Ухвала від 05.09.2025 по справі 686/16262/25

Справа № 686/16262/25

Провадження № 1-кс/686/8522/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький клопотання старшого слідчого відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності Слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні №420242400000000064 від 06.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362, ч. 1 ст. 365-2 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

03 вересня 2025 року старший слідчий відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності Слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).

В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що в провадженні відділу розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Хмельницькій області перебувають матеріали кримінального провадження № 42024240000000064 від 06.09.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 362, ч.1 ст. 365-2 КК України.

До СУ ГУНП в Хмельницькій області з Хмельницької обласної прокуратури надійшли матеріали про виявлене кримінальне правопорушення, а саме про те, що під час моніторингу Єдиного реєстру судових рішень встановлено, що 27.03.2024 Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 у справі №924/29/24 скасовано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі права власності на нерухоме майно право комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 103,7957 га кадастровий номер 6820389000:06:001:0001 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 повернути на користь держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 103,7957 га кадастровий номер 6820389000:06:001:0001, загальною вартістю 5 475 905,11 грн.

Під час опрацювання даних Публічної кадастрової - карти України та інформації ІНФОРМАЦІЯ_5 в межах здійснення заходів представницької діяльності, встановлено порушення вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки лісового фонду, розташованої на території Шепетівського району Хмельницької області.

На підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.01.2006 за № 9 Білогірському спеціалізованому комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_7 » надано у постійне користування земельну ділянку для ведення лісового господарства на території Хорошівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області.

На виконання вказаного Рішення, 09.03.2006 видано Державний акт серія ЯЯ №339368 Білогірському спеціалізованому комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на право постійного користування земельною ділянкою для ведення лісового господарства площею 103,7957 га із кадастровим номером 6820389000:06:001:0001.

27.02.2017 у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку зареєстровано земельну ділянку площею 103,7957 га з кадастровим номером 6820389000:06:001:0001 із цільовим призначенням «09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг», форма власності - державна власність.

21.02.2023 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , будучи директором Спеціалізованого лісогосподарського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_7 » Білогірської селищної ради, звернувся із заявами до державного реєстратора прав на нерухоме майно ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , з метою реєстрації права власності на згадану вище земельну ділянку.

За інформацією ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.06.2023 № 54/2-5265 вих. № 23 у ІНФОРМАЦІЯ_10 відсутні відомості щодо прийняття адміністрацією рішень про вилучення із державної власності земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 103,7957 га із кадастровим номером 6820389000:06:001:0001.

27.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_11 , за результатом розгляду позовну заяву Першого заступника керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави та прийнято рішення про скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі права власності на нерухоме майно право комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 103,7957 га з кадастровим номером 6820389000:06:001:0001 та повернути на користь держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Суддя ІНФОРМАЦІЯ_2 зсилається на наступне законодавство:

Стаття 5 Лісового кодексу України визначає, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Згідно зі статтею 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

В силу дії частини 2 статті 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

В той же час, частиною 2 статті 1 Лісового кодексу України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

В силу дії статті 7 Лісового кодексу України, ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності.

Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

У державній власності, відповідно до статті 8 Лісового кодексу України, перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.

Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

27.05.2021 року набрав чинності Закон України № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», згідно якого внесено низку змін до Земельного кодексу України.

Так, розділ Х Перехідних положень ЗК України доповнено пунктом 24, яким визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, ІНФОРМАЦІЯ_12 , національних галузевих академій наук);

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Отже, земельні ділянки лісогосподарського призначення віднесені до земель державної форми власності.

Тобто, право державної власності земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 103,7957 га з кадастровим номером 6820389000:06:001:0001 не підлягало припиненню в силу дії Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Таким чином, право постійного користування не може змінювати права власності земельної ділянки, яке в даному випадку належить державі.

