Справа №523/11686/25
Провадження №1-кс/523/5830/25
12 вересня 2025 року слідчий суддя Пересипського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у присутності підозрюваних, розглянувши у судовому засіданні у залі суду в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області погодженого першим заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування до 6 місяців у кримінальному провадженні за №42025164690000016 від 7.03.2025 року відносно:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, громадянина України, з середньою медичною освітою, одруженого, маючого на утриманні двох малолітніх дітей, до затримання займаючого посаду начальника відділу кадрів Комунального підприємства ЖКС « ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимого.
Зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2
підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.28 ч.2, 114-1 ч.1 КК України
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Суворовське Тульчинського району Вінницької області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні двоє неповнолітніх дітей, до затримання займаючого посаду в.о. директора Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », раніше не судимого.
Зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 .
Проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 , 117, 118, 119, 120, 121
підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.28 ч.2, 114-1 ч.1 КК України
Встановив:
До Пересипського районного суду міста Одеси звернувся старший слідчий слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_9 із клопотанням про продовження строку досудового розслідування до 6 місяців у кримінальному провадженні за №42025164690000016 від 7.03.2025 року відносно ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
За змістом клопотання, слідчим відділом відділу поліції №3 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025164690000016 від 7.03.2025 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.5 ст.426-1; ч.1 ст.114-1 КК України.
Так, достовірно відомо, що у зв'язку з військовою агресію Російської Федерації проти України на території України оголошений воєнний стан відповідно Указу Президента України за №64/2022 від 24.02.2022 року та Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" за №2102-ІХ від 24.02.2022р., який неодноразово продовжений до теперішнього часу,
Крім того, Указом Президента України за №65/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України №2105-IX від 3.03.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, постановлено провести загальну мобілізацію на всій території України протягом 90 днів із дня набрання чинності Указом, строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався у встановленому законом порядку, серед іншого було визначено місцевим органам виконавчої влади перебувати у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому законом порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини
Статтею 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього українського народу, що також регламентовано положеннями ст.65 Конституції України та визначено ст.1 ч.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно з вимогами ст.21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підприємства, установи та організації зобов?язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.25 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов'язані особи, які працюють або проходять службу на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 року (надалі - Постанова).
Вищевикладені положення чинного законодавства свідчать про те, що бронювання військовозобов'язаних здійснюється лише у суворо визначених Законом випадках та за встановленою процедурою, а безпідставне бронювання перешкоджає законній діяльності ЗС України, передбаченій ст.12 Закону України «Про Збройні Сили України», яка полягає у підтриманні на належному рівні мобілізаційної готовності та боєздатності.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 за №2561-VIII від 22.11.2024 року був затверджений статут КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » відповідно до якого підприємство створене з метою задоволення житлово-соціальних і побутових потреб територіальної громади міста, забезпечення належного утримання багатоквартирних будинків та їх прибудинкових територій шляхом здійснення господарської діяльності з одержанням прибутку, а також з метою виконання завдань, що пов'язані з наданням Підприємством господарської допомоги у вирішенні проблемних питань житлово-комунального господарства і побутового обслуговування, спрямованої на досягнення соціально-економічних та інших результатів без одержання прибутку.
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_10 за №146 К від 13.02.2024 року виконання обов?язків директора Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » покладено на заступника директора зазначеного ЖКС ОСОБА_8 .
Наказом в.о. директора Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_11 за №12-л від 31.01.2024 ОСОБА_7 було призначено на посаду начальника відділу кадрів Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який у своїй роботі повинен діяти відповідно до посадової інструкції начальника відділу кадрів (код КП 1232) від 2020 р., затвердженої директором ОСОБА_12 .
Також Наказом в.о. директора КП ЖКС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за №4/1 від 6.02.2024 року ОСОБА_7 було призначено відповідальною особою за ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який у своїй діяльності повинен керуватися згідно з посадовою інструкцією відповідального за ведення військового обліку на КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », затвердженої 1.04.2020р.
Розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_13 за №196/А-2025 від 6.03.2025 року окрім інших, Комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_4 » визначений критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період на території Одеської області.
Будучи обізнаними з вищевказаними нормативними актами, положеннями чинного законодавства та обставинами сьогодення, у невстановленому в ході досудового розслідування місці, у невстановлені час та дату, але не пізніше травня 2024 року, ОСОБА_8 , обіймаючи посаду в.о. директора Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 , вирішили здійснити перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України шляхом зменшення мобілізаційного ресурсу, а саме здійснити безпідставне бронювання від мобілізації осіб призовного віку, які підлягають мобілізації.
