Справа № 500/3756/25
10 вересня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання,
ОСОБА_1 через представника - адвоката Ковальчук Оксану Володимирівну звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області), в якому просить: визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Київській області щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоди участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 в одинарному розмірі; зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.05.2025 та 10.06.2025 про призначення пенсії, зарахувавши до страхового стажу періоди з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ в Тернопільській області) з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV). За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів в порядку екстериторіального розподілу, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішенням від 05.06.2025 №192650013667 відмовило позивачу в призначенні пенсії, мотивуючи тим, що відсутній страховий стаж, який повинен становити не менше 25 років.
10.06.2025 позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області з такою ж заявою, за результатами якої ГУ ПФУ у Київській області оскаржуваним рішенням від 17.06.2025 №192650013667 відмовило позивачу в призначенні пенсії з тих самих підстав - відсутній страховий стаж, який повинен становити не менше 25 років.
Позивач не погоджується з такою відмовою органу Пенсійного фонду та стверджує, що факт його участі в антитерористичній операції підтверджується посвідченням учасника бойових дій та відповідною довідкою Військової частини НОМЕР_1 і проходження військової служби за цей період підлягає зарахуванню до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Натомість відповідач протиправно періоди участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 зараховує до страхового стажу в одинарному розмірі.
Позивач стверджує, що має право на зарахування спірних періодів з розрахунку один місяць служби за три місяці та вважає, що відповідач безпідставно такі обставини не врахував при вирішенні питання призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
У поданому відзиву ГУ ПФУ у Київській області проти позову заперечує та зазначає, що необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, становить 25 років, натомість страховий стаж позивача складає 22 роки 3 місяці 1 день, за результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу зараховано всі періоди. Просить в позові відмовити.
Відповідач надіслав до суду матеріали відмовної пенсійної справи позивача (а.с.12-44).
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), 28.05.2025 звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії за віком, надавши документи згідно з переліком, вказаним у розписці-повідомленні (а.с.26-27).
Пенсія позивачу не була призначена, а тому повторно він подав заяву про призначення пенсії 10.06.2025 (а.с.42). За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для розгляду поданої заяви визначено ГУ ПФУ у Київській області, рішенням якого 17.06.2025 №192650013667 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.
У рішенні вказано, що пенсійний вік, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, становить 55 років. Вік заявника 54 роки 11 місяців.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, становить 25 років. Страховий стаж заявника - 22 роки 3 місяці 1 день.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Заявник працює.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу зараховано всі періоди.
Як висновок у рішенні вказано: відмовити в призначенні пенсії за віком відповідно до пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки заявник не набув необхідного страхового стажу. Право на пенсійну виплату за наявного страхового стажу набуде 28.06.2035.
Позивач не погоджується з діями ГУ ПФУ у Київській області в частині зарахування окремих періодів проходження військової служби до страхового стажу не у пільговому (кратному) обчисленні, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на дострокову пенсію мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
Пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком. Підпункт 6 цього пункту вказує на документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, серед яких:
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;
документи про проходження військової служби (служби);
посвідчення учасника бойових дій.
При зверненні з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Тернопільській області посвідчення серії НОМЕР_2 від 29.09.2023, що підтверджує статус учасника бойових дій (а.с.20).
Одночасно була подана довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №494 від 24.04.2025, видана Військовою частиною НОМЕР_1 . За її змістом старший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в АДРЕСА_1 (а.с.28).
Ще подана одна довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №495 від 24.04.2025, видана Військовою частиною НОМЕР_1 , про те, що старший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Сумській області Охтирського району, Великописарівській селищній ТГр: н.п. Ямне, н.п. Вільне, н.п. Велике Писарівка, н.п.Лугівка, н.п.Олександрівка, н.п.Пономаренки (а.с.29).
Факт проходження позивачем військової служби, у тому числі у військовий час з 05.07.2022 по 29.03.2025, підтверджується відомостями військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого 29.06.1989 (а.с.21-23).
З розрахунку стажу позивача вбачається, що військова служба позивача у період з 01.02.2022 по 31.03.2025 зарахована в одинарному розмірі (а.с.38).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) також установлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
За змістом статті 1 Закону України від 06.12.1991 №1932-XII «Про оборону України» під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
У постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, період військової служби позивача з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025, протягом якого він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території Донецької та Сумської областях, підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці.
З долученого до матеріалів справи розрахунку стажу позивача вбачається, що вказаний період зараховано ГУ ПФУ у Київській області без застосування кратності - один місяць служби за три місяці. В той же час обґрунтованих мотивів незарахування вказаного періоду у пільговому обчисленні відповідачем не наведено.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, про задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 в одинарному розмірі та зобов'язання ГУ ПФУ у Київській області повторно розглянути останню заяву позивача від 10.06.2025 про призначення пенсії, зарахувавши до страхового стажу періоди з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 з розрахунку один місяць служби за три місяці та про відмову у задоволенні решти позовних вимог - повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.05.2025, бо таку заяву саме цей відповідач не розглядав і рішення, прийняте по такій первинній заяві не було предметом судового розгляду.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 243-246, 255, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вулиця Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання дії протиправними та зобов'язання задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 в одинарному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2025 про призначення дострокової пенсії, зарахувавши до страхового стажу періоди з 05.07.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.04.2023, з 07.05.2023 по 27.05.2023, з 06.08.2024 по 13.09.2024, з 10.10.2024 по 08.12.2024, з 20.12.2024 по 05.03.2025, з 23.03.2025 по 29.03.2025 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 10 вересня 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.