Постанова від 12.09.2025 по справі 726/2538/25

САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ

Справа № 726/2538/25

Провадження №3/726/525/25

Категорія 332

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2025 м. Чернівці

Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Байцар Л. В. , розглянувши матеріали, які надійшли від ЧРУП ГУНП у Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 -

за ч. 1 ст. 185-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ :

У липні 2025р. до суду від ЧРУП ГУНП у Чернівецькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 14 липня 2025 р. відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 185-1 КУпАП.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №652678 від 14 липня 2025 р. вказано, що того ж дня, о 07 год. 00 хв. ОСОБА_1 , організував та провів масове зібрання прихожан УПЦ, шляхом організованого масового переміщення вказаних осіб (хресний хід) без сповіщення органів виконавчої влади.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 185-1 КУпАП (порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій).

Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення вважає, що справа підлягає поверненню органу, який склав протокол для дооформлення, виходячи з наступного.

Постановою суду від 15.08.2025 р. судом було доручено ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області доставити приводом ОСОБА_1 , проте постанова виконана не була та суду не було надано жодних пояснень стосовно невиконання вищевказаної постанови.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Так, уповноваженою на складання протоколів про адміністративні правопорушення особою до матеріалів, поданих до суду не було надано відеодиск, на якому, мали б бути зафіксовані події, які мали місце 14 липня 2025 р. (хресний хід).

Суд зауважує, що відсутність відеозапису події не надає суду можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставин справи.

Так, згідно з положеннями КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, доповнювати його чи уточнювати.

Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.

Європейський суд з прав людини зробив висновок, що, у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.

За таких обставин, з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, приходжу до висновку, що матеріали справ про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 185-1 КУпАП направити до ЧРУП ГУНП у Чернівецькій області для доопрацювання, а саме: надати суду CDR-диск, на якому, зафіксовані події, які мали місце 14 липня 2025 р. (хресний хід) із відповідним вмістом файлів.

Керуючись ст. 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ :

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 185-1 КУпАП направити до ЧРУП ГУНП у Чернівецькій області для дооформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяЛ. В. Байцар