Рішення від 01.09.2025 по справі 908/1101/25

номер провадження справи 33/51/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.09.2025 Справа № 908/1101/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді ОСОБА_1

при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи № 908/1101/24

за позовом заступника керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , умовний ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах держави в особі

позивача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 )

до відповідача: Благодійної організації “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 )

про зобов'язання вчинити дії

за участю представників:

прокурор - ОСОБА_3 (в залі суду) - службове посвідчення №075797 від 01.03.2023;

від позивача - ОСОБА_4 (в залі суду) - (витяг з ЄДР, самопредставництво); від відповідача - не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернувся заступник керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області з позовом в інтересах держави в особі позивача: ІНФОРМАЦІЯ_2 до відповідача: Благодійної організації “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » про зобов'язання вчинити дії з розподілу на користь суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України “Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України, наступної гуманітарної допомоги:

1. TOYOTA HILUX 2494, реєстраційний номер при в'їзді AS42773, VIN: НОМЕР_4 ; державний номер НОМЕР_5 ;

2. NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді DL22883, VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 ;

3. FORD FOCUS, реєстраційний номер при в'їзді MFL139, VIN: НОМЕР_8 ; державний номер НОМЕР_9 ;

4. PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді HJ81673, VIN: НОМЕР_10 , державний номер НОМЕР_11 ;

5. ROVER 75, реєстраційний номер при в'їзді CHR915, VIN: НОМЕР_12 , державний номер НОМЕР_13 ;

6. OPEL SIGNUM 1910, реєстраційний номер при в'їзді HFC940, VIN: НОМЕР_14 , державний номер НОМЕР_15 ;

7. AUDI Q7 2967, реєстраційний номер при в'їзді LDM171, VIN: НОМЕР_16 , державний номер НОМЕР_17 ;

8. FORD TRANSIT 2402, реєстраційний номер при в'їзді 5398BS, VIN: НОМЕР_18 , державний номер НОМЕР_19 ;

9. NISSAN NAVARA 2488, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_20 , VIN: НОМЕР_21 , державний номер НОМЕР_22 ;

10. KIA SORENTO 2497, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_23 , VIN: НОМЕР_24 , державний номер НОМЕР_25 ;

11. TOYOTA HILUX 2982, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_26 , VIN: НОМЕР_27 , державний номер НОМЕР_28 .

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що з часу ввезення протягом квітня-червня 2023 року на територію України указаних автомобілів у якості гуманітарної допомоги відповідачем вони на користь конкретних набувачів не розподілені та не передані. Ці транспортні засоби були зареєстровані за благодійним фондом та залишені у володінні з метою реалізації протиправної схеми їх продажу окремим фізичним особам. Через такі протиправні дії тривалий час не досягнуто основних цілей гуманітарної допомоги щодо підвищення обороноздатності держави з метою протидії збройній агресії рф, у зв'язку з чим виникають підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії з розподілу спірних транспортних засобів на користь визначених законодавством набувачів гуманітарної допомоги.

Позов заявлено на підставі ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру», Закону України “Про національну безпеку України», ст. ст. 1, 2, 4, 28 Закону України “Про місцеві державні адміністрації», ст. ст. 1, 5, 9, 11, 12 Закону України “Про гуманітарну допомогу», ст. ст. 1, 5, 11, 12, 27 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.04.2025 позовну заяву передано на розгляд судді ОСОБА_1 .

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/51/25, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.05.2025 о 10 год. 30 хв., запропоновано прокурору надати письмові пояснення щодо зазначеної ціни позову з посиланням на відповідні докази.

Ухвалу суду доставлено до електронного кабінету прокурора та позивача 28.04.2024 о 18 год. 19 хв., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач не має електронного кабінету.

У зв'язку з цим копію ухвали суду було направлено відповідачу засобами поштового зв'язку на адресу його місцезнаходження згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Крім того, копію ухвали суду було розміщено до відома відповідача на сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується роздруківкою з даного сайту за 30.04.2025.

Надіслана відповідачу копія ухвали повернулася до суду 05.05.2025 з відміткою поштової установи про відсутність адресата за вказаною адресою.

06.05.2025 від прокурора надійшла заява про уточнення ціни позову. У заяві прокурор зазначив, що ціна позову складає вартість такого майна (гуманітарної допомоги) та загалом становить суму 3082722 грн. 24 коп.

14.05.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких позивач просить задовольнити позовні вимоги та розглянути справу без участі його представника.

В судовому засіданні 27.05.2025 був присутній прокурор, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами - програмно-апаратним комплексом “Акорд».

Суд повідомив про те, що від відповідача повернулась без вручення ухвала суду про відкриття провадження у справі з відміткою поштової установи про відсутність адресата за вказаною адресою.

З метою дотримання принципу рівності сторін та процесуальних прав усіх учасників справи, для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, ухвалою від 27.05.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 28.07.2025, відкладено підготовче засідання на 01.07.2025 о 10 год. 00 хв.

20.06.2025 від представника відповідача надійшла заява про внесення відомостей про адвоката ОСОБА_5 до підсистеми “Електронний суд» ЄСІТС для подальшої можливості ознайомлення з матеріалами справи.

Заява судом задоволена, представнику відповідача надано доступ до матеріалів електронної справи.

01.07.2025 від відповідача надійшла заява про відкладення підготовчого засідання для надання доказів та викладення правової позиції у справі.

В судовому засіданні 01.07.2025 були присутні прокурор та представник позивача, здійснювалася технічна фіксація судового засідання на комплексі "Акорд".

Суд повідомив, що у справу вступив адвокат з боку відповідача і подав заяву про відкладення розгляду справи.

Прокурор та представник позивача залишили вирішення цього клопотання на розсуд суду.

Суд ухвалив задовольнити клопотання відповідача.

Враховуючи викладене, оскільки питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні, суд ухвалив відкласти підготовче засідання в межах продовженого строку підготовчого провадження на 10.07.2025 о 12 год. 30 хв.

В судовому засіданні 10.07.2025 були присутні прокурор, представники позивача та відповідача, здійснювалася технічна фіксація судового засідання на комплексі "Акорд".

10.07.2025 від відповідача надійшов відзив, у якому міститься клопотання про витребування у СВ ВП №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області з кримінального провадження №12023082060000136 копії протоколу обшуку проведеного у офісному приміщенні ТОВ “ ІНФОРМАЦІЯ_5 » та БО “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_4 , та примірники актів про добровільне приймання-передачі транспортного засобу.

Представник відповідача повідомив про подання відзиву, зазначив що у відзиві міститься клопотання про витребування доказів.

Суд з'ясовував чи вживав відповідач заходів для отримання витребуваних ним доказів самостійно.

Представник відповідача зазначив, що відповідач не вживав заходів для отримання цих доказів самостійно.

Розглянувши клопотання відповідача про витребування доказів, суд дійшов висновку про залишення його без задоволення, оскільки відповідач не надав доказів вжиття заходів для отримання витребуваних ним доказів самостійно та не обґрунтував поважності причин неможливості самостійного отримання цих доказів, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення клопотання.

08.07.2025 від ОСОБА_6 надійшла заява про зміну заходів забезпечення позову. У заяві ОСОБА_6 просив залучити його до участі у справі №908/1101/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та змінити заходи забезпечення позову, накладені ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2025 щодо арешту PEUGEOT 4007, реєстраційний номер НОМЕР_11 , шляхом заборони передачі в користування, заборони користування вказаним автомобілем, на заборону ОСОБА_6 розпорядження автомобілем в будь який спосіб на користь третіх осіб. ОСОБА_6 просив розглянути заяву за його відсутності та повідомити його про розгляд поданої заяви та хід судового розгляду.

Для надання можливості учасникам справи ознайомитись з заявою ОСОБА_6 про залучення його до участі у справі в якості третьої особи та про зміну заходів забезпечення позову та подати свої письмові заперечення, суд ухвалив відкласти підготовче засідання на 30.07.2025 о 14 год. 00 хв., клопотання ОСОБА_6 будуть вирішені в наступному судовому засіданні.

29.07.2025 від прокурора надійшли письмові пояснення, відповідно до яких прокурор не заперечив проти задоволення заяви ОСОБА_6 про зміну заходів забезпечення позову стосовно транспортного засобу PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_29 , VIN: НОМЕР_10 , державний номер НОМЕР_11 .

30.07.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких позивач не заперечив проти задоволення клопотання ОСОБА_6 про залучення його до участі у справі в якості третьої особи та заяви про зміну заходів забезпечення позову.

30.07.2025 від прокурора надійшла заява про зміну предмета позову.

30.07.2025 від відповідача надійшла заява про долучення доказів, а саме: актів про добровільне приймання передачі транспортного засобу від 07.06.2023 та 19.06.2023.

В судовому засіданні 30.07.2025 були присутні прокурор, представники позивача та відповідача, здійснювалася технічна фіксація судового засідання на комплексі " ІНФОРМАЦІЯ_6 ".

Суд повідомив про надходження від прокурора заяви про зміну предмета позову.

Прокурор оголосив заяву про зміну предмету позову. Відповідно до заяви прокурор просив виключити зі списку гуманітарної допомоги, яку він просить зобов'язати відповідача розподілити на користь суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України “Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України, транспортний засіб PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_29 , VIN: НОМЕР_10 , державний номер НОМЕР_11 . Вказаний транспортний засіб вже передано набувачу гуманітарної допомоги, який відповідає вимогам законодавства, а отже вимога про зобов'язання відповідача розподілити його не є актуальною.

Також прокурор заявив усне клопотання про скасування заходів забезпечення позову щодо транспортного засобу PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_29 , VIN: НОМЕР_10 , державний номер НОМЕР_11 .

Представник позивача не заперечив проти прийняття до розгляду заяви про зміну предмета позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

Оскільки подання заяви про зміну предмета позову є правом позивача, який на власний розсуд розпоряджається своїми правами, таке право є абсолютним і не залежить від волі інших учасників процесу, суд ухвалив прийняти до розгляду заяву прокурора про зміну предмета позову, таким чином судом підлягають розгляду наступні позовні вимоги: зобов'язати Благодійну організацію “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » вчинити дії з розподілу на користь суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України “Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України, наступної гуманітарної допомоги:

1. TOYOTA HILUX 2494, реєстраційний номер при в'їзді AS42773, VIN: НОМЕР_4 ; державний номер НОМЕР_5 ;

2. NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_30 , VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 ;

3. FORD FOCUS, реєстраційний номер при в'їзді MFL139, VIN: НОМЕР_8 ; державний номер НОМЕР_9 ;

4. ROVER 75, реєстраційний номер при в'їзді CHR915, VIN: НОМЕР_12 , державний номер НОМЕР_13 ;

5. OPEL SIGNUM 1910, реєстраційний номер при в'їзді HFC940, VIN: НОМЕР_14 , державний номер НОМЕР_15 ;

6. AUDI Q7 2967, реєстраційний номер при в'їзді LDM171, VIN: НОМЕР_16 , державний номер НОМЕР_17 ;

7. FORD TRANSIT 2402, реєстраційний номер при в'їзді 5398BS, VIN: НОМЕР_18 , державний номер НОМЕР_19 ;

8. NISSAN NAVARA 2488, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_20 , VIN: НОМЕР_21 , державний номер НОМЕР_22 ;

9. KIA SORENTO 2497, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_23 , VIN: НОМЕР_24 , державний номер НОМЕР_25 ;

10. TOYOTA HILUX 2982, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_26 , VIN: НОМЕР_27 , державний номер НОМЕР_28 .

08.07.2025 від ОСОБА_6 надійшла заява про зміну заходів забезпечення позову. У заяві ОСОБА_6 просив залучити його до участі у справі №908/1101/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та змінити заходи забезпечення позову, накладені ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2025 щодо арешту PEUGEOT 4007, реєстраційний номер НОМЕР_11 , шляхом заборони передачі в користування, заборони користування вказаним автомобілем, на заборону ОСОБА_6 розпорядження автомобілем в будь який спосіб на користь третіх осіб. В обґрунтування клопотання ОСОБА_6 посилався на те, рішення у справі №908/1101/25 може вплинути на його права та обов'язки, як особи якій передано (спірний) автомобіль PEUGEOT 4007 як гуманітарну допомогу за актом приймання-передачі транспортного засобу.

Розглянувши клопотання ОСОБА_6 про залучення його до участі у справі №908/1101/25 у якості третьої особи, суд дійшов висновку про залишення його без задоволення, оскільки враховуючи зміну предмета, рішення у справі №908/1101/25 ніяким чином не може вплинути на права або обов'язки ОСОБА_6 .

Розглянувши заяву ОСОБА_6 про зміну заходів забезпечення позову, суд ухвалив залишити її без задоволення, оскільки ОСОБА_6 не є учасником справи та не має права заявляти клопотання про зміну одного заходу забезпечення позову іншим.

Враховуючи зміну предмета позову, суд ухвалив скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2025, в частині накладення арешту на рухоме майно, що зареєстроване за Благодійною організацією “ ІНФОРМАЦІЯ_3 », а саме: PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді HJ81673, VIN: НОМЕР_10 , державний номер НОМЕР_11 , та заборони Благодійній організації “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » вчиняти дії щодо розпорядження PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді HJ81673, VIN: НОМЕР_10 на користь третіх осіб у будь-який спосіб (відчуження, дарування, обмін, надання в користування, у тому числі на підставі представництва за довіреністю), а також умисно демонтувати, розбирати, пошкоджувати, знищувати вищезазначене майно.

Представник відповідача заявив клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, а саме: актів про добровільне приймання передачі транспортного засобу від 07.06.2023 та 19.06.2023.

Прокурор та позивач не заперечили проти долучення зазначених доказів до матеріалів справи.

Суд задовольнив клопотання відповідача, зазначені докази долучив до матеріалів справи.

Прокурор та представник позивача заявили про відсутність інших доказів, окрім тих, які надані до матеріалів справи, відсутність заяв чи клопотань та про можливість закриття підготовчого провадження.

Представник відповідача заявив, що на даний час відсутні інші докази, окрім тих, які надані до матеріалів справи, не заперечив проти закриття підготовчого провадження.

Суд дійшов висновку, що питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, судом вирішені і наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.

Ухвалою від 30.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 01.09.2025 о 14 год. 00 хв.

В судовому засіданні 01.09.2025 були присутні прокурор та представники позивача, здійснювалася технічна фіксація судового засідання за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку: ІНФОРМАЦІЯ_7 .

До початку судового засідання 01.09.2025 від відповідача надійшла електронною поштою з КЕП заява про долучення доказів, а саме: копії акту про добровільну приймання-передачу транспортного засобу NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_30 , VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 та копії військового квитка військовослужбовця ОСОБА_7 .

Суд не прийняв надані докази, оскільки відповідач подав їх після закінчення встановленого строку. Зокрема, підготовче засідання 01.07.2025 відкладалося за заявою відповідача вих. №30/25 від 30.06.2025 для надання відповідачем актів приймання-транспортних засобів, що є гуманітарною допомогою. В подальшому у справі було декілька підготовчих засідань, під час яких відповідач мав можливість подати докази. Однак відповідач не подав вказані докази, не обґрунтував неможливості подачі цих доказів у встановлений строк. Крім того, відповідачем вже надавалася суду із заявою вих. №31/25 від 30.07.2025 копія акту про передачу транспортного засобу NISSAN PATHFINDER, однак неповна (без реквізитів печатка та підпис осіб, які складали акт). Даний акт був долучений судом до матеріалів справи під час підготовчого засідання 30.07.2025.

Прокурор та представник позивача просили позов задовольнити.

Суд проголосив вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Слідчими Відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУ НП в Запорізькій області здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023082060000136 від 27.01.2023 за ч. 3 ст. 201-2 КК України за фактом організації невстановленими особами схеми незаконного продажу на території України гуманітарної допомоги, а саме автомобілів, ввезених з країн Європи як допомога для Збройних Сил України.

Досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що 26.01.2023 по АДРЕСА_4 зареєстровано Благодійну організацію « ІНФОРМАЦІЯ_3 », код ЄДРПОУ НОМЕР_3 (далі - відповідач, Фонд, БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »). Засновником організації виступив ОСОБА_8 , якого також обрано Президентом Фонду, керівник - ОСОБА_9 , яка також уповноважена від імені Фонду вчиняти дії за відсутності довіреності. Основним видом діяльності організації зазначено надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання (88.99).

Згідно з положеннями п.п. 1.1, 1.2, 1.4, 3.1, 4.1, 4.3, 5.1, 5.4, 6.1 Статуту БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », затвердженого рішенням засновника від 23.01.2023 №1, Фонд є неприбутковою, соціально спрямованою, недержавною та благодійною організацією.

Діяльність Фонду здійснюється відповідно до Конституції України, Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Закону України «Про волонтерську діяльність», цього Статуту та інших нормативно-правових актів, що регулюють благодійну та волонтерську діяльність. Фонд здійснює свою благодійну діяльність на засадах законності, гуманності, спільності інтересів та рівності прав учасників, гласності, добровільності, безоплатності та неприбутковості. Однією зі сфер діяльності Фонду є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу. Однім із основних завдань Фонду визначено надання допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф. Цілями діяльності Фонду є, зокрема, фінансова допомога будь-яким організаціям та особам на території України та за їх межами; надання фінансової підтримки юридичним особам, що беруть участь у програмах і проектах, пов'язаних з метою діяльності Фонду; отримання і надання грантів, іншої фінансової допомоги, організація збору пожертві добровільних внесків у грошовій і речовій формах від резидентів України та нерезидентів. Однім із прав Фонду визначено бути отримувачем гуманітарної допомоги. Фонд зобов'язаний забезпечувати виконання статутних завдань. Відповідно до законодавства України Фонд здійснює благодійну діяльність, зокрема, у формах безоплатної передачі у власність бенефіціарів коштів, іншого майна.

