Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 вересня 2025 року Справа№200/2408/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення певних дій, -
03 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправним рішення відповідача щодо виключення з довідки про середню заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, премії в розмірі 569,09 грн;
зобов'язання відповідача поновити позивачеві нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 20 березня 2024 року відповідно до довідки про середню заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, премії в розмірі 569,09 грн та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року № 200/3754/24;
визнання протиправним рішення відповідача щодо застосування при розрахунку та виплати пенсії з 01 січня 2025 року коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1;
зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності позивачеві з 01 січня 2025 року без застосування коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1.
Позовні вимоги вмотивовано протиправністю зменшення розміру пенсії на підставі пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, оскільки на момент призначення пенсії невідповідність цим нормам не була встановлена;
а також зменшення розміру пенсії на підставі статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX, оскільки законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові, обґрунтовуючи свої вимоги невідповідністю призначення пенсії пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, в частині недотримання умови необхідності розрахунку оплати праці на підставі первинних документів, а також статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX.
Клопотання відповідача про залучення третьої особи та зупинення провадження задоволенню не підлягають, оскільки не містять під собою правові підстави. Суд також враховує правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 15 липня 2025 року у справі № 160/6306/25.
28 квітня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив. Суд зазначає, що частина третя статті 263 КАС України визначає особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, які розглядаються в порядку, визначеному статтею 263 КАС України, згідно з якими подання відповіді на відзив не передбачено.
20 травня 2025 року позивачем подана заява про збільшення позовних вимог. Оскільки вказана заява подана з порушенням строків статтею 47, частини третьої статті 262 КАС України, суд не має правових підстав для її розгляду.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії по інвалідності, призначеної із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в червні 1987 року, в розмірі 80 відсотків відшкодування фактичних збитків як особі з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За наданим розрахунком середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становив 84 525, 29 грн, що відображено в протоколі від 28 лютого 2024 року.
У листі від 26 березня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає, що при перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року у справі № 200/3754/24, яке набрало законної сили 21 січня 2025 року, управлінням встановлено, що до довідки про заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, не надано положення про преміювання, що стало підставою для неврахування премії в розмірі 569,09 грн при обчисленні пенсії та відповідно зменшення заробітної плати для розрахунку пенсії, яка склала 60 369, 04 грн.
За наданим оновленим розрахунком середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 60 369, 04 грн, що відображено в протоколі від 11 березня 2025 року, за яким проведено перерахунок пенсії за рішенням суду з 20 березня 2024 року.
У листі від 12 березня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області також вказує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1 виплату пенсії з 01 січня 2025 року проведено з урахуванням понижуючих коефіцієнтів.
Вказана обставина підтверджується протоколом перерахунку від 27 лютого 2025 року з особистого кабінету на порталі Пенсійного фонду України, доданого позивачем до позову, та відповідачем не оскаржується.
За цим протоколом середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 94 245, 66 грн.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок).
Пунктом 2 вказаної постанови постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Отже, призначена в 2003 році пенсія була перерахована позивачеві після прийняття Порядку № 1210 та відсутність первинних документів при перерахуванні не встановлена.
З огляду на це необґрунтованим є посилання відповідача на невідповідність призначення пенсії пункту 7 Порядку № 1210 в частині недотримання умови необхідності розрахунку оплати праці на підставі первинних документів. Матеріали справи не містять доказів для висновку, що первинні документи на момент обчислення (перерахунку) пенсії відповідно до Порядку № 1210 були відсутні в паперовій пенсійній справі. Відповідачем встановлено відсутність первинних документів лише в електронній пенсійній справі в 2025 році за умови незбереження паперової справи.
З аналогічних підстав не приймаються доводи щодо невідповідності підпункту 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7.
Оскільки конкретного рішення з цього питання не приймалося, то позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо виключення з довідки про середню заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, премії в розмірі 569,09 грн;
зобов'язання відповідача поновити позивачеві нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 20 березня 2024 року відповідно до довідки про середню заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, з урахуванням премії в розмірі 569,09 грн.
Вимоги щодо зобов'язання врахувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року № 200/3754/24 не підлягають задоволенню, оскільки суд не здійснює перевірку (розрахунок) суми середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, а лише встановлює факт її зменшення при неврахування премії в розмірі 569,09 грн.
Згідно зі статтею 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі - Указ № 64/2022), у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Тобто, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, не обмежені конституційні права і свободи людини і громадянина, які встановлені статтею 46 Конституції України (право громадян на соціальний захист).
Статтею 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) встановлено особливості внесення змін до цього Закону, за якою дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
За статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX, який набрав чинності 01 січня 2025 року (далі - Закон № 4059-IX), пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону № 796-XII (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання статті 46 Закону № 4059-IX Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1 (далі - Постанова № 1), якою визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій.
Отже, Законом № 4059-IX та Постановою № 1 установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону № 796-XII, що суперечить статті 71 Закону № 796-XII.
У Рішеннях від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 та від 30 листопада 2010 року № 22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці третьому пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 Конституційний Суд України наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.
Оскільки Законом № 796-XII, а також Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, то до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону № 4059-IX та Постанови № 1.
Оскільки конкретного рішення з цього питання не приймалося, то позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо застосування при розрахунку та виплати пенсії з 01 січня 2025 року коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1;
зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності позивачеві з 01 січня 2025 року без застосування коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1.
Підстави для розподілу судового збору відсутні.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виключення з довідки про середню заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, премії в розмірі 569,09 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 20 березня 2024 року відповідно до довідки про середню заробітну плату від 04 квітня 2006 року № 68, виданої заводом «Автоскло» імені К. Т. Бондарева, з урахуванням премії в розмірі 569,09 грн.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування при розрахунку та виплати пенсії з 01 січня 2025 року коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01 січня 2025 року без застосування коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року № 1.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо через суд апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12 вересня 2025 року.
Суддя Ю.М. Льговська