ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
12.09.2025Справа № 910/7926/25
За позовом Фонду розвитку інновацій
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адамант Верф»
про стягнення 65 441, 96 грн
Суддя Я.А.Карабань
Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).
Фонд розвитку інновацій (надалі - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адамант Верф» (надалі - відповідач) про стягнення суми грошових коштів у розмірі 65 441,96 грн, з яких: 55 837,05 грн основний борг, 8 048, 06 грн інфляційні втрати та 1 556, 85 грн 3% річних.
Позовні вимоги, з посиланням на ст. 526, 530, 610, 612, 625, 629 Цивільного кодексу України, обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх обов'язків за договором про надання гранту на участь в програмі розвитку технологій, що можуть використовуватися у сфері оборони - BRAVE1 №20-BRV/08/2023 від 15.08.2023, в частині дотримання умов фінансування, зокрема, здійснення відповідачем необґрунтованих і недопустимих витрат та неповернення залишку грантових коштів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі № 910/7926/25. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
30.07.2025 від представника позивача, на виконання вимог ухвали суду, надійшла виписка банку про рух коштів, а також письмове підтвердження, що ціна позову не змінилась.
Відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзиву на позов, тобто не скористався наданими йому процесуальними правами, передбаченим ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
Про розгляд даної справи відповідач був повідомлений ухвалою суду від 30.06.2025, яка відповідно до повідомлення про доставку електронного листа була отримана відповідачем - 01.07.2025 16:08 год.
Частиною 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Згідно з абз. 2 ч. 6 цієї статті, якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи.
За відсутності відзиву від відповідача суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Беручи до уваги наведене вище та відсутність будь-яких клопотань сторін, у яких останні заперечували проти розгляду даної справи по суті, а також зважаючи на наявність в матеріалах справи всіх документів та доказів, необхідних для повного, всебічного та об'єктивного її розгляду і вирішення цього спору, суд дійшов висновку про можливість вирішення по суті наведеної справи, призначеної до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання) за наявними в ній матеріалами.
При розгляді справи судом враховано частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка визначає право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України в разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
15.08.2023 між позивачем (надалі - фонд) та відповідачем (надалі - заявник) було укладено договір про надання гранту на участь в програмі розвитку технологій, що можуть використовуватись у сфері оборони - BRAVE1 №20-BRV/08/2023 (надалі - договір), відповідно до п. 1.1. якого, фонд надає заявнику на умовах, визначених на умовах, цим договором, фінансову підтримку у формі гранту (надалі - грант), а заявник використовує грант на умовах, визначених цим договором та додатками до нього.
Видача гранту відбувається лише за умови подальшого моніторингу фондом порядку використання коштів гранту заявником. Метою моніторингу є оцінка діяльності заявника щодо виконання запланованих заходів та забезпечення відповідності фінансових витрат заявника додатку №1 (заявка заявника). Підписуючи цей договір, заявник надає згоду на моніторинг фондом його діяльності, зокрема на перевірку фондом поданого фінансового звіту про використання коштів заявником та інформаційних довідок заявника, також на моніторингові візити працівників фонду за місцезнаходженням заявника.
Згідно з п. 1.2. договору, звітним періодом для цілей цього договору визначається п'ять місяців. Першим днем звітного періоду є день зарахування коштів гранту на банківський рахунок заявника, призначеного для обліку коштів, пов'язаних з реалізацією гранту. Звітний період завершується у відповідне число наступного місяця за місяцем, в якому було зараховано кошти на банківський рахунок заявника, якщо звітним періодом визначено один місяць, або у відповідне число місяця, в якому завершується звітний період. Заявник зобов'язується через вебпортал (portal.usf.com.ua) подати фінансовий звіт згідно з формою, що у додатку №2 (форма фінансового звіту заявника), та звіт про діяльність згідно з формою, що у додатку №3 (форма звіту про діяльність заявника), як правило не пізніше, ніж через п'ять робочих днів після закінчення звітного періоду. Кількість звітних періодів не може бути змінена.
Пунктом 2.1. договору визначено, що загальний розмір гранту становить 914 215, 00 грн, що визначається як загальна сума витрат згідно заповненого заявником кошторису (надалі - кошторис) у доларах США за офіційним курсом НБУ до гривні станом на дату укладення Договору. Зміна розміру Гранту у сторону збільшення не допускається.
Відповідно до п. 2.2. договору, фонд зобов'язується сплатити заявнику грант протягом 5 банківських днів з наступного дня після укладення цього договору. Грант перераховується заявнику одним траншем у безготівковій формі на окремо відкритий заявником банківський рахунок, що зазначений у статті 13 (реквізити сторін) цього договору. Зміна банківського рахунку здійснюється заявником за погодженням із фондом з належним обґрунтуванням причин зміни банківського рахунку та забезпечення переведення залишку коштів гранту із поточного рахунку на новий або на виконання вимоги заявника щодо зміни поточного рахунку у зв'язку із ризиками порушень умов цього договору у майбутньому.
Згідно з п. 3.1. договору, зокрема, заявник гарантує:
- використання коштів гранту відповідно до умов цього договору та додатків до нього (пп. 3.1.3.);
- наявність у нього належної системи обліку доходів і витрат та подачу звітів у спосіб, що відображає усі операції із коштами гранту у повному обсязі (пп.3.1.4.);
- здійснення діяльності виключно відповідно до додатку №1 (заявка заявника). Будь-які відхилення від показників, які зазначені у додатку №1, вимагають попереднього письмового погодження з фондом у випадках, визначених цим договором та програмою (пп. 3.1.5.);
- що банківський рахунок, що зазначений у статті 13 (реквізити сторін) цього договору, не буде використовуватись для будь-яких операцій, що не пов'язані з реалізацією розробки (п. 3.1.7. договору).
Відповідно до пп. 3.2.1. п. 3.2. договору, відхилення від обсягу витрат за кожною зі статей витрат, передбачених діючим кошторисом заявника, що не перевищують 15%, допускаються без обґрунтувань такого відхилення.