Так, у період 2024 - 2025 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, ОСОБА_8 з метою встановлення формальних трудових відносин прийняв до зазначеного комунального підприємства працівників, якими не виконуватимуться обов'язки за відповідними посадами, задля унеможливлення застосування до таких працівників заходів мобілізаційного характеру та зниження мобілізаційного ресурсу, шляхом їх подальшого незаконного бронювання, а саме: ОСОБА_14 , якого наказом №125/1-л від 23.09.2024р. з 24.09.2024 року призначено на посаду робітника з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями виробничої дільниці №3; ОСОБА_15 , якого наказом №156/7-л від 29.11.2024р. з 2.12.2024р. призначено на посаду слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці №7; ОСОБА_16 , якого наказом №94/1-л від 31.07.2024р. з 1.08.2024р. призначено на посаду слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці № 4, ОСОБА_17 , якого наказом №104-л від 15.08.2024р. з 16.08.2024р. призначено на посаду слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці №3; ОСОБА_18 , якого наказом №109-л від 21.08.2024р. з 22.08.2024р. призначено на посаду штукатура 3р. виробничої дільниці №8; ОСОБА_19 , якого наказом №21-л від 16.09.2024р. з 17.09.2024р. призначено на посаду слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці №7; ОСОБА_20 , якого наказом №39-л від 7.04.2024р. з 8.04.2025р. призначено на посаду слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці №4; ОСОБА_21 , якого наказом №108-л від 20.08.2024р. з 21.08.2024 року призначено на посаду слюсаря- сантехніка 3р. виробничої дільниці №5; ОСОБА_22 , якого наказом №124/1-л від 20.09.2024р. з 23.09.2024 року призначено на посаду робітника з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями виробничої дільниці №3; ОСОБА_23 , якого наказом №124-л від 20.09.2024р. з 23.09.2024 року призначено на посаду робітника з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями виробничої дільниці №6; ОСОБА_24 , якого наказом №22-л від 7.02.2025р. з 10.02.2025 року призначено на посаду робітника з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями виробничої дільниці №7; ОСОБА_25 , якого наказом №15/2-л від 29.01.2025р. з 3.02.2025 року призначено на посаду робітника з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями виробничої дільниці №7; ОСОБА_26 , якого наказом №61/1-л від 16.05.2024р. з 17.05.2024 призначено на посаду слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці №7; ОСОБА_27 , який з 6.08.2024 перебуває на посаді слюсаря-сантехніка 3р. виробничої дільниці №2.
Надалі, протягом 2025 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлений, перебуваючи у невстановленому місці, ОСОБА_7 , за попередньою змовою з ОСОБА_8 , з використанням Порталу Дія, шляхом накладання електронного підпису, з метою перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України шляхом зменшення мобілізаційного ресурсу, безпідставно забронювали прийнятих ОСОБА_8 протягом 2024 - 2025 року зазначених 14 працівників Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які не виконували обов'язки за посадою і були формально працевлаштовані, про що ОСОБА_8 та ОСОБА_7 було достовірно відомо, унеможливлюючи таким чином здійснення відносно даних працівників заходів мобілізаційного характеру.
За даним фактом відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.28 ч.2, 114-1 ч.1 КК України 7.03.2025 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025164690000016.
16.07.2025 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.28 ч.2, 114-1 ч.1 КК України, як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
16.07.2025 року ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.28 ч.2, 114-1 ч.1 КК України, як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Обґрунтованість підозри відносно ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованих їм кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході проведення досудового розслідування доказами: протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 16.07.2025р.; протоколами проведених негласних слідчих (розшукових) дій; протоколами, складеними за результатами проведених санкціонованих обшуків; протоколами допитів свідків, у тому числі посадових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; протоколами оглядів вилучених під час санкціонованих обшуків предметів та іншими матеріалами досудового розслідування у сукупності.
Двомісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42025164690000016 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 7.03.2025 року спливає 16.09.025 року, однак закінчити досудове розслідування протягом 2 місяців не представилося можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне: отримати висновки призначених судових почеркознавчих експертиз; зняти гриф секретності з матеріальних носіїв, виконаних за результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій на підставі ухвал ІНФОРМАЦІЯ_9 ; отримати відповідь на доручення аналітичну довідку інформації отриманої у порядку тимчасового доступу в операторів стільникового зв'язку щодо абонентських з'єднань підозрюваних, свідків; допитати інших свідків, які обізнані про обставини, які встановлюються під час досудового розслідування, зокрема працівників та службових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; зібрати характеризуючи матеріали відносно підозрюваних; повідомити про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення; здійснити інші слідчі (розшукові) дії, необхідність у яких може виникнути під час проведення досудового розслідування; виконати вимоги ст.290, 291 КПК України; а саме скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.
