про залучення третьої особи
11 вересня 2025 року Київ № 320/63130/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., суддів Войтовича І.І. та Скрипки І.М.,
за участі секретаря судового засіданні - Диренко А.В.,
позивача - не прибув,
представника відповідача - Шокуна О.В.,
представника третьої особи - Отроди Т.Ю.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про залучення третьої особи до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії і скасування окремих положень нормативно-правового акта,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Кабінету Міністрів України, третя особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття постанови про внесення змін до пунктів 12.4, 12.6-12.7 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", якою зменшити дозволену швидкість руху;
- зобов'язати Кабінет Міністрів України не пізніше 15 календарних днів із дня набрання чинності судового рішення у цій справі прийняти постанову про внесення змін до пунктів 12.4, 12.6-12.7 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху", якою у пунктах 12.4, 12.6-12.7 зменшити дозволену швидкість руху;
- визнати протиправним і скасувати пункт 12.8 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху" (зі змінами).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України
28.08.2025 на адресу суду від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Національну поліцію України. Обґрунтовуючи вказане клопотання, відповідач зазначив, що частиною 1 статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що до повноважень Національної поліції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху належать: участь у реалізації в межах своїх повноважень державної політики у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечення безпеки дорожнього руху. Крім того, за змістом пункту 12.8. розділу 12 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, який позивач просить визнати протиправним і скасувати, на ділянках доріг, де створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більш високою швидкістю, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, дозволена швидкість руху може бути збільшена шляхом встановлення відповідних дорожніх знаків. Отже, у випадку задоволення позовних вимог позивача рішення суду буде прямо впливати на права та обов'язки Національної поліції України. У підготовчому судовому засіданні представник третьої особи підтримав клопотання про залучення третьої особи та просив його задовольнити.
У підготовчому засіданні 11.09.2025 представник третьої особи підтримала заявлене клопотання, представник відповідача не заперечив проти залучення третьої особи.
Розглянувши вказане клопотання представника третьої особи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Предметом позову у цій справі є, зокрема, вимога про визнання протиправними пункту 12.8 постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 "Про Правила дорожнього руху" (зі змінами).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VII Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно з пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Також треба зазначити, що відповідно до частини четвертої статті 27 Закону України "Про дорожній рух" № 3353-XII від 30.06.1993 у разі виникнення загрози безпеці дорожнього руху, перешкод у русі транспортних засобів і пішоходів відповідні посадові особи Національної поліції, дорожніх і комунальних служб мають право вносити оперативні зміни в організацію дорожнього руху і вживати необхідних заходів щодо усунення перешкод.
Контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль) (стаття 52 Закону України "Про дорожній рух").
Як зазначено у частині першій статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух" до повноважень Національної поліції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху належать: участь у реалізації в межах своїх повноважень державної політики у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечення безпеки дорожнього руху.
Крім того, за змістом пункту 12.8. розділу 12 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, який позивач просить визнати протиправним і скасувати, на ділянках доріг, де створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більш високою швидкістю, за погодженим з уповноваженим підрозділом Національної поліції рішенням власників доріг або органів, яким передано право на утримання таких доріг, дозволена швидкість руху може бути збільшена шляхом встановлення відповідних дорожніх знаків.
Оцінюючи доводи клопотання, суд погоджується з зазначеними в ньому аргументами та з огляду на приписи викладених вище норм, беручи до уваги предмет розгляду даної справи, суд дійшов до висновку про необхідність залучення в якості третьої особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578, місцезнаходження: 00024, м. Київ, вул. Богомольця Академіка, 10), оскільки рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки останнього.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема залучення до участі у справу третьої особи.
Ураховуючи наведене, керуючись статями 49, 181, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578, місцезнаходження: м. Київ, вул. Богомольця Академіка, буд. № 10).
Роз'яснити третій особі, що вона має право протягом п'яти днів з дня вручення цієї ухвали подати до суду пояснення щодо позову, а щодо відзиву - протягом десяти днів з дня його отримання.
При цьому згідно з статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України до пояснення третьої особи щодо позову або відзиву застосовуються правила, встановлені частинами другою-четвертою статті 162 цього ж Кодексу.
Відкласти підготовче засідання в адміністративній справі № 320/63130/24.
Призначити підготовче судове засідання по справі № 320/63130/24 на 25 вересня 2025 року о 13 год, яке відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 1-й під'їзд, 6-й поверх).
У підготовче засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Зобов'язати позивача протягом двох днів з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками та надати суду докази направлення.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Басай О.В.
Суддя Войтович І.І.
Суддя Скрипка І.М.