Будь-які відхилення від обсягу витрат, що не відповідають пункту 3.2.1., мають бути обгрунтовані заявником в письмовому вигляді з посиланням на очікувані цілі заявника. Будь-які зміни до обсягу витрат, передбачених діючим кошторисом заявника, передбачені цим пунктом договору, підлягають затвердженню фондом (моніторинговою комісією) (пп. 3.2.2. п. 3.2. договору).
Згідно з пп. 3.2.4. п. 3.2. договору, залишок коштів гранту за результатами звітного періоду, що обліковується на рахунку заявника, підлягає поверненню заявником на рахунок фонду протягом п'яти (5) банківських днів з дня затвердження звітності за звітний період, якщо інші строки не встановлені фондом (моніторинговою комісією).
Відповідно до абз. 3 п. 3.2.5. договору, у разі обґрунтування заявником доцільності прийняти та оплатити товари та/або роботи та/або послуги, передбачені кошторисом, після завершення звітного періоду за рішенням фонду (моніторингової комісії) на підставі відповідного звернення заявника може бути погоджено використання коштів після завершення звітного періоду протягом періоду, що не перевищує 10 (десяти) робочих днів. Кошти, використані після завершення звітного періоду включаються до показників цього періоду. Перерозподіл коштів, які витрачаються після завершення звітного періоду, на інші статті витрат не допускається.
Пунктом 4.1. договору визначено, що фонд (моніторингова комісія) перевіряє фінансовий звіт про використання коштів гранту заявником з урахуванням усіх супровідних документів, що підтверджують придбання, оплату товарів/робіт/послуг чи здійснення інших витрат, що обов'язково подаються заявником зі звітністю через вебпортал фонду та шляхом направлення, зокрема, на офіційні електронні адреси уповноважених працівників фонду, зазначених на веб-сайті фонду (https://usf.com.ua), з електронних адрес, зазначених в заявці заявника. Документи, які відправлені електронною поштою, мають повну юридичну силу, породжують права та обов'язки для сторін, можуть бути подані в судові інстанції в якості належних доказів і не можуть заперечуватись стороною, від імені якої вони були відправлені.
Всі витрати, понесені в рамках діяльності заявника, що фінансуються фондом відповідно до цього договору та додатків до нього мають бути деталізовані. Заявник зобов'язується разом із фінансовим звітом про використання коштів гранту надати фонду (моніторинговій комісії) всі супровідні документи, що підтверджують придбання товарів, оплату товарів/робіт/послуг чи здійснення інших витрат, зокрема, але не виключно, копії укладених договорів (з усіма додатками та невід'ємними частинами договорів), акти виконаних робіт, наданих послуг, видаткові накладні, платіжні документи, інше.
Витрати за цим договором мають бути здійснені винятково у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів на банківські рахунки. Готівкові розрахунки за кошти гранту не допускаються.
Облік джерел надходження ведеться у розрізі грантодавців/інвесторів.
Згідно з п. 5.1. договору, заявник зобов'язаний використовувати кошти гранту на умовах, визначених цим договором та додатками до нього, а також програмою з урахуванням наступного:
- заробітна плата з урахуванням всіх податків, зборів та внесків, що утримуються із заробітної плати, не повинна бути вищою ринкового рівня заробітних плат відповідних фахівців в Україні, який визначається на основі аналізу пропозицій на сайтах work.ua, rabota.ua, або інших онлайн ресурсах, які можуть містити зазначену інформацію. Витрати на заробітну плату не можуть перевищувати 50% від загального розміру витрат, передбачених Кошторисом. Місячний розмір заробітної плати однієї штатної одиниці не може перевищувати еквівалент трьох тисяч (3000) доларів США;
- вартість обладнання, та/або устаткування для виробничих цілей, та/або науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи та випробування для реалізації розробки (R&D) повинні визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які реалізують таке обладнання або виконують роботи;
- вартість просування розробки, маркетингу повинна визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які надають відповідні послуги. Витрати на просування розробки, маркетингу не повинні перевищувати 10% від загального кошторису;
- вартість інших робіт та/або послуг, спрямованих на реалізацію розробки, повинна визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які надають відповідні роботи та/або послуги;
- вартість товарів та/або матеріалів, необхідних для реалізації розробки, повинна визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які реалізують відповідні товари та/або матеріали.
- інші витрати, якщо вони відповідають наступним умовам:
? витрати передбачені кошторисом, який затверджено фондом;
? витрати відбулись впродовж звітного періоду, з урахуванням п.п. 3.2.5 та п. 5.2 цього договору; витрати є обґрунтованими та необхідними для досягнення заявником очікуваних цілей (далі - КРІ) визначених у заявці;
? витрати відповідають вимогам чинного законодавства та умовам програми.
Фонд може погодити інші ліміти витрат за умови, якщо така зміна буде обґрунтована заявником з посиланням на КРІ заявника.
Відповідно до п. 5.2. договору, заявник не може витрачати кошти гранту на:
? витрати по зобов'язаннях, які виникли до отримання гранту, крім зобов'язань, пов'язаних з: оплатою праці, оплатою обладнання, устаткування для виробничих цілей, товарів, матеріалів, робіт, послуг, випробувань для реалізації розробки, які виникли з першого числа місяця, в якому укладено договір;
? витрати на оренду приміщення, комунальних послуг, телекомунікаційних послуг;
? відсотки або інші виплати за борговими зобов'язаннями;
? витрати, які профінансовані за рахунок інвестицій, та/або державної допомоги, та/або коштів інших програм, в тому числі програм фонду;
? будь-які штрафи, пені, відшкодування збитків;
? розваги та будь-які представницькі витрати;
? витрати на підбір персоналу та витрати, пов'язані зі зміною офісу, поточними та/або капітальними ремонтами;
? витрати на придбання земельних ділянок, будівель або приміщень;
? будь-які готівкові витрати;
? витрати на передоплату товарів/робіт/послуг, які постачаються та/або надаються після завершення періоду, на який сформовано Кошторис, з урахуванням вимог пп. 3.2.5.