Додатково, при аналізі документів, які стали підставою для реєстрацій вказаної вище земельної ділянки, виявлено додаткові факти вчинення реєстраційних дій щодо ряду інших земельних ділянок у загальній кількості 12 об'єктів, а саме із наступними кадастровими номерами:

6820389000:03:001:0001 (площею 0,9771 га, р/н 2696333668203);

6820389000:04:002:0001 (площею 2,9098 га, р/н 2696264568203);

6820389000:04:002:0002 (площею 3,4220 га, р/н 2696295668203);

6820389000:04:002:0003 (площею 1,7778 га, р/н 2696315368203);

6820389000:04:006:0001 (площею 63,8878 га, р/н 2696255568203);

6820389000:05:002:0001 (площею 76,3927 га, р/н 2696414168203);

6820389000:05:004:0001 (площею 5,4976 га, р/н 2696427268203);

6820389000:06:001:0001 (площею 103,7957 га, р/н 2696398468203);

6820389000:06:005:0001 (площею 30,1777 га, р/н 2696377468203);

6820389000:06:006:0001 (площею 15,8118 га, р/н 2696369868203);

6820389000:06:007:0177 (площею 1,6417 га, р/н 2696522268203);

6820389000:06:008:0001 (площею 3,7777 га, р/н 2696360668203).

Наразі одна із дванадцяти земельних ділянок повернуто у державну власність (6820389000:06:001:0001).

Внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, здійснював державний реєстратор прав на нерухоме Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону Україні «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон), державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, перевіряє відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, а також перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Також під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 18 Закону порядок державної реєстрації прав, передбачає, зокрема, перевірку документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.

Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону визначено, що підставою для відмови у державній реєстрації прав є подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Згідно пункту 12 постанови КМУ № 1127 від 25.12.2015 року “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор використовує відомості Державного реєстру прав, зокрема його невід'ємної архівної складової частини, а також Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав.

ІНФОРМАЦІЯ_13 у відповідь на лист ІНФОРМАЦІЯ_14 від 25.12.2024 № 64434-2024 було ініційовано проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 .

За результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав від 21.02.2023 № 54182801 (далі - Заява), поданої ОСОБА_5 в інтересах спеціалізованого лісогосподарського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_7 » Білогірської селищної ради (далі - Заявник), державним реєстратором ОСОБА_6 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.02.2023 № 66535568, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ № 2696333668203 на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку з кадастровим номером 6820389000:03:001:0001, одночасно внесено запис про право комунальної власності за ІНФОРМАЦІЯ_1 (номер запису власності 49347331) та запис про інше речове право (право постійного користування) за Заявником (номер запису 49347374).

Згідно з відомостями Державного реєстру прав до Заяви додано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 339363 від 09.03.2006, виданий на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.01.2006 № 9 для ведення лісового господарства. Державним реєстратором ОСОБА_6 отримано відомості з Державного земельного кадастру від 21.02.2023 № 61357938 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6820389000:03:001:0001 (далі - Відомості з ДЗК).

При проведенні перевірки реєстраційних дій на предмет дотримання вимог законодавства в сфері державної реєстрації, яке діяло на момент проведення реєстраційних дій державним реєстратором ОСОБА_6 , Комісія виходить з того, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав.

Однією із засад державної реєстрації прав є те, що внесення відомостей до Державного реєстру прав відбувається виключно на підставах та в порядку, визначених Законом (пункт 4 частини першої статті 3 Закону).

Відповідно до пункту 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127), державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом, іншими законами України та цим Порядком, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.

Частиною третьою статті 10 Закону, пунктом 12 Порядку № 1127 передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Відповідно до частини восьмої статті 18 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. Пунктом 4 частини третьої статті 10 Закону визначено, що державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку 3 інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Згідно з пунктом 4 частини першої статті 18 Закону порядок державної реєстрації прав передбачає, зокрема, перевірку документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.

Пунктом 24 розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.

Відповідно до частини п'ятої статті 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

З Відомостей з ДЗК, сформованих державним реєстратором ОСОБА_6 під час вчинення вищезазначених реєстраційних дій, вбачається, що цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6820389000:03:001:0001 - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг.

Крім того, з відомостей з ДЗК вбачається, що право постійного користування земельною ділянкою у Заявника виникло на підставі Державного акта серії ЯЯ № 339363 від 18.01.2006, разом з тим на реєстрацію надано Державний акт серії ЯЯ № 339363 від 09.03.2006.

Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону визначено, що підставою для відмови у державній реєстрації прав є подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (абзац перший частини другої статті 24 Закону).

Таким чином, при проведенні реєстраційних дій державним реєстратором ОСОБА_6 порушено вимоги статей 3, 10, 24 Закону, пункту 12 Порядку № 1127, оскільки проведено реєстраційні дії на підставі документів, які не давали змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Водночас, за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав від 21.02.2023 № 54182789 (далі - Заява), поданої ОСОБА_5 в інтересах спеціалізованого лісогосподарського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_7 » Білогірської селищної ради (далі - Заявник), державним реєстратором ОСОБА_6 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.02.2023 № 66533439, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ № 2696264568203 на об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку з кадастровим номером 6820389000:04:002:0001, одночасно внесено запис про право комунальної власності за ІНФОРМАЦІЯ_1 (номер запису власності 49345497) та запис про інше речове право (право постійного користування) за Заявником (номер запису 49345530).

Згідно з відомостями Державного реєстру прав до Заяви додано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 339363 від 09.03.2006, виданий на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.01.2006 № 9 для ведення лісового господарства. Державним реєстратором ОСОБА_6 отримано відомості з Державного земельного кадастру від 21.02.2023 № 61357316 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6820389000:04:002:0001 (далі - Відомості з ДЗК1).

З Відомостей з ДЗК1, сформованих державним реєстратором ОСОБА_6 під час вчинення вищезазначених реєстраційних дій, вбачається, що цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6820389000:04:002:0001 - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг.

Таким чином, при проведенні реєстраційних дій державним реєстратором ОСОБА_6 порушено вимоги статей 3, 10, 24 Закону, пункту 12 Порядку № 1127, оскільки проведено реєстраційні дії на підставі документів, які не давали змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Також, за результатом розгляду заяв №№ 54182791, 54182793, 54182784, 54183225, 54183293, 54183089, 54183017, 54184212, 54182953 державним реєстратором ОСОБА_6 прийнято відповідні рішення, проведено державну реєстрацію прав власності та іншого речового права.

До заяв було надано ідентичні пакети документів, як до Заяви, у зв'язку з чим державним реєстратором ОСОБА_6 допущені аналогічні порушення вимог статей 3, 10, 24 Закону, пункту 12 Порядку № 1127. Комісія зазначає, що на лист ІНФОРМАЦІЯ_15 від 13.02.2025 № 22279/220200-11-24/19.1.1 та відповідно до пункту 13 Порядку № 990 державним реєстратором ОСОБА_6 надіслані пояснення від 19.02.2025 (вх. № 28073-33-25 від 19.02.2025), які не спростовують факт допущених порушень вищевказаним реєстратором.

При визначенні заходу відповідальності за встановлені порушення у сфері державної реєстрації Комісія виходить із того, що основними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об'єктивності, достовірності і повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження, внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом, а тому порушення, які полягають у недотриманні встановленого порядку та процедур, створюють загрозу гарантіям непорушності права власності та існуючому правопорядку.

Зважаючи на встановлені факти порушень законодавства у сфері державної реєстрації прав, враховуючи, що до державного реєстратора ОСОБА_6 протягом останніх дванадцяти місяців не застосовувались заходи відповідальності у вигляді тимчасового блокування/анулювання доступу до Державного реєстру прав, керуючись принципами законності, обґрунтованості, рівності, розумності та пропорційності, Комісія вважає, що застосування до державного реєстратора ОСОБА_6 заходу відповідальності у вигляді тимчасового блокування доступу до Державного реєстру прав строком на 1 (один) місяць є виправданим та співмірним ступеню вчинених порушень, а також достатнім для попередження нових порушень і зловживань у сфері державної реєстрації прав.

Таким чином, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню згідно ст. 91 КПК України, здобуття доказів і встановлення фактів, що мають значення для повного швидкого, та неупередженого розслідування даного кримінального провадження відповідно до ст. 2 КПК України, призначення та проведення судових експертиз, а також з метою підтвердження заподіяних збитків та прийняття з даного приводу процесуальних рішень, здобуття інформації, що становить слідчий та оперативний інтерес, відшкодування заподіяних збитків та відновлення порушених прав громадянина виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу та вилучення належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме:

посадову інструкцію державного реєстратора ОСОБА_6 , де зазначені його права та обов'язки дійсних на момент здійснення останнім реєстраційних дій зазначених у клопотанні, а саме станом на 23.02.2023;

документи, що підтверджують розпорядження, використання та утримання земельних ділянок з кадастровими номерами 6820389000:03:001:0001, 6820389000:04:002:0001, 6820389000:04:002:0002, 6820389000:04:002:0003, 6820389000:04:006:0001, 6820389000:05:002:0001, 6820389000:05:004:0001, 6820389000:06:001:0001, 6820389000:06:005:0001, 6820389000:06:006:0001, 6820389000:06:007:0177, 6820389000:06:008:0001 в період з 23.02.2023 по час фактичного володіння ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаними земельними ділянками, а саме: рішення сесії та виконкому, договори, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, платіжні документи, документи бухгалтерського обліку, матеріали землеустрою, витяги з кадастру, службове листування та інші документи, що підтверджують ведення будь-якої господарської діяльності у сфері лісового господарства (видача лісорубних квитків, проведення рубок, реалізація деревини, укладання договорів, фінансова звітність), а також усі матеріали лісовпорядкування та акти обстеження зазначених ділянок.

Вищезазначені документи необхідні для встановлення важливих обставин, що мають значення у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як доказ під час досудового розслідування, а іншим чином довести обставини, що мають значення у кримінальному провадженні, не можливо.

Слідчий в судове засідання не з'явився, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі. Також слідчий просить проводити розгляд клопотання за відсутності представників осіб у володінні яких перебувають документи.

Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

За змістом ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Так, відповідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення документів необхідні для встановлення важливих обставин, що мають значення у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як доказ під час досудового розслідування, крім того, існує загроза зміни або знищення вказаних документів, тому, слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи, і вважає, що є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення документів.

Стосовно зазначення у клопотанні слідчого формулювання «та інші документи, що підтверджують ведення будь-якої господарської діяльності у сфері лісового господарства (видача лісорубних квитків, проведення рубок, реалізація деревини, укладання договорів, фінансова звітність), а також усі матеріали лісовпорядкування та акти обстеження зазначених ділянок» щодо їх відшукання, слідчий суддя вважає, що таке формулювання через відсутність конкретизації, до яких саме документів, має намір отримати тимчасовий доступ орган досудового розслідування, дає підстави для неоднозначного, широкого тлумачення ознак документів, які мають значення для кримінального провадження, що може призвести до надмірного втручання у права особи та/або їх порушення.

Керуючись ст.ст.131,159,163, 164 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_7 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_9 , старшому слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 та старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходиться у володінні які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:

- посадову інструкцію державного реєстратора ОСОБА_6 , де зазначені його права та обов'язки дійсних на момент здійснення останнім реєстраційних дій зазначених у клопотанні, а саме станом на 23.02.2023;

- документи, що підтверджують розпорядження, використання та утримання земельних ділянок з кадастровими номерами 6820389000:03:001:0001, 6820389000:04:002:0001, 6820389000:04:002:0002, 6820389000:04:002:0003, 6820389000:04:006:0001, 6820389000:05:002:0001, 6820389000:05:004:0001, 6820389000:06:001:0001, 6820389000:06:005:0001, 6820389000:06:006:0001, 6820389000:06:007:0177, 6820389000:06:008:0001 в період з 23.02.2023 по час фактичного володіння ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаними земельними ділянками, а саме: рішення сесії та виконкому, договори, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, платіжні документи, документи бухгалтерського обліку, матеріали землеустрою, витяги з кадастру, службове листування.

В решті клопотання відмовити.

Ухвала діє по 04 листопада 2025 року.

Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя