11 вересня 2025 року м. Рівне №460/8753/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доВійськово-медичного Управління Служби безпеки України
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Військово-медичного Управління Служби безпеки України (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови внести зміни до свідоцтва про хворобу №80/1150 від 25.06.2021, змінивши в ньому висновок «Захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби» на «Захворювання, так, одержані під час виконання службових обов'язків», зобов'язання вчинити відповідні дії.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що відповідач протиправно відмовляє у внесенні змін до свідоцтва про хворобу у частині причинного зв'язку з «Захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби» на «Захворювання, так, одержані під час виконання службових обов'язків», оскільки причиною захворювання визнані психоемоційні перенавантаження та нервові стреси, з якими постійно було пов'язане виконання службових обов'язків.
Ухвалою суду від 26.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк, відповідач відзиву на позовну заяву не подав, про причини неподання не повідомив.
Клопотань про продовження відповідного строку чи інших заяв по суті позову не подавав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, суд, з урахуванням приписів зазначеної статті вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
25.06.2021 військово-лікарська комісія центрального госпіталю ВМУ СБУ за направленням ВКЗ УСБУ в Рівненській області провела медичний огляд ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якого складено свідоцтво про хворобу №80/1150. Постановою ГВЛК: на підставі статей 65а, 69в, 42в, 57в, 54в, Розкладу хвороб Положення про медичний огляд у Службі безпеки України, затвердженого наказом Центрального Управління СБУ від 03.01.2019 №2/ДСК, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2019 за №109/33080 позивач визнаний: Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку та зазначено, що захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Свідоцтво про хворобу №80/1150 затверджено постановою Центральної військово-лікарської комісії ВМУ СБУ, протокол №61 від 02.07.2021.
Наказом від 23.07.2021 №947-ОС/дск (по особовому складу) позивача звільнено з військової служби за підпунктом «в» пункту 61 та підпунктом «б» (за станом здоров'я - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у відставку.
Наказом від 04.08.2021 №157-ОС/дск (по особовому складу) позивача виключено із списків особового складу з 04.08.2021.
Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0032940, Центральна МСЕК МОЗ України здійснила первинний огляд 30.08.2021 позивача та встановила ІІІ групу інвалідності з 27.08.2021. В виписці зазначено, що захворювання пов'язані з проходженням військової служби. Інвалідність встановлена до 01 вересня 2024 року.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №911509, Рівненська обласна МСЕК №1 здійснила 26.09.2024 повторний огляд позивача та встановила ІІІ групу інвалідності з 29.08.2024. В довідці вказано, що захворювання пов'язані з проходженням військової служби. Інвалідність встановлена до 01.09.2025.
20.03.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести зміни до свідоцтва про хворобу №80/1150 від 25.06.2021, змінивши в ньому висновок «Захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби» на «Захворювання, так, одержані під час виконання службових обов'язків».
Листом від 16.04.2025 №20/4/В-20/17/27/17 повідомив про те, що військово-лікарська комісія ВМУ при винесенні рішення про причинний зв'язок наявних захворювань діяла на підставі медичних документів, результатів медичного обстеження та відповідно до Положення про медичний огляд у Службі безпеки України, а отже підставі для задоволення заяви відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 статті 27 розділу 7 Закону Україну "Про Службу безпеки України" від 25.03.1992 № 2229-ХІІ (далі - Закон № 2229-ХІІ) держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.
Відповідно до пункту 2 статті 27 розділу 7 Закону № 2229-ХІІ військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, цього Закону, інших актів законодавства.
Наказом Центрального управління Служби безпеки України від 03.01.2019 №3 затверджено Інструкцію про організацію медичного огляду кандидатів на військову службу в Службі безпеки України, навчання у вищих військових навчальних закладах Служби безпеки України та військових навчальних підрозділах Служби безпеки України закладів вищої освіти, членів сімей співробітників-військовослужбовців, які направляються у відрядження за кордон, та осіб, звільнених з військової служби у Службі безпеки України (далі - Інструкція).
