Справа №: 398/3747/25
провадження №: 2/398/2410/25
Іменем України
"11" вересня 2025 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Москалик В. В.,
з участі секретаря судового засідання Таран І.О.,
прокурора Поташенка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрії в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави до Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 про визнання недійсним в частині рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним договорів оренди землі, припинення речових прав на земельні ділянки,
Керівник Олександрійської оружної прокуратури Кіровоградської області звернувся до суду в інтересах держави з позовом до Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 про визнання недійсним в частині рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним договорів оренди землі, припинення речових прав на земельні ділянки. В обґрунтування позову зазначив, що п. п. 13-16 рішення Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 11.02.2025 № 1403 «Про затвердження проектівта надання в оренду земельних ділянок для городництва» (далі - рішення № 1403) надано ОСОБА_1 в оренду для городництва строком на 7 років 4 земельні ділянки з кадастровими номерами 3520355400:53:000:0023, 3520355400:53:000:0024, 3520355400:53:000:0025 (кожна площею по 0,6 га) та 3520355400:53:000:0014 (площею 0,0019 га). Вказані земельні ділянки утворюють єдиний масив земель сільськогосподарського призначення загальною площею 1,8019 га, який у свою чергу є частиною масиву земель сільськогосподарського призначення загальною площею 6,6019 га. Відповідно до рішення Новопразької селищної ради від 12.04.2024 № 1093 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної форми власності» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,6019 га, кадастровий номер 3520355400:53:000:0011 для ведення городництва за адресою: АДРЕСА_1 , а також вирішено поділити вказану земельну ділянку на 11 земельних ділянок по 0,6 га та 1 земельну ділянку площею 0,0019 га, цільове призначення залишено без змін. Рішенням Новопразької селищної ради від 11.02.2025 № 1403 затверджено проекти землеустрою щодо 14 земельних ділянок, з яких 12 мають цільове призначення «для городництва», розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , та складають загальну площу 6,6019 га (11 земельних ділянок по 0,6 га та 1 земельну ділянку площею 0,0019 га), а саме земельні ділянки з кадастровими номерами 3520355400:53:000:0015, 3520355400:53:000:0016, 3520355400:53:000:0017, 3520355400:53:000:0018, 3520355400:53:000:0019, 3520355400:53:000:0020, 3520355400:53:000:0021, 3520355400:53:000:0022, 3520355400:53:000:0023, 3520355400:53:000:0024, 3520355400:53:000:0025, 3520355400:53:000:0014. Зазначені земельні ділянки було надано в оренду для городництва громадянам, зокрема, земельні ділянки з кадастровими номерами 3520355400:53:000:0023, 3520355400:53:000:0024, 3520355400:53:000:0025, 3520355400:53:000:0014 одержала в оренду ОСОБА_1 на підставі договорів оренди, укладених 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 строком на 7 років.
Позивач вважає, що прийняте селищною радою рішення в частині передачі в оренду ОСОБА_2 трьох земельних ділянок є незаконним, що тягне за собою недійсність укладених договорів оренди з наступних підстав. Виходячи з системного тлумачення норм законодавства, земельна ділянка може вважатися ділянкою для городництва лише тоді, коли вона не має ознак ділянки, що використовується для сільськогосподарського виробництва з метою реалізації власновиробленої сільгосппродукції чи її надлишків, а має на меті забезпечувати землекористувача городиною відповідно до власних потреб. Земля для городництва входить в категорію земель для сільськогосподарського використання. Земельні ділянки для городництва за типом сільськогосподарських угідь є ріллею.
Абз. 2 ч. 1 ст. 36 ЗК України регламентовано розмір (площу) земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, яка не може перевищувати 0,6 га. Такі зміни внесено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 за № 1423-ІХ (чинний з 27.05.2021). Це обмеження покликане упередити надання /отримання земельних ділянок в оренду для городництва із значними площами в обхід земельних аукціонів. Встановлення законодавцем можливості передачі земельних ділянок в оренду для городництва без проведення земельних торгів пояснюється необхідністю забезпечення громадян можливістю займатися городництвом для задоволення власних потреб, без мети здійснення товарного сільськогосподарського виробництва (для чого закон передбачає інші способи та отримання земельних ділянок). Можливість отримання в оренду на пільгових умовах необмеженої кількості земельних ділянок для городництва нівелює саму мету встановлення граничного розміру земельної ділянки, яка може бути надана для цілей городництва, а також порушує принцип справедливого розподілу та рівності.
Отже, з урахуванням норм законодавства, орган місцевого самоврядування має повноваження щодо передачі громадянину в оренду поза конкурсом лише однієї земельної ділянки для городництва, площа якої не перевищує 0,6 га.
В той же час, ОСОБА_1 було передано 4 земельні ділянки, кожна з яких за своєю площею не перевищує 0,6 гектарів. Тобто, орган місцевого самоврядування формально дотримався вимог ст. 36 ЗК України в частині максимального розміру земельної ділянки, що передається громадянину в оренду для городництва. Проте, як вже зазначалося вище, ці земельні ділянки утворюють єдиний масив земель сільськогосподарського призначення площею 1,8019 га та незадовго до їх передачі в оренду ОСОБА_1 були сформовані шляхом поділу однієї земельної ділянки. Отже, при наданні в оренду ОСОБА_1 вищевказаних земельних ділянок не дотримано норми абз. 2 ст. 36 ЗК України, оскільки Новопразька селищна рада мала право передати в оренду ОСОБА_1 одну земельну ділянку площею 0,6 га, а тому рішення про передачу трьох наступних в переліку земельних ділянок та договори оренди щодо них підлягають визнанню судом недійсними.
З огляду на зазначене, просить визнати недійсними пункти 14-16 рішення Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 11.02.2025 № 1403 «Про затвердження проектів та надання в оренду земельних ділянок для городництва» в частині надання ОСОБА_1 воренду для городництва строком на 7 років трьох земельних ділянок, а саме: площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0024; площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0025; площею 0,0019 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0014, а також визнати недійсними:
- договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0024, який укладено 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , припинити речове право - право оренди ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0024 (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 59437588);
- договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0025, який укладено 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , припинити речове право - право оренди ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0025 (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 59437220);
-договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0019 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0014, який укладено 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , припинити речове право - право оренди ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,0019 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0014 (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 59434714).
Ухвалою суду від 30.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 28.07.2025 підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду.
В судове засіданні прокурор не з'явився, направив заяву в якій позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені у позові, просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач Новопразька селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області подала заяву про розгляд справи у відсутність її представника та прийняти рішення на розсуд суду, відзив на позов не подала.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила, будь-яких клопотань та заяв не направляла, відзив на позов не подала.
Суд на підставі ст. ст. 178, 223, 280-281 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідачів на підставі наявних у ній доказів в заочному порядку, за згодою прокурора.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є акти органів місцевого самоврядування (ч.4 ст.11 ЦК України).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України). Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (п.10 ч.2 ст.16 ЦК України).
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно зі ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Оскаржуючи рішення органу місцевого самоврядування та правочин щодо розпорядження майном, прокурор вправі звернутися до суду як самостійний позивач в інтересах держави, визначивши такий орган відповідачем.
Позов прокурора має на меті захист інтересів держави у правовідносинах, пов'язаних із протиправним розпорядженням земельними ділянками, належними територіальній громаді. Враховуючи викладене, у прокурора наявні підстави для звернення до суду з цим позовом на захист порушених інтересів держави.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Місцеві ради здійснюють права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад (ч. 5 ст. 16 Закону).
Встановлено, що рішенням Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної форми власності» № 1403 від 11.02.2025 було затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,6019 га, кадастровий номер 3520355400:53:000:0011 для ведення городництва за адресою: АДРЕСА_1 та було вирішено поділити вказану земельну ділянку на 11 земельних ділянок по 0,6000 га кожна та одну земельну ділянку площею 0,0019 га. Цільове призначення залишено без змін.
Рішенням Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області № 1403 від 11.02.2025, зокрема п. п. 13-16 «Про затвердження проектів землеустрою та надання в оренду земельних ділянок для городництва» надано ОСОБА_1 в оренду для городництва строком на 7 років 4 земельні ділянки з кадастровими номерами 3520355400:53:000:0023, 3520355400:53:000:0024, 3520355400:53:000:0025 (кожна площею по 0,6 га) та 3520355400:53:000:0014 (площею 0,0019 га).
Також рішенням Новопразької селищної ради № 1403 від 11.02.2025 затверджено проєкти землеустрою щодо 14 земельних ділянок, з яких 12 мають цільове призначення «для городництва», розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , та складають загальну площу 6,6019 га (11 земельних ділянок по 0,6 га та 1 земельну ділянку площею 0,0019 га), а саме земельні ділянки з кадастровими номерами: 3520355400:53:000:0015, 3520355400:53:000:0016, 3520355400:53:000:0017, 3520355400:53:000:0018, 3520355400:53:000:0019, 3520355400:53:000:0020, 3520355400:53:000:0021, 3520355400:53:000:0022, 3520355400:53:000:0023, 3520355400:53:000:0024, 3520355400:53:000:0025, 3520355400:53:000:0014.
Отже, вказані земельні ділянки утворюють єдиний масив земель сільськогосподарського призначення загальною площею 1,8019 га, який у свою чергу є частиною масиву земель сільськогосподарського призначення загальною площею 6,6019 га.
За договором оренди землі від 20.02.2025, укладеним між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,6000 га, в тому числі ріллі - 0,6000 га (кадастровий номер: 3520355400:53:000:0023 для городництва строком на 7 років.
За договором оренди землі від 20.02.2025, укладеним між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,6000 га, в тому числі ріллі - 0,6000 га (кадастровий номер 3520355400:53:000:0024 для городництва строком на 7 років.
За договором оренди землі від 20.02.2025, укладеним між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,6000 га, в тому числі ріллі - 0,6000 га (кадастровий номер 3520355400:53:000:0025 для городництва строком на 7 років.
За договором оренди землі від 20.02.2025, укладеним між Новопразькою селищною радою та ОСОБА_1 , ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0019 га, в тому числі ріллі - 0,0019 га (кадастровий номер 3520355400:53:000:0014 для городництва строком на 7 років.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 429017949 від 28.05.2025, земельна ділянка 3520355400:53:000:0023, площею 0,6 га зареєстровано право комунальної власності Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградскої області та відповідні речові права оренди за ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 4290180125 від 28.05.2025, земельна ділянка 3520355400:53:000:0024, площею 0,6 га зареєстровано право комунальної власності Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградскої області та відповідні речові права оренди за ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 429018069 від 28.05.2025, земельна ділянка 3520355400:53:000:0025, площею 0,6 га зареєстровано право комунальної власності Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградскої області та відповідні речові права оренди за ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 429018096 від 28.05.2025, земельна ділянка 3520355400:53:000:0014, площею 0,0019 га зареєстровано право комунальної власності Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградскої області та відповідні речові права оренди за ОСОБА_1 .
Статтею 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 ст. 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, згідно із пунктами «а», «в» частини першої статті 12 ЗК України, належить розпорядження землями комунальної власності територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Отже, до повноважень відповідача належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбачених ст. ст. 118, 123 ЗК України.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульований статтею 123 ЗК України.
Згідно із ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Частина 1 ст. 124 ЗК України встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків встановлених частинами 2, 3 ст. 134 цього кодексу.
Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва (ч. 2 ст. 134 ЗК України).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 36 ЗК України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.
Земля для городництва входить в категорію земель для сільськогосподарського використання. Земельні ділянки для городництва за типом сільськогосподарських угідь є ріллею.
Отже, з урахуванням норм законодавства, орган місцевого самоврядування має повноваження щодо передачі громадянину в оренду поза конкурсом земельної ділянки для городництва, площа якої не перевищує 0,6 га.
В той же час, ОСОБА_1 було передано 4 земельні ділянки, кожна з яких за своєю площею не перевищує 0,6 гектарів.
Також встановлено, що ці земельні ділянки утворюють єдиний масив земель сільськогосподарського призначення площею 1,8019 га та були сформовані шляхом поділу однієї земельної ділянки.
Так, у постанові від 22.04.2015 у справі № 6-65цс15 Верховний Суд України зазначив, що оспорювані розпорядження, якими місцевою державною адміністрацією вилучено земельні ділянки лісогосподарського призначення з власності держави, видано в один день, ними вилучено землі лісового фонду загальною площею 10,7091 га, які складають єдиний масив та використовувалися для ведення лісового господарства, а тому єдиний масив земель одного виду цільового призначення при прийнятті рішення щодо розпорядження такими землями має розглядатися як одна земельна ділянка.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 07.09.2016 у справі № 6-1030цс16, від 20.03.2013 у справі № 6-13цс13, а також постановах Верховного Суду від 17.10.2019 у справі № 359/2012/15-ц, від 04.12.2019 у справі № 370/1173/14-ц.
Враховуючи вищевикладене, Новопразька селищна рада в порушення положень абз. 2 ч. 1 ст. 36 ЗК України фактично надала в оренду ОСОБА_1 земельні ділянки для огородництва загальною площею, що перевищує 0,6 га.
З огляду на зазначене, Новопразька селищна рада мала право передати в оренду ОСОБА_1 лише одну земельну ділянку площею 0,6 га (3520355400:53:000:0023), а тому рішення про передачу трьох наступних в переліку земельних ділянок, а так само відповідні договори оренди підлягають визнанню недійсними.
Так, частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч.1, 4 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно з п. п. «в», «г», «д» ч. 2 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; застосування інших, передбачених законом, способів.
Виходячи з наведеного, позов керівника Олександрійської оружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь прокуратури підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в рівних часткахпо 6 056,00 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 10-13, 76-83, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 280, 352, 354 ЦПК України, суд,
Позов керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області - задовольнити.
Визнати недійсними пункти 14-16 рішення Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 11.02.2025 № 1403 «Про затвердження проектів та надання в оренду земельних ділянок для городництва» в частині надання ОСОБА_1 воренду для городництва строком на 7 років трьох земельних ділянок, а саме:
- площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0024;
- площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0025;
- площею 0,0019 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0014.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0024, який укладено 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 , припинити речове право - право оренди ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0024 (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 59437588).
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0025, який укладено 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 , припинити речове право - право оренди ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 0,6 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0025 (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 59437220).
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0019 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0014, який укладено 20.02.2025 між Новопразькою селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 , припинити речове право - право оренди ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 0,0019 га з кадастровим номером 3520355400:53:000:0014 (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 59434714).
Стягнути з Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ:04366086, адреса: Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Нова Прага, вул. Центральна, 14) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (р/р 848201720343100001000004600 в банку - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, отримувач Кіровоградська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910025) витрати зі сплати судового збору у сумі 6 056,00 грн (шість тисяч п'ятдесят шість гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (р/р 848201720343100001000004600 в банку -Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, отримувач Кіровоградська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910025) витрати по сплаті судового збору у сумі 6 056,00 грн (шість тисяч п'ятдесят шість гривень).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 11.09.2025.
Суддя: Вікторія МОСКАЛИК