Слідчий слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_9 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджене першим заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_6 , про продовження строку досудового розслідування до 6 місяців у кримінальному провадженні за №42025164690000016 від 7.03.2025 року відносно ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , мотивуючи великим об'ємом та складністю кримінального провадження, яке виявляється у значній кількості необхідних для виконання слідчих (розшукових) та процесуальних дій, послідовністю їх здійснення серед іншого за межами міста Одеси та Одеської області, тобто за межами місцезнаходження органу досудового розслідування, тривалістю проведення призначених судових експертиз у вищевказаному кримінальному провадженні з урахуванням завантаженості експертних установ, а також завантаженості ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо зняття грифу секретності з ухвал, якими був наданий дозвіл на проведення НСРД, часом опрацювання отриманих матеріалів та розсекреченої з носіїв інформації, що може мати суттєве значення для подальшого об'єктивного судового розгляду та використані як докази, які підтвердять або спростують причетність підозрюваних до вчинення інкримінованого їм кримінального правопорушення, долучити висновки призначених експертиз, а також провести інші слідчі дії, в яких може виникнути необхідність під час досудового розслідування, ознайомити сторони кримінального провадження з матеріалами кримінального провадження, відкрити їх в порядку ст.290 КПК України, скласти та вручити обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_28 просила задовольнити клопотання слідчого, в свою чергу зазначаючи, що є достатньо підстав в продовженні строків досудового розслідування до шести місяців, щоб виконати обов'язкові слідчі дії.
Захисник ОСОБА_4 , виклавши свої заперечення у письмовій формі, в захист інтересів ОСОБА_7 , вважала, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню, аргументуючи тим, що граничний строк проведення призначених почеркознавчих експертиз та отримання висновків згідно вимог законодавства не може перевищувати 90 днів, у разі виникнення потреби у додатковому часі для завершення дослідження експерт мав би звернутися до слідчого чи прокурора з відповідним письмовим повідомленням, якого не має, жодна із зазначених у клопотанні підстав, серед іншого розсекречення матеріалів НСРД, проведення допитів свідків, кількість яких в клопотанні не вказана; виконання ухвал про тимчасовий доступ, строк дії яких складає два місяці та спливає в кінці вересня 2025 року; зміна повідомленої підозри, збирання характеризуючих відомостей про підозрюваного об'єктивно не потребує шестимісячного строку для виконання, доводи прокурора не знаходять свого належного підтвердження, за викладених підстав просила частково задовольнити клопотання та продовжити строки досудового розслідування до 5 місяців, зазнаючи, що невиправдане продовження строків досудового розслідування буде порушувати права її підзахисного ОСОБА_7 , який знаходиться під вартою.
Захисник ОСОБА_5 , в захист інтересів ОСОБА_8 , фактично частково заперечував проти задоволення клопотання, вказуючи, що допит свідків, збір характеризуючих матеріалів не потребує багато часу та експертні установи не зверталися до слідчого чи прокурора з письмовим повідомленням про продовження строку щодо проведення експертиз, у зв'язку з чим просив продовжити строки досудового розслідування до 2 місяців.
Підозрюваний ОСОБА_7 підтримав думку свого захисника.
Підозрюваний ОСОБА_8 приєднався до думки свого захисника, заявляючи, що ознайомившись зі справою зрозумів, що немає жодного доказу проти нього, що його звинувачують в тому, що він прийняв людей на роботу.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, а також вислухавши думку прокурора, захисників, підозрюваних, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню за наступних підстав.
Так, відповідно до ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом.
Статтею 219 ч.3 п.4 КПК України закріплено, що з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до ст.219 ч.4 п.3 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Положеннями ст.294 ч.3 п.2 КПК України передбачено, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу, а саме до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
За змістом ст.295-1 ч.1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Таким чином, на підставі наданих слідчому судді матеріалів, оцінюючи всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, враховуючи необхідність виконання ряду обов'язкових слідчих дій, передбачених діючим законодавством, які можуть бути використані в якості доказів під час судового розгляду, приймаючи до уваги ту обставину, що двох місячний строк досудового розслідування спливає 16.09.2025 року, а провести всі слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе за об'єктивних причин, слідчий суддя приходить до висновку що клопотання слідчого відповідає вимогам діючого законодавства, є обґрунтованим та за наявності підстав підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.219, 294, 295-1, 369-372, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Постановив:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_9 , погодженого першим заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_6 , про продовження строку досудового розслідування до шести місяців у кримінальному провадженні за №42025164690000016 від 7.03.2025 року відносно ОСОБА_7 , ОСОБА_8 - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42025164690000016 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 7.03.2025 року за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.28 ч.2, 114-1 ч.1 КК України до шести місяців, тобто до 16.01.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1