справа №380/4495/25
про призначення судової експертизи та зупинення провадження у справі
11 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про призначення судової експертизи у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівської міської ради, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати - ухвалу Львівської міської ради № 5714 від 28.11.2024 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки на АДРЕСА_1 , для обслуговування житлового індивідуального будинку, в оренду;
- зобов'язати Львівську міську раду прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки на АДРЕСА_1 , для обслуговування житлового індивідуального будинку, в оренду.
Ухвалою суду від 12.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін.
Представником позивача подано до суду клопотання про призначення судової експертизи, у якій просить суд призначити у справі землевпорядну експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України; на вирішення експертизи поставити наступне питання: чи перебуває заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка згідно із долучених до заяви від 27.06.2023 графічних матеріалів у власності (користуванні) фізичних чи юридичних осіб.
В обґрунтування заяви зазначає, що 28.11.2024 Львівською міською радою прийнято ухвалу № 5714 про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на АДРЕСА_1 , у зв'язку із тим, що: земельна ділянка, розташована у межах будинковолодіння на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610160300:02:004:0115) перебуває у спільній сумісній власності громадянина ОСОБА_1 та громадянки ОСОБА_2 ; до клопотання не додана письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Проте, згідно з плану земельної діяльні (яка входить у склад технічного паспорту на житловий будинок), заявлена позивачем земельна ділянка знаходиться на території, яка належить до комунальної власності Львівської міської ради, та не перебуває у власності (користуванні) будь-кого. Як вбачається із плану розподілу земельної ділянки, заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка перебуває поруч із земельною ділянкою у межах будинковолодіння на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610160300:02:004:0115).
Представник позивача вважає, що Львівська міська рада, ухвалюючи рішення про те, що земельна ділянка, розташована на АДРЕСА_1 перебуває у спільній сумісній власності громадянина ОСОБА_1 та громадянки ОСОБА_2 , не дослідила належним чином подані позивачем графічні матеріали та дійшла помилкового висновку, внаслідок чого є необхідність проведення землевпорядної експертизи для вирішення питання про те, чи перебуває заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка згідно із долучених до заяви, графічних матеріалів у власності (користування) фізичних чи юридичних осіб.
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду пояснень чи заперечень по суті заявленого представником позивача клопотання про призначення судової експертизи.
Ухвалою суду від 27.05.2025 призначено у справі №380/4495/25 судову землевпорядну експертизу, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
На вирішення землевпорядної експертизи поставлено наступні питання:
- чи перебуває заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка згідно із долучених до заяви від 27.06.2023 графічних матеріалів у власності (користуванні) фізичних чи юридичних осіб?
- чи пов'язана заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка, згідно із долучених до заяви від 27.06.2023 графічних матеріалів, функціонально із іншими земельними ділянками?
Зупинено провадження у справі до одержання результатів судової землевпорядної експертизи.
23.07.2025 до суду надійшов лист Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 17.07.2025 про необхідність усунення недоліків для можливості виконання експертизи та повернуто матеріали справи №380/4495/25.
Ухвалою суду від 31.07.2025 задоволено клопотання представника відповідача про поновлення провадження та поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 31.07.2025 частково задоволено клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі. Закрито провадження у справі №380/4495/25 в частині позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради № 5714 від 28.11.2024 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки на АДРЕСА_1 , для обслуговування житлового індивідуального будинку, в оренду.
Ухвалою суду від 31.07.2025 витребувано у позивача інформацію, необхідну для проведення судової землевпорядної експертизи, щодо кадастрових номерів земельних ділянок, їх адреси, площі, цільового використання.
Представником позивача 15.08.2025 та 25.08.2025 подано витребувані судом докази.
09.09.2025 до суду надійшов лист Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 03.09.2025 №1494/10/вих.-25/ЛЕП про неможливість надання висновку судової земельно-технічної експертизи по справі №380/4495/25 у зв'язку із не усуненням недоліків.
Вирішуючи питання про проведення судової експертизи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч. 3 ст. 102 КАС України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Частинами 4, 5 ст. 102 КАС України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до підпункту 3.3 розділу 3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються такі дані: місце й дата винесення постанови чи ухвали; посада, звання та прізвище особи, що призначила експертизу (залучила експерта); назва суду; назва справи та її номер; обставини справи, які мають значення для проведення експертизи; підстави для призначення експертизи; прізвище експерта або назва експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи; питання, які виносяться на вирішення експертові; перелік об'єктів, що підлягають дослідженню (у тому числі порівняльних зразків та інших матеріалів, направлених експертові, або посилання на такі переліки, що містяться в матеріалах справи); інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно з ч. 3 ст. 103 КАС України ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків (ч. 5 ст. 103 КАС України).
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою та графічними матеріалами щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку з формуванням нової земельної ділянки на АДРЕСА_1 , проте отримав відмову, оскільки відповідач вважає, що заявлена позивачем земельна ділянка перебуває у спільній сумісній власності.
Суд висновує, що для з'ясування питання чи перебуває заявлена позивачем земельна ділянка у комунальній власності чи у власності (користуванні) інших фізичних чи юридичних осіб необхідні спеціальні знання у сфері, іншій ніж право, без яких неможливо встановити обставини справи.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
За таких обставин, враховуючи обмежений строк розгляду справи та з метою недопущення його порушення, суд вважає за необхідне зупинити провадження в даній адміністративній справі до одержання результатів експертизи.
Керуючись статтями 102, 103, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Призначити у справі №380/4495/25 судову землевпорядну експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
2. На вирішення землевпорядної експертизи поставити наступні питання:
- чи перебуває заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка згідно із долучених до заяви від 27.06.2023 графічних матеріалів у власності (користуванні) фізичних чи юридичних осіб?
- чи пов'язана заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка, згідно із долучених до заяви від 27.06.2023 графічних матеріалів, функціонально із іншими земельними ділянками?
3. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків відповідно до ч. 5 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 4 Закону України «Про судову експертизу».
4. Ухвалу та матеріали справи №380/4495/25 направити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, м. Львів, вул. Липинського, 54). Після проведення експертизи матеріали справи разом із експертним висновком, калькуляцією витрат (із зазначенням складності експертизи та кількості експерто-годин) та актом виконаних робіт підлягають поверненню до Львівського окружного адміністративного суду.
5. Зобов'язати позивача провести попередню оплату витрат з проведення експертизи на підставі виставленого рахунку, докази чого разом із калькуляцією витрат, актом виконаних робіт та інформацією про складність експертизи надати до суду.
6. Зобов'язати учасників процесу надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених ним питань.
7. Зобов'язати експерта після проведення судової землевпорядної експертизи невідкладно надіслати на адресу Львівського окружного адміністративного суду висновок експерта та матеріали справи. Висновок експерта виготовити у кількості відповідно до кількості учасників справи.
8. Зупинити провадження у справі №380/4495/25 до одержання результатів судової землевпорядної експертизи.
9. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 11.09.2025 року.
Суддя Костецький Н.В.