Дата документу 12.09.2025
Справа № 334/4515/25
Провадження № 3/334/1668/25
12 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Гнатюк О.М.,
за участю секретаря Соломонової А.В.,
прокурора Фоміної Г.В.,
захисника Майстро Д.М.,
особи, що притягається до відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, директора ТОВ «Всеукраїнська експертна служба «Укрекспертиза», до 2.05.2024 року депутат Запорізької обласної ради, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі -Закон N? 1700-VII) зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.
11.12.2020 відбулось перше пленарне засідання першої сесії Запорізької обласної ради восьмого скликання.
На вказаному засіданні голова Запорізької обласної ТВК ОСОБА_2 виступив з оголошенням про підсумки виборів депутатів Запорізької обласної ради та про визнання їх повноважень, згідно з яким до Запорізької обласної ради серед інших обрано депутатом ОСОБА_1 .
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації, начальника Запорізької обласної військової адміністрації N? 39-ор-к від 02.05.2024, повноваження депутата Запорізької обласної ради ОСОБА_1 були достроково припинені за його особистою заявою.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону N? 1700-VII про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Враховуючи вищевикладене, у ОСОБА_1 , при припиненні повноважень депутата Запорізької обласної ради з 02.05.2024, після припинення діяльності, виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) в термін до 00:00 год. 01.04.2025.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 02.04.2025 о 16 год. 51 хв., що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є: м. Запоріжжя, вул. Бородинська, б. 108, оскільки щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), ОСОБА_1 подавав за місцем роботи, за адресою знаходження ТОВ «Всеукраїнська експертна служба «Укрекспертиза».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення).
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, пояснив, що дійсно несвоєчасно подав щорічну декларацію. Проте, це було викликано життєвими обставинами. Наразі місто Запоріжжя перебуває у прифронтовій зоні та відчуває на собі наслідки атак. ОСОБА_1 є багатодітним батьком, який опікується безпекою своїх неповнолітніх дітей. Задля заповнення декларації ним був поданий запит до ДФС щодо інформації про отримані доходи за звітний період, проте отримав він її лише 31 березня 2024 року. Вважає, що в нього умислу не було на вчинення адміністративного правопорушення. Внаслідок його дій матеріальної шкоди завдано не було, несвоєчасність подання декларації жодних негативних наслідків за собою не потягла, тому просив в порядку ст. 22 КпАП України звільнити його від відповідальності та обмежитися усним зауваженням.
Захисник в судовому засіданні також просив застосувати положення ст. 22 КпАП України стосовно ОСОБА_1 та обмежитись усним зауваженням, враховуючи, що вказана стаття не містить обмежень щодо її застосування у справах відповідної категорії.
Прокурор підтримав обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак корупційного діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просила накласти адміністративне стягнення згідно санкції статті.
Дослідивши надані у справі докази, суддя дійшов до наступного висновку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1).
Згідно із ч. 1 і ч. 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.
11.12.2020 відбулось перше пленарне засідання першої сесії Запорізької обласної ради восьмого скликання.
На вказаному засіданні голова Запорізької обласної ТВК ОСОБА_2 виступив з оголошенням про підсумки виборів депутатів Запорізької обласної ради та про визнання їх повноважень, згідно з яким до Запорізької обласної ради серед інших обрано депутатом ОСОБА_1 .
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації, начальника Запорізької обласної військової адміністрації N? 39-ор-к від 02.05.2024, повноваження депутата Запорізької обласної ради ОСОБА_1 були достроково припинені за його особистою заявою.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1, ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
10 червня 2016 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088), «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається 1 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність.
Відповідно до відомостей офіційного веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, роздруківка з якого додана до матеріалів справи, ОСОБА_1 декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) подана 2.04.2025 року, що визнається усіма учасниками провадження.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КпАП України.
Адміністративне правопорушення, установлене частиною першою статті 172-6 КУпАП, за своїм складом є формальним, а диспозиція вказаної статті не містить вказівок на настання шкідливих наслідків протиправного діяння, фізичної шкоди, яка могла бути завдана об'єкту посягання, тобто відповідальність настає лише за вчинення діяння.
Статтею 22 КУпАП визначено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Адміністративне правопорушення, установлене частиною першою статті 172-6 КУпАП, пов'язане з корупцією, становить підвищену суспільну небезпеку порівняно з іншими визначеними цим Кодексом адміністративними правопорушеннями. На особливий характер адміністративного правопорушення, що визначене частиною першою статті 172-6 КУпАП, вказують положення частини другої статті 250 КУпАП, відповідно до яких при провадженні у справах про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-4-172-9 цього Кодексу, участь прокурора у розгляді справи судом є обов'язковою.
За вказаних обставин суд не вбачає підстав для висновку про малозначність діяння та можливості застосування положень ст. 22 КпАП України.
Обираючи вид стягнення суд керується правилами ст.23 КпАП України і враховує характер правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, обставини вчинення правопорушення, з урахуванням чого застосовується адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 4 п. 2 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись статтями 172-6 ч.1, 221, 280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 3, 45 Законом України «Про запобігання корупції», -
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 гривні.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів до Запорізького апеляційного суду з дня винесення постанови.
Суддя: Гнатюк О. М.