Пунктами 8.12, 8.14, 8.16, 8.17 Статут передбачено, що виконавчим органом Фонду є Президент, який обирається Загальними зборами Учасників (є вищим органом управління Фонду) та змінює керівництво його поточною діяльністю. Президент вирішує усі питання діяльності Фонду, за винятком тих, що належать до компетенції Загальних зборів Учасників. Президент діє від імені Фонду, в межах повноважень, встановлених законодавством та Статутом. Президент вирішує, зокрема, питання поточного керівництва діяльністю Фонду, діє згідно з законодавством від імені Фонду без довіреності; представляє інтереси Фонду у взаємовідносинах з іншими благодійними організаціями, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та господарювання, державними органами та органами місцевого самоврядування, громадянами, іноземними громадянами та особами без громадянства.

Таким чином, саме Президент БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_8 та його керівник ОСОБА_9 уповноважені діяти від імені Фонду без довіреності, в тому числі вчиняти всі дії, спрямовані на виконання його статутної діяльності.

За цією ж адресою з 13.01.2020 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_31 (далі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »). Директором та засновником товариства є також ОСОБА_8 . Видами статутної діяльності товариства зазначено: надання інших інформаційних послуг (основний, 63.99); технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів (45.20); інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29).

Таким чином, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у вказаних юридичних осіб один засновник ( ОСОБА_8 ), єдина адреса державної реєстрації ( АДРЕСА_4 ), єдиний контактний телефон.

Також слідством встановлено, що упродовж 2023 року Благодійною організацією БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » через пукти пропуску, що перебувають в зоні діяльності ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 , на територію України ввезено в якості гуманітарної допомоги понад 50 транспортних засобів.

Зокрема, згідно з інформаціями ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.09.2023 №7.4-5/20-01/8.5/17507 (надана за запит старшого слідчого від 01.07.2023 № 2312св/46/04-2023) та ІНФОРМАЦІЯ_9 від 10.08.2023 № 7.3-23/9383 (надана на запит старшого слідчого від 07.08.2023 №6982св/46/04-2023) на територію України в якості гуманітарної допомоги ввезені транспортні засоби, серед яких:

1. TOYOTA HILUX 2494, реєстраційний номер при в'їзді AS42773, VIN: НОМЕР_4 ; державний номер НОМЕР_5 ; (позиція 44 у Переліку, наданому

ІНФОРМАЦІЯ_10 );

2. NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді DL22883, VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 ; (позиція 20 у Переліку, наданому

ІНФОРМАЦІЯ_10 );

3. PEUGEOT 4007, реєстраційний номер при в'їзді HJ81673, VIN: НОМЕР_10 , державний номер НОМЕР_11 ; (позиція 12 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_10 );

4. ROVER 75, реєстраційний номер при в'їзді CHR915, VIN: НОМЕР_12 , державний номер НОМЕР_13 ; (позиція 30 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_10 );

5. OPEL SIGNUM 1910, реєстраційний номер при в'їзді HFC940, VIN: НОМЕР_14 , державний номер НОМЕР_15 ; (позиція 1 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_11 );

6. AUDI Q7 2967, реєстраційний номер при в'їзді LDM171, VIN: НОМЕР_16 , державний номер НОМЕР_17 ; (позиція 14 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_10 );

7. FORD TRANSIT 2402, реєстраційний номер при в'їзді 5398BS, VIN: НОМЕР_18 , державний номер НОМЕР_19 ; (позиція 15 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_10 );

8. NISSAN NAVARA 2488, реєстраційний номер при в'їзді PLOTZ121, VIN: НОМЕР_21 , державний номер НОМЕР_22 ; (позиція 18 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_10 );

9. KIA SORENTO 2497, реєстраційний номер при в'їзді GOG106, VIN: НОМЕР_24 , державний номер НОМЕР_25 ; (позиція 5 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_11 );

10. TOYOTA HILUX 2982, реєстраційний номер при в'їзді GFT433, VIN: НОМЕР_27 , державний номер НОМЕР_28 ; (позиція 13 у Переліку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_10 ).

До інформацій указаних митниць долучені копії документів, наданих БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » як отримувачем гуманітарної допомоги під час митного оформлення ввезення товарів.

Після ввезення та територію України вказані автомобілі упродовж березня-червня 2023 року поставлені БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за собою на тимчасовий облік та станом на 14.02.2025 залишаються зареєстрованими за ним.

Так, згідно з інформаціями ІНФОРМАЦІЯ_12 від 24.05.2023 № 31/8-2137 (наданою на запит слідчого), від 23.10.2023 № 31/8-4242 (за запитом обласної прокуратури від 18.10.2023 № 15/3-2582-23), від 11.01.2024 № 31/29-2341-78 (на запит слідчого), від 19.03.2024 № 31/29-2341-579 (на запит обласної прокуратури від 13.03.2024 № 15/3-2582-23) та від 14.02.2025 № 31/29/2341/26-2863-2025 (на запит процесуального керівника-прокурора від 07.02.2025 № 52-103-1012вих-25) указані транспортні засоби зареєстровані за БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та на іншого власника не перереєстровувались.

Ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 20.07.2023 у справі №335/4782/23 задоволено клопотання слідчого у вказаному кримінальному провадженні та надано тимчасовий доступ до оригіналів документів, які були надані представником БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та слугували підставою для постановки на облік автомобілів, ввезених як гуманітарна допомога в період з 26.01.2023, як перебували у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Відповідні документи були оглянуті та їх копії вилучені слідчим, що зафіксовано у протоколі тимчасового доступу до речей і документів від 01.08.2023.

Опрацювання наданих Львівською та ІНФОРМАЦІЯ_14 переліків і копій документів, наданих БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » під час перетину державного кордону України, а також наявних у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_13 документів, які слугували підставою їх постановки на облік, засвідчило наступне.

Щодо автомобіля TOYOTA HILUX 2494, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_32 , VIN: НОМЕР_4 .

Водієм ОСОБА_10 23.06.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_8 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (далі - Постанова КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174). Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_8 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_15 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

До

ІНФОРМАЦІЯ_13 27.06.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1412897519 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю присвоєно державний номер НОМЕР_5 .

Відносно автомобіля NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_30 , VIN: НОМЕР_6 .

Водієм ОСОБА_12 09.04.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_8 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_8 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_15 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

До ІНФОРМАЦІЯ_13 16.06.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1379553065 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю присвоєно державний номер НОМЕР_33 .

Щодо автомобіля FORD FOCUS, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_34 , VIN: НОМЕР_8 .

Водієм ОСОБА_13 29.04.2023 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_9 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_16 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

Внаслідок розгляду поданих БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_13 заяви та документів автомобілю 16.06.2023 присвоєно державний номер НОМЕР_9 .

Щодо автомобіля ROVER 75, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_35 , VIN: НОМЕР_12 .

Водієм ОСОБА_14 14.05.2023 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_8 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_17 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

Внаслідок розгляду поданих БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_13 заяви та документів автомобілю 20.05.2023 присвоєно державний номер НОМЕР_36 .

Щодо автомобіля OPEL SIGNUM 1910, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_37 , VIN: НОМЕР_14 .

Водієм ОСОБА_15 22.02.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_9 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

До ІНФОРМАЦІЯ_13 25.04.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1226332703 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю присвоєно державний номер AP2806KB.

Щодо автомобіля AUDI Q7 2967, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_38 , VIN: НОМЕР_16 .

Водієм ОСОБА_16 07.03.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_8 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

До ІНФОРМАЦІЯ_13 05.04.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1171715246 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю присвоєно державний номер НОМЕР_17 .

Щодо автомобіля FORD TRANSIT 2402, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_39 , VIN: НОМЕР_18 .

Водієм ОСОБА_14 18.03.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_8 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_8 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_15 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

До ІНФОРМАЦІЯ_13 25.03.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1143612065 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю державний номер НОМЕР_19 .

Щодо автомобіля NISSAN NAVARA 2488, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_20 , VIN: НОМЕР_21 .

Водієм ОСОБА_17 22.03.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_8 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_8 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_15 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

До ІНФОРМАЦІЯ_13 25.03.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1143452823 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю державний номер НОМЕР_22 .

Щодо автомобіля KIA SORENTO 2497, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_23 , VIN: НОМЕР_40 .

Водієм ОСОБА_14 12.03.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_9 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

До ІНФОРМАЦІЯ_13 17.03.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1123748430 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю присвоєно державний номер НОМЕР_25 .

Щодо автомобіля TOYOTA HILUX 2982, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_26 , VIN: НОМЕР_27 .

Водієм ОСОБА_12 04.03.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_8 подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на підставі чинної на той час Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174. Отримувчем цієї гуманітарної допомоги в декларації вказано БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». До декларації додано лист керівника БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 (без номера та дати), адресований керівнику ІНФОРМАЦІЯ_8 , керівнику пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_15 », згідно з яким керівництво благодійного фонду прохало забезпечити ввезення на територію України цього транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України, цивільного захисту населення, для подальшого розподілення.

До ІНФОРМАЦІЯ_13 17.03.2023 ОСОБА_9 подано заяву №1123743371 про видачу ТТ у зв'язку з постановкою та тимчасовий державний облік на період воєнного стану. Внаслідок розгляду цієї заяви автомобілю державний номер НОМЕР_28 .

Згідно з п. 1 постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174 (в редакції на час ввезення в Україну вказаних автомобілів) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів, зазначених у абзаці п'ятому цього пункту (гарантійний лист оформлювався кінцевим користувачем окремих товарів гуманітарної допомоги, до яких транспортні засоби не відносились). Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Встановлені під час досудового розслідування фактичні обставини доводять, що відповідачем ввезено на територію України зазначені вище транспортні засоби саме у якості гуманітарної допомоги, на пільгових умовах та за спрощеною системою декларування.

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023082060000136 на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05.06.2023 у справі № 335/4782/23 проведено обшук автомайстерні, боксів для зберігання автомобілів та офісного приміщення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в будинку АДРЕСА_5 .

Згідно з протоколом обшуку від 29.06.2023, проведеним за участі співробітника товариства ОСОБА_18 , у приміщеннях за адресою: АДРЕСА_5 виявлено та вилучено 2 із указаних вище транспортних засобів: FORD FOCUS, VIN: НОМЕР_8 та ROVER 75, VIN: НОМЕР_12 (аркуші 4-5 протоколу, позиції 6, 11), які можливо ідентифікувати за марками та VIN-номерами).

На підставі постанови т.в.о. слідчого СВ ВП № 1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_19 від 29.06.2023 зазначені 2 автомобілі (FORD FOCUS, VIN: НОМЕР_8 та ROVER 75, VIN: НОМЕР_12 ) визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 12023082060000136 від 27.01.2023.

Слідчим їх передано на відповідальне зберігання ОСОБА_18 , що підтверджується розпискою від 29.06.2023.

Місцезнаходження решти спірних автомобілів під час досудового розслідування встановлено не було.

Водночас, зважаючи на заявлені керівником відповідача цілі ввезення автомобілів та проголошені наміри їх подальшого розподілу, у разі правомірного здійснення статутної діяльності, зважаючи на численні слідчі дії, у тому числі спрямовані на розшук транспортних засобів, уповноважені представники відповідача, діючи сумлінно, мали реальну можливість надати достовірні відомості про фактичне місцезнаходження всієї ввезеної ними гуманітарної допомоги з метою підтвердження законності розпорядження нею. Проте такі дії ними вчиненні не були.

З метою виявлення та встановлення місця знаходження решти майна, ввезеного в якості благодійної допомоги відповідачем, у тому числі спірні автомобілі, правомірний розподіл яких на користь набувачів гуманітарної допомоги є предметом цього позову, постановами слідчих від 21.11.2023 та 05.02.2024, прийнятими у рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023082060000136, спірні автомобілі оголошено у розшук.

Станом на 27.03.2025 відповідні автомобілі залишаються нерозшуканими.

Згідно з відомостями бази даних МВС ВІС « ІНФОРМАЦІЯ_18 », наданими на запити слідчого від 26.01.2024 особи, уповноважені від імені відповідача на розпорядження спірними транспортними засобами ( ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ), неодноразово впродовж 2023 року перетинали державний кордон України. Востаннє ОСОБА_8 13.12.2023 виїхав за межі України на польській ділянці та назад не повертався. ОСОБА_9 25.06.2023 в'їхала на територію України на польській ділянці кордону та перебувала в Україні. Указане свідчить, що зазначені особи, перебуваючи на території України, мали достатній час розпорядитися гуманітарним вантажем на користь конкретних набувачів.

