Рішення від 08.09.2025 по справі 400/5604/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 р. № 400/5604/25

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В., за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Бугські кар'єри », вул. Первомайська, 22,с-ще Олександрівка,Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,56530,

до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.05.2025 № 780314290703, № 780514290703; визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпорація Бугські кар'єри» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області з вимогами про визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №780314290703 від 13.05.2025 року, прийняте ГУ ДПС у Миколаївській області; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №780514290703 від 13.05.2025 року, прийняте ГУ ДПС у Миколаївській області; визнати дії посадових осіб ГУ ДПС у Миколаївській області щодо призначення та проведення перевірки неправомірними.

Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що у спірні податкові повідомлення-рішення винесені на підставі документальної позапланової перевірки, яка призначена на підставі п.п.78.1.1., п.п.78.1.4, п.78.1 ст.78 ПК України. Від контролюючого органу надходили запити про надання відповідної інформації та копії документів, що в 2019, 2020 та 2021 році. На той час товариством зазначені запити контролюючого органу були задоволені та вся необхідна інформація та копію документів надані. За таких обставин, на думку позивача, у відповідача взагалі не було підстав для призначення цієї документальної позапланової перевірки. Крім того, 05.11.2024 у товариства були вилучені всі первинні документи слідчим слідчого відділення поліції №3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області. Вже після початку перевірки, товариство повідомляло ревізорів про те, що всі первинні документи у позивача вилучені слідчими органами, та просило відкласти проведення перевірки до отримання відповідних документів. Але, клопотання позивача контролюючим органом було проігноровано.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував у відзиві наступним. Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78 ст.78 Податкового кодексу України документальна однією з підстав проведення позапланової перевірки є отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Згідно з пп. 78.1.1 п. 78 ст.78 підставою також є виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. В цьому випадку, за результатами перевірки, проведеного аналізу та здійснених в сукупності заходів не підтверджено факт реального здійснення господарських операцій та первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, що підтверджують показники, відображені у податковій звітності з податку на додану вартість та стали підставою для формування податкового кредиту щодо придбання товарів/послуг, не підтвердили факт придбання товарів/послуг, а також віднесення сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставними, оскільки відсутня господарська операція як певна дія або подія у визначенні абзацу п'ятого ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність Україні», в основі якої має бути дійсний рух певного активу, що й стало підставою для проведення перевірки. Щодо позиції позивача стосовно неможливості надання повного пакету документів, через їх вилучення, то слід зазначити, що фактичне здійснення господарської операції відсутнє, що встановлено з пакету наданих до перевірки документів, відповідні вилучені документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством. Судова практика свідчить, що суди виходять з того, що контролюючий орган вправі здійснити оцінку наданих платником податків пояснень та їх документальних підтверджень. І якщо сумніви контролюючого органу щодо можливих порушень платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, не усунуті наданими поясненнями та документальними підтвердженнями, перевірка може бути призначена. Саме така позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 19.01.2023 року у справі № 640/19356/19, від 20.05.2025 року у справі № 160/9787/23, від 22.04.2025 у справі №160/18691/23, та інших. В постанові Верховного Суду від 20.05.2025 у справі № 160/9787/23, суд також посилається на правову позицію постанови Верховного Суду від 22.05.2018 року справі № 160/9787/23, а саме зазначено, що «змістовна конструкція цієї норми обумовлює наявність інформації, як така, що допускає порушення, але не обов'язково. Внаслідок отримання такої інформації виникає обґрунтована та законодавчо встановлена необхідність для контролюючого органу із здійснення належного податкового контролю. Належною формою реалізації такого обов'язку є спрямування письмового запиту до платника податків із зазначенням у запиті про існуючі порушення з боку такого платника податків та необхідність надання ним пояснень та документів. Метою запиту є підтвердження або спростування тієї інформації, яка є у податкового органу, при чому достовірність такої інформації про порушення може бути як категорична, так і умовна. Встановлення порушення та формування висновків про це можливе лише після отримання запитуваної контролюючим органом інформації. Тому наведення у запиті з посиланням на інформацію, як можливого порушення, а не категоричного висновку про порушення з буку платника податків, передбачає наявність інформації, яка потребує додаткової перевірки, яку можливо реалізувати шляхом здійснення запиту та проведеного аналізу після її отримання». В ході перевірки ТОВ «КОРПОРАЦІЯ БУГСЬКІ КАР'ЄРИ» проведеної на підставі пп. 78.1.1, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 з урахуванням вимог підпункту 69.351 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) контролюючим органом досліджено надані документи та здійснено їх аналіз. ГУ ДПС у Миколаївській області, під час проведення перевірки директору ТОВ «КОРПОРАЦІЯ БУГСЬКІ КАР'ЄРИ» Волосовському С.В. було вручено запит від 02.04.2025 №1 щодо надання документів/копій та обгрунтоване пояснення по взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками: ТОВ «КНАП» за липень 2019 року; ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛОТУС» за серпень 2019 року; ТОВ «ГРІН ІНВАЙРОНМЕНТ» за грудень 2019 року, лютий 2020 року, вересень 2020 року; ТОВ «СИСТЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ПОКРИТТІВ» за грудень 2020 року; ТОВ «БРУКФІЛД» за грудень 2020 року; ТОВ «САТЕЛІТ-БУД» за січень 2021 року; ТОВ «СТІЛ ЛІМІТ» за січень, лютий 2021 року; ТОВ «ВЕНЕРА-НК» за січень 2022 року; ПП «ОРБІТА» за вересень 2022 року. Також в запиті від 02.04.2025 № 1 зазначено про необхідність надання інформації щодо вилучення правоохоронними органами документів ТОВ «КОРПОРАЦІЯ БУГСЬКІ КАР'ЄРИ». ТОВ «КОРПОРАЦІЯ БУГСЬКІ КАР'ЄРИ» інформацію про вилучення первинних документів було надано листом від 04.04.2025 № 5/04 в останній день перевірки. ГУ ДПС у Миколаївській області проведено перевірку та висновки акту складено на підставі завірених підписом діючого директора Волосовського С.В. та печаткою копій первинних документів, які надані ТОВ «КОРПОРАЦІЯ БУГСЬКІ КАР'ЄРИ» на запити контролюючого органу, а саме:- на запит Південного МУДПС по роботі з ВПП від 22.03.2021 №773/6/34-00-50-20 листом без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №958/6/34-00-01 від 21.04.2020) надало копії первинних документів по взаємовідносинах з ТОВ «КНАП» у липні 2019 року, договір на виконання робіт з перевезення вантажів, акти здачі прийняття робіт, банківську виписку, акт звірки взаємних розрахунків за липень 2019 року, сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», ТТН;- на запит Головного управління ДПС у Миколаївській області від 29.11.2019 №1887/10/14-29-05-08-10 листом без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №1133/10 від 20.12.2019) надало пояснення та їх документальне підтвердження з питань здійснення фінансово - господарської діяльності з ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛОТУС» у серпні 2019 року, а саме договір поставки, рахунки-фактури на оплату, видаткові накладні, платіжні доручення, акт звіряння, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»;- на запити Головного управління ДПС у Миколаївській області від 24.03.2020 №1481/10/14-29-05-08-10, від 14.04.2020 №1827/10/14-29-05-08-10, від 23.11.2020 №7148/10/14-29-07-05-10 листами без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №1055/10 від 21.04.2020, (вх. ГУ ДПС №1139/10 від 29.04.2020) (вх. ГУ ДПС №5408/10 від 09.12.2020) надало документи по взаємовідносинам з ТОВ «ГРІН ІНВАЙРОНМЕНТ» (код ЄДРПОУ 42246397) за грудень 2019 року, лютий, вересень 2020 року, договори на виконання робіт з перевезення, акти виконаних робіт, рахунки-фактури, ТТН, платіжні доручення, акт звіряння, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»;- на запит Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 17.02.2021 №470/6/34-00-50-20 надано листом без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №655/6/34-00-01 від 19.03.2021) копії первинних документів по взаємовідносинах з ТОВ «СИСТЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ПОКРИТТІВ» у грудні 2020 року, а саме: договір від 30.11.2020 №1/30/11 на виконання робіт з перевезення вантажів; акти здачі - прийняття робіт, банківську виписку, акт звірки взаємних розрахунків, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», ТТН;- на запит Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 17.02.2021 №470/6/34-00-50-20 надано листом без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №656/6/34-00-01 від 19.03.2021) копії первинних документів по взаємовідносинах з ТОВ «БРУКФІЛД» у грудні 2020 року, а саме: договір поставки та специфікації до нього, сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», платіжні доручення; видаткові накладні;- на запит Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 19.03.2021 №742/6/34-00-50-20 надано листом без номеру та дати (вх. №929/6/34-00-01 від 16.04.2021) документи по взаємовідносинам з ТОВ «САТЕЛІТ-БУД» за січень 2021 року, договір, оборотно сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», акти виконаних робіт, платіжні доручення, рахунки-фактури;- на запити Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 12.02.2021 №388/6/34-00-50-20, від 19.03.2021 №742/6/34-00-50-20 надало листами без номеру та дати (вх.№929/6/34 00-01 від 16.04.2021 (№591/6/34-00-01 від 16.03.2021) документи по взаємовідносинам з ТОВ «СТІЛ ЛІМІТ» за січень, лютий 2021 року, договір, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», акти виконаних робіт, платіжні доручення, рахунки-фактури;- листом від 26.10.2022 №26/10 (вх. ГУ ДПС №18581/7 від 07.11.2022) ТОВ «КОРПОРАЦІЯ БУГСЬКІ КАР'ЄРИ», на запит ГУ ДПС у Волинській області від 30.09.2022 № 1899/12/03-20-07-02-12 надало листом без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №18591/10 від 07.11.2022);пояснення та їх документальне підтвердження щодо взаємовідносин з контрагентом - постачальником ТОВ «ВЕНЕРА - НК» за січень 2022 року, договір поставки, рахунок-фактура, видаткові накладні, платіжні доручення;- запит від 18.03.2024 №768/34-00-50 Південного МУ ДПС по роботі з ВПП надало листом без номеру та дати (вх. ГУ ДПС №1535/34-00-01від 03.05.2024) копії первинних документів по взаємовідносинах з ПП «ОРБІТА» у вересні 2022 року, а саме: договір поставки від 19.07.2022 №19/07-2022, видаткові накладні, банківську виписку, акти звірки взаєморозрахунків, оборотно - сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за вересень 2022 року. За результатами перевірки, проведеного аналізу та здійснених в сукупності заходів не підтверджено факт реального здійснення господарських операцій та первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, що підтверджують показники, відображені у податковій звітності з податку на додану вартість та стали підставою для формування податкового кредиту щодо придбання товарів/послуг, не підтвердили факт придбання товарів/послуг, а також віднесення Документ сформований в системі «Електронний суд» 25.06.2025 7 сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставними, оскільки відсутня господарська операція як певна дія або подія у визначенні абзацу п'ятого ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність Україні», в основі якої має бути дійсний рух певного активу. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.

