Рішення від 11.09.2025 по справі 480/3926/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року Справа № 480/3926/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/3926/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо нездійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі наявної в матеріалах пенсійної справи довідки про виплату заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 30.07.1987 по 31.08.1987, виданої Тростянецьким АТП № 15946;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886" на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи довідки про виплату заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 30.07.1987 по 31.08.1987, виданої Тростянецьким АТП №15946, починаючи з 01.12.2022 на найбільш вигідних умовах та з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У квітні 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про виплату заробітної плати за період з 30.07.1987 по 31.08.1987, виданої Тростянецьким АТП №15946. Листом від 25.04.2025 відповідач повідомив, що у матеріалах пенсійної справи наявна довідка про виплату заробітної плати, видана Тростянецьким АТП №15946, проте, вона, на думку відповідача, не відповідає вимогам Постанови №1210, а тому підстави для перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, відсутні.

Позивач вважає, що має право на такий перерахунок, однак відповідач безпідставно його не здійснює, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ГУ ПФУ в Сумській області не надало відзиву на позов без поважних причин.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) та він отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У квітні 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про виплату заробітної плати за період з 30.07.1987 по 31.08.1987, виданої Тростянецьким АТП №15946.

Листом від 25.04.2025 відповідач повідомив, що у матеріалах пенсійної справи наявна довідка про виплату заробітної плати, видана Тростянецьким АТП №15946, проте, вона, на думку відповідача, не відповідає вимогам Постанови №1210, а тому підстави для перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, відсутні.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 10 Закону №796-ХІІ визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Статтею 57 Закону № 796-XII визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч. 3 ст. 54 Закону №796-ХІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Постанова КМУ №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Відповідно до п.2 Постанови КМУ №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Постановою КМУ від 09.12.2021 №1307 було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і від 26 вересня 2012 р. № 886 Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка набрала чинності з 1 січня 2022 р., крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року, зокрема було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах.

Зазначеною постановою було передбачено, що в разі, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не було проведено відповідний перерахунок позивачу пенсії на виконання п.2 Постанови КМУ №1307 від 09.12.2021 за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 01.12.2022 на найбільш вигідних умовах.

При цьому згідно з довідкою Тростянецького АТП №15946 позивач дійсно був залучений у заходах ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.07.1983 по 31.08.1987 (а.с.15), та за вказаний період роботи позивачу виплачено заробітну плату в сумі 936 карб. 48 коп.

Варто зауважити, що така довідка не втратила чинність і не є відкликаною.

Проте, ГУ ПФУ в Сумській області листом від 25.04.2025 повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2022, оскільки наявна в матеріалах пенсійної справи довідка Тростянецького АТП №15946, не відповідає вимогам її складення, визначеним Порядком № 1210.

При цьому невідповідність по формі виданої довідки, яка містить інформацію про виплачені кошти позивачу, не може бути обґрунтованою підставою для нездійснення перерахунку йому пенсії з 01.12.2022 на найбільш вигідних умовах.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивачу на підставі спірної довідки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886" з 01.12.2022 так і не був проведений станом на момент розгляду справи судом, то мала місце саме протиправна бездіяльність з боку відповідача.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо нездійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії позивачу, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886", на підставі довідки Тростянецького АТП №15946 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження з 30.07.1987 по 31.08.1987, та зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886" з 01.12.2022, на підставі довідки Тростянецького АТП №15946 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження з 30.07.1987 по 31.08.1987, з урахуванням виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення з 01.12.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886", на підставі довідки Тростянецького АТП №15946 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження з 30.07.1987 по 31.08.1987.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886" з 01.12.2022, на підставі довідки Тростянецького АТП №15946 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження з 30.07.1987 по 31.08.1987, з урахуванням виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька