Ухвала від 12.09.2025 по справі 128/3332/25

Справа № 128/3332/25

УХВАЛА

12 вересня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б., розглянувши матеріали позовної заяви, поданої в порядку адміністративного судочинства, ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -

УСТАНОВИВ:

До провадження Вінницького районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана в порядку адміністративного судочинства, доДепартаменту патрульної поліції України про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, справа №128/3332/25, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову рядового поліції 2 взводу 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області Остапчука О.С. про накладення адміністративної о стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №5382101 від 03.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та застосування стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400,00 грн.;

- визнати протиправною та скасувати постанову старшого лейтенанта інспектора 1 взводу 4 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області Яремчука А.В. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №5382318 від 03.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП та застосування стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.

Окрім цього позивач у своїй позовній заяві просить поновити строк на оскарження постанов серії ЕНА №5382101 від 03.08.2025 та серії ЕНА №5382318 від 03.08.2025, оскільки оригінали оскаржуваних постанов у позивача відсутні, адже їх не вручали під час складання, а їх копію позивач отримав лише 13.08.2025 під час ознайомлення з відповіддю на адвокатський запит, а тому просить суд визнати вказані причини пропущення строку оскарження постанов поважними та поновити пропущений строк на оскарження вищевказаної постанови та прийняти позовну заяву до розгляду.

Вивчивши позовну заяву в частині поновлення строку на звернення до суду із даним позовом, суд приходить до наступного висновку .

Так, у даному адміністративному позові позивач зазначає, що оригінали оскаржуваних постанов у позивача відсутні, адже їх не вручали під час складання (03.08.2025), а їх копію позивач отримав поштовим листомлише 13.08.2025 під час ознайомлення з відповіддю на адвокатський запит.

Відповідно до ч.1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Згідно ч.ч.1,2,3 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 287 КУпАП передбачено, що особі, щодо якої прийнято постанову у справі про адміністративне правопорушення, а також потерпілим надано право оскаржити її.

Відповідно до частини другої зазначеної норми постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена в порядку, визначеному КУпАП.

Порядок оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, прийнятих іншими органами (посадовими особами), визначений статтею 288 КУпАП. Відповідно до цієї статті постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено:

-постанову адміністративної комісії - у виконавчий комітет відповідної ради або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС, з особливостями, встановленими цим Кодексом;

-рішення виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради - у відповідну раду або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС, з особливостями, встановленими цим Кодексом;

-постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Тобто, за змістом указаних правових норм, постанови про адміністративні правопорушення, прийняті іншими органами (посадовими особами), встановлено альтернативний порядок оскарження, у даному випадку: або до вищестоящого органу (вищестоящої посадової особи), або до адміністративного суду в порядку, передбаченому КАС.

У зв'язку з цим судам під час розгляду такої категорії справ слід застосовувати строки звернення до суду, встановлені статтею 289 КУпАП, тобто десять днів з дня винесення постанови.

З матеріалів справи убачається, що 03.08.2025 інспекторами Управління патрульної поліції у Вінницькій області було винесено оскаржувані постанови серії ЕНА №5382101 від 03.08.2025 та серії ЕНА №5382318 від 03.08.2025, копії яких позивач отримав 13.08.2025, про що свідчить витяг статусу відстеження поштового відправлення із веб-сайту АТ «Укрпошта». В позовній заяві позивач зазначає, що оскаржувану постанову він отримав 13.08.2025 та з даним адміністративним позовом позивач до суду звернувся 21.08.2025.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий суд, що включає, крім іншого, право на розгляд справи. Аналогічні положення Конвенції закріплені у ст. 55 Конституція України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищає суд; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Право на розгляд справи означає право особи звернутися за захистом до суду та право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом. Обов'язковою умовою дотримання цього права є те, що особі має бути забезпечена можливість реалізації зазначених прав без будь-яких обмежень, перешкод чи ускладнень. Можливість людини без перепон одержати судовий захист є головним змістовним аспектом поняття доступу до правосуддя. Разом з тим право на доступ до правосуддя в Україні, не є абсолютним і обмежене передусім встановленим строком звернення до суду.

Європейський Суд з прав людини сформував правову позицію, відповідно до якої встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи (справи ЄСПЛ- «Пономарьов проти України», «Щокін проти України»).

Одним із механізмів забезпечення реалізації гарантованого Конвенцією права особи на доступ до правосуддя, з урахуванням принципу правової визначеності, є поновлення судом пропущеного з поважних причин строку на звернення до суду та строку на оскарження у розумних межах, з дотриманням засад оптимальності і пропорційності. Підстави для його поновлення є виправданими коли існує справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи.

При чому з рішення ЄСПЛ у справі «Станьо проти Бельгії», убачається, що суворе застосування строку без урахування обставин справи може бути непропорційним щодо цілі забезпечення правової визначеності та належного здійснення правосуддя, а також перешкоджати використанню доступних засобів правового захисту.

Оглянувши адміністративний позов, узявши до уваги, що у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності адміністративним судом не вирішується питання щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності, а перевіряється законність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у таких справах, за наслідками чого суд може визнати незаконним і скасувати рішення про накладення адміністративного стягнення або відмовити у цьому.

Суд прийшов до висновку, що позивачу слід поновити строк на подачу даного позову до суду, визначивши причини його пропуску поважними, тому дана заява підлягає до задоволення.

Враховуючи те, що позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтям 169-171 КАС України; відсутні встановлені цим Кодексом підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі; підсудна даному суду, суд вважає за необхідне прийняти позов до розгляду та відкрити провадження у даній справі.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

З врахуванням предмету спору, характеру і обсягу поданих доказів, категорії справи, суд вважає можливим розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження, з викликом учасників справи та їх представників.

Керуючись ст. ст.121,160-161, 171, 248, 256, 257, 262,269 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву позивача ОСОБА_1 , - задовольнити.

Поновити позивачу ОСОБА_1 пропущений строк на оскарження постанов серії ЕНА №5382101 від 03.08.2025 та серії ЕНА №5382318 від 03.08.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.

Прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.

Справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Призначити у справі судове засідання на 10.12.2025 о 16:20 год. в залі судових засідань в приміщенні Вінницького районного суду Вінницької області, зал №4 (м. Вінниця, вул. Винниченка, 29).

В судове засідання викликати сторони та їх представників:

- позивача: ОСОБА_1 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ;

- представника позивача: Шиманського В.М., адреса для листування: вул. М. Оводова, 6, м. Вінниця, ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- представника відповідача: Департаменту патрульної поліції України, місцезнаходження: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, ел.пошта: publik@patrol.police.gov.ua.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачу встановити строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, та доказів - до судового засідання.

Роз'яснити відповідачу, що вказані документи надсилаються суду і одночасно надсилаються позивачу з поданням суду документу на підтвердження виконання даної вимоги. Письмові докази подаються в оригіналах або в копіях, завірених належним чином з зазначенням місця знаходження оригіналу.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за веб - адресою: http://vnr.vn.court.gov.ua.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати сторонам по справі, а відповідачу також - копію позовної заяви та доданих до неї документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Олена САЄНКО