Рішення від 11.09.2025 по справі 460/13328/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року м. Рівне №460/13328/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльності щодо не нарахування та не виплати з 01.02.2025 пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного наслідками аварії на ЧАЄС 1 категорії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та зобов'язання провести перерахунок такої додаткової пенсії з 01.02.2025 відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством та виплачувати її з урахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі № 460/15578/24 у розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком (згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до відповідача із заявою щодо відновлення йому виплати пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного наслідками аварії на ЧАЄС 1 категорії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 50% мінімальної пенсії за віком, чинній на час призначення пенсії, однак отримав відмову. Стверджує, що вказана відмова є протиправною.

Відповідач у відзиві зазначає, що у рішенні від 25.01.2012 року №3-рп/2012 Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в п.п.2, 3 ст.116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. На виконання вимог ст.50 Закону №796-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок №1210). Відповідно до підпункту 1 п.13 Порядку №1210 особам, що належать до категорії 1 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах, зокрема: для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: особам з інвалідністю IІІ групи - 170,82 гривні. Згідно з електронною пенсійною справою, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу виплачується відповідно до статті 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - 170,82 грн, що підтверджується рішеннями про перерахунок пенсії. З урахуванням досліджених фактичних даних в контексті вищенаведених норм, можна зробити висновок про відсутність підстав для виплати позивачеві додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 14.08.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач є особою потерпілою від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та йому встановлено ІІІ групу інвалідності (посвідчення серії НОМЕР_1 від 04.07.2019 року).

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі № 460/15578/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 20.07.2024 відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (1)/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком (згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.05.2025 року, в якій просив відновити з 01.02.2025 року виплату доплати до пенсії у розмірі передбаченому нормами ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством.

Відповідач листом від 19.06.2025 року повідомив йому, що позивач перебуває на обліку та одержує пенсію по інвалідності ІІІ групи захворювання пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС на умовах статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розмір пенсійної виплати відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" станом на 01.01.2025 року становить 170 грн. 82 коп. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам з інвалідністю ІІІ групи з числа потерпілих ЧАЕС. Нарахування та виплата пенсії проводиться відповідно до норм чинного законодавства.

Змістом спірних правовідносин є відмова у перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду завдану здоров'ю у розмірі не менше 50% мінімальної пенсії за віком.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо соціального захисту потерпілого населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені нормами Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відносини з приводу виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, врегульовані положеннями ст.50 Закону №796-XII.

При цьому, суд звертає увагу, що з моменту прийняття Закону №796-XII до ст.50 неодноразово вносились зміни.

Зокрема, нормами ст.50 Закону №796-XII (в редакції від 09.07.2007 року) передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

У подальшому, до ст.50 Закону №796-XII на підставі Закону України від 28.12.2007 року №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вносились зміни, згідно з якими ст.50 Закону №796-XII викладено у такій редакції:

«Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 положення Закону України від 28.12.2007 року №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення таких змін до ст.50 Закону №796-ХІІ було визнано неконституційними та зазначено, що Закон України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діє в попередній редакції.

У подальшому, підп.9 п.4 розділу I Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» ст.50 Закону №796-XII було викладено у новій редакції, яка передбачає, що:

«Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

При цьому, Прикінцевими положеннями Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачено, що цей Закон у зазначеній вище частині набирає чинності з 01.01.2015 року.

Таким чином, з 01.01.2015 року зазначеним Законом України Кабінету Міністрів України знову надано право визначати порядок та розміри додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд зазначає, що підп.9 п.4 розділу I Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким ст.50 Закону №796-XII було викладено в новій редакції, ні рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 року №6-р/2018, неконституційними не визнавались.

Пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51,52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України у рішенні від 26.12.2011 року №20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч.1 ст.17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

У рішенні від 25.01.2012 року №3-рп/2012 Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в п.п.2, 3 ст.116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

На виконання вимог ст.50 Закону №796-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).

Відповідно до підпункту 1 п.13 Порядку №1210 особам, що належать до категорії 1 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах, зокрема: для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: особам з інвалідністю IІІ групи - 170,82 гривні.

Як видно з матеріалів справи, позивач отримує додаткову пенсію як особі з інвалідністю ІІІ групи з числа потерпілих ЧАЕС у розмірі 170 грн. 82 коп, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку про відсутність підстав для виплати позивачеві додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Подібне правозастосування викладено Верховним Судом у постанові від 29.11.2023 року у справі №810/5763/15.

Враховуючи встановлені у справі обставини та положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини, відсутність інших доводів позивача на обґрунтування заявлених вимог, суд вважає такі вимоги недоведеними, а позов таким, що не підлягає задоволенню з наведених вище підстав.

Підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору відповідно до вимог ст.139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 11 вересня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Д.П. Зозуля