12 вересня 2025 рокусправа № 380/3277/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Андрея Митрополита, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; ЄДРПОУ 13486010), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення № 135050006722 від 14.01.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням заробітної плати за грудень 2023 року згідно довідки № 1-ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, що видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській обчислити ОСОБА_1 з 16 січня 2024 року пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням заробітної плати за грудень 2023 р. за Довідкою № 1- ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, що видана 01.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем 2 протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку її пенсії з урахуванням довідки № 1-ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, що видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання судового рішення від 15.05.2024 у справі №380/2322/24.
Позивач зазначає, що має стаж державної служби більше 20-ти років, а тому довідка № 1-ф від 01.01.2025 повинна враховуватися при обчисленні розміру її пенсії.
Вказане рішення позивач вважає протиправним, відтак просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді від 24.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначає, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 16.01.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії - перехід із пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».
Рішенням № 135050006722 від 23.01.2024 позивачці здійснено перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу») з 16.01.2024. Страховий стаж позивачки становить 43 роки 02 місяці 02 дні, стаж державної служби на дату звільнення - 21 рік 01 місяць 17 днів. Стаж державної служби станом на 01 травня 2016 року становить 15 років 01 місяць 27 днів. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року у справі № 380/2322/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
На виконання судового рішення у справі № 380/2322/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області видано довідку № 1-Ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року. 07.01.2025 позивачка звернулася із заявою про перерахунок пенсії, долучивши вказану довідку.
Документи позивачки за принципом екстериторіальності розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яким 14.01.2025 прийнято рішення № 135050006722 про відмову у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю станом на 01.05.2016 стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (20 років).
Від відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що під час розгляду наданих позивачем документів, встановлено, що ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 на посадах державного службовця має 15 років 1 місяць 27 днів стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами КМУ.
Для перерахунку пенсії позивачка надала довідку № 1-Ф від 01.01.2025, видану відповідно до судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі № 380/23228/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року.
Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 135050006722 від 14.01.2025 про відмову щодо у частині проведення перерахунку про збільшення заробітної плати відповідно Закону № 889, оскільки позивачка не має 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
У зв'язку з наведеним, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач з 16.01.2024 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Стаж робити роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби 21 рік 1 місяць 20 днів, що не заперечується сторонами.
Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про видачу Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби для обчислення пенсії по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Листом від 09.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачу про відсутність підстав для видачі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, оскільки стаж роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії згідно № 889-VІІ, станом на 01.05.2016, складає 15 років 1 місяць 26 днів.
Вказані вище обставини встановленні в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2024, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №380/2322/24 та набрало законної сили, а тому в силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню в даній справі.
Крім цього, вказаним судовим рішенням визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
На виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видало ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 1-Ф від 01.01.2025.
07.01.2025 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, долучивши вказану довідку.
Документи позивача за принципом екстериторіальності розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яким 14.01.2025 прийнято рішення № 135050006722 про відмову у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю станом на 01.05.2016 стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (20 років).
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернулася до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення державних службовців станом до 01.05.2016 регулювалося Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII).
Згідно з частиною першою статті 37 Закону № 3723- ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Згідно з пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом України займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пункт 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ визначає, що для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин - Порядок № 622).
Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому -п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
17 січня 2017 року правлінням Пенсійного фонду України затверджено постанову №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», якою затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», а саме:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, з 16.01.2024 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Стаж робити роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби 21 рік 1 місяць 20 днів, що не заперечується сторонами.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2024, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №380/2322/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видало ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 1-Ф від 01.01.2025.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке розглядало документи позивача за принципом екстериторіальності відмовилося здійснити перерахунок пенсії позивача з урахування такої довідки, покликаючись на відсутність у позивача станом на 01.05.2016 стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (20 років).
Водночас, суд звертає увагу, що аналогічним аргументам пенсійного органу вже надавалася оцінка в судовому рішенні від 15.05.2024, у справі №380/2322/24. У вказаному рішенні суд дійшов висновку, що «…зважаючи на те, що позивач має більше 20-ти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час розгляду відповідачем заяви щодо видачі довідки про складові заробітної плати звільнялася з державної служби, суд вважає протиправною відмову відповідача у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби».
Водночас, суд не прийняв до уваги покликання відповідача на те, що у спірному випадку належить враховувати стаж роботи заявника станом на 01.05.2016, оскільки такі доводи вважав необґрунтованими.
З даного приводу, щодо доводів відповідачів про те, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016 становив 15 років 1 місяць 27 днів, тому пенсія позивачу призначена на підставі пункту 10, а не 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ, доцільно звернути увагу, що державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом України займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто таким особам пенсія призначається у тому ж порядку, що і для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Більше того, у самій формі відповідної довідки, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 №1-3 (була чинна на дату виникнення спірних правовідносин), передбачено, що така видається для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ.
Окрім цього, доводи відповідачів, про те, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби може бути видана лише особам, які не працювали і мали необхідний стаж державної служби 20 років саме станом на 01.05.2016 є безпідставними внаслідок помилкового трактування правових норм, оскільки абзацом 6 пункту 4 Порядку №622 такої вимоги не передбачено.
Поряд з цим, як вже зазначалося, станом на дату звільнення позивача з державної служби стаж державної служби позивача становив 21 рік 01 місяць 17 днів.
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_1 на дату звільнення мала більше 20-ти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, зважаючи на положення Закону № 3723-ХІІ та Порядку № 622, позивач має право на врахування при обчисленні пенсії довідки № 1-Ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року.
Схожий правовий висновок щодо подібних правовідносин було викладено Верховним Судом в постанові від 31.08.2022 у справі № 300/843/20, де власне встановлювалося право особи на перерахунок пенсії із застосуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622, в разі, якщо стаж державної служби 20 років становить на дату звільнення, а не на 01.05.2016.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 135050006722 від 14.01.2025, яким відмовлено в обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням заробітної плати за грудень 2023 року згідно довідки № 1-ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, що видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, є протиправним та підлягає скасуванню.
Окрім цього, суд враховує, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби не була позивачу видана своєчасно з вини пенсійного органу, що встановлено в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі №380/2322/24, а відтак, пенсія позивача підлягає перерахунку з 16 січня 2024 року, тобто з дати її призначення.
Таким чином, з метою повного відновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з 16.01.2024 пенсію за віком на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 1- ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з урахуванням вже виплачених сум.
При цьому, суд дійшов висновку, що дії зобов'язального характеру щодо перерахунку пенсії позивача має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок її пенсії, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постановах від 08.02.2024 у справі №500/1216/23, від 07.05.2024 у справі №460/38580/22.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, про необхідність часткового задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 135050006722 від 14.01.2025, яким відмовлено в обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням заробітної плати за грудень 2023 року згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 1-ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; ЄДРПОУ 13486010) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 16.01.2024 пенсію за віком на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 1- ф від 01.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з урахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; ЄДРПОУ 13486010) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна