Рішення від 12.09.2025 по справі 420/25152/25

Справа № 420/25152/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) до Приватного підприємства «НІКОНІЙ-ПЛЮС» (вул. Польова, будинок 5, село Роксолани, Одеський р-н, Одеська область, 67843) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі ООВ ФСЗОІ) до Приватного підприємства «НІКОНІЙ-ПЛЮС», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь адміністративно-господарські санкції у розмірі 63956,38 грн та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2878,2 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» №875-XII від 21.03.1991 року (далі Закон № 875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно з ч. 3 зазначеної статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до Централізованого банку даних з проблем інвалідності(ЦБІ) особа з інвалідністю на ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» працювала 3 місяці.

Згідно роз'яснень спеціалістів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю у листі від 26.03.2007 №1/6-172 норматив вважатиметься виконаним, якщо особа з інвалідністю пропрацювала 6 повних місяців звітного року.

Таким чином, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у роботодавця склала 0 осіб, що є менше ніж встановлено нормативом.

Враховуючи викладене, ООВ ФСЗОІ розраховано, що за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, відповідач до 15 квітня 2025 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарську санкцію у розмірі 63956,38 грн. Станом на 14.07.2025 року відповідач також повинен був сплатити й пеню виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, що становить 2878,2 грн.

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 30.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження, вирішено розгляд справи здійснити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Представник ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що у січні-вересні 2024 року на підприємстві працювало 7 осіб, тобто у ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» був відсутній обов'язок працевлаштування особи з інвалідністю. Разом з тим, у жовтні-листопаді 2024 року кількість штатних працівників збільшилась з 7 до 9 осіб, у зв'язку з працевлаштуванням 1 особи з інвалідністю. Отже підприємство виконало обов'язок роботодавця працевлаштування особи з інвалідністю.

За такими обставинами відомості Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про неподання ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» звітності за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» за 2024 рік не свідчать про невиконання підприємствами нормативів робочих місць для оплати праці осіб з інвалідністю.

Тим більше, що після 6 листопада 2022 року у роботодавців був відсутній обов'язок щодо участі у видачі Фонду соціального захисту інвалідів щодо залучення та працевлаштування осіб з інвалідністю, а також з наданих до відзиву доказів, ймовірно, що ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» не має права на робочу силу (вакансію) для працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки самостійно вирішив такі питання. Тож у діях ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» немає складу правопорушення для притягнення його до відповідальності.

Також у позові відсутні докази на підтвердження того, що до або після формування розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій, що підлягають виплатам у зв'язку з невиконанням нормативних актів робочих місць для здійснення повноважень осіб з інвалідністю, Фонд надав територіальному органу Держпраці інформацію про порушення ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» законодавства щодо дотримання нормативів робочих місць для оплати праці осіб з інвалідністю, а також доказів того, що територіальним органом Держпраці проведена перевірка за результатами якої встановлено факт невиконання відповідності нормативів робочих місць для оплати праці осіб з інвалідністю за 2024 рік.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив та додаткові пояснення, у яких наполягав на задоволенні позову з відстав, викладених у ньому, що для виконання нормативу особа з інвалідністю повинна працювати на підприємстві не менше 6 місяців за основним місце роботи. Зазначив, що саме у цьому разі сума середньооблікової чисельності працівників з інвалідністю за всі місяці року становитиме: (6 : 12) = 0.5 - показник округлюється до цілого математичного числа і буде становити « 1».

Також представник посилаючись на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24.04.2025 №280/3642/23, просить врахувати, що з 06.11.2022 року Фонд не проводить власних розрахунків, а покладається на дані автоматизованого аналізу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, які формуються до 10 березня відповідного року зі звітності роботодавця, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю лише виявляє роботодавців порушників нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю та накладає адміністративно-господарські санкції відповідно до формули обрахунку, передбаченої ст.20 Закону №875-XII.

Справа розглянута у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «НІКОНІЙ-ПЛЮС» 11.09.2006 року зареєстроване суб'єктом господарювання, дата запису: 11.09.2006, номер запису: 15431020000001654.

Одеський обласний центр зайнятості листом №334109-19 від 16.07.2025 року надав керівнику ООВ ФСЗОІ інформацію про перелік підприємств, які протягом 2024 року не інформували про створення (призначення) робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися робота осіб з інвалідністю. До переліку підприємств включено ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС».

13.03.2025 ООВ ФСЗОІ направлено на адресу ПП «МЕТАЛ ПРОФ ПЛЮС» претензію №451/05 щодо сплати адміністративно-господарської санкції у розмірі 63956,38 грн та пені.

Також ООВ ФСЗОІ складений Розрахунок адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, відповідно до якого сума адміністративно-господарських санкцій за 1 нестворене робоче місце для особи з інвалідністю у 2024 році склала 63956,38 грн.

ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» листом №5 від 02.05.2025 року повідомило відповідача, що у січні вересня 2024 року на підприємстві ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» працювало 7 штатних працівників, що менше встановленого нормативу і не перевищує необхідності створення роботи місця для оплати праці осіб з інвалідністю. У жовтні 2024 року кількість державних працівників на підприємстві ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» збільшилася з 7 до 9 осіб, з яких була очолювана 1 особа з інвалідністю. З урахуванням ст.19 Закону №875-ХІІ та п.3.2.5 Інструкції №286 ПП «НІКОНІЙ-ПЛЮС» не порушено чинного законодавства про основи соціального захисту осіб з інвалідністю в Україні.

ООВ ФСЗОІ, вважаючи, що наявні підстави для стягнення з ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» суми адміністративно-господарських санкцій, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №875-XII забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з ч.3 ст.18 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частинами першою та другою статті 19 Закону №875-ХІІ визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно з ст.19 Закону №875-ХІІ Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Представник відповідача вважає, що ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» виконано норматив робочих місць, оскільки особа з інвалідністю була працевлаштована.

Судом встановлено, що згідно з Податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал 2024 року (жовтень-грудень) у ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» працевлаштовано 9 осіб, з яких 1 працівник, якому відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність.

На підставі наказу №13 від 27.09.2024 року на посаду завідувача складу за основним місцем роботи прийнято ОСОБА_1 , яка згідно довідки серії 12ААГ №363766 від 14.06.2023 року є особою з інвалідністю 2 групи строком дії до 01.07.2025 року.

Таким чином, підприємство самостійно забезпечило працевлаштування особи з інвалідністю у 2024 році.

Доводи ООВ ФСЗОІ про невиконання відповідачем нормативу з мотивів того, що особа з інвалідністю повинна пропрацювати щонайменше 6 місяців, суд не приймає, оскільки ч.2 ст.19 Закону №875-ХІІ прямо визначає, що виконанням нормативу робочих місць вважається саме працевлаштування осіб з інвалідністю за основним місцем роботи, незалежно від тривалості їх роботи у звітному році. Лист Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 26.03.2007 №1/6-172 має лише роз'яснювальний характер, не є нормативно-правовим актом та не може змінювати чи обмежувати зміст положень ст. 19 Закону №875-ХІІ.

Отже, враховуючи наявність у відповідача працівника з інвалідністю, працевлаштованого на основне місце роботи, суд дійшов висновку, що ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» у 2024 році виконало встановлений законодавством норматив робочих місць для осіб з інвалідністю, а доводи позивача ґрунтуються на неправильному тлумаченні закону та не підтверджуються жодними належними правовими нормами.

Однак суд не приймає доводи представника ПП «НІКОНІЙ ПЛЮС» щодо необхідності проведення Держпраці перевірки, за результатами якої встановлено факт невиконання відповідності нормативів робочих місць для оплати праці осіб з інвалідністю за 2024 рік, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Частиною третьою статі 18-1 Закону №875-XII визначено, що державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК або рекомендації у сфері зайнятості, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70 на реалізацію статей 19, 20 Закону №875-XII затверджено Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі Порядок №70), який визначає процедуру сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі роботодавці), суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі сума адміністративно-господарських санкцій).

Відповідно до п.2 Порядку №70 роботодавці самостійно сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі відділення Фонду) за своїм місцезнаходженням (для юридичних осіб) або місцем проживання (для фізичних осіб - підприємців) на рахунки, відкриті в органах Казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Сума адміністративно-господарських санкцій, що сплачується роботодавцем за попередній рік, розраховується Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю на підставі показників звітності з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та зазначається у розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій (далі розрахунок).

Згідно з п.11 ч.4 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці мають право подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Верховний Суд у постанові від 24.04.2025 року у справі №280/3642/23 зазначив, що з 06 листопада 2022 року, з набранням чинності Законом України від 18.10.2022 року №2682-IX, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю отримав повноваження застосовувати адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю (4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників або одне місце для підприємств із 8- 25 працівниками) на основі автоматизованого аналізу даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, без необхідності проведення позапланових перевірок Держпраці, що робить правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 21.11.2022 року у справі №400/3957/21, неактуальною для спірних правовідносин через зміни в правовому регулюванні.

При цьому ВС зазначив, що автоматизоване виявлення Фондом соціального захисту осіб з інвалідності роботодавців-порушників до 10 березня на основі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності є реактивним заходом контролю, що відбувається після завершення звітного року. За результатами такого заходу Фонд може накласти на роботодавця адміністративно-господарські санкції та пеню відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженого Постановою КМ України № 70.

Заходи контролю Держпраці та Фонду у питанні виявлення порушень у дотриманні нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не підміняють один одного - проактивний контроль дає змогу Держпраці оперативно реагувати на потенційні порушення та притягувати посадових осіб до адміністративної відповідальності, а реактивний контроль у випадку встановлення порушення має наслідком для роботодавця сплату відділенню Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суми адміністративно-господарських санкцій та пені, у разі порушення такої сплати санкції.

Таким чином ВС дійшов висновку, що з 06 листопада 2022 року Фонд не проводить власних розрахунків, а покладається на дані автоматизованого аналізу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, які формуються до 10 березня відповідного року зі звітності роботодавця, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю лише виявляє роботодавців-порушників нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю та накладає адміністративно-господарські санкції відповідно до формули обрахунку, передбаченої статтею 20 Закону №875-XII.

Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 16.06.2025 у справі №160/11423/23, від 27.06.2025 у справі №400/3796/24.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правовий висновок Верховного Суду та вважає, що з 06 листопада 2022 року порядок застосування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю зазнав суттєвих змін. Законодавець передбачив, що Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю визначає роботодавців-порушників виключно в автоматизованому порядку на підставі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, без необхідності проведення перевірок Держпраці.

Отже, доводи відповідача про обов'язковість підтвердження факту невиконання нормативу шляхом перевірки органами Держпраці є безпідставними, оскільки вони суперечать чинному правовому регулюванню.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 72, 73, 75, 76 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З урахуванням встановлених фактів виконання відповідачем нормативу робочих місць у 2024 році, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з нього адміністративно-господарських санкцій та пені, та задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 13901271) до Приватного підприємства «НІКОНІЙ-ПЛЮС» (вул. Польова, будинок 5, село Роксолани, Одеський р-н, Одеська область, 67843, код ЄДРПОУ 34573332) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.