Ухвала від 11.09.2025 по справі 140/8403/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи за підсудністю

11 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8403/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Лозовського О.А., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (Повітряне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (Повітряне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України) про визнання бездіяльності військової частини НОМЕР_1 (Повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України), яка полягає у неприйнятті рішення про визнання техніки - інших літальних апаратів (об'єктів), оснащених засобами ураження або спостереження (у тому числі безпілотних), такими, що знищені 31 грудня 2022 року (дві цілі), 10 лютого 2023 року (одна ціль), 17 червня 2023 року (одна ціль), 20 червня 2023 року (дві цілі), 29 червня 2023 року (одна ціль), 2 липня 2023 року (дві цілі), 22 серпня 2023 року (одна ціль), 24 серпня 2023 року (одна ціль), 11 вересня 2023 року (одна ціль), 17 вересня 2023 року (три цілі), 27 вересня 2023 року (одна ціль), 28 вересня 2023 року (одна ціль), 8 квітня 2024 року (дві цілі) військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 майором ОСОБА_1 , протиправною та зобов'язання військову частину НОМЕР_1 (Повітряне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України) прийняти рішення про визнання техніки - інших літальних апаратів (об'єктів), оснащених засобами ураження або спостереження (у тому числі безпілотних), такими,. що знищені 31 грудня 2022 року (дві цілі), 10 лютого 2023 року (одна ціль), 17 червня 2023 року (одна ціль), 20 червня 2023 року (дві цілі), 29 червня 2023 року (одна ціль), 2 липня 2023 року (дві цілі), 22 серпня 2023 року (одна ціль), 24 серпня 2023 року (одна ціль), 11 вересня 2023 року (одна ціль), 17 вересня 2023 року (три цілі), 27 вересня 2023 року (одна ціль), 28 вересня 2023 року (одна ціль), 8 квітня 2024 року (дві цілі) військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 майором ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2025 матеріали адміністративної справи №140/8403/25 передані на розгляд судді Лозовському О.А.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 06.08.2025 про витребування доказів у військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) витребувано належним чином засвідчені докази: витяги з журналу бойових дій, витяги з бойових донесень за підпорядкуванням та інші документи, що підтверджують факт знищення майором ОСОБА_1 техніки - інших літальних апаратів (об'єктів), оснащених засобами ураження або спостереження (у тому числі безпілотних): 31 грудня 2022 року, 10 лютого 2023 року, 17 червня 2023 року, 20 червня 2023 року, 29 червня 2023 року, 2 липня 2023 року, 11 липня 2023 року, 17 вересня 2023 року, 27 вересня 2023 року, 28 вересня 2023 року, 8 квітня 2024 року в межах зони відповідальності військової частини НОМЕР_1 (Повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України); інформацію щодо видачі наказів про виплату збільшення винагороди ОСОБА_1 за знищення такої техніки за 31 грудня 2022 року, 10 лютого 2023 року, 17 червня 2023 року, 20 червня 2023 року, 29 червня 2023 року, 2 липня 2023 року, 11 липня 2023 року, 17 вересня 2023 року, 27 вересня 2023 року, 28 вересня 2023 року, 8 квітня 2024 року.

22.08.2025 до Волинського окружного адміністративного суду надійшла заява Військової частини НОМЕР_2 , в якій повідомлено, що запитувані документи містять інформацію, що становить державну таємницю, і не можуть бути розголошені відповідно до чинного законодавства.

Згідно з довідкою Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 №02-48/16/25, суддя Волинського окружного адміністративного суду Лозовський О.А. не має доступу до державної таємниці у зв'язку з відсутністю у Волинському окружному адміністративному суді спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

З огляду на вказані обставинами, суддею направлено запит до Державної судової адміністрації України щодо надання інформації про найбільш територіально наближений до Волинського окружного адміністративного суду адміністративний суд, в яких судді мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею.

Відповідно до листа від 08.09.2025 №120 н/т, на запит судді Волинського окружного адміністративного суду Лозовського О.А. від 04.09.2025 №140/8403/25/20437/25 у судовій справі №140/8403/25, Державна судова адміністрація України повідомила, що найбільш територіально наближеними до Волинського окружного адміністративного суду адміністративним судом, який має можливість розглядати справи, пов'язані з державною таємницею, є Львівський окружний адміністративний суд (грифи секретності «Цілком таємно», «Таємно»).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про державну таємницю», державна таємниця - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Положеннями статті 18 цього ж Закону, зокрема, передбачено, що з метою охорони державної таємниці впроваджуються: єдині вимоги до виготовлення, користування, збереження, передачі, транспортування та обліку матеріальних носіїв секретної інформації; дозвільний порядок провадження державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Згідно з статтею 20 Закону України «Про державну таємницю», державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Частинами першою та третьою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що для повного, об'єктивного та правильного вирішення даної справи, виконання завдань адміністративного судочинства, суду необхідно дослідити докази, які відповідно до Закону України «Про державну таємницю», є державною таємницею, робота з якими вимагає спеціального допуску.

Разом з цим, суддя Лозовський О.А. не має спеціального допуску до державної таємниці. Також у штаті Волинського окружного адміністративного суду відсутні судді, які отримали дозвіл на провадження діяльності з державною таємницею.

Зазначені обставини унеможливлюють утворення нового складу суду для розгляду справи.

З листа Державної судової адміністрації України від 08.09.2025 №120 н/т слідує, що найбільш територіально наближеним до Волинського окружного адміністративного суду, який має можливість розглядати справи, пов'язані з державною таємницею, є Львівський окружний адміністративний суд (грифи секретності «Цілком таємно», «Таємно»).

Таким чином, відповідно до пункту четвертого частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи.

Відповідно до частини другої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, що найбільш територіально наближений до цього суду, у випадку, визначеному пунктами 4 і 6 частини першої цієї статті.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи №140/8403/25 на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 29, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу №140/8403/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (Повітряне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Повітряних Сил Збройних Сил України) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, передати на розгляд Львівському окружному адміністративному суду (79018, Львівська область, місто Львів, вулиця Чоловського, 2).

Копію ухвали надіслати учасникам справи для відома.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.А. Лозовський