В судових засіданнях представники позивача та відповідача підтвердили власні позиції викладені у процесуальних заявах по суті справи. Представники позивача просили позов задовольнити, представники відповідача просили в задоволенні позову відмовити.

Суд розглянув справу 08.09.2025 у загальному провадженні у відкритому судовому засіданні за участі представників сторін.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпорація Бугські кар'єри» зареєстровано юридичною особою 16.12.2014.

Основним видом діяльності ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» є добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю.

Протягом липня 2019- вересня 2022 року, ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» мав господарські правовідносини з контрагентами ТОВ «КНАП», ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛОТУС», ТОВ «ГРІН ІНВАЙРОНМЕНТ», ТОВ «СИСТЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ПОКРИТТІВ», ТОВ «БРУКФІЛД», ТОВ «САТЕЛІТ-БУД», ТОВ «СТІЛ ЛІМІТ», ТОВ «ВЕНЕРА-НК», ПП «ОРБІТА».

29.11.2019 Головне управління ДПС у Миколаївській області надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛОТУС». 20.12.2019 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

24.03.2020, 14.04.2020 та 23.11.2020 Головне управління ДПС у Миколаївській області надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «ГРІН ІНВАЙРОНМЕНТ». 21.04.2020, 29.04.2020 та 09.12.2020 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

22.03.2021 Південне МУДПС по роботі з ВПП надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «КНАП». 21.04.2021 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

17.02.2021 Південне МУДПС по роботі з ВПП надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «СИСТЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ПОКРИТТІВ». 19.03.2021 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

17.02.2021 Південне МУДПС по роботі з ВПП надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «БРУКФІЛД». 19.03.2021 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

17.02.2021 Південне МУДПС по роботі з ВПП надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «САТЕЛІТ-БУД». 16.04.2021 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

12.02.2021, 19.03.2021 Південне МУДПС по роботі з ВПП надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «СТІЛ ЛІМІТ». 16.03.2021, 16.04.2021 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

26.10.2022 Головне управління ДПС у Волинської області надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ «ВЕНЕРА-НК». 07.11.2022 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

18.03.2024 Південне МУДПС по роботі з ВПП надіслало на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» запит про надання інформації та копій документів щодо правовідносин з ТОВ ПП «ОРБІТА». 03.05.2024 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» надав контролюючому органу пояснення та копії документів.

01.04.2025 Головне управління ДПС у Миколаївській області видало наказ №423-П» Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри», відповідно до якого, на підставі п.п.78.1.1, 78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК України, у зв'язку з наданням платником податків пояснень та їх документального підтвердження на запити контролюючого органу, які не спростовують порушення, призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» щодо дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками: ТОВ «КНАП», ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛОТУС», ТОВ «ГРІН ІНВАЙРОНМЕНТ», ТОВ «СИСТЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ПОКРИТТІВ», ТОВ «БРУКФІЛД», ТОВ «САТЕЛІТ-БУД», ТОВ «СТІЛ ЛІМІТ», ТОВ «ВЕНЕРА-НК», ПП «ОРБІТА» тривалістю 5 робочих днів з дати початку 02.04.2025.

02.04.2025 ревізори Головного управління ДПС у Миколаївській області вийшли за місцемзнаходження ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» та оголосили представнику позивача про початок проведення документальної позапланової перевірки, а також надали запит №1 на надання документів по взаємовідносинам з зазначеним у наказі контрагентами.

04.04.2025 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» повідомило контролюючий орган, що всі первинні документи по взаємовідносинам з цими контрагентами вилучені 05.11.2024 слідчим СВ відділення поліції №3 Вознесенського РУП ГУНА в Миколаївській області, а також долучено копію протоколу та опису вилучених речей та документів від 05.11.2024.

07.04.2025 ГУ ДПС у Миколаївській області надіслано на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» повторний запит на надання документів по цим контрагентам для проведення документальної позапланової перевірки.

08.04.2025 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» повідомило контролюючий орган, що всі первинні документи по взаємовідносинам з цими контрагентами вилучені 05.11.2024 слідчим СВ відділення поліції №3 Вознесенського РУП ГУНА в Миколаївській області.

08.04.2025 ГУ ДПС у Миколаївській області надіслано на адресу ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» другий повторний запит на надання документів по цим контрагентам для проведення документальної позапланової перевірки.

11.04.2025 ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» повідомило контролюючий орган, що всі первинні документи по взаємовідносинам з цими контрагентами вилучені 05.11.2024 слідчим СВ відділення поліції №3 Вознесенського РУП ГУНА в Миколаївській області.

15.04.2025 Головне управління ДПС у Миколаївській області склало Акт №5207/14-29-07-03/39549435 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри».

Під час перевірки, ревізори дійшли висновку, що ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» по взаємовідносинам з ТОВ «КНАП», ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛОТУС», ТОВ «ГРІН ІНВАЙРОНМЕНТ», ТОВ «СИСТЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ПОКРИТТІВ», ТОВ «БРУКФІЛД», ТОВ «САТЕЛІТ-БУД», ТОВ «СТІЛ ЛІМІТ», ТОВ «ВЕНЕРА-НК», ПП «ОРБІТА» порушено п.198.1, 198.3, 200.1, п.200.2 ст.200 ПК України, в результаті чого занижений податок на додану вартість на суму 7375767 гривень, а також п.198.1, п.198.3 ст.198, п.200.1 абз в), п.200.4 ст.200 ПК України, в результаті чого завищено суму від'ємного значення з податку на додану вартість в суму 3363631 гривень.

13.05.2025 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області на підставі акту перевірки від 15.04.2025 прийняти податкові повідомлення-рішення, №780514290703 про збільшення ТОВ «Корпорація Бугські кар'єри» суми грошового зобов'язання за платежем податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за податковим зобов'язанням 7375769 гривень та штрафом 1843942,25 гривень, а також №780314290703, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на загальну суму 3363361 гривень.