Пунктом 5.3. договору передбачено, що заявник повинен враховувати необхідність економії, ефективності та прозорості проведення процедур закупівель та здійснювати закупівлю товарів, матеріалів, робіт та послуг з використанням процедур конкурентних закупівель. Конкурентні закупівлі можуть здійснюватися через систему ProZorro, або шляхом запиту цінових пропозицій у не менш, як трьох суб'єктів господарювання, які можуть бути надані у довільній формі.
При виборі переможцем учасника, який запропонував не найбільш економічно вигідну ціну та/або здійсненні закупівель без дотримання процедур конкурентних закупівель, заявник повинен надати фонду письмове обґрунтування такого вибору.
Будь-яка інформація щодо процедури закупівель заявником повинна бути доступна для перевірки Фондом на будь-якому етапі дії договору.
Заявник зобов'язаний при подачі звітів у порядку, визначеному цим договором, надати фонду (моніторинговій комісії) доступ до усієї інформації та документів, що передбачені цим пунктом договору, або подати їх разом зі звітами. Ненадання заявником фонду (моніторинговій комісії) документів щодо підтвердження дотримання процедури закупівель, передбаченої цим пунктом, або відсутність у фонду (моніторингової комісії) доступу до таких документів під час розгляду звітів є підставою для фонду (моніторингової комісії) прийняти рішення про відхилення поданих заявником звітів.
Згідно з п. 8.4. договору, у випадку порушення заявником програми та/або умов цього договору, та/або встановлення фондом факту подання заявником недостовірної, неправдивої інформації, та/або використання заявником коштів гранту у невідповідності до програми та/або цього договору, та/або порушення заявником антикорупційної політики фонду, заявник може бути позбавлений права на отримання гранту та зобов'язаний повернути отримані ним кошти повністю або частково на рахунок фонду, який буде зазначено в рішенні фонду (моніторингової комісії), як правило впродовж двох банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги фонду, якщо інші строки не встановлені фондом.
Розділом 11 договору визначено умови припинення фінансування (гранту). Так, фонд може прийняти рішення про повернення коштів гранту, наданих заявнику, повністю або частково у разі порушення будь-яких умов програми або невиконання умов договору, включаючи, але не обмежуючись наступними порушеннями та обставинами:
? невиконання заявником умов фінансування, визначених у додатку №1 та діючому кошторисі, використання коштів гранту не за призначенням, здійснення витрат, непередбачених кошторисом заявника, без погодження з фондом (моніторинговою комісією), здійснення витрат, передбачених кошторисом заявника, за відсутності та/або неможливості заявником надати підтверджуючих документів таких витрат (необґрунтовані витрати);
? діями/бездіяльністю заявника завдано шкоди репутації фонду;
? надання неправдивої інформації на будь-якому етапі реалізації програми та/або шахрайства;
? невиконання заявником політик та процедур фонду;
? ненадання заявником фінансового звіту про використання коштів гранту на вимогу фонду;
? неспроможність заявника забезпечити доступ фонду до документів про діяльність заявника та супровідних документів;
? неспроможність заявника повідомити фонд про будь-які значні зміни;
? порушення чинного законодавства України;
? інші порушення, визначені цим договором та програмою.
У випадку виявлення порушень щодо умов використання коштів гранту заявником, фонд (моніторингова комісія) направляє заявнику рішення з інформацією про перелік порушень та з вимогою усунути виявлені порушення у спосіб та строки, визначені фондом (моніторинговою комісією). У разі якщо визначеного фондом строку для усунення порушень недостатньо, фонд (моніторингова комісія) може продовжити такий строк за обґрунтованим запитом заявника, наданим не пізніше ніж за два календарні дні до закінчення встановленого строку.
Фонд (моніторингова комісія) приймає рішення про задоволення запиту чи відмову у його задоволенні та повідомляє заявника про прийняте рішення не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такого запиту.
Фонд (моніторингова комісія), враховуючи обставини, за яких було здійснено необґрунтовані витрати за рахунок грантових коштів, може розглянути питання та прийняти рішення про повернення всієї суми гранту або суми необґрунтованих витрат на рахунок фонду впродовж двох банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги фонду, якщо інші строки не встановлені фондом.
Відповідно до п. 12.1. договору, він набирає чинності з дати його підписання та діє до 15.04.2025, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
Цей договір є договором приєднання відповідно до чинного законодавства України. Підписуючи цей договір сторони підтверджують, що зареєстровані в системі електронного документообігу «Paperless» та згодні з відправкою їм договору, додатків до нього чи додаткових угод в електронному вигляді з електронним підписом засобами системи електронного документообігу в системі «Paperless».
У разі порушення будь-яких умов цього договору заявник буде зобов'язаний повернути всю суму або будь-яку частину коштів гранту, виплачену фондом згідно з договором, конкретний розмір якої визначає фонд (моніторингова комісія).
Договір підписано електронними цифровими підписами сторін, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису (а.с. 32).
Додатком № 1 до договору сторони затвердили заявки відповідача на участь у грантовій програмі (заявка №46 на участь у грантовій програмі BRAVE1 розробки № 251), із зазначенням у ній: опису інноваційної розробки відповідача, ключові результати, яких проект планує досягти завдяки гранту.
Згідно з затвердженого сторонами кошторису № 46 (а.с. 48), загальна вартість проекту відповідача складає 914 215, 00 грн, з періодом його реалізації тривалістю 5 місяців - з 26.06.2023 по 27.11.2023.
16.08.2023 позивач перерахував на рахунок відповідача суму грошових коштів гранту в розмірі 914 215, 00 грн, що підтверджується випискою АТ «Державний ощадний банк України» за період з 15.08.2023 по 01.02.2024 (а.с. 56-62).
15.01.2024, на підставі звернення відповідача щодо продовження строку використання коштів від 15.01.2024, моніторинговою комісією позивача прийнято рішення, що оформлене протоколом № 12-BRV від 15.01.2024 (а.с. 27) про продовження строку використання коштів та прийняття заявником (відповідачем) матеріалів та комплектуючих від контрагентів строком на 10 робочих днів. Останнім днем використання коштів вирішено вважати 30.01.2024.
За звітний період з 16.08.2023 по 16.01.2024 відповідачем подано позивачу фінансовий звіт, шляхом направлення через вебпортал позивача (portal.usf.com.ua) (а.с. 31).
Моніторинговою комісією позивача неодноразово приймалися рішення про відмову у затверджені фінансового звіту з направленням його на доопрацювання із виправленням недоліків, які закріплені у протоколах від 22.02.2024 № 59-BRV (а.с. 25), від 17.04.2024 №136-BRV (а.с. 22), від 03.06.2024 №217-BRV (а.с. 19). Зазначені протоколи надіслано на адресу електронної пошти відповідача, що зазначена ним у заявці № 46 на участь у грантовій програмі (додаток № 1 до договору) - abs@gmail.com, що підтверджується скріншотами електронної скриньки (а.с. 20, 23, 26).
Так, під час перевірки фінансового звіту відповідача, моніторинговою комісією Фонду розвитку інновацій (позивача) виявлено, що вказаний звіт містить недопустимі витрати, що не відповідають умовам договору та не можуть бути профінансовані за рахунок коштів позивача в розмірі 55 035, 53 грн, з яких:
- 21 575, 47 грн перераховано відповідачем з грантового рахунку на свій основний банківський рахунок (ураховуючи повернення 2 540, 06 грн надлишково перерахованих коштів) з призначенням платежу «Передплата за комплектуючи для виготовлення причіпу для транспортування каяка», що підтверджується рахунком-фактурою від 21.09.2023 (а.с.30);
- 1 136, 74 грн списано щомісячно плату за обслуговування ТП Мій бізнес, що не передбачено затвердженим кошторисом;
- операції проведені після закінчення звітного періоду, з урахуванням продовження строку використання коштів на суми:
1) 359, 00 грн, з яких: 60, 00 грн - комісія банку за обслуговування рахунку від 01.02.2024 та 299, 00 грн - щомісячна плату за обслуговування ТП Мій бізнес, що не передбачено затвердженим кошторисом;
2) 31 964, 32 грн - виплата заробітної плати, податку на доходи та ЄСВ за січень 2024 року після закінчення звітного періоду, що не відповідає положенням п. 3.2.5. договору.
Згідно з протоколом засідання моніторингової комісії позивача від 03.06.2024 №217-BRV (а.с. 19), за результатами розгляду та перевірки фінансового звіту відповідача моніторинговою комісією позивача за напрямком програми BRAVE1 прийнято рішення, яким відмовлено у затвердженні фінансового звіту відповідача за звітний період та направлено звіт на доопрацювання для відображення коштів, витрачених з порушенням умов договору. Також у зв'язку із виявленими порушеннями під час моніторингу використання коштів у звітному періоді, а саме здійснення недопустимих витрат, що не відповідають умовам договору та не можуть бути профінансовані за рахунок коштів позивача на суму 55 035, 53 грн, зобов'язано відповідача повернути кошти у розмірі 55 035, 53 грн, як витрачені із порушенням умов фінансування, на рахунок позивача протягом 2 банківських днів, з дня отримання прийнятого комісією рішення (на підтвердження усунення вказаного порушення відповідача зобов'язано надати виписку із банку).
Вказаний протокол 04.06.2024 направлено позивачем на електронну адресу відповідача, що зазначена ним у заявці № 46 на участь у грантовій програмі (додаток № 1 до договору) - abs@gmail.com, що підтверджується скріншотом електронної скриньки (а.с. 20).
У подальшому, протоколом засідання моніторингової комісії позивача від 18.06.2024 №247-BRV (а.с. 17), за результатами розгляду та перевірки фінансового звіту відповідача моніторинговою комісією позивача за напрямком програми BRAVE1 прийнято рішення, яким:
- відмовлено у затверджені фінансового звіту заявника за звітний період та направлено звіт на доопрацювання для сплати та відображення в фінансовому звіті на вебпорталі фонду (portal.usf.com.ua) коштів у розмірі 55 035, 53 грн, витрачених з порушенням умов договору, згідно протоколу засідання моніторингової комісії позивача за напрямком програми BRAVE1 від 03.06.2024 №217-BRV;
- враховуючи залишок коштів на рахунку відповідача за результатами звітного періоду у розмірі 801, 52 грн, зобов'язано відповідача повернути даний залишок на рахунок позивача протягом 2 банківських днів з дня отримання прийнятого комісією рішення та надати виписку із банківського рахунку на підтвердження повернення суми у розмірі 801, 52 грн.
Зазначений протокол 18.06.2024 направлено позивачем на електронну адресу відповідача, що зазначена ним у заявці № 46 на участь у грантовій програмі (додаток № 1 до договору) - abs@gmail.com, що підтверджується скріншотом електронної скриньки (а.с. 18).
15.04.2025 позивач звернувся до відповідача з претензією від 14.04.2025 за вих. № 04/03.1-294, в якій просив у добровільному порядку сплатити суму грошових коштів у розмірі 64 855, 60 грн, а саме:
- згідно з протоколом від 03.06.2024 №217-BRV за період з 07.06.2024 по 11.04.2025: 55 035, 53 грн суму боргу, 7 514, 15 грн інфляційних втрат та 1 395, 18 грн 3 % річних;
- згідно з протоколом від 18.06.2024 №247-BRV за період з 2106.2024 по 11.04.2025: 801, 52 грн суму боргу, 89, 82 грн інфляційних втрат та 19, 40 грн 3 % річних.
Вказану претензію 15.04.2025 направлено позивачем на електронну адресу відповідача, що зазначена ним у заявці № 46 на участь у грантовій програмі (додаток № 1 до договору) - abs@gmail.com, що підтверджується скріншотом електронної скриньки (а.с. 16 на звороті).
Спір у даній справі виник з підстав неналежного виконання відповідачем своїх обов'язків за договором про надання гранту №20-BRV/08/2023 від 15.08.2023 в частині дотримання умов фінансування, зокрема, здійснення відповідачем необґрунтованих і недопустимих витрат та неповернення залишку грантових коштів, з огляду на що, позивач просить суд стягнути з відповідача 55 837,05 грн основного боргу, 8 048, 06 грн інфляційних втрат та 1 556,85 грн 3% річних.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору (частини 1, 3, 5 статті 626 Цивільного кодексу України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).
Правовідносини між сторонами у справі виникли на підставі договору про надання гранту на участь в програмі розвитку технологій, що можуть використовуватись у сфері оборони - BRAVE1 №20-BRV/08/2023.
Закон України «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 № 40-IV визначає правові, економічні та організаційні засади державного регулювання інноваційної діяльності в Україні, встановлює форми стимулювання державою інноваційних процесів і спрямований на підтримку розвитку економіки України інноваційним шляхом.
Інноваційна діяльність - діяльність, що спрямована на використання і комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок і зумовлює випуск на ринок нових конкурентоздатних товарів і послуг (частина 1 стаття 1 Закону України «Про інноваційну діяльність»).
Відповідно до статті 4 Закону України «Про інноваційну діяльність», об'єктами інноваційної діяльності є: інноваційні програми і проекти; нові знання та інтелектуальні продукти; виробниче обладнання та процеси; інфраструктура виробництва і підприємництва; організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру і якість виробництва і (або) соціальної сфери; сировинні ресурси, засоби їх видобування і переробки; товарна продукція; механізми формування споживчого ринку і збуту товарної продукції.
Згідно з статтею 5 Закону України «Про інноваційну діяльність», суб'єктами інноваційної діяльності можуть бути фізичні і (або) юридичні особи України, фізичні і (або) юридичні особи іноземних держав, особи без громадянства, об'єднання цих осіб, які провадять в Україні інноваційну діяльність і (або) залучають майнові та інтелектуальні цінності, вкладають власні чи запозичені кошти в реалізацію в Україні інноваційних проектів.
Державне регулювання інноваційної діяльності здійснюється, зокрема, шляхом фінансової підтримки виконання інноваційних проектів (стаття 6 Закону України «Про інноваційну діяльність).
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про інноваційну діяльність передбачено, що суб'єктам інноваційної діяльності для виконання ними інноваційних проектів може бути надана фінансова підтримка шляхом: а) повного безвідсоткового кредитування (на умовах інфляційної індексації) пріоритетних інноваційних проектів за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів бюджету Автономної Республіки Крим та коштів місцевих бюджетів; б) часткового (до 50%) безвідсоткового кредитування (на умовах інфляційної індексації) інноваційних проектів за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів бюджету Автономної Республіки Крим та коштів місцевих бюджетів за умови залучення до фінансування проекту решти необхідних коштів виконавця проекту і (або) інших суб'єктів інноваційної діяльності; в) повної чи часткової компенсації (за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів бюджету Автономної Республіки Крим та коштів місцевих бюджетів) відсотків, сплачуваних суб'єктами інноваційної діяльності комерційним банкам та іншим фінансово-кредитним установам за кредитування інноваційних проектів; г) надання державних гарантій комерційним банкам, що здійснюють кредитування пріоритетних інноваційних проектів; д) майнового страхування реалізації інноваційних проектів у страховиків відповідно до Закону України «Про страхування».
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII, грант - це фінансові чи інші ресурси, надані на безоплатній і безповоротній основі державою, юридичними, фізичними особами, у тому числі іноземними, та (або) міжнародними організаціями для розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, зокрема на оплату праці наукових (науково-педагогічних) працівників у рамках їх виконання, за напрямами і на умовах, визначених надавачами гранту.
Як вбачається з матеріалів справи, за заявкою відповідача №46 на участь у грантовій програмі BRAVE1 розробки № 251, позивачем, згідно з затвердженим сторонами кошторису, перераховано на рахунок відповідача суму грантових коштів в розмірі 914 215, 00 грн.
15.01.2024, на підставі звернення відповідача щодо продовження строку використання коштів від 15.01.2024, моніторинговою комісією позивача прийнято рішення, що оформлене протоколом № 12-BRV від 15.01.2024 (а.с. 27) про продовження строку використання коштів та прийняття заявником (відповідачем) матеріалів та комплектуючих від контрагентів строком на 10 робочих днів. Останнім днем використання коштів вирішено вважати 30.01.2024.
Відповідно до п. 1.1. договору, фонд надає заявнику на умовах, визначених на умовах, цим договором, фінансову підтримку у формі гранту (надалі - грант), а заявник використовує грант на умовах, визначених цим договором та додатками до нього.
Видача гранту відбувається лише за умови подальшого моніторингу фондом порядку використання коштів гранту заявником. Метою моніторингу є оцінка діяльності заявника щодо виконання запланованих заходів та забезпечення відповідності фінансових витрат заявника додатку №1 (заявка заявника). Підписуючи цей договір, заявник надає згоду на моніторинг фондом його діяльності, зокрема на перевірку фондом поданого фінансового звіту про використання коштів заявником та інформаційних довідок заявника, також на моніторингові візити працівників фонду за місцезнаходженням заявника.
Згідно з п. 1.2. договору, звітним періодом для цілей цього договору визначається п'ять місяців. Першим днем звітного періоду є день зарахування коштів гранту на банківський рахунок заявника, призначеного для обліку коштів, пов'язаних з реалізацією гранту. Звітний період завершується у відповідне число наступного місяця за місяцем, в якому було зараховано кошти на банківський рахунок заявника, якщо звітним періодом визначено один місяць, або у відповідне число місяця, в якому завершується звітний період. Заявник зобов'язується через вебпортал (portal.usf.com.ua) подати фінансовий звіт згідно з формою, що у додатку №2 (форма фінансового звіту заявника), та звіт про діяльність згідно з формою, що у додатку №3 (форма звіту про діяльність заявника), як правило не пізніше, ніж через п'ять робочих днів після закінчення звітного періоду. Кількість звітних періодів не може бути змінена.
Як установлено судом вище, за звітний період з 16.08.2023 по 16.01.2024 відповідачем подано позивачу фінансовий звіт, шляхом направлення через вебпортал позивача (portal.usf.com.ua) (а.с. 31).
Згідно з п. 3.1. договору, зокрема, заявник гарантує:
- використання коштів гранту відповідно до умов цього договору та додатків до нього (пп. 3.1.3.);
- наявність у нього належної системи обліку доходів і витрат та подачу звітів у спосіб, що відображає усі операції із коштами гранту у повному обсязі (пп.3.1.4.);
- здійснення діяльності виключно відповідно до додатку №1 (заявка заявника). Будь-які відхилення від показників, які зазначені у додатку №1, вимагають попереднього письмового погодження з фондом у випадках, визначених цим договором та програмою (пп. 3.1.5.);
- що банківський рахунок, що зазначений у статті 13 (реквізити сторін) цього договору, не буде використовуватись для будь-яких операцій, що не пов'язані з реалізацією розробки (п. 3.1.7. договору).
Як убачається з виписки АТ «Державний ощадний банк України» про рух коштів за період з 15.08.2023 по 01.02.2024 (а.с. 56-62), з рахунку відповідача, окрім витрат які передбачені умовами договору та кошторисом, були здійсненні такі фінансові операції на суму 55 035, 53 грн, з яких:
- 22.09.2023 перераховано відповідачем з рахунку, призначеного для обліку коштів, пов'язаних з реалізацією гранту на свій основний банківський рахунок суму грошових коштів у розмірі 21 575, 47 грн (ураховуючи повернення 2 540, 06 грн надлишково перерахованих коштів) з призначенням платежу «Передплата за комплектуючи для виготовлення причіпу для транспортування каяка», що підтверджується рахунком-фактурою від 21.09.2023 (а.с.30);
- списано щомісячно плату за обслуговування ТП Мій бізнес на загальну суму 1 136, 74 грн: 140, 74 грн (01.09.2023) з призначенням платежу «Списання щомісячної плати за обслуговування ТП Мій бізнес за серпень 2023 року»; 249, 00 грн (01.10.2023) з призначенням платежу «Списання щомісячної плати за обслуговування ТП Мій бізнес за вересень 2023 року»; 249, 00 грн (01.11.2023) з призначенням платежу «Списання щомісячної плати за обслуговування ТП Мій бізнес за жовтень 2023 року»; 249, 00 грн (01.12.2023) з призначенням платежу «Списання щомісячної плати за обслуговування ТП Мій бізнес за листопад 2023 року»; 249, 00 грн (01.01.2024) з призначенням платежу «Списання щомісячної плати за обслуговування ТП Мій бізнес за грудень 2023 року»;
- операції проведені після закінчення звітного періоду (16.08.2023-16.01.2024) з урахуванням продовження строку використання коштів на суми:
1) здійснено виплату заробітної плати, податку на доходи та ЄСВ за січень 2024 року після закінчення звітного періоду на загальну суму 31 964, 32 грн: 9 651, 72 грн (24.01.2024) з призначенням платежу: «Перерах. заробітної плати за 1 половину січня 2024 р.»; 11 701, 71 грн (24.01.2024) з призначенням платежу: «Перерах. заробітної плати за 2 половину січня м-ця 2024 р. без ПДВ»; 4 774, 90 грн (24.01.2024) з призначенням платежу: «Сплата податку на доходи фіз. осіб із доходів платника податку у вигляду з/п за першу половину січня м-ця 2024 р.»; 5 835, 99 грн (24.01.2024) з призначенням платежу: «Сплата ЄСВ за 1 половину січня м-ця 2024 року без ПДВ»;
2) списано суму грошових коштів у розмірі 359, 00 грн, з яких: 60, 00 грн (01.02.2024) з призначенням платежу «Комісія за розрах.обслугов.рахунку. Без НДС» та 299, 00 грн (01.02.2024) з призначенням платежу «Списання щомісячної плати за обслуговування ТП Мій бізнес за січень 2024 р.».
Відповідно до пп. 3.2.1. п. 3.2. договору, відхилення від обсягу витрат за кожною зі статей витрат, передбачених діючим кошторисом заявника, що не перевищують 15%, допускаються без обґрунтувань такого відхилення.
Будь-які відхилення від обсягу витрат, що не відповідають пункту 3.2.1., мають бути обгрунтовані заявником в письмовому вигляді з посиланням на очікувані цілі заявника. Будь-які зміни до обсягу витрат, передбачених діючим кошторисом заявника, передбачені цим пунктом договору, підлягають затвердженню фондом (моніторинговою комісією) (пп. 3.2.2. п. 3.2. договору).
Згідно з пп. 3.2.4. п. 3.2. договору, залишок коштів гранту за результатами звітного періоду, що обліковується на рахунку заявника, підлягає поверненню заявником на рахунок фонду протягом п'яти (5) банківських днів з дня затвердження звітності за звітний період, якщо інші строки не встановлені фондом (моніторинговою комісією).
Відповідно до абз. 3 п. 3.2.5. договору, у разі обґрунтування заявником доцільності прийняти та оплатити товари та/або роботи та/або послуги, передбачені кошторисом, після завершення звітного періоду за рішенням фонду (моніторингової комісії) на підставі відповідного звернення заявника може бути погоджено використання коштів після завершення звітного періоду протягом періоду, що не перевищує 10 (десяти) робочих днів. Кошти, використані після завершення звітного періоду включаються до показників цього періоду. Перерозподіл коштів, які витрачаються після завершення звітного періоду, на інші статті витрат не допускається.
15.01.2024, на підставі звернення відповідача щодо продовження строку використання коштів від 15.01.2024, моніторинговою комісією позивача прийнято рішення, що оформлене протоколом № 12-BRV від 15.01.2024 (а.с. 27) про продовження строку використання коштів та прийняття заявником (відповідачем) матеріалів та комплектуючих від контрагентів строком на 10 робочих днів. Останнім днем використання коштів вирішено вважати 30.01.2024.
Пунктом 4.1. договору визначено, що фонд (моніторингова комісія) перевіряє фінансовий звіт про використання коштів гранту заявником з урахуванням усіх супровідних документів, що підтверджують придбання, оплату товарів/робіт/послуг чи здійснення інших витрат, що обов'язково подаються заявником зі звітністю через вебпортал фонду та шляхом направлення, зокрема, на офіційні електронні адреси уповноважених працівників фонду, зазначених на веб-сайті фонду (https://usf.com.ua), з електронних адрес, зазначених в заявці заявника. Документи, які відправлені електронною поштою, мають повну юридичну силу, породжують права та обов'язки для сторін, можуть бути подані в судові інстанції в якості належних доказів і не можуть заперечуватись стороною, від імені якої вони були відправлені.
Всі витрати, понесені в рамках діяльності заявника, що фінансуються фондом відповідно до цього договору та додатків до нього мають бути деталізовані. Заявник зобов'язується разом із фінансовим звітом про використання коштів гранту надати фонду (моніторинговій комісії) всі супровідні документи, що підтверджують придбання товарів, оплату товарів/робіт/послуг чи здійснення інших витрат, зокрема, але не виключно, копії укладених договорів (з усіма додатками та невід'ємними частинами договорів), акти виконаних робіт, наданих послуг, видаткові накладні, платіжні документи, інше.
Згідно з п. 5.1. договору, заявник зобов'язаний використовувати кошти гранту на умовах, визначених цим договором та додатками до нього, а також програмою, зокрема, з урахуванням наступного:
- заробітна плата з урахуванням всіх податків, зборів та внесків, що утримуються із заробітної плати, не повинна бути вищою ринкового рівня заробітних плат відповідних фахівців в Україні;
- вартість обладнання, та/або устаткування для виробничих цілей, та/або науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи та випробування для реалізації розробки (R&D) повинні визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які реалізують таке обладнання або виконують роботи;
- вартість просування розробки, маркетингу повинна визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які надають відповідні послуги;
- вартість інших робіт та/або послуг, спрямованих на реалізацію розробки, повинна визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які надають відповідні роботи та/або послуги;
- вартість товарів та/або матеріалів, необхідних для реалізації розробки, повинна визначатись на конкурентних умовах, тобто з використанням системи ProZorrо, або шляхом запиту та аналізу не менше трьох цінових пропозицій суб'єктів господарювання, які реалізують відповідні товари та/або матеріали.
- інші витрати, якщо вони відповідають наступним умовам:
? витрати передбачені кошторисом, який затверджено фондом;
? витрати відбулись впродовж звітного періоду, з урахуванням п.п. 3.2.5 та п. 5.2 цього договору; витрати є обґрунтованими та необхідними для досягнення заявником очікуваних цілей (далі - КРІ) визначених у заявці;
? витрати відповідають вимогам чинного законодавства та умовам програми.
Пунктом 5.3. договору передбачено, що заявник повинен враховувати необхідність економії, ефективності та прозорості проведення процедур закупівель та здійснювати закупівлю товарів, матеріалів, робіт та послуг з використанням процедур конкурентних закупівель. Конкурентні закупівлі можуть здійснюватися через систему ProZorro, або шляхом запиту цінових пропозицій у не менш, як трьох суб'єктів господарювання, які можуть бути надані у довільній формі.
Заявник зобов'язаний при подачі звітів у порядку, визначеному цим договором, надати фонду (моніторинговій комісії) доступ до усієї інформації та документів, що передбачені цим пунктом договору, або подати їх разом зі звітами. Ненадання заявником фонду (моніторинговій комісії) документів щодо підтвердження дотримання процедури закупівель, передбаченої цим пунктом, або відсутність у фонду (моніторингової комісії) доступу до таких документів під час розгляду звітів є підставою для фонду (моніторингової комісії) прийняти рішення про відхилення поданих заявником звітів.
Отже, у порушення зазначених вище пп. 3.2.2. п. 3.2., пп. 3.2.4. п. 3.2., абз. 3 п. 3.2.5. та п. 5.3. договору, відповідачем здійснено недопустимі витрати, що не відповідають умовам договору та не можуть бути профінансовані за рахунок коштів позивача в розмірі 55 035, 53 грн, а також не повернуто залишок коштів гранту за результатами звітного періоду в розмірі 801, 52 грн.
Згідно з п. 8.4. договору, у випадку порушення заявником програми та/або умов цього договору, та/або встановлення фондом факту подання заявником недостовірної, неправдивої інформації, та/або використання заявником коштів гранту у невідповідності до програми та/або цього договору, та/або порушення заявником антикорупційної політики фонду, заявник може бути позбавлений права на отримання гранту та зобов'язаний повернути отримані ним кошти повністю або частково на рахунок фонду, який буде зазначено в рішенні фонду (моніторингової комісії), як правило впродовж двох банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги фонду, якщо інші строки не встановлені фондом.
Розділом 11 договору визначено умови припинення фінансування (гранту). Так, фонд може прийняти рішення про повернення коштів гранту, наданих заявнику, повністю або частково у разі порушення будь-яких умов програми або невиконання умов договору, включаючи, зокрема, невиконання заявником умов фінансування, визначених у додатку №1 та діючому кошторисі, використання коштів гранту не за призначенням, здійснення витрат, непередбачених кошторисом заявника, без погодження з фондом (моніторинговою комісією), здійснення витрат, передбачених кошторисом заявника, за відсутності та/або неможливості заявником надати підтверджуючих документів таких витрат (необґрунтовані витрати).
У випадку виявлення порушень щодо умов використання коштів гранту заявником, фонд (моніторингова комісія) направляє заявнику рішення з інформацією про перелік порушень та з вимогою усунути виявлені порушення у спосіб та строки, визначені фондом (моніторинговою комісією). У разі якщо визначеного фондом строку для усунення порушень недостатньо, фонд (моніторингова комісія) може продовжити такий строк за обґрунтованим запитом заявника, наданим не пізніше ніж за два календарні дні до закінчення встановленого строку.
