Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 вересня 2025 року Справа№640/9720/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом (з урахуванням уточнень) до Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просила:
визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації у призначенні та виплаті допомоги на проживання ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 та її малолітнім дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 допомоги на проживання відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 з березня 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що у вересні 2017 року її було взято на облік як внутрішньо переміщену особу у м. Києві, проте, допомогу на проживання вона не отримувала. У квітні 2022 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації із заявою про надання їй допомоги на проживання, втім їй було відмовлено у наданні такої допомоги через те, що така допомога не призначається особам, які перебували на обліку як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, які не включені до переліку, зазначеному в абз. 1 п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332. Позивач вважає відмову у наданні допомоги протиправною, оскільки в абзаці першому пункту 2 цього Порядку встановлено надання допомоги особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204. м. Київ включено до цього Переліку.
Крім цього, відповідно до постанови КМУ від 16.04.2022 № 457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», починаючи з травня 2022 року така допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. До Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 27.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 28.04.2022 № 80) включено Донецьку міську територіальну громаду. Відповідно до п. 3 Порядку № 332 допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року. Тож, позивач наполягає на набутті нею право на отримання цієї допомоги.
Також позивач просила зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач 1, Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, надало суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти задоволення позовних вимог.
За змістом відзиву згідно Єдиної інформаційної бази даних про облік внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 14.09.2017, а ОСОБА_3 з 15.01.2020 перебували на обліку як внутрішньо переміщені особи в Голосіївському районі міста Києва.
За призначенням грошової допомоги визначеної Порядком № 505 позивач до Управління не зверталася, оскільки чоловік позивачки має у власності житлове приміщення, квартиру за адресою; АДРЕСА_1 площею 111,1 м2. Позивач, як уповноважений представник родини, звернулася 11.04.2022 до Управління із заявою та документами про надання допомоги на проживання відповідно до Порядку N 332. Оскільки позивач перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 Порядку № 332 та не була одержувачем допомоги відповідно до Порядку № 505 станом на 01.03.2022, відтак, згідно з п. 3 Порядку № 332 підстави для надання такої допомоги, в т.ч. за заявою від 11.04.2022, були відсутні. До цього ж, позивач з 27.03.2023 знята з обліку у відповідача.
Відповідач 2, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, надав суду відзив на позов, де вказав аналогічні зазначеним відповідачем 1 доводи про відсутність підстав призначення позивачу допомоги внутрішньо переміщеним особам. Також відповідач 2 вказав, що у зв'язку з набранням чинності постанов Кабінету Міністрів України: від 11.06.2025 №695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України», від 23.06.2025 №766 «Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог», від 25.06.2025 №765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» з 01.07.2025 функції прийому документів, призначення та здійснення виплат державних соціальних допомог, зокрема, допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, передані Пенсійному фонду України. Тобто, з 01.07.2025 уповноваженою установою, до компетенції якої належить призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, - є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Водночас, оскільки щомісячну адресну допомогу станом на 01.03.2022 позивач не отримувала, та не була повторно переміщена після 24.02.2022, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 No 332 відсутні підстави для призначення позивачу запитуваної грошової допомоги. Також відповідач повідомив, що електронна особова справа ОСОБА_1 передана від управління соціальної та ветеранської політики Бучанського району Київської області. Згідно з інформацією, наявною в підсистемі ЄІССС станом на 18.08.2025 по м. Києву позивачу нарахована щомісячна допомога при народженні дитини з 01.03.2025 по 29.02.2028, допомога на догляд за хворою дитиною з 05.07.2025 по 31.12.2025, допомога багатодітній сім'ї з 01.07.2025 по 31.01.2026. Звернення за призначенням допомоги внутрішньо переміщеним особам від ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві станом на 18.08.2025 не надходили.
Третя особа, Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надав пояснення, що рішенням від 14.12.2023 № 7536/7577 Київської міської державної адміністрації департамент перейменовано. Також повідомлено аналогічне визначеному відповідачем у відзиві та вказано, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з 2014 року, проживала у м. Києві, який не підпадає під визначений перелік, з огляду на що підстав для призначення допомоги немає.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.07.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.12.2022 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15.12.2022.
Ухвалою від 04.03.2025 праву прийнято до провадження Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 11.08.2025 залучено як другого відповідача до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, розгляд справи розпочато спочатку.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14.09.2017 № 0000330710 фактичне місце проживання позивача - АДРЕСА_3 . Також за цією адресою у м. Київ зареєстровані внутрішньо переміщеними особами діти позивача, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (довідка від 14.09.2017 № 0000330790) та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (довідка від 15.01.2020 № 3001-5000255657).
11.04.2022 позивач звернулась до відповідача 1 із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Листом Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації (відповідач 1) від 17.06.2022 № 100/06-4344 у призначенні позивачу допомоги відмовлено. Згідно із зазначеним в цьому листі, відповідно до пункту 2 Порядку № 332 допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “Підтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022№ 204. При цьому допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, з урахуванням норм пункту 2 цього Порядку.
В листі також зазначено, що допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505. Починаючи з травня 2022 р. допомога внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20.05.2022 заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Згідно з Порядком допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу. Тому з урахуванням викладеного, оскільки щомісячну адресну допомогу станом на 01.03.2022 позивач не отримувала, та не була повторно переміщена після 24.02.2022, для призначення грошової допомоги відповідно до Порядку 332 відсутні законні підстави.
Аналогічне із викладеним зазначено Департаментом соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (назва після перейменування) в листі позивачу від 07.06.2022 № 000-030203-К/1521-2022/9111, де також вказано, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з 2014 року, проживала у м. Києві, який не підпадає під визначений перелік, з огляду на що підстави для призначення допомоги відсутні.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також в старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 2 Закону № 1706 встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
За приписами частини першої статті 9 Закону №1706 внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначений Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (далі - Порядок № 332, у редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про призначення допомоги).
Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204 (п. 2 Порядку № 332).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка», до зазначеного переліку входить Донецька область та м. Київ.
Позивач перемістилась з території, що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка» (м. Донецьк).
Разом із цим, пункт 2 Порядку № 332 містить також умову, що така територія мала належати до адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії.
Станом на 11.04.2022 відповідний перелік затверджений не був.
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (тобто, на час розгляду відповідачем заяви позивача на 17.06.2022 такий перелік був встановлений). Зазначений перелік із змінами, внесеними Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 80 від 28.04.2022 станом на 27.04.2022 включав Донецьку міську територіальну громаду.
Крім цього, пунктом 1 постанови Кабінетів Міністрів України від 16.04.2022 № 457 (набрала чинності 19.04.2022, та була чинною станом на час розгляду відповідачем заяви позивача) визначено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам». За березень та квітень 2022 року зазначена допомога надається всім внутрішньо переміщеним особам. Починаючи з травня 2022 року така допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій
Таким чином, обмеження для призначення допомоги за березень та квітень 2022 року внутрішньо переміщеними особами в залежності від інших умов у цьому нормативно-правову акті відсутні. Відповідно до його приписів з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися, зокрема, з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Так, як вже вказувалось, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.04.2022 включено Донецьку міську територіальну громаду.
Крім цього, в Переліках територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 Донецький район внесений у розділ Переліків - тимчасово окуповані території з 07.02.2014.
Відповідно до п. 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
для інших осіб - 2000 гривень (абз. 1-3).
Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року (абз. 5).
Позивач звернулась до відповідача з відповідною заявою 11.04.2022.
Відповідно до п. 3 Порядку № 332 допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (абз. 6).
Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (абз. 7).
Позивач та її діти станом на 24.02.2022 були обліковані як внутрішньо переміщені особи у м. Київ (позивач - з 14.09.2017, дочка ОСОБА_2 - з 14.09.2017, син ОСОБА_3 - з 15.01.2020),
Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204, включає м. Київ.
Згідно з Переліками територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 вся територія міста Києва належала до території активних бойових дій в період з 24.02.2022 по 30.04.2022.
Таким чином, абз. 7 п. 3 Порядку № 332 в такому випадку не застосовується.
Отже, позивач мала права на призначення запитуваної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до п. 3 Порядку № 332.
Відтак, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 у призначенні допомоги на проживання є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином вимоги позивача про зобов'язання здійснити призначення ОСОБА_1 та її малолітнім дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 допомоги на проживання відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання допомоги на проживання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 з березня 2022 року, також підлягають задоволенню.
При цьому при визначенні належного органу, який вповноважений на здійснення призначення, нарахування та виплати допомоги на проживання допомоги на проживання суд виходить з такого.
Так, відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 765 від 25.06.2025 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» Пенсійний фонд України забезпечує з 01.07.2025 призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою, забезпечує прийняття рішень про виплату сум державних соціальних допомог, соціальних стипендій, не отриманих своєчасно з вини структурних підрозділів, закладів фахової передвищої та вищої освіти.
Відповідно до пункту 1 переліку видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 25.06.2025 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам входить до переліку видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Крім цього, Постановою № 765 внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (далі - Порядок №332).
Так, відповідно до п.21 Порядку №332 допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається органом Пенсійного фонду України протягом 15 робочих днів з дати надходження заяви, у тому числі поданої в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), незалежно від місця взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Таким чином, повноваження щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб перейшли від Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
Відповідач 2 у відзиві на позов підтверджує, що з 01.07.2025 уповноваженою установою, до компетенції якої належить призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, - є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функцій від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 09.11.2020 року у справі № 826/14670/16, від 11.03.2025 у справі № 160/19062/21.
З огляду на таке, суд дійшов висновку про можливість зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити призначення запитуваної позивачем допомоги.
Щодо вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити нарахування та виплату допомоги, то суд зазначає, що такі вимоги є передчасними, оскільки спір у даній справі виник через відмову у призначенні допомоги та на теперішній час відповідачем 2 не проведено її призначення.
Відтак, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи виникнення спору внаслідок неправильних дій відповідача 1, сплачені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань саме відповідача 1 повністю.
Також у позові викладено клопотання, в якому позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до положень даної статті, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, проте це вказане не є обов'язком.
Підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачем рішення суду та зобов'язання надання звіту про виконання судового рішення в порядку частини 1 статті 382 КАС України судом не встановлено.
З огляду на таке, суд відмовляє в задоволенні вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду.
Беручи до уваги викладене вище, керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації у призначенні допомоги на проживання ОСОБА_1 та її малолітнім дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити призначення ОСОБА_1 та її малолітнім дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 допомоги на проживання відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, з березня 2022 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації судовий збір у сумі 992,40 гривень (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_2 ;
відповідач 1 - Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37414016, адреса: 03040, м. Київ, вул. Юлії Здановської, 5 корпус 3;
відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16;
третя особа - Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), код ЄДРПОУ 34441694, адреса: 03165, м. Київ, пр-т Любомира Гузара, 7.
Суддя А.С. Михайлик