. 6 вказаного Положення, Держпродспоживслужба для виконання покладених на неї завдань, має право, зокрема: 8) здійснювати заходи державного нагляду (контролю) відповідно до закону; 9) вимагати відповідно до закону від суб'єктів господарювання усунення виявлених порушень; 10) вживати у межах повноважень, передбачених законом, заходів до усунення порушень вимог закону і притягнення, винних у таких порушеннях осіб, до відповідальності відповідно до закону

Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII врегульовано відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 2 вказаного закону, предметом його регулювання є відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії.

За визначенням наведеним у ст.1 Закону №2189, виконавцем комунальної послуги, є суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору, а індивідуальним споживачем є - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Згідно з нормою п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону №2189, до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу електричної енергії.

Приписами п.1 ч.1 ст.7 вказаного закону встановлено, що індивідуальний споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, а п.1 ч.2 ст.7 - його зобов'язано укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.

Виконавець комунальної послуги, згідно з п. 7 ч. 1 ст. 8 Закону №2189, має право отримувати інформацію від споживача про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та фактичної кількості осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором та водночас, відповідно до п.2 ч.2 ст.8 він зобов'язаний готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.

Питання забезпечення державою захисту прав споживачів, врегульовано ст. 5 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 № 1023-XII.

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про захист прав споживачів" послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону №1023, захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.

Захист прав споживачів у сфері безпечності та якості харчових продуктів, інформування про їх властивості, у тому числі маркування, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та якості харчових продуктів.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що Держпродспоживслужба та її територіальні органи уповноважені на захист прав споживачів та здійснення відповідно до закону державного нагляду (контроль) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, зокрема житлово-комунальних послуг.

Водночас, Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 Закону №877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю), є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №877, встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, повязані із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. При цьому, ч. 2 вказаної статті не містить застережень щодо непоширення дії Закону на правовідносини у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів.

Аналогічні висновки містить постанова Верховного Суду від 10.10.2023 по справі №160/8898/22, що враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Верховний Суд в постанові №420/15960/24 від 22.05.2025 зазначив, що оскільки виконавець комунальної послуги належить до суб'єктів господарювання, що надають комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору, відтак на спірні правовідносини поширюється дія ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у тому числі в частині способу здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів у вигляду позапланового заходу контролю (перевірок), порядку та підстав їх призначення, проведення й оформлення результатів.

Суд зазначає, що Держпродспоживслужба має право проводити перевірки суб'єктів господарювання у порядку, встановленому Законом № 877, за наявності передбачених законом підстав та з дотриманням відповідних процедур. Разом з тим, притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності за порушення законодавства про захист прав споживачів можливе лише у разі надання комунальної послуги конкретному споживачу, який має відповідні договірні відносини з виконавцем такої послуги. Відповідно до ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", споживачем вважається фізична або юридична особа, яка отримує комунальні послуги на підставі договору.

Судовим розглядом встановлено, у зв'язку з відокремленням функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, з 01.01.2019 ПрАТ "Харківенергозбут" є постачальником універсальних послуг на території Харківської області у відповідності до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор) від 26.10.2018 № 1268.

На виконання пункту 13 розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) під час здійснення заходів з відокремлення створено електропостачальника ПрАТ "Харківенергозбут", а АТ "Харківобленерго" виконує функції з розподілу електричної енергії на території Харківської області та є оператором системи розподілу.

Правонаступником у частині прав та обов'язків за договорами про постачання/користування електричної енергії, що діяли до 01.01.2019 залишається АТ "Харківобленерго", яке продовжує виконання функції з розподілу електричної енергії на території Харківської області.

На виконання абз. 18 п. 13 розділу XVII Закону оператор системи розподілу АТ "Харківобленерго" передав ПрАТ "Харківенергозбут", як постачальнику універсальних послуг, дані побутових та малих непобутових абонентів, які згідно з вимогами Закону мають право на отримання універсальних послуг.

Так, на виконання вищевказаних вимог АТ "Харківобленерго" передано ПрАТ "Харківенергозбут" дані за адресою: вул. Садова, буд. 21, с. Троїцьке, Лозовський р-н, Харківська область.

Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (ч. 4 ст. 63 Закону).

Абзацом п'ятим пункту 13 розділу XVII Закону встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Згідно п. 8. постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (в редакції, яка діяла станом на 01.01.2019) Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб- сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Відповідно до визначень термінів наданих законодавцем у ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги": 2) виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; 3) споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач; 6) індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою визначення особи споживачем є факт укладання відповідного договору про надання послуг - як безпосередньо, так і через уповноважену особу. Саме сполучник "та", яким поєднані частини визначення споживача в п. 6 ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", вказує на одночасний характер всіх трьох умов, а не альтернативний.

Відповідно до п.1.2.15 гл.1.2 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, "на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами", а відповідно до визначень термінів наведених у п.1.1.2 гл.1.1 розділу I, оператор системи - оператор системи передачі, оператор системи розподілу або оператор малої системи розподілу; побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 641 ЦК України, пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться. Згідно до ст.642 ЦК України, відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

Стаття 634 ЦК України, визначає, що умови договору встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до пп.7 п.6.2 Договору про розподіл, «споживач зобов'язується у разі зміни власника об'єкта (звільнення споживачем займаного приміщення,відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів, до припинення користування електричною енергією на об'єкті, письмово повідомити Оператора системи, про розірваним цього договору та не пізніше дня звільнення об'єкту, здійснити всі оплати передбачені умовами цього договору».

Відповідно до ппА п.7.1 Договору про розподіл, «Оператор системи має право обмежувати або припиняти розподіл (передачу) електричної енергії споживачу, у випадках та порядку, передбачених ПРРЕЕ».

Відповідно до п.11.2 ПРРЕЕ, «дія договору достроково припиняється у разі:отримання Оператором системи від нового або попереднього власника (користувача) документального підтвердження факту відчуження об'єкта на користь іншої особи, у тому числі набуття спадкоємцем права власності на об'єкт; у разі остаточного припинення користування електричною енергією Споживачем за його заявою;у разі припинення дії договору, договір припиняє свою дію в частині розподілу електричної енергії на об'єкт, а в частині виконання фінансових зобов'язань Сторін (які виникли на дату припинення дії договору) продовжує діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між. Сторонами".

Вказані умови Договору про розподіл, кореспондують та ґрунтуються на нормах ПРРЕЕ, зокрема:

Відповідно до пункту 2.1.2 глави 2.1 ПРРЕЕ «оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем,« крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок»;

Згідно з пунктом 2.1.3 глави 2.1 ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач".

Відповідно до пункту 2.1.8 глави 2.1 «для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи документи, зокрема заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об'єкта та. реквізитів заявника та наявності паспорта точки розподілу/передачі».

Відповідно до пункту 4.27 у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією, споживач зобов'язаний повідомити електропостачальника та оператора, системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів.

Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об'єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об'єкта.

З новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, зокрема цих Правил, після припинення дії договорів зі споживачем, який звільняє приміщення, у частині постачання та розподілу електричної енергії на цей об'єкт.

Відповідно до підпунктів 1 та 16 пункту 5.5.5 «споживач електричної енергії зобов'язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 16) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об'єкті споживача письмово повідомити електропостачальника, оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про розірвання договорів та розрахуватися за електричну енергію, включаю чи день виїзду.

Як вже встановлено судом, розподіл електричної енергії на об'єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , здійснювався на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 між ОСР та ОСОБА_2 (далі-Споживач)

У зв'язку з отриманням оператором системи розподілу- (далі - ОСР) від електропостачальника ПрАТ «Харківенергозбут» за вх. № 19/10113 від 01.10.2024 інформації про смерть споживача ОСОБА_2 (11.12.2024 АТ «Харківобленерго» було направлено на вищевказану адресу повідомлення про припинення розподілу електричної енергії, у якому зазначено про необхідність врегулювання новим споживачем договірних відносин щодо розподілу електричної енергії та, що у разі неврегулювання відповідних договірних відносин електроживлення вказаного об'єкта буде припинено з 15.01.2025 (міститься у матеріалах справи N° 520/10,484/25).

Згідно з п. 4.27 розділу IV ПРРЕЕ у разі смерті побутового споживача, особа (спадкоємець), яка у встановленому законом порядку скористалася правом на подання заяви про прийняття спадщини, до складу якої входить об'єкт побутового споживача, до моменту набуття права власності на нього, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, має право укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/ передачі електричної енергії з оператором системи за умови надання відповідних документів, передбачених цим пунктом.

Вказаний договір укладається на умовах, діючого договору споживача і діє до моменту звернення спадкоємця, після набуття права власності на об'єкт побутового споживача з наданням копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

У разі_відсутності ініціативи споживача щодо укладення договору згідно з пунктом 2.1.8 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ впродовж 20 робочих днів з дня відправлення запиту, ОСР здійснює припинення постачання електричної енергії у порядку, передбаченому пунктом 7.6 розділу VII ПРРЕЕ.

При цьому положеннями пункту 7.6 розділу VII ПРРЕЕ визначено, що припинення електроживлення електроустановок споживача здійснюється ОСР без попередження споживача, зокрема, у разі відсутності ініціативи особи (спадкоємця) щодо укладення договору відповідно до пункту 2.1.8 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ впродовж 20 робочих днів з дня відправлення запиту в поряду визначеному пунктом 4.27 розділу IV ПРРЕЕ.

Відповідно до положень пункту 7.12 розділу VII ПРРЕЕ відновлення електроживлення електроустановок споживача, електроживлення яких було припинено з підстав, зазначених у пунктах 7.5 та/або 7.6 цього розділу, здійснюється ОСР протягом 3 робочих днів у містах та 5 робочих днів у сільській місцевості після отримання від ініціатора відключення інформації про усунення споживачем порушень, що підтверджується відповідним документом учасника ринку, на вимогу якого здійснювалося припинення електроживлення. Витті ти ОСР на здійснення робіт з припинення та. відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки) покриваються за рахунок коштів ініціатора здійснення цих робіт, які відшкодовуються йому споживачем (крім випадків, визначених цим пунктом), якщо припинення постачання (розподілу) електричної енергії споживачу здійснювалося у встановленому ПРРЕЕ порядку.

Матеріалами справи підтверджено, що після врегулювання договірних відносин та відшкодування гр. ОСОБА_1 витрат ОСР на здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки), електроживлення вказаного об'єкта відновлене 03.02.2025, відповідно до п.7.12 глави VII ПРРЕЕ.

Правомірність правової позиції АТ «Харківобленеого» щодо спірних правовідносин з гр. ОСОБА_1 та їх оцінка, на думку суду, підтверджена у роз'ясненні які надані Національною комісією, то здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП або Регулятор), направлених гр. ОСОБА_1 та АТ «Харківобленеого» листом вх. № 4/4711 віл 07.03.2024 .

Незважаючи на надані роз'яснення, на порушення ПРРЕЕ щодо укладання договірних відносин з ОСР, гр. ОСОБА_1 20.01.2025, подала скаргу до Головного управління Дєржпродспоживслужби в Харківській області, яке в свою чергу дійшло помилкового висновку щодо порушення прав споживача, ігноруючи той факт, що витрати Оператора системи за повторне підключення споживача (на підставі укладеного з ним Договору розподілу) до електричної мережі підлягають відшкодуванню.

В свою чергу, під час вказаної перевірки, фахівці Держпродспоісивслужби мали врахувати умови публічного Договору про розподіл, які визначають права і обов'язки сторін договору, зокрема умову пп. 4 п. 7.1 р. 7, якою встановлено право Оператора системи обмежувати або припиняти розподіл електричної енергії Споживачу у випадках та в порядку, передбачених ПРРЕЕ.

Однак, як встановлено судом, фахівці Дєржпродспоживслужби, вищевказані обставини не встановили , не врахували, проігнорували положення п.7.6 ПРРЕЕ, п 11.5.24 КСР та роз'яснення які надано Регулятором, що свідчить про проведення позапланової перевірки без урахування наданих пояснень та доказів, та склали Акт перевірки та прийняли рішення у формі припису.

В силу ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст.. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 149,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61037, код ЄДРПОУ00131954) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 пов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61166, код ЄДРПОУ40324829) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправними дії посадових осіб Головного Управління Держспоживслужби в Харківській області з проведення позапланової перевірки на підставі Направлення № 125 від 24.03.2025 та зі складання Акту від 09.04.2025 № 125.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, прийняте у формі Припису до Акту від 09.04.2025 № 125

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 пов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61166, код ЄДРПОУ40324829) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 149,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61037, код ЄДРПОУ00131954) сплачений судовий збір в розмірі 5450 (п'ять тисяч чотириста п'ятдесят) грн.40 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.