12 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/9598/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності, що настала внаслідок отримання травми, пов'язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути документи про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-XII та в порядку, визначеному пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що за приписами Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі - Порядок №850) розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих працівником міліції для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, безумовно повинен закінчитися прийняттям відповідного рішення. Однак відповідач, у порушення названого Порядку, за результатами розгляду поданих позивачем документів жодного рішення не прийняв, а повернув їх як такі, що не відповідають вимогам законодавства, що також не передбачено зазначеним Порядком.
Ухвалою суду позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
До суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що за результатами розгляду встановлено, що акт від 30.04.2004 форми Н-1* №7 про нещасний випадок розслідування нещасного випадку складений з порушеннями. Крім того, відсутній акт за формою Н-5*. Вказані обставини унеможливлюють перевірку матеріалів щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та матеріали повернуті без прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 08.10.1984 по 2009 рік.
Відповідно висновку медико-соціальної експертної комісії серія 12 ААА № 668528 від 09.09.2024 ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю 3-ї групи із втратою працездатності розмірі 30%, травма пов'язана з проходженням служби в ОВС.
З метою отримання одноразової грошової допомоги 11.11.2024 позивач звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ MBC B України в Рівненській, Волинській та Житомирській областях із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 3 групи інвалідності та втратою працездатності та усіма необхідними документами про її виплату.
Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в України в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСУ МВС України) направив до Міністерства внутрішніх справ України оригінали документів щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Розглянувши подані документи, відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України надав відповідь вих. № 6239-2025 від 27.02.2025, у якій повідомив про те, що документи колишнього працівника міліції ОСОБА_1 опрацьовано і йому відмовлено щодо виплати одноразової грошової допомоги, а документи були повернуті без виконання.
Листом від 11.03.2025 року № 31/35/16-2025 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в України в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСУ МВС України) позивачу повідомлено про те, що ним направлено його заяву та пакет документів до Міністерства внутрішніх справ України, але відділом координації пенсійних питань МВС України з підрозділами апарату міністерства розглянуто подані матеріали та відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, а документи були повернуті без виконання.
Зокрема, зазначено, що результатами опрацювання матеріалів Сектором державного нагляду за охороною праці МВС України, керуючись пунктом 3.29 Порядку № 1346 повідомлено про те, що акт формою Н-1* віл 30 квітня 2004 року № 7, складений за результатами розслідування нещасного випадку, який стався 29 липня 2000 року з дільничним інспектором міліції відділення ДІМ Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області капітаном міліції ОСОБА_1 підлягає скасуванню. Наявність недоліків у матеріалах щодо виплати одноразової грошової допомоги унеможливила прийняття у Міністерстві рішення згідно з Порядком.
Вважаючи такі дії МВС України щодо неприйняття рішення за результатами розгляду його заяви протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон України № 580-VIII).
До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII (далі - Закон України №565-ХІІ) та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року (далі - Порядок № 850).
Відповідно до статті 23 Закону України № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 2 названого Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
- у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;
- у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби, а в разі припинення відповідного органу внутрішніх справ як юридичної особи - до уповноваженої установи МВС такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку № 850 передбачено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, або керівник уповноваженої установи МВС, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Головний сервісний центр МВС через РСЦ з 01 травня 2024 року уповноважений оформлювати документи для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності колишніх працівників міліції.
Як зазначалося вище, отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, керуючись пунктом 8 Порядку № 850, Регіональний сервісний центр МВС направив документи, перелік яких визначений Порядком № 850, до МВС України для прийняття рішення.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, або до уповноваженої установи МВС для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, після надходження передбачених Порядком №850 документів МВС України зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Разом з тим, відповідач не прийнявши за результатом розгляду документів про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, жодного з зазначених вище рішень, всупереч пункту 9 Порядку № 850, листом від 27.02.2025 №6239-2025 повернув РСЦ матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу без розгляду.
Спосіб, у який МВС України розглянуло заяву та документи про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності, Законом України № 565-ХІІ та Порядком № 850 не передбачені.
А тому враховуючи вище зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій МВС України щодо повернення документів стосовно призначення одноразової грошової допомоги позивачу підлягають задоволенню.
З метою повного відновлення порушеного права, для захисту якого подано відповідний позов, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності та прийняти рішення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця Академіка, 10,м. Київ,01024. РНОКПП/ЄДРПОУ: 00032684), про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності без розгляду.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності та прийняти рішення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1211,20 грн..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
12.09.25