Водночас, з часу ввезення протягом квітня-червня 2023 року на територію України указаних автомобілів у якості гуманітарної допомоги відповідачем вони на користь конкретних набувачів не розподілені та не передані.

Беручи до уваги викладені обставини, вбачається, що всупереч ст. ст. 1, 9, 11, 12 Закону України «Про гуманітарну допомогу», ст. ст. 1, 3, 5, 11 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Благодійна організація « ІНФОРМАЦІЯ_3 » як отримувач гуманітарної допомоги, організувавши ввезення на територію України транспортних засобів саме на пільгових умовах, оголосивши мету їх ввезення саме для потреб безпеки і оборони України, а також взявши на себе зобов'язання щодо подальшого розподілу такого майна, задекларувавши їх в якості гуманітарної допомоги, не здійснила розподіл цього майна на адресу конкретних набувачів, отже фактично упродовж майже дворічного періоду утримує їх та володіє ними без законних на то підстав.

Через такі протиправні дії тривалий час не досягнуто основних цілей гуманітарної допомоги щодо підвищення обороноздатності держави з метою протидії збройній агресії рф, у зв'язку з чим виникають підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії з розподілу спірних транспортних засобів на користь визначених законодавством набувачів гуманітарної допомоги.

Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (в редакції на час ввезення гуманітарної допомоги) благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара. Бенефіціаром є набувач благодійної допомоги, що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.

Цілями благодійної діяльності відповідно до статті 3 цього Закону є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах.

Однією зі сфер благодійної діяльності є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.

Стаття 5 цього Закону визначає одним із видів благодійної діяльності безоплатну передачу у власність бенефіціарів коштів, іншого майна. Закони України можуть визначати додаткові види благодійної діяльності та особливості регулювання певних видів благодійної діяльності.

Згідно зі ст. 11 цього Закону метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Правові, організаційні, соціальні засади отримання, надання, оформлення, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги врегульовані, перш за все Законом України «Про гуманітарну допомогу» (далі - Закон № 1192-XIV).

Відповідно до положень ст. 1 Закон № 1192-XIV (в редакції на час ввезення в Україну Відповідачем спірних автомобілів) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні, які потребують її, зокрема, для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

З викладених норм Законів висновується, що надання гуманітарної допомоги є різновидом благодійництва і має низку обов'язкових фундаментальних ознак: добровільність; безоплатність; неприбутковість; визначеність конкретної цілі та адресата її надання; як правило, майновий характер допомоги; передача відповідних благ саме у власність її набувача (бенефіціара); відповідність визначеним Законом цілям благодійництва.

Оголошена відповідачем мета ввезення автомобілів в якості гуманітарної допомоги, що є предметом даного спору, цілком відповідала суті та переліченим цілям благодійництва за умови, якщо б після ввезення такої допомоги на територію України остання була б передана конкретним набувачам.

Згідно зі ст. 1 Закону № 1192-XIV донорами (іноземними, вітчизняними) є юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.

У цих правовідносинах донором виступили іноземні особи, за рахунок яких Відповідачем набуто автомобілі.

Отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги:

а) підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважені ними державні установи та органи місцевого самоврядування;

б) благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;

в) громадські організації осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, ІНФОРМАЦІЯ_19 та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності;

г) релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації»;

ґ) реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності.

Згідно з п. 2 Порядку митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544 (в редакції на час ввезення відповідачем гуманітарної допомоги в Україні), гуманітарний товар пропускається через митний кордон України за умови наявності його отримувача у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги (реєстр оприлюднений на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_20 ).

Відповідач до вказаного реєстру не включений. Проте, згідно з абз. 4 п. 1 постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174 установлювалось, що указаний Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги при його дії не застосовується.

Таким чином, БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » під час здійснення вказаних дій набув статусу отримувача гуманітарної допомоги і на підставі постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ № 174 мав право в період дії воєнного стану ввозити на територію України гуманітарну допомогу, не будучи включеним у Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги.

Також згідно з положеннями ст. 1 Закону № 1192-XIV (в редакції на час ввезення відповідачем гуманітарної допомоги) набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається (визначення поняття відповідає наведеному у ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначенню поняття «бенефіціар благодійної допомоги»).

Набувачі гуманітарної допомоги зі статусом юридичної особи визначаються відповідно до пунктів "а", "б", "в", "г", "ґ" абзацу п'ятого цієї статті (тобто, виходячи з вищенаведеного визначення поняття «отримувач гуманітарної допомоги»).

До таких осіб відносяться, зокрема, підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів.

Стаття 9 Закону № 1192-XIV передбачає, що на митну територію України дозволяється ввезення лише таких товарів (предметів) гуманітарної допомоги, які, задовольняючи відповідні потреби набувачів гуманітарної допомоги в Україні, не створюють загрози життю чи здоров'ю фізичних осіб - набувачів гуманітарної допомоги та довкіллю України.

Таким чином, виходячи з принципів адресності, цільового призначення гуманітарної допомоги, ввезення її виключно для задоволення потреб набувачів, а також передачі її саме у власність конкретного бенефіціара та законодавчого визначення поняття «набувач гуманітарної допомоги», отримувач такої майнової допомоги має беззаперечний обов'язок розподілити її шляхом передачі у власність набувача.

Саме такий характер його дій є правомірним та відповідає всім критеріям гуманітарної допомоги, її цілям та завданням. Більш того, наявність такого обов'язку достовірно відома і самому відповідачу, оскільки останнім у вищенаведених листах на адресу митниць самостійно зазначено щодо подальшого розподілу ним гуманітарних вантажів.

Стаття 11 Закону № 1192-XIV регулює питання обліку і контролю за отриманням та цільовим використанням гуманітарної допомоги.

Так, згідно з ч. ч. 1, 2, 4, 5 цієї статті спеціально уповноважені державні органи з питань гуманітарної допомоги ведуть облік, статистичну звітність гуманітарної допомоги. Відповідні спеціально уповноважені державні органи з питань гуманітарної допомоги та податкові органи здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням.

Бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

Отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.