Відповідно до ст.78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:

78.1.1. отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;

78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;

78.4. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до п.85.2 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

85.4. При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

85.9. У разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.

Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.

У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

Суд звертає увагу, що відповідно до п.п.78.1.1., 78.1.4 ПК України, підставами призначення позапланової документальної перевірки є не надання платником податків пояснень та їх документального підтвердження на їх письмовий запит. У цьому випадку, контролюючим органом протягом 5 років надсилалося на адресу платника податків 11 запитів про надання пояснень та надання документів. На всі 11 запитів позивач своєчасно надав пояснення та відповідні документи. Аргументи відповідача про те, що платник податків на запити надав неповний перелік документів, які в нього вимагалися у запитах, а тому лише під час документальної перевірки можливо було з'ясувати наявність чи відсутність податкових правопорушень, спростовуються подальшими діями контролюючого органу, який в травні 2025 року, не отримавши від позивача жодного додаткового документу, побудував весь Акт перевірки від 15.04.2025 саме на наданих платником податків документів на запити 2019-2024 років. Тобто, якщо контролюючий орган на 15.04.2025, на час складання Акту перевірки, вважав, що наданих платником податків на його запити документів, достатньо для завершення документальної перевірки, у такому випадку є незрозумілим, яких саме пояснень та документів, контролюючому органу не вистачало 01.04.2025 на момент призначення цієї перевірки.

Суд наголошує, що принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури. Критерій прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

За змістом пункту 85.9 статті 85 ПК України у разі, коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів. У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

Суд зазначає, що наявність первинних документів під час проведення перевірки є необхідною умовою для підтвердження правомірності формування даних податкового обліку. Обов'язок платника податків зберігати такі первинні документи й надавати їх під час перевірки контролюючому органу кореспондує з обов'язком контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі таких первинних документів. Ненадання платником податків відповідних документів прирівнюється нормами пункту 44.6 статті 44 ПК України до їх відсутності. Винятком є випадки виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними чи іншими компетентними органами.

Якщо до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних та інших документів вилучені правоохоронними чи іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати контролюючому органу для проведення перевірки копії вказаних документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів, а терміни проведення такої перевірки, у тому числі, розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

Підтверджене належним чином вилучення первинних документів правоохоронними органами у платника податків не прирівнюється до встановленого факту відсутності документів як підстави для того, щоб перевірка була проведена виходячи з наявної податкової інформації, яка є в розпорядженні контролюючого органу.

У свою чергу, висновок про реальність господарських операцій для цілей податкового обліку здійснюється на підставі аналізу даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності цих даних у первинних документах об'єктивним обставинам вчинення господарської операції.

За змістом вищенаведених норм, перенесення термінів перевірки є обов'язком податкового органу, оскільки без дослідження первинних документів неможливо скласти акт перевірки.

Зазначена правова позиція узгоджується з висновком, викладеним у постановах Верховного Суду 09.04.2019 у справі №826/11021/15, від 01.11.2022 №804/1026/17 та багатьох інших.

Однак, в порушення пункту 85.9 статті 85 Податкового кодексу України терміни перевірки перенесені не були, первинні документи, що становлять предмет перевірки, від правоохоронних органів не отримані.

Отже, перевірку було проведено з порушенням прав платника податків, оскільки не було в повному обсязі забезпечено дослідження первинних документів, на підставі яких міг бути винесений висновок про порушення позивачем вимог законодавства.

За таких обставив, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо проведення цієї документальної позапланової виїзної перевірки, та необхідності задоволення позову у повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 33308 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС у Миколаївській області.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Бугські кар'єри » (вул. Первомайська, 22,с-ще Олександрівка,Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,56530 39549435) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області.№780514290703 від 13.05.2025 року.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області №780314290703 від 13.05.2025 року.

4. Визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління ДПС у Миколаївській області щодо призначення та проведення перевірки.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація Бугські кар'єри » (вул. Первомайська, 22,с-ще Олександрівка,Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,56530 39549435) судові витрати в розмірі 33308 (тридцять три тисячі триста вісім) гривень

6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 12.09.2025