11 вересня 2025 року Справа № 280/4259/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області,
Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач 2), у якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області №923030181523 від 13.05.2025 р. про відмову мені, ОСОБА_1 , у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Запорізький області №08-02/309 від 29.04.2025 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізький області здійснити мені, ОСОБА_1 , як судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Запорізький області №08- 02/309 від 29.04.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.01.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивачу постановою Верховної Ради України від 08.09.2016р. №1515-УШ «Про звільнення суддів» позивача було звільнено з посади судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя у зв'язку з поданням заяви про відставку та надано статус судді у відставці. З 27.09.2016 позивач щомісячне довічне утримання в органах Пенсійного фонду України. На підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р., яке набрало законної сили 03.04.2025. у справі №280/8837/24 ТУ ДСА України в Запорізькій області видало мені довідку № 08-02/408 від 27.12.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 2024 рік у розмірі 3028,00 грн. Оскільки згідно довідки розмір та показники суддівської винагороди змінилися, вказана довідка, відповідно до частини 4 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402 є підставою для перерахунку суддівської винагороди судді у відставці. 06.05.2025 вона звернулася до ГУ ПФУ у Запорізькій області з заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі вказаної довідки, яка за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 923030181523 від 13.05.2025 р позивачу було відмовлено у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Таке рішення обґрунтовано тим, що після прийняття 18.02.2020 рішення Конституційним Судом України будь-яких змін розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, не відбулося. Вважає, що відмова у перерахунку належного мені щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці суперечить Закону України "Про судоустрій і статус суддів", є протиправною і порушує гарантії незалежності судді, так як при нарахуванні суддівської винагороди відповідачу слід застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня 2024 р., і який Законом України "Про державний бюджет України на 2024 рік" закріплено на рівні 3 028 грн. Просить з урахуванням відповіді на відзив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою судді від 28.05.2025 відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідача 2 проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві, відповідно до якого зазначено, що позивач 06.05.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Запорізькій області №08-02/309 від 29.04.2024. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, рішенням від 13.05.2025 № 923030181523 відмовив позивачу у перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання з огляду на наступне. З 18.02.2020 порядок визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці регулюється статтею 142 Закону «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII, згідно з якою розмір щомісячного довічного грошового утримання не залежить від факту проходження суддею кваліфікаційного оцінювання або призначення на посаду судді за результатами конкурсу. Питання щодо перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці вирішується відповідно до норм частини четвертої статті 142 Закону № 1402 - у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. З посилання на ч.4 ст.142 Закону № 1402, п.4 Розділу ІІ Порядку, Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX, зазначили , що законодавством визначено прожитковий мінімум працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, як окремому розмірі, який не співпадає з прожитковий мінімум працездатних осіб. Положення ст.7 Закону № 3460-IX є чинними, неконституційними не визнані, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами. Просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача 1 проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві, відповідно до якого зазначено, що право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, який не проходив кваліфікаційного оцінювання, не призначався на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності Законом №1402, не працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо відповідного рішення за результатами кваліфікаційного оцінювання або конкурсу за зверненнями, що находить після 18.02.2020, виникає згідно статті 142 Закону №1402-"УШ при збільшенні суддівської винагороди після 18.02.2020. Суддівська винагорода визначається Законом України від 02.06.2016 №1402^Ш«Про судоустрій і статус суддів». Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, залишено без змін порівняно з 01.021.2020 і становить 2102 грн. з 01.01.2025. Враховуючи вищевикладене рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №923030181523 від 13.05.2025 вирішено відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку з відсутністю підстав. Просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
06.05.2025 звернулася до органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Запорізькій області №08-02/309 від 29.04.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зазначена заява була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, згідно п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ГУ (надалі за текстом - Закон № 1058). затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.05.2025 за №923030181523 позивачу було відмовлено в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку з відсутністю підстав.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.142 Закону України Про судоустрій і статус суддів щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Згідно з ч.4 ст.142 Закону України Про судоустрій і статус суддів у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Як зазначено у ч.5 ст.142 Закону України Про судоустрій і статус суддів, пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 за №3-1 затверджено «Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», положеннями п.1 розділу IV якого передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно дочастини четвертоїстатті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,частини другоїстатті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання. Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
Відповідно до п.5 розділу IV «Порядоку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
Згідно з п.6 розділу IV «Порядоку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України. Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою. Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимогрозділу IIIцього Порядку. Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України. У разі надсилання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання і документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення цієї заяви (у разі подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації цієї заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до ч.1 ст.135 Закону України Про судоустрій і статус суддів суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.2 ст.135 Закону України Про судоустрій і статус суддів суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Як зазначено у ч.3 ст.135 Закону України Про судоустрій і статус суддів, базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Відповідно до ч.4 ст.135 Закону України Про судоустрій і статус суддів до базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовуються такі регіональні коефіцієнти: 1) 1,1 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб; 2) 1,2 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше п'ятсот тисяч осіб; 3) 1,25 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб. У випадку, якщо суд розміщується в декількох населених пунктах, застосовується регіональний коефіцієнт за місцезнаходженням органу, який провів державну реєстрацію такого суду.
Згідно з ч.5 ст.135 Закону України Про судоустрій і статус суддів суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
За ст.7 Законів України Про Державний бюджет України на 2021 рік, Про Державний бюджет України на 2022 рік, Про Державний бюджет України на 2023 рік, Про Державний бюджет України на 2024 рік, Про Державний бюджет України на 2025 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу судді, становить 2102,00 грн.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що у ст.7 Законів України Про Державний бюджет України на 2021 рік, Про Державний бюджет України на 2022 рік, Про Державний бюджет України на 2023 рік, Про Державний бюджет України на 2024 рік, Про Державний бюджет України на 2025 рік встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу судді та складає 2102,00 грн.
З урахуванням приписів ч.2ст.2 КАС Українисуд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення від 30.04.2025 за №923060185419 про відмову у перерахунку пенсії прийнято співвідповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним і не підлягає скасуванню.
Суд не може зобов'язати відповідачів вчинити дії які суперечать нормам права.
У межах даної справи суд розглядає фактично правовідносини що виникли між позивачем та відповідачем 1.
З матеріалів справи не вбачається порушення права та інтересів позивача з боку ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Питання виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є передчасним, оскільки спочатку підлягає вирішенню питання права позивача на таке щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.04.2025 у справі №240/9028/24 (провадження №11-47апп25).
Уст.19 Конституції Українизазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1ст.9 КАС України).
Відповідно дост.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,77,132,139,143,243-246 КАС України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРОПУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова