Ухвала від 10.09.2025 по справі 260/4266/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття провадження в адміністративній справі

10 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/4266/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Луцович М.М.

при секретарі судового засідання - Пішта І.І.,

за участю:

представник позивача: Безуханич А.В.,

представник відповідача: Дашковська С.О.,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (вул. Шевченка, 2, с. Оноківці, Ужгородський район, Закарпатська область, 89412, код ЄДРПОУ 04350168) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області п'ятої сесії восьмого скликання (перше засідання) від 08 квітня 2021 року №269-V-VIII, в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184;

2) скасувати державну реєстрацію права власності Оноківської сільської ради на земельну ділянку площею 0,1432 га з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2339859321248), у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

26 червня 2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заявлено клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування клопотання відповідач вказав, що спір фактично існує між позивачем та відповідачем щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184, яка знаходиться в урочищі «Блатище», с. Невицьке, площею 0,1432 га. Тобто між позивачем та відповідачем існує спір про цивільне право на земельну ділянку, а тому такий спір має вирішуватися за правилами цивільного судочинства, а не за правилами адміністративного судочинства, адже адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей встановлювати (визнавати) належність прав на земельні ділянки, у тому числі переважні права на певні земельні ділянки.

Представник позивача у підготовчому засідання щодо задоволення клопотання про закриття провадження у справі не заперечувала.

У підготовчому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження у справі та просив таке задовольнити.

Розглянувши клопотання щодо закриття провадження у справі, суд приходить наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує рішення Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області п'ятої сесії восьмого скликання (перше засідання) від 08 квітня 2021 року №269-V-VIII, в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184.

Так, рішенням Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області п'ятої сесії восьмого скликання (перше засідання) від 08 квітня 2021 року №269-V-VIII сільською радою вирішено вжити заходів щодо державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки на території Оноківської сільської ради, зокрема, за кадастровим номером 2124884500:11:013:0184.

При цьому 04.07.2016 року Невицька сільська рада Ужгородського району п'ятої сесії VII скликання прийняла рішення «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства», відповідно якого, надала ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель громадян, наданих у власність або користування сільськогосподарського призначення (угіддя - рілля), згідно генерального плану.

На підставі вищевказаного рішення, гр. ОСОБА_1 було замовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою: Ужгородський район, с. Невицьке, урочище «Блатище», цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер: 2124884500:11:013:0184).

22 червня 2017 року, Невицька сільська рада Ужгородського району дванадцятої сесії VII скликання прийняла рішення «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства. Відповідно до вищевказаного рішення, сільська рада вирішила затвердити громадянам проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель, наданих у власність або користування, сільськогосподарського призначення (угіддя - рілля), а саме, ОСОБА_1 , - земельна ділянка з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184, яка знаходиться в урочищі «Блатище», площею 0,1432 га.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Згідно з пунктом 1 частини 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З огляду на вищевказане, до адміністративної юрисдикції належить спір, зокрема, у правовідносинах, де є суб'єкт владних правовідносин, який законом уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язані) виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ слід виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

В порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових відносин.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Як свідчать матеріали справи, спір фактично існує між позивачем та відповідачем щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184, яка знаходиться в урочищі «Блатище», с. Невицьке, площею 0,1432 га.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області п'ятої сесії восьмого скликання (перше засідання) від 08 квітня 2021 року №269-V-VIII, в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184 і скасувати державну реєстрацію права власності Оноківської сільської ради на земельну ділянку площею 0,1432 га з кадастровим номером 2124884500:11:013:0184 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2339859321248), у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Таким чином, з матеріалів справи слідує, що в межах цієї справи оскаржується спірне рішення відповідача, яке напряму пов'язане з вирішенням земельного спору між позивачем та відповідачем.

Тобто, між позивачем та відповідачем існує спір про цивільне право на земельну ділянку, а тому такий спір має вирішуватися за правилами цивільного судочинства, а не за правилами адміністративного судочинства, адже адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей встановлювати (визнавати) належність прав на земельні ділянки, у тому числі переважні права на певні земельні ділянки.

Такий висновок суду цілком узгоджується та ґрунтується на правових позиціях Великої Палати Верховного Суду відображених у постановах від 16.05.2018 у справі №337/2535/17, від 12.12.2018 у справі №826/8687/16, від 27.02.2019 у справі №826/15089/17, від 30 липня 2019 у справі № 826/7335/17.

Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільно-процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, враховуючи приватноправовий характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вказаний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у цій справі, а тому заявлене клопотання відповідача підлягає задоволенню.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Згідно з ч. 2 статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Керуючись ст.ст. 238, 239, 241-243, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі - задовольнити.

Провадження у адміністративній справі №260/4266/25 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (вул. Шевченка, 2, с. Оноківці, Ужгородський район, Закарпатська область, 89412, код ЄДРПОУ 04350168) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - закрити.

Роз'яснити позивачу, що дану справу належить розглядати в порядку цивільного судочинства.

Роз'яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини ухвали - протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного рішення.

СуддяМ.М. Луцович

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України ухвалу суду у повному обсязі складено та підписано 11.09.2025 року.