Справа № 420/13053/25
11 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виправлення помилки у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не зазначення про інформацію про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку, зобов'язання відповідача виправити помилку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом зазначення інформації про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що під час проходження ВЛК встановлена непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку. Позивач звернувся до відповідача із зверненням про внесення даних щодо виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, однак такі дані відповідачем не внесені. Таким чином, позивача просить визнати бездіяльність відповідача щодо не внесення даних про виключення його з військового обліку до реєстру та зобов'язати відповідача вчинити такі дії.
Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З наданих до суду доказів вбачається, що ОСОБА_1 04.05.2023 року пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 та йому видана довідка ВЛК №95/19/3955 від 04.05.2023 року про те, що він не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
В військовому квитку позивача № НОМЕР_1 проставлена відмітка про виключення позивача з військового обліку на підставі визнання його 04.05.2023 року військово-лікарською комісією не придатним до військової служби.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою шляхом направлення її поштовим зв'язком 10.12.2024 року, в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Крім того, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із скаргою шляхом направлення її поштовим зв'язком 10.03.2025 року, в якій просив виправити помилку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом зазначення інформації про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку. До цієї скарги були додані документи: копія військового квитка, довідки ВЛК, військово-облікового документу.
Однак відповіді на ці звернення позивач не отримав, а тому звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виправлення помилки у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не зазначення про інформацію про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку, а також зобов'язання відповідача вчинити такі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки також забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до ст. 1, ч. 1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Таким чином, відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 7, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, направленою поштою 10.12.2024 року на адресу відповідача, а також скаргою від 10.03.2025 року, направленою поштою 10.03.2025 року на адресу відповідача про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку, однак відповідач ці заяви не розглянув, відповідей про їх розгляд позивачу не надав.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду звернень позивача, направлених ним поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 10.12.2024 року та 10.03.2025 року.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки відповідач заяви позивача, направлені поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 10.12.2024 року та 10.03.2025 року не розглянув, не прийняв рішення щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або відмови в їх внесенні, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог позивача та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду його звернень, направлені поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 10.12.2024 року та 10.03.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а також зобов'язати відповідача розглянути по суті ці заяви про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
При цьому, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача з виправлення помилки у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не зазначення про інформацію про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку, зобов'язання відповідача виправити помилку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом зазначення інформації про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку є передчасними, оскільки внесення відомостей пов'язано саме з розглядом заяв позивача, а вони відповідачем не розглянуті.
Тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач відзив до суду не надав, не спростував обставини не розгляду звернень позивача, тобто, не довів правомірність своїх дій (бездіяльності).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду його звернень направлених поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 10.12.2024 року та 10.03.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, зобов'язання відповідача розглянути ці звернення, а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виправлення помилки у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не зазначення про інформацію про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку, зобов'язання відповідача виправити помилку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом зазначення інформації про проходження 04.05.2023 року позивачем військово-лікарської комісії та його виключення з військового обліку - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду звернень ОСОБА_1 , направлених поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 10.12.2024 року та 10.03.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути звернення ОСОБА_1 , направлених поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 10.12.2024 року та 10.03.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА