Ухвала від 11.09.2025 по справі 160/24674/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

11 вересня 2025 р.Справа № 160/24674/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Серьогіна О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Громадської спілки "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.08.2025 року ОСОБА_1 звернувся через підсистему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Громадської спілки "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних", в якому просить суд:

- визнати протиправною і скасувати відмову Громадської спілки "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" від 22.08.2025 року №01/ПЧОУ-007 у наданні публічної інформації;

- зобов'язати Громадську спілку "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" надати в електронному вигляді на e-mail позивача (vladudozvitu@gmail.com) такі документи/інформацію, запитану 31.07.2025 р. у запиті № ПЧОУ-007:

a) Повний перелік проєктів, реалізованих та що реалізуються у 2025 році, з коротким описом мети кожного, джерелами фінансування та сумами (у т.ч. щодо проекту Empower Ukraine).

б) Звіти щодо вказаних проєктів (звітність, фінансові документи / аудиторські висновки / витрати за категоріями - у доступній і допустимій частині);

- зобов'язати Громадську спілку "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" надати позивачу реєстраційний номер та дату реєстрації запиту, якщо такий реєстраційний номер не надано раніше (позивач просив реєстрацію у запиті).

Згідно з довідкою в.о. начальника відділу управління персоналом Катерини Немченко від 08.09.2025 року №382 суддя Серьогіна Олена Василівна з 01.09.2025 року по 10.09.2025 року перебуває на лікарняному.

У зв'язку з перебуванням судді Серьогіної О.В. у відпустці, ухвала суду постановлена в перший робочий день судді 11.09.2025 року.

Відповідно до вимог частини 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі, якщо відсутні підстави, в тому числі, для відмови у відкритті провадження.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддею встановлено наступне.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;

Публічно-правовий спір у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій, чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту заявлених позивачем вимог убачається, що позивач звернувся до Громадської спілки "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" із запитом на доступ до публічної інформації №ПЧОУ-007 з переліком документів та інформації про проєкти, звітність та контакти. У відповідь отримав відмову, що стало підставою для звернення позивача з позовом до адміністративного суду.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання» громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права і фізичні особи.

Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статутом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

29.08.2025 року на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від Громадської спілки "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про відмову у відкритті провадження у справі, в обґрунтування якого зазначено, що остання є громадською організацією, яка здійснює свою діяльність на підставі статуту. Відповідно до статуту Громадська спілка "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" є добровільним об'єднанням організацій заради гідного життя кожної людини з інвалідністю, на основі спільності інтересів своїх членів для реалізації мети та завдань. Спілка є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку. Організаційно-правова форма Спілки: громадська спілка.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об'єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Суддя зазначає про те, що цей спір відноситься до юрисдикції місцевого загального суду.

Враховуючи суть спірних правовідносин, суддя приходить до висновку, що вказану позовну заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а отже суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 170 КАС України про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 170, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Громадської спілки "Всеукраїнське об'єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю "Ліга сильних" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити позивачу, що розгляд та вирішення даної справи віднесено до суду цивільної юрисдикції.

Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна