12 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/5522/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
04 липня 2025 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради (89600, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Поштова, 3, код ЄДРПОУ 33868924), яким просить суд: « 1. Визнати протиправною відмову, Комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Ужгородської міської ради, ОСОБА_1 у видачі акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 від 17.06.2025; 2. Зобов'язати Комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Ужгородської міської ради, видати ОСОБА_1 акт про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 ».
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до відповідача із заявами з відповідним пакетом документів про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за його матір'ю ОСОБА_2 .. Однак, комісією із встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) відмовлено у видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), у зв'язку із наявністю іншої не військовозобов'язані особи, яка може здійснювати догляд за ОСОБА_2 , а саме ОСОБА_3 , яка являється донькою особи, яка потребує постійного догляду. Позивач стверджує, що підстави для відмови у видачі Акту встановлення факту здійснення догляду, визначених Положенням про порядок роботи комісії з видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) затвердженого рішенням виконавчого комітету від 04 вересня 2024 року № 433 відсутні. Позивач наполягає, що відмова у видачі позивачу акту встановлення факту здійснення догляду прийнята відповідачем не в порядку та не у спосіб, що визначені чинним законодавством України, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказує, що комісією з видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду встановлено наявність іншої не військовозобов'язаної особи, яка може здійснювати догляд за ОСОБА_2 , а саме ОСОБА_3 , яка являється донькою особи, яка потребує постійного догляду. Такі факти взяла до уваги комісія з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) та відмовила позивачу у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що, ОСОБА_1 09 червня 2025 року та 12 червня 2025 року звернувся до Ужгородської міської ради з заявами про видачу йому акту про встановлення постійного догляду за матір'ю - ОСОБА_2 (а.с.а.с. 17, 18).
Виконавчий комітет Ужгородської міської ради листом № Л-2446 від 18 червня 2025 року повідомив позивача про відмову йому у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 (а.с. 6).
Представник позивача надіслав на адресу відповідача адвокатський запит від 20 червня 2025 року про надання обґрунтованої відповіді про причини відмови у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (а.с. 15).
Листом Виконавчого комітету Ужгородської міської ради № 3311/02.4-18 від 27 червня 2025 року представника позивача було повідомлено, що комісією із встановлення факту здійснення постійного догляду позивачу відмовлено у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, у зв'язку із наявністю іншої не військовозобов'язаної особи, яка може здійснювати догляд за ОСОБА_2 , а саме ОСОБА_3 , яка являється донькою особи, яка потребує постійного догляду (а.с. 7).
Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 24 частини 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно із статтею 23 частиною 1 пунктом 14 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Статтею 23 частиною 7 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Правовідносини, які пов'язані з процедурою надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення регулюються Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі Порядок)
Згідно із пунктом 58-1 абзацами 3-4 Порядку військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд. Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Згідно із пунктом 61 Порядку військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Рішенням Виконавчого комітету Ужгородської міської ради № 433 від 04 вересня 2024 року затверджено Положення про комісію зі встановлення факту здійснення особою постійного догляду (далі Положення) (а.с.а.с. 31-33).
Положення визначає розгляд заяв та встановлення факту здійснення постійного догляду військовозобов'язаними, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом складання акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду комісією зі встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Згідно із підпунктами 2.1-2.5 Положення акт складається на підставі письмового звернення особи, яка здійснює догляд (постійний догляд) (далі - Заява), до виконавчого органу Ужгородської міської ради. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/ задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
До заяви додають документи, визначені в пунктах 9 і 14 додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (зі змінами) ( далі - Порядок), крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8) Порядку.
Розгляд заяви про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) здійснює Комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (надалі за текстом - Комісія). Кількісний та персональний склад Комісії затверджується рішенням виконавчого комітету.
Відповідно до пунктів 2.15. та 2.16. Положення, за результатами роботи комісія зі встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду згідно з формою акта додатку 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (зі змінами).
Усі рішення, прийняті комісією, зазначаються в протоколі. Протокол підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії шляхом проставлення особистого підпису.
Судом встановлено, що, ОСОБА_1 09 червня 2025 року та 12 червня 2025 року звернувся до Ужгородської міської ради з заявами про видачу йому акту про встановлення постійного догляду за матір'ю - ОСОБА_2 (а.с.а.с. 17, 18).
Виконавчий комітет Ужгородської міської ради листом № Л-2446 від 18 червня 2025 року повідомив позивача про відмову йому у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 (а.с. 6).
При цьому, Протокол засідання комісії з видачі акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за результатами розгляду заяви позивача щодо встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 в матеріалах відсутній, такий відповідачем, у тому числі й разом із відзивом, суду не надано.
Разом з тим, судом не встановлено наявність прийнятого рішення, яким було відмовлено позивачу у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 ..
А відтак, заява позивача належним чином не розглянута, оскільки рішення за результатами її розгляду не прийнято.
Отже, комісія відповідача необґрунтовано відмовила позивачу у видачі акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, тому дії відповідача належить визнати протиправними.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд враховує, що питання видачі Акту встановлення факту здійснення догляду є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу - відповідача.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи, органи місцевого самоврядування та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин суд не може підміняти інший орган державної влади чи місцевого самоврядування та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.
Тому з метою захисту прав позивача належить зобов'язати комісію відповідача повторно розглянути заяву позивача про видачу акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 ..
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради (89600, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Поштова, 3, код ЄДРПОУ 33868924) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову комісії зі встановлення факту здійснення постійного догляду Виконавчого комітету Ужгородської міської ради у видачі ОСОБА_1 акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 .
Зобов'язати комісію комісії зі встановлення факту здійснення постійного догляду Виконавчого комітету Ужгородської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду за ОСОБА_2 .
У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко