Постанова від 12.09.2025 по справі 680/605/25

Справа № 680/605/25

№3/680/197/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" вересня 2025 р. селище Нова Ушиця

Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Олійник А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,

установив:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №418605 ОСОБА_1 10 серпня 2025 року о 15 год 02 хв на польовій дорозі 0-231101 у Новоушицькій ТГ керував автомобілем марки «Opel Astra», д.н.з. НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився у медичному закладі, результат - 2,00 о/оо, чим порушив п.2.9 «а» Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що алкогольних напоїв не вживав ні в цей день, ні в переддень, а технічні засоби, які використовували поліцейський та лікар не підтвердили стану алкогольного сп'яніння. Він неодноразово звертався із вимогою щоб у нього взяли кров на аналіз, проте йому відмовили.

Всебічно та об'єктивно дослідивши обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов таких висновків.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення упровину ОСОБА_1 ставиться те, що він керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння.

На підтвердження вини ОСОБА_1 до матеріалів справи долучено: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 від 10 серпня 2025 року, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння у виді запаху алкоголю з рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці ОСОБА_1 відмовився; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 10 червня 2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду 2,00 о/оо, та відеофайли.

Дослідженими у судовому засіданні відеофайлами підтверджується, що працівниками поліції о 15 год 03 хв був зупинений автомобіль марки «Opel Astra», д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 . На місці зупинки останньому запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 погодився, і повідомив, що алкогольних напоїв не вживав. За результатами тричі проведеного огляду поліцейським, останній запропонував ОСОБА_1 пройти огляд в закладі охорони здоров'я, на що він також погодився. При проведенні огляду лікарем технічний засіб двічі не показав результат, а екран засвітився червоним кольором. Після чого лікар, яка проводила огляд здійснила телефонний дзвінок та повідомила цю обставину, на що інші особа вказала, що це перевищення максимального порогу діапазону відображення результатів і що результат точно становить 2,00 о/оо. Далі ОСОБА_1 неодноразово просив лікаря взяти у нього кров, пояснивши, що він не вживав алкогольних напоїв, на що отримав категоричну відмову від лікаря та поліцейського, які пояснили, що це не передбачено законом.

Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, проведення огляду на стан сп'яніння, регламентовано ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України, МОЗ України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, зі змінами, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ № 338/825 від 16.05.2025 (далі - Інструкція № 1452).

Статтею 266 КУпАП, передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 3,6,7 р. І Інструкції № 1452, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Огляд на стан сп'яніння проводиться : поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з п.п.1,3,7,9,10 р. ІІ Інструкції № 1452 за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та/або сертифікат перевірки типу засобів вимірювальної техніки, та/або декларацію про відповідність та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

Розділом III Інструкції № 1452 визначено порядок проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів.

Огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я проводиться у присутності поліцейського в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне вдосконалення за відповідною програмою згідно із законодавством. Тематичне вдосконалення обов'язково включає в себе опрацювання методики відбору зразків, їх консервування, маркування, упаковки, зберігання та транспортування до лабораторії, а також документальне оформлення всіх цих процедур (п.2).

Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи (п.3).

Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів, тестів (скринінгових лабораторних досліджень) на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є проведення підтверджуючого дослідження - газорідинної хроматографії з полум'яно-іонізаційним детектором для визначення концентрації алкоголю у крові та сечі та газової (рідинної) хромато-мас-спектрометрїї на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи (п.8).

Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються двома наборами. Один набір використовується для первинного дослідження. Другий набір використовується для підтверджуючого дослідження. Другий набір ємностей зберігається при температурі мінус 20 °C протягом 90 днів у закладах охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв. Для визначення концентрації алкоголю у другий набір відбирається не менше ніж 20 мл сечі та крові (п.9).

За збереження та транспортування ємностей з біологічним середовищем до іншого закладу охорони здоров'я, цілісність пломбування відповідає заклад охорони здоров'я, у якому проводився відбір біологічного середовища (п.10).

За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду (п.14).

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду (п.15).

Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку (п.16).

Отже, зважаючи на зміни до Інструкції № 1452, внесенні наказом Міністерства внутрішніх справ № 338/825 від 16.05.2025, які набрали чинності 04 липня 2025 року, огляд водія на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я проводиться лікарем, який пройшов тематичне вдосконалення із застосуванням спеціальних технічних засобів. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є проведення підтверджуючого дослідження - газорідинної хроматографії з полум'яно-іонізаційним детектором для визначення концентрації алкоголю у крові та сечі для чого в обов'язковому порядку відбираються зразки біологічного середовища двома наборами, один з яких використовується для первинного дослідження, а інший (не менше ніж 20 мл сечі та крові) має зберігатися за умов, передбачених п. 9 р. ІІІ Інструкції № 1452. Діагноз встановлюється лікарем за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями, який вноситься до акта медичного огляду.

З дослідженого судом відеозапису встановлено, що ОСОБА_1 погодився на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та пройшов такий огляд двічі, відтак відомості, які внесенні поліцейським до акту про те, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду є недостовірними, тому судом до уваги не береться.

Крім того результати проведеного поліцейським огляду, до матеріалів справи не долучені та не зафіксовані на відеозапис.

Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 10 червня 2025 року, відповідно до якого лікарем КНП «Новоушицька БЛ» ОСОБА_2 за допомогою технічного засобу «Алкофор 205» проведено огляд ОСОБА_1 о 16 год. за результатом якого встановлено, що останній перебуває в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду 2,00 о/оо.

Водночас вказаний результат не був зафіксований за допомогою технічного засобу «Алкофор 205», а занесений до висновку за вказівкою особи в телефонному режимі, яка не була присутня при огляді ОСОБА_1 і вказала, що показник перевищив норму.

Тобто ні огляд, проведений тричі поліцейським на місці зупинки, ні огляд, проведений двічі лікарем ОСОБА_2 у медичному закладі не показали результат тесту 2 проміле алкоголю в крові.

ОСОБА_1 послідовно заперечував факт вживання ним алкогольних напоїв, а на відеозаписі явні ознаки алкогольного сп'яніння не спостерігаються.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , який перебував на місці зупинки, підтвердив, що ОСОБА_1 алкогольних напоїв не вживав, і від нього не було чути запаху алкоголю.

Натомість ОСОБА_1 вимагав у лікаря відібрати у нього зразки біологічного середовища (кров) для проведення дослідження, що у даному випадку відповідно до п. 8 р. ІІІ Інструкції № 1452 є обов'язковим, оскільки лікар вважала, що результат тесту є позитивним, як і проведення підтверджуючого дослідження - газорідинної хроматографії з полум'яно-іонізаційним детектором для визначення концентрації алкоголю у крові та сечі, чого в даному випадку зроблено не було.

З огляду на викладене, висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, складений з порушенням вимог Інструкції № 1452, тому вважається недійсним.

Отже, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що належними та допустимими доказами не було підтверджено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а сам протокол про адміністративне правопорушення не є самостійним беззаперечним доказом, оскільки обставини, які викладені у ньому не були підтвердженні за допомогою інших засобів доказування.

У своїх рішеннях, в тому числі і проти України, ЄСПЛ неодноразово наголошував на необхідності суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України», суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростовних презумпції щодо фактів.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тлумачяться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 130, 247, 276-280, 283-285, 294 КУпАП, суддя

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

З метою дотримання вимог чинного законодавства та недопущення помилок під час проведення процедури огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та оформлення результатів такого огляду звернути увагу закладу охорони здоров'я - КНП «Новоушицької багатопрофільної лікарні» та Управління патрульної поліції в Хмельницькій області на внесенні наказом Міністерства внутрішніх справ № 338/825 від 16.05.2025 зміни до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України, МОЗ України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Хмельницького апеляційного суду через Новоушицький районний суд Хмельницької області.

Суддя А. О. Олійник