Фонд (моніторингова комісія) приймає рішення про задоволення запиту чи відмову у його задоволенні та повідомляє заявника про прийняте рішення не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такого запиту. Фонд (моніторингова комісія), враховуючи обставини, за яких було здійснено необґрунтовані витрати за рахунок грантових коштів, може розглянути питання та прийняти рішення про повернення всієї суми гранту або суми необґрунтованих витрат на рахунок фонду впродовж двох банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги фонду, якщо інші строки не встановлені фондом.
Згідно з протоколом засідання від 03.06.2024 №217-BRV (а.с. 19), за результатами розгляду та перевірки фінансового звіту відповідача моніторинговою комісією позивача прийнято рішення, яким відмовлено у затвердженні фінансового звіту та, у зв'язку з виявленням здійснення недопустимих витрат, що не відповідають умовам договору та не можуть бути профінансовані за рахунок коштів позивача, зобов'язано відповідача повернути кошти у розмірі 55 035, 53 грн на рахунок позивача протягом 2 банківських днів, з дня отримання прийнятого комісією рішення. Вказаний протокол 04.06.2024 направлено позивачем на електронну адресу відповідача, що підтверджується скріншотом електронної скриньки (а.с. 20).
Моніторинговою комісією позивача неодноразово приймалися рішення про відмову у затверджені фінансового звіту з направленням його на доопрацювання із виправленням недоліків, які закріплені у протоколах від 22.02.2024 № 59-BRV (а.с. 25), від 17.04.2024 №136-BRV (а.с. 22), від 03.06.2024 №217-BRV (а.с. 19). Зазначені протоколи надіслано на адресу електронної пошти відповідача, що підтверджується скріншотами електронної скриньки (а.с. 20, 23, 26).
У подальшому, протоколом засідання моніторингової комісії позивача від 18.06.2024 №247-BRV (а.с. 17), за результатами розгляду та перевірки фінансового звіту відповідача моніторинговою комісією позивача прийнято рішення, яким:
- відмовлено у затверджені фінансового звіту та направлено звіт на доопрацювання для сплати та відображення коштів у розмірі 55 035, 53 грн, витрачених з порушенням умов договору;
- враховуючи залишок коштів на рахунку відповідача за результатами звітного періоду у розмірі 801, 52 грн, зобов'язано відповідача повернути даний залишок на рахунок позивача протягом 2 банківських днів з дня отримання прийнятого комісією рішення.
Зазначений протокол 18.06.2024 направлено позивачем на електронну адресу відповідача, що підтверджується скріншотом електронної скриньки (а.с. 18).
Отже, відповідач відповідно до умов договору та вимог рішення моніторингової комісії позивача зобов'язаний повернути кошти гранту на рахунок позивача у розмірі 55 035, 53 грн, які витрачені з порушенням умов фінансування та залишок коштів на рахунку у розмірі 801, 52 грн.
Матеріали справи не містять доказів повернення відповідачем позивачу суми грошових коштів гранту у розмірі 55 837,05 грн.
Відповідно до ст. 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Згідно з статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідачем умови договору не виконано, встановлені рішеннями комісії позивача недоліки у визначений пунктом 11 договору строк не виправлено та грошові кошти не повернуто.
Основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (стаття 129 Конституції України).
Суд зазначає, що статтею 2 Господарського процесуального кодексу України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у статті 13 вказаного кодексу.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 1-4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).
Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.01.2021 по справі № 922/51/20).
Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17, від 20.08.2020 у справі № 914/1680/18).
Суд зазначає, що відповідач не надав будь-яких належним та допустимих доказів, які стосуються даної справи для спростування доводів, аргументів та мотивів позивача. Крім того, доказів повернення частини гранту відповідач також не надав.
З урахуванням встановленого вище, приймаючи до уваги, що відповідачем не надано суду належних доказів на спростування викладених у позові обставин та доказів повернення позивачу коштів гранту, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 55 837, 05 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім цього, за порушення виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача 1 556, 85 грн 3% річних за загальний період з 07.06.2024 по 12.05.2025 та 8 048, 06 грн інфляційних втрат за загальний період з червня 2024 року по квітень 2025 року.
Так, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3 % річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.
Суд звертає увагу на те, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду у складі об'єднаної Палати Касаційного господарського суду від 20.11.2020 № 910/13071/19.
Перевіривши розрахунок 3 % річних, наданий позивачем у розмірі 1 556, 85 грн за загальний період з 07.06.2024 по 12.05.2025, суд визнає його обґрунтованим та арифметично вірним, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Також перевіривши розрахунок інфляційних втрат, наданий позивачем у розмірі 8 048, 06 грн інфляційних втрат за загальний період з червня 2024 року по квітень 2025 року, суд визнає його обґрунтованим та арифметично вірним, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідач доводів позивача не спростував, контррозрахунку щодо заявлених до стягнення сум не надав.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на наведені вище норми, враховуючи доведення позивачем своїх позовних вимог, а відповідачем не представлення суду більш вірогідних доказів, ніж ті, які надані позивачем, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 55 837,05 грн основного боргу, 8 048, 06 грн інфляційних втрат та 1 556, 85 грн 3% річних.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 237 - 238, 240, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Адамант Верф» (02094, місто Київ, вулиця Хоткевича Гната, будинок 13, літера А, ідентифікаційний код 43326478) на користь Фонду розвитку інновацій (04107, місто Київ, вулиця Отто Шмідта, будинок 26, ідентифікаційний код 42688455) 55 837 (п'ятдесят п'ять тисяч вісімсот тридцять сім) грн 05 коп. основного боргу, 8 048 (вісім тисяч сорок вісім) грн 06 коп. інфляційних втрат, 1 556 (одну тисячу п'ятсот п'ятдесят шість) грн 85 коп. 3% річних та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.
3. Після набрання рішенням суду законної сили видати наказ.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.
Суддя Я.А.Карабань