Форма звіту, який мав би щомісяця подаватись указаними особами до місцевих державних адміністрацій відповідного регіону за місцем державної реєстрації, та Інструкція щодо його заповнення, затверджені наказом ІНФОРМАЦІЯ_21 від 31.07.2020 № 539.

Аналіз указаної Інструкції та форм звітності, затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_21 від 31.07.2020 № 539, також беззаперечно свідчить про обов'язок отримувачів гуманітарної допомоги розподілити її на користь конкретних набувачів.

Водночас, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» від 05.03.2022 №202, яка була чинна на час ввезення відповідачем відповідних гуманітарних вантажів, установлювалось, що в умовах воєнного стану не поширюються встановлені законодавством вимоги щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від юридичних та фізичних осіб - резидентів і нерезидентів.

З викладеного слідує, що з настанням особливого періоду, з урахуванням введення Президентом України воєнного стану, державою створено максимально спрощені та пільгові умови саме для найскорішого ввезення та розподілу гуманітарної допомоги з метою ефективного досягнення цілей, пов'язаних із захистом держави у зв'язку із збройною агресією рф проти України. А саме: ввезення гуманітарної допомоги за декларативним принципом, зі звільненням від обов'язку сплати відповідних платежів; без включення отримувачів до спеціального державного реєстру; без процедури визнання таких вантажів гуманітарною допомогою за рішенням спеціально уповноважених органів; без необхідності виконання обов'язку щодо обліку та щомісячного звітування про отримання та розподіл такого майна.

Указаними пільгами відповідач скористався, проте розподіл ввезених автомобілів саме на користь набувачів гуманітарної допомоги не здійснив.

Через таку протиправну бездіяльність відповідача подальша доля спірних автомобілів наразі не вирішена. Як наслідок - мета гуманітарної діяльності, заради якої держава створила пільгові умови для її здійснення в умовах воєнного стану, не досягнута.

У подальшому, з метою впорядкування правовідносин у сфері обігу гуманітарної допомоги та приведення законодавства у відповідність до реалій сьогодення, Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо ввезення, обліку, розподілу гуманітарної допомоги, особливостей оподаткування відповідних операцій та подання звітності» від 08.11.2023 № 3448-IX (далі - Закон № 3448-IX).

Згідно з пояснювальною запискою до проєкту цього Закону з початком повномасштабного вторгнення російської федерації з метою подолання негативних соціальних наслідків та посилення обороноздатності держави значно зросли обсяги товарів гуманітарної допомоги, що постачаються за рахунок вітчизняних та іноземних донорів.

З метою сприяння у ввезенні гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану 01 березня 2022 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову №174, якою фактично запровадив декларативний принцип визнання товарів, що ввозяться на митну територію України, гуманітарною допомогою.

Законом № 3448-IX доповнено Закон України «Про гуманітарну допомогу» Прикінцевими та перехідними положеннями наступного змісту.

Пункт 3-7 статті 15 встановлює, що в період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування до гуманітарної допомоги також відносяться товари (роботи, послуги), придбані благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», за кордоном та задекларовані ними при ввезенні на митну територію України як гуманітарна допомога, якщо такі товари (роботи, послуги) були безоплатно передані набувачам гуманітарної допомоги, визначеним статтею 1 цього Закону, протягом 90 днів з моменту перетину кордону. У такому випадку благодійна організація під час придбання товарів (робіт, послуг) має статус донора, а з моменту ввезення їх на митну територію України - статус отримувача гуманітарної допомоги.

У свою чергу Прикінцеві положення Закону № 3448-IX зазначають, що дія пункту 3-7 статті 15 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гуманітарну допомогу» в редакції цього Закону поширюється на правовідносини, що виникли у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX.

Отже, з прийняттям Закону № 3448-IX на законодавчому рівні додатково підтверджено статус ввезених БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » спірних автомобілів в якості гуманітарної допомоги, статус цієї організації саме в якості отримувача (а не набувача) цього майна, а також передбачено конкретний строк безоплатної передачі (розподілу) його на користь її набувачів - 90 днів з часу перетину ними державного кордону України.

Закон набув чинності 23.01.2024.

Проте й дотепер транспортні засоби, які є предметом цього позову, відповідачем на користь конкретних набувачів не розподілені.

У листах БФ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на адресу митниць наведено мету ввезення на територію України спірних транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, а саме: для здійснення заходів забезпечення національної безпеки та оборони у зв'язку з агресією рф проти України.

Відповідно до преамбули Закону України «Про національну безпеку України» цей Закон відповідно до статей 1, 2, 17, 18 і 92 Конституції України визначає основи та принципи національної безпеки і оборони, цілі та основні засади державної політики, що гарантуватимуть суспільству і кожному громадянину захист від загроз; саме цим Законом визначаються та розмежовуються повноваження державних органів у сферах національної безпеки і оборони.

У ст. 1 цього Закону передбачається, що національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.

Сили безпеки - правоохоронні та розвідувальні органи, державні органи спеціального призначення з правоохоронними функціями, сили цивільного захисту та інші органи, на які Конституцією та законами України покладено функції із забезпечення національної безпеки України (п.17).

Сили оборони - Збройні Сили України, а також інші утворені відповідно до законів України військові формування, правоохоронні та розвідувальні органи, органи спеціального призначення з правоохоронними функціями, на які Конституцією та законами України покладено функції із забезпечення оборони держави (п. 18).

У свою чергу, розділ IV цього Закону регулює склад, компетенцію, повноваження органів у секторі безпеки і оборони. До цього сектору входять чотири взаємопов'язані складові: сили безпеки; сили оборони; оборонно-промисловий комплекс; громадяни та громадські об'єднання, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки.

До складу сектору безпеки і оборони входять ІНФОРМАЦІЯ_22 , Збройні Сили України, ІНФОРМАЦІЯ_23 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , Національна поліція України, ІНФОРМАЦІЯ_26 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , розвідувальні органи України та інші державні органи та інститути. Функції та повноваження складових сектору безпеки і оборони визначаються законодавством України (ст. 12 Закону).

Отже, забезпечення національної безпеки та оборони в Україні здійснює система державних інституцій, кожна з яких має виключну компетенцію та завдання.

Зважаючи на самостійно заявлені відповідачем цілі ввезення гуманітарної допомоги, остання має бути розподілена ним саме на користь органів, які складають сектор безпеки і оборони України.

У правовідносинах, що склались, уповноваженим здійснювати функції захисту порушених інтересів держави органом є ІНФОРМАЦІЯ_33 з огляду на наступне.

Згідно з положеннями ст. 4 Закону України «Про гуманітарну допомогу» до спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги відноситься центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення (відповідно до п. 1 положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, ним є ІНФОРМАЦІЯ_20 ) та обласні державні адміністрації.

Стаття 5 Закону України «Про гуманітарну допомогу» встановлює, що Мінсоцполітики здійснює, зокрема, визнання вантажів, коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг гуманітарною допомогою; контроль за отриманням, розподілом, використанням за цільовим призначенням, підготовкою статистичної звітності, обліком гуманітарної допомоги, визнаної такою рішенням спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

У свою чергу обласні державні адміністрації як спеціально уповноважені державні органи з питань гуманітарної допомоги нижчого рівня здійснюють визнання гуманітарною допомогою для отримувачів та набувачів, місцезнаходження яких визначено на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, певних категорій товарів, до яких спірні транспортні засоби не відносяться.

Водночас обласні державні адміністрації також здійснюють контроль за отриманням, збереженням, складуванням, розподілом, використанням за цільовим призначенням, підготовкою статистичної звітності, обліком гуманітарної допомоги, визнаної такою рішенням спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги, стосовно отримувачів такої допомоги, місцезнаходження яких визначено на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Запорізька обласна прокуратура листами від 18.10.2023 за № 15/3-2582-23 та від 20.03.2024 за №15/3-2582-23 зверталася до позивача з листами у порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», в яких наведено виявлені порушення інтересів держави при обігу відповідної гуманітарної допомоги, встановлювалась наявна інформація щодо наявності потреби сил безпеки і оборони області, зокрема ЗСУ, у наданні такої допомоги як транспортні засоби; з'ясовувалась позиція щодо самостійного захисту в судовому порядку порушених державних інтересів.

Згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.04.2024 за №03516/08-46 остання не була обізнана щодо наявних порушень інтересів держави Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутня можливість для подання відповідного позову, оскільки кошторисом передбачені обмежені кошти для сплати судового збору.

Відтак, ІНФОРМАЦІЯ_33 просить органи прокуратури розглянути можливість подання відповідного позову в інтересах держави. Також наголосила, що ЗСУ та інші утворені відповідно до законодавства військові формування звертались до облдержадміністрації з листами щодо надання їм гуманітарної допомоги. Потреба в забезпеченні такою допомогою вказаних підрозділів дійсно існує, про що ІНФОРМАЦІЯ_33 повідомляла Запорізьку обласну прокуратуру у листі від 01.11.2023 № 12166/08-46.

При цьому, ІНФОРМАЦІЯ_34 у порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» направила запит від 25.02.2025 за № 52-103-1453вих-25 щодо надання інформації про вжитті ІНФОРМАЦІЯ_35 заходи на забезпечення виконання Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вимог законодавства щодо розподілу гуманітарної допомоги, а також наміри обласної державної адміністрації щодо самостійного вжиття відповідних заходів у майбутньому.

ІНФОРМАЦІЯ_33 у своєму листі від 10.04.2025 за №03253/08-46 підтвердила окружній прокуратурі невжиття вищеперелічених заходів на захист інтересів держави у вказаних правовідносинах, оскільки й надалі кошторисом обласної державної адміністрації обмежена кількість грошових коштів для сплати судового збору. ІНФОРМАЦІЯ_33 висловила прохання щодо сприяння органів прокуратури на захист інтересів держави у цій сфері.

Крім того, опрацювання прокурором відомостей офіційного веб-порталу Судова Влада України засвідчило про відсутність будь-яких судових спорів за участі ІНФОРМАЦІЯ_2 та Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_33 , будучи спеціально уповноваженим державним органом з питань гуманітарної допомоги, а також обізнаною про встановлені порушення вимог законодавства при розподілі відповідачем транспортних засобів, самостійно заходів до поновлення порушених державних інтересів, у тому числі в судовому порядку, не вжила. У зв'язку з цим прокурор правомірно звернувся до суду з позовом у даній справі в інтересах держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідач не надав доказів розподілу на користь суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України «Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України, десяти спірних автомобілів, які є гуманітарною допомогою.

Відповідачем в обґрунтування своїх заперечень проти позову зазначено про те, що всі автомобілі, окрім 2 автомобілів, які визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 12023082060000136 від 27.01.2023 на підставі постанови т.в.о. слідчого СВ ВП № 1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_19 від 29.06.2023, були передані набувачам на підставі актів про добровільне приймання-передачі транспортного засобу. Однак до відзиву додано лише 2 акти про добровільне приймання-передачі транспортних засобів. Із цих актів не вбачається за можливе встановити коли саме була здійснена передача транспортних засобів, чи уповноважені особи підписали вказані акти.

Надані відповідачем два акти приймання-транспортних засобів, що є гуманітарною допомогою, судом не прийняті в якості таких доказів, оскільки відповідачем не підтверджено, що особи, яким передано автомобілі, належать до суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України «Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України.

Так, відповідачем було надано суду копії актів про добровільну приймання-передачу транспортних засобів, а саме:

1) NISSAN NAVARA 2488, VIN: НОМЕР_21 , державний номер НОМЕР_22 ;

2) FORD FOCUS, VIN: НОМЕР_8 ; державний номер НОМЕР_9 .

Зі змісту вказаних документів вбачається, що БО « ІНФОРМАЦІЯ_36 » здійснено:

1) добровільну передачу на користь військової частини (без ідентифікації) в особі ОСОБА_20 транспортного засобу марки NISSAN NAVARA 2488.

2) добровільну передачу на користь військової частини НОМЕР_41 омпбр РР в особі ОСОБА_21 транспортного засобу марки FORD FOCUS, VIN: НОМЕР_8 ; державний номер НОМЕР_9 .

Разом з цим, на вказаних актах відсутні дати здійснення такого правочину, а також жодним чином не підтверджено повноваження зазначених в актах осіб як представників військових підрозділів.

Відповідачем не долучено жодних документів, які б