11 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8419/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, яка призвела до ненарахування та невиплати щомісячного підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, встановленого статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з моменту виникнення права, тобто з 19.02.2025; зобов'язання відповідача провести з 19.02.2025 нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, встановленого статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» в розмірі 2361,00 грн; зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати належні щомісячні суми підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, встановленого в розмірі 2361,00 грн на період дії воєнного стану.
Позивач зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Волинською обласною державною адміністрацією. Відповідно до додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 25 липня 1991 року №106 “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», Камінь-Каширський район віднесений до зони гарантованого добровільного відселення.
Позивач постійно проживає та працював на цій території з 1977 року, що підтверджується записами трудової книжки та витягом з Реєстру територіальної громади. 19 лютого 2025 року він звільнився з роботи, набувши статусу непрацюючого пенсіонера.
Позивач вказує, що стаття 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлює щомісячну доплату у розмірі 2361 грн непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні гарантованого добровільного відселення. Водночас відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті зазначеної доплати, що, на думку позивача, є порушенням його конституційних прав, передбачених статтями 3, 16, 19 та 22 Конституції України.
Позивач також послався на статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018, положення Кодексу адміністративного судочинства України, а також на правові позиції Верховного Суду України та Конституційного Суду України щодо неприпустимості ставити здійснення передбачених законом виплат у залежність від бюджетних асигнувань.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у поданому відзиві позовні вимоги не визнав та зазначив, що позивач перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV. З 20 лютого 2025 року він має статус непрацюючого пенсіонера та особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи.
04 червня 2025 року позивач звернувся із заявою про встановлення підвищення до пенсії, яку було розглянуто в порядку Закону України “Про звернення громадян» від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР. Листом від 08 липня 2025 року №8927-7650/К-02/8-0300/25 позивачу було надано роз'яснення про відсутність правових підстав для нарахування доплати.
Відповідач послався на статтю 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» №4059-IX, якою передбачено, що доплата встановлюється лише тим особам, факт постійного проживання яких у зоні гарантованого добровільного відселення підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру. За результатами перевірки Пенсійного фонду від 15 серпня 2024 року інформація щодо безперервного проживання позивача в зазначеній зоні у період з 26 квітня 1986 року по даний час в Реєстрі відсутня. Зокрема, в Реєстрі міститься інформація, що позивач з 13 листопада 2017 року зареєстрований по АДРЕСА_1 без зазначення кінцевої дати реєстрації місця проживання.
Відповідач вважає, що він діяв правомірно, на підставі та у спосіб, визначені Конституцією України та законами України, зокрема статтею 19 Конституції України. У зв'язку з цим позовна заява є безпідставною, а тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 . Позивач знаходиться на обліку в органах ПФУ як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, є непрацюючим пенсіонером з 20.02.2025, що підтверджується листом відповідача від 08.07.2025 №8927-7650/К-02/8-0300/25, копіями трудової книжки позивача, наказу Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи від 18.02.2025 №70/ос “Про звільнення ОСОБА_1 ».
ОСОБА_1 з 28.04.1980 по 27.08.2010, з 27.08.2010 по 13.11.2017, з 13.11.2017 по 02.10.2023, з 02.10.2023 по теперішній час зареєстрований та проживає в м. Камінь-Каширський Волинської області, що підтверджується копією довідки від 24.02.2025 №3230/01-75/25 з реєстру територіальної громади про місце реєстрації особи станом на 24.02.2025.
Вищезазначений населений пункт відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 04.06.2025 про нарахування та виплату як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2361 грн, що передбачено статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Листом від 08.07.2025 № 8927-7650/К-02/8-0300/25 було надано позивачу роз'яснення про відсутність підстав для встановлення доплати до пенсії та про необхідність з'ясування додаткових обставин по справі.
Позивач вважаючи, що відповідач протиправно не встановив йому доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що має статус потерпілої особи внаслідок Чорнобильської катастрофи та постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 2361 грн, звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет на 2025 рік» від 19.11.2024 №4059-IX (далі - Закон №4059-IX) установлено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв'язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня.
Особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов'язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, а також особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.
Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов'язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.
Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею.
Відповідно до статті 45 Закону №4059-IX Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 27.12.2024 №1524 “Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення», пунктами 1, 1-1 якої (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №263) установлено, що у 2025 році факт проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», у разі відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби, Реєстрі територіальної громади та в інших державних реєстрах встановлюється органами Пенсійного фонду України за сукупності таких обставин:
особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;
у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання такою особою у період після 1 січня 1993 року.
Установлено, що у 2025 році виплата за проживання на забруднених територіях встановлюється у розмірі, передбаченому статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», як самостійна доплата до пенсії, на яку має право особа згідно із законом.
На підтвердження підстав для встановлення спірної доплати до пенсії позивач разом із заявою від 04.06.2025 надав копію довідки від 24.02.2025 №3230/01-75/25 з реєстру територіальної громади про місце реєстрації особи станом на 24.02.2025, якою підтверджено, що ОСОБА_1 з 28.04.1980 по 27.08.2010, з 27.08.2010 по 13.11.2017, з 13.11.2017 по 02.10.2023, з 02.10.2023 по теперішній час зареєстрований та проживає в м. Камінь-Каширський Волинської області.
Тобто, наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що позивач після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) по даний час зареєстрований та проживає в м. Камінь-Каширський Волинської області, який віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відсутність в Єдиному державному демографічному реєстрі інформації про те, що позивач з 13 листопада 2017 року зареєстрований по АДРЕСА_1 без зазначення кінцевої дати реєстрації місця проживання не свідчить про зміну місця проживання позивача за межами зони гарантованого добровільного відселення. У даному випадку довідка від 24.02.2025 №3230/01-75/25 з реєстру територіальної громади про місце реєстрації особи станом на 24.02.2025 підтверджує постійне місце проживання позивача в м. Камінь-Каширський, зокрема в період з 13.11.2017 по 02.10.2023 по АДРЕСА_2 . Невнесення такої інформації про кінцеву дату реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру не може бути перешкодою для призначення позивачу спірної доплати як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення.
Оскільки пенсійним органом не встановлено зміну місця проживання позивача за межею зони гарантованого добровільного відселення, тому відповідач протиправно не здійснив нарахування та виплату ОСОБА_1 спірної доплати як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення після отримання статусу непрацюючого пенсіонера, тобто з 20.02.2025. Відтак, позовні вимоги підлягають до задоволення, однак з урахуванням дати 20.02.2025, а не 19.02.2025, оскільки 19.02.2025 - це день звільнення позивача з роботи, який вважається робочим днем такого працівника.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 26.07.2025.
Відтак на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року №4059-IX.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 20 лютого 2025 року нарахування та виплату доплати як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року №4059-IX, що дорівнює 2361 грн (дві тисячі триста шістдесят одна гривня), до зміни законодавчого регулювання цих правовідносин.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6; ідентифікаційний код 13358826).
Суддя Н. В. Стецик