11 вересня 2025 року справа № 320/42266/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Діски А. Б., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Києві заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713, з 14 травня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713, з 14 травня 2023 року, у розмірі 2000 грн., з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час здійснення її перерахунку з 01.04.2019, з 01.03.2022 та з 01.03.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, з 01.03.2022 та з 01.03.2023, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в частині позовних вимог, які стосуються нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень за період з 01.07.2021 по 13.05.2023 - залишено без розгляду.
Представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі. Заява мотивована тим, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 320/42266/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 107928,87 грн. з 01.04.2019. Також, з 01.11.2024 на виконання рішення позивачу була нарахована сума пенсії в розмірі 25 956,51 грн. з урахуванням доплати в розмірі 2000 грн. Окрім того, з 01.11.2024 з врахуванням індексації базового ОСНП за 2024 рік, позивачу була нарахована сума пенсії в розмірі 23 610,00 грн.
Натомість Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 14.05.2023 продовжує здійснювати виплату пенсії позивачу у розмірі 23 610,00 грн, тобто без доплати 2000 грн.
Враховуючи, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі № 320/42266/23 зобов?язано ГУ ПФУ у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019, з 01.03.2022 та з 01.03.2023 без обмеження максимального розміру, а також з щомісячною доплатою до пенсії в розмірі 2000,00 грн. починаючи з 14.05.2023, то відповідач не виконує рішення у повному обсязі.
Ухвалою суду було призначено до розгляду у письмовому провадженні заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по адміністративній справі №320/42266/23.
Цією ж ухвалою було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали надати письмові пояснення на заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідачем було подано до суду письмові пояснення, в яких зазначає, що Розмір пенсії після проведеного перерахунку станом на 01 квітня 2019, становила 18383,90 грн, що підтверджується довідкою про перерахунок пенсії. Максимальний розмір пенсії станом на 01 квітня 2019 становив 14970,00.
Щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром починаючи з 01 березня 2022 року, відповідач повідомляє, що розмір пенсії після проведеного перерахунку становила 20956,51 грн. Максимальний розмір пенсії станом на 01.01.2022 становила 19340,00 грн.
Щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром починаючи з 01 березня 2023 року, розмір пенсії після проведеного перерахунку становила 22456,21 грн. Максимальний розмір пенсії станом на 01.01.2023 становила 20930,00 грн.
Тобто, Головне управління зазначає, що не обмежувало розмір пенсії позивача, оскільки розмір пенсії перевищував максимальний розмір на дату здійснення перерахунку, а саме станом на 01 квітня 2019 року, станом на 01 березня 2022, станом на 01 березня 2023.
Також відповідач зазначає, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року по справі № 320/42266/23, розглядалось питання щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019, з 01.03.2022, з 01.03.2023, а не при майбутніх перерахунках при зміні законодавства.
Тому Головне управління, не зобов?язано здійснювати будь-які перерахунки у майбутньому при зміні законодавства без обмеження максимальним розміром, та не відповідає законодавству та рішенню Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року по справі №320/42266/23.
Щодо вимоги в частині перерахунку та виплати позивачу пенсії, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 14 травня 2023 року, відповідач повідомляє, що відповідно до протоколу пенсійної справи станом на 14 травня 2023 року позивачу здійснюється щомісячна доплата у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Також станом на 06 січня 2025 року позивачу здійснюється щомісячна доплата у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Враховуючи вищевказані обставини, відповідач вважає помилковим твердження позивача щодо некоректного виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року а саме, в частині відсутності нарахування та виплати пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.
Дослідивши матеріали справи та доводи заяви про встановлення судового контролю, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю, зважаючи на наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст.ст. 381-1, 382, 382-1 КАС України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.1,2 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказані вище положення не розкривають умови, за яких суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Втім, очевидно, що такими умовами можуть бути невиконання, виконання не у повному обсязі або не у спосіб встановлений судом судового рішення всупереч вимог Конституції та закону.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713, з 14 травня 2023 року, у розмірі 2000 грн., з урахуванням виплачених сум.
Як вбачається судом із протоколу за пенсійною справою позивача станом на 14.05.2023, згідно рішення суду, позивачу з 14.05.2023 встановлено щомісячну доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України в розмірі 1161 грн., яка в подальшому нараховується та виплачується позивачу в розмірі 2000 грн, що підтверджується розрахунком пенсії позивача на 01.11.2024 та протоколом за пенсійною справою від 06.01.2025.
Отже, з огляду на викладене, доводи представника позивача щодо невиплати позивачу щомісячної доплати є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Окрім того, Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, з 01.03.2022 та з 01.03.2023, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
З матеріалів справи судом вбачається, що розмір пенсії після проведеного перерахунку станом на 01 квітня 2019, становила 18383,90 грн, в той час, коли максимальний розмір пенсії станом на 01 квітня 2019 в становив 14970,00 грн.
Крім того, як убачається судом з розрахунку пенсії позивача з 01.03.2022, на виконання рішення суду, підсумок пенсії позивача починаючи з 01 березня 2022 року після проведеного перерахунку становить 20956,51 грн, а до перерахунку пенсії на виконання рішення суду в цій справі розмір пенсії позивача становив 19340,00 грн.
Щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром починаючи з 01 березня 2023 року, суд зазначає, що як вбачається з протоколу з пенсійної справи позивача від 01 березня 2023 року, наявного в матеріалах справи до ухвалення рішення, розмір пенсії позивача станом на 01.01.2023 становив 20930,00 грн.. Водночас, розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду становить 22456,21 грн.
Тобто відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 18.06.2024, без обмеження максимального розміру пенсії та з виплатою щомісячної доплати, передбаченої постановою № 713. У зв'язку з чим суд дійшов висновку, що позивачем не наведено у заяві обґрунтованих підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі.
Будь-яких інших підстав в обґрунтування встановлення судового контролю саме у цій справі позивачем не наведено, що унеможливлює встановлення судового контролю за виконанням рішення. При цьому, суд звертає увагу позивача, рішенням суду від 18.06.2024 захищено право позивача, яке було порушене відповідачем саме на час його порушення, а не те (право), яке може бути порушене у майбутньому. А тому, суд не надає оцінку будь-яким подальшим діям відповідача, вчиненим після виконання рішення суду, оскільки такі дії не були предметом розгляду в даній справі.
Суд зазначає, що адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2020 року у справі № 0640/3719/18 та від 11 червня 2020 року у справі №640/13988/19.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
За таких обставин, враховуючи не наведення обґрунтованих підстав та не надання доказів позивачем на обґрунтування заяви про встановлення судового контролю, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 2 ст. 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 320/42666/23 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали.
Суддя Діска А.Б.