Ця Інструкція визначає порядок організації у Службі безпеки України (далі - СБУ) медичного огляду військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК), створеними при закладах охорони здоров'я СБУ:
1) кандидатів на військову службу до СБУ, у тому числі військовозобов'язаних, які призначаються для укомплектування підрозділів, органів, закладів СБУ до штатів воєнного часу в особливий період із проходженням військової служби в СБУ за призовом під час мобілізації, на особливий період або за призовом осіб офіцерського складу (далі -військовозобов'язані СБУ);
2) кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах СБУ та військових навчальних підрозділах СБУ закладів вищої освіти (далі - навчальні заклади);
3) осіб, які приймаються на службу у військовому резерві СБУ;
4) членів сімей співробітників-військовослужбовців СБУ, які направляються у відрядження за кордон (далі - члени сімей співробітників-військовослужбовців);
5) колишніх співробітників-військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1.2 Інструкції Медичний огляд в СБУ категорій осіб, зазначених у пункті 1.1 цього розділу, проводиться у порядку, визначеному наказом Центрального управління Служби безпеки України від 03 січня 2019 року № 2/ДСК (далі - наказ № 2), з метою:
1) визначення придатності за станом здоров'я до:
військової служби в СБУ та служби у військовому резерві СБУ;
навчання у навчальних закладах;
2) встановлення медичних протипоказань щодо проживання за кордоном у членів сімей співробітників-військовослужбовців, які направляються у відрядження за кордон;
3) встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії або каліцтва) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби.
У силу вимог п.3.1 у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:
медичне обстеження - заходи, що здійснюються під час проведення медичного огляду і включають вивчення історії розвитку симптомів захворювання (анамнез), об'єктивне обстеження, допоміжні діагностичні обстеження (лабораторні, інструментальні);
медичний огляд - вивчення та оцінка ВЛК стану здоров'я та фізичного розвитку особи, у тому числі заочно, при встановленні причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії або каліцтва) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби (з урахуванням результатів її медичного обстеження, даних, що містяться у медичних та інших документах, з винесенням письмової постанови ВЛК).
Пунктом 2.11, 2.12, 2.13 Інструкції передбачено, що за результатами проведення медичного огляду особи лікар встановлює діагноз та робить відповідний висновок за своєю спеціальністю з посиланням на статті і графи розкладу хвороб, станів, фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Службі безпеки України, затвердженого наказом № 2. Діагноз та висновок лікар засвідчує підписом.
Діагноз формулюється відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям, Десятого перегляду (МКХ-10) із зазначенням нозологічної форми захворювання, стадії, ступеня функціональних порушень, стану компенсації на день медичного огляду.
У заключному діагнозі особи зазначаються всі захворювання і фізичні вади, виявлені у неї, у тому числі ті, які не впливають на визначення її придатності до військової служби, навчання або встановлення протипоказань щодо проживання за кордоном.
Першим у заключному діагнозі зазначається діагноз захворювання, що найбільше характеризує стан здоров'я особи та впливає на рішення ВЛК.
Пунктом 2.14 Інструкції передбачено, що на підставі заключного діагнозу, встановленого при проведенні медичного огляду, виноситься постанова ВЛК.
ВЛК при винесенні постанови:
аналізує висновки лікарів закладу охорони здоров'я СБУ за результатами медичного огляду, інші документи, які характеризують стан здоров'я особи, висновки лікарів інших закладів охорони здоров'я;
встановлює остаточний діагноз особі на основі медичної документації, висновків лікарів закладів охорони здоров'я СБУ;
направляє особу до закладів охорони здоров'я СБУ для проведення необхідних повторних (додаткових) медичних обстежень у разі виникнення сумнівів щодо достовірності наданої медичної документації, висновків лікарів закладів охорони здоров'я, що не належать до СБУ, з метою підтвердження або спростування відповідної інформації для встановлення остаточного діагнозу;
приймає колегіальне рішення, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому аналізі отриманих (підтверджених) результатів медичного огляду з урахуванням характеру й умов передбачуваної оперативно-службової діяльності при проходженні військової служби в СБУ (п.2.15 Інструкції).
Згідно з пунктом 6.2. Інструкції (на момент виникнення спірних правовідносин) у разі якщо після звільнення особи з військової служби пройшло більше одного року, медичний огляд колишніх співробітників-військовослужбовців проводиться з метою:
визначення ступеня придатності до військової служби на час його проведення - в облікових цілях без встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії або каліцтва) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби - за направленням Служби мобілізації та територіальної оборони СБУ або підрозділу мобілізації та територіальної оборони органу, підрозділу, закладу СБУ;
встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії або каліцтва) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби без визначення ступеня придатності до військової служби - якщо при звільненні з військової служби медичний огляд не проводився - за письмовою заявою колишнього співробітника-військовослужбовця на ім'я начальника регіонального органу СБУ з урахуванням задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, начальника ВМУ - у разі задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи у місті Києві або Київській області.
Пунктом 6.4. Інструкції передбачено, що медичний огляд колишніх співробітників-військовослужбовців при встановленні причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії або каліцтва) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби проводиться на підставі документів, визначених у пунктах 7.1, 7.2 розділу VII цієї Інструкції.
Пункт 9.1.Інструкції (на момент звернення до відповідача) передбачає, що у разі незгоди особи, яка пройшла медичний огляд, з постановою ВЛК вона може подати скаргу до ВЛК, яка винесла відповідну постанову, або до Центральної ВЛК в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Голова ВЛК у разі надходження скарги до ВЛК протягом трьох робочих днів призначає додаткове медичне обстеження для врахування його результатів при повторному медичному огляді ВЛК та винесенні нової постанови ВЛК.
Голова Центральної ВЛК у разі надходження скарги до Центральної ВЛК запитує у ВЛК, на рішення якої подано скаргу, акт медичного огляду та інші документи, що стосуються медичного огляду особи, які протягом одного робочого дня надсилаються ВЛК до Центральної ВЛК, яка після отримання медичних документів особи протягом трьох робочих днів приймає одне з таких рішень:
затверджує постанову ВЛК, рішення якої оскаржене, з обґрунтуванням прийнятого рішення;
скасовує постанову ВЛК, рішення якої оскаржене, та призначає додаткові медичні обстеження з проведенням повторного медичного огляду особи Центральною ВЛК, за результатами чого приймає нову постанову ВЛК.
Пункт 9.1 Інструкції (на момент винесення свідоцтва про хворобу) передбачав, що у разі незгоди особи, яка пройшла медичний огляд, з постановою ВЛК на підставі її письмової скарги (заяви) голова ВЛК протягом трьох робочих днів приймає одне з таких рішень:
призначає додаткове медичне обстеження для врахування його результатів при повторному медичному огляді ВЛК та винесенні нової постанови ВЛК;
направляє особу за її згодою до Центральної ВЛК для проходження медичного огляду та надсилає до Центральної ВЛК акт медичного огляду та інші документи, що стосуються медичного огляду особи.
Таким чином, за наявності у особи заперечень щодо медичного висновку ВЛК, така особа вправі звертатись із скаргою до ВЛК, яка винесла відповідну постанову або ж до Центральної ВЛК.
Натомість, як свідчать матеріали справи, позивач не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду для встановлення причинного зв'язку захворювання.
Як свідчать матеріали справи, позивач ні до моменту встановлення ступеня втрати працездатності Центральною МСЕК МОЗ України від 30.08.2021, Рівненською обласною МСЕК №1 від 26.09.2024, ні після цього не оскаржував до ВЛК правильність встановлення причинного зв'язку своїх захворювань, вказаного у свідоцтві про хворобу №80/1150 від 25.06.2021, затвердженого постановою з Центральної військово-лікарської комісії ВМУ СБУ, протокол №61 від 02.07.2021.
При цьому, суд враховує, правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, згідно з яким при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються висновки за результатами медичного огляду, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності такого висновку виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку щодо стану здоров'я лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку, зокрема на підставі Положення №402.
Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності для проходження військової служби, та причинно-наслідкового зв'язку захворювання, оскільки це не входить до повноважень суду, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії.
При цьому, будь-яких тверджень позивача, які свідчили б про порушення процедури прийняття рішення (постанови) госпітальною ВЛК та видання Свідоцтва про хворобу №80/1150 від 25.06.2021, в позовній заяві не зазначено і жодних доказів на підтвердження такого позивачем суду не надано та судом не встановлено.
Зважаючи на встановлені обставини в їх сукупності, правові підстави для внесення змін у свідоцтві про хворобу №80/1150 від 25.06.2021 в частині визначення причинного зв'язку захворювання як «Захворювання, ТАК, одержані під час виконання службових обов'язків» у суду відсутні.
В силу вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні даного спору дійшов висновку, що дії відповідача вчиненні в порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством, в межах наданих їм повноважень, обґрунтовано і правомірно. В той час як порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
За таких обставин, у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військово-медичного Управління Служби безпеки України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Військово-медичне Управління Служби безпеки України (вул. Липська, 11,м. Київ,01021. ЄДРПОУ/РНОКПП 20000002)
Повний текст рішення складений 11.09.2025.
Суддя Олег ГРЕСЬКО