11 вересня 2025 року м. Суми Справа № 480/5030/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників та процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії стосовно нових довідок за 2020, 2021, 2022, 2023 роки та обмеження пенсії; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію стосовно нових 4 довідок з урахуванням: вислуги років (86%), без обмежень в 10 прожиткових мінімумів, без застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1, а також з врахуванням виплачених сум; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити до пенсії 2000 грн, а саме згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є пенсіонером. До відповідача були направлені оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак відповідач, в порушення вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відмовив у здійсненні таких перерахунків. Також відповідачем з 01.03.2025 протиправно здійснюється виплата пенсії з обмеженням максимального розміру та з урахуванням понижуючого коефіцієнта. Вказане порушує право позивача на соціальний захист.
26.06.2025 судом відкрито провадження у справі. 03.09.2025 судом постановлені ухвали про виправлення описки в ухвалі суду та про витребування доказів.
09.09.2025 відповідачем виконано вимоги ухвали суду.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом фактичні обставини.
Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.03.2025 у справі № 480/7577/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 було підготовлено та направлено відповідачу довідки від 08.05.2025 за № 11/47874/6570, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/1, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/2 та від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/3 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.101.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі 4 довідок. Відповідач листом від 16.06.2025 повідомив позивачу, що підстави для перерахунку за вказаними довідками відсутні. Відповідач зазначив у листі, що станом на дату надання відповіді, рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій, урядом не приймалося. Повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило.
З 01.02.2020, 01.02.2021, 01.07.2021, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.02.2023, 01.03.2023 та 01.01.2025 позивачу перераховано пенсію з розрахунку 86% грошового забезпечення від суми 26331,75 грн. З 01.07.2021, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.02.2023, 01.03.2023 та 01.01.2025 позивачу нараховується доплата у сумі 2000 грн, передбачена постановою КМУ № 713. З 01.01.2025 підсумок пенсії з надбавками складає 30882,08 грн, з урахуванням максимального розміру та з урахуванням пониження суми відповідно до постанови КМУ № 1 - 26736,02 грн.
Висновки суду та їх мотиви.
1. Щодо перерахунку пенсії на підставі 4 довідок.
Норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом № 2262-ХІІ.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п. 1, п. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює також Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Пунктами 23, 24 порядку встановлено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 63 вказаного закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яким затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII КМУ прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни до пункту 4 постанови КМУ № 704, згідно яких це й пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт.
Окружний адміністративний суд м. Києва, рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі № 826/6453/18, яке 29.01.2020 залишене без змін постановою суду апеляційної інстанції, визнав протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103.
Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, тобто з 29.01.2020, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативно-правові акти акти, які б надалі встановлювали порядок розрахунку посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт, відсутні.
Враховуючи той факт, що у період з 29.01.2020 до 19.05.2023 положення п.4 Постанови КМУ № 704, в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, то до спірних правовідносин, у відповідності до норми ч.3 ст.7 КАС України, підлягає застосуванню п.4 постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу - ЗУ ''Про Державний бюджет на 2020 рік'', ''Про Державний бюджет на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет на 2022 рік'' та ''Про Державний бюджет на 2023 рік''. Тобто, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, виходячи з грошового забезпечення визначеного станом на січень 2020, січень 2021, січень 2022 та січень 2023 року, яке розраховано з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.
Суд звертає увагу, що хоча довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 08.05.2025 за № 11/47874/6570 видана станом на 01.01.2020, а не на 29.01.2020, зазначене не впливає на розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою позивача у січні 2020 року, як і те що видання такої довідки на вказану дату не залежить від волі позивача. Тим більш, що відповідачем у листі від 16.06.2025 не заперечується питання стосовно видачі довідки № 11/47874/6570 про розмір грошового забезпечення на вказану у ній дату.
Судом встановлено, що відповідачем було отримано довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.05.2025 за № 11/47874/6570, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/1, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/2 та від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/3 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.
Суд звертає увагу, що позивач просить визнати дії відповідача протиправними щодо відмови здійснити перерахунок на підставі оновлених довідок. Водночас суд зазначає, що відмова здійснити перерахунок на підставі довідок є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Враховуючи те, що позивачем не було здійснено перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок, то вказана бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України.
Тому суд задовольняє позовні вимоги в цій частині, а саме визнає протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язує його провести перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023, на підставі оновлених довідок та з урахуванням виплачених сум.
2. Щодо обмеження пенсії максимальним розміром та застосування коефіцієнтів.
Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч.1 ст.8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Отже, у період дії воєнного стану не обмежується конституційне право громадян на соціальний захист, передбачене нормою ст.46 Конституції України.
Суд звертає увагу, що положення ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 та ст.2 Закону ''Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи'' від 08.07.2011, які законодавчо встановлювали обмеження пенсії максимальним розміром, рішеннями Конституційного Суду України від 20.12.2026 № 7-рп/2016 та від 12.10.2022 № 7/р(II)/2022 визнано неконституційними. Тому такі положення законыв не можуть бути застосовані.
Приписами ч.ч.1 та 3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та ЗаконуУкраїни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.43 ЗУ № 2262-ХІІ).
Статтею 46 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Отже, Законом № 4059-ІХ та постановою КМУ № 1 установлено у 2025 році, у період дії воєнного стану, додаткові підстави для обмеженням виплати пенсії шляхом застосування коефіцієнтів, що прямо заборонено нормою ч.3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ.
Як встановлено судом, відповідачем з 01.01.2025 при виплаті пенсії застосовуються коефіцієнти, передбачені постановою КМУ № 1, а також обмежується виплата пенсії максимальним розміром.
Оскільки спеціальної норми щодо застосування коефіцієнтів та щодо обмеження пенсії максимальним розміром Закон № 2262-ХІІ не містить, то суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.01.2025, з урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру не відповідають критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.
Тому суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, а також заявленої позивачем дати для виплати пенсії, задовольняє частково позовні вимоги в цій частині, у спосіб, визначений судом, а саме: визнає протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.01.2025, з урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру, зобов'язує відповідача виплати позивачу пенсію з 01.01.2025 без урахування коефіцієнтів та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.
3. Щодо інших вимог.
В задоволенні інших вимог, то суд відмовляє, оскільки пенсія позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.07.2021, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.02.2023, 01.03.2023 та 01.01.2025 перераховується та виплачується позивачу з розрахунку 86% грошового забезпечення. З 01.07.2021, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.02.2023, 01.03.2023 та 01.01.2025 позивачу нараховується доплата у сумі 2000 грн, передбачена постановою КМУ № 713.
Суд звертає увагу, що на виконання даного рішення відповідачем не здійснено перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023, а саме на підставі оновлених довідок.
Тому у суду відсутні докази того, що після таких перерахунків пенсія позивача буде обчислюватися з іншого відсотку, а ніж того, який було встановлено позивачу при призначенні пенсії, чи не буде виплачуватися 2000 грн, які передбачені постановою КМУ № 713.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок протиправної поведінки та дій відповідача, суд на підставі норми ч.8 ст.139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.05.2025 за № 11/47874/6570, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/1, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/2 та від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/3 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.05.2025 за № 11/47874/6570, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/1, від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/2 та від 08.05.2025 за № 11/47874/6570/3, з урахуванням виплачених сум.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 з урахуванням коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, та з обмеженням максимального розміру.
5. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.01.2025 без урахування коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, та без обмеження максимальним розміром і враховуючи виплачені суми.
6. У задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.
7. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), за рахунок бюджетних асигнувань, 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. судового збору.
8. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
9. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 11.09.2025
Суддя А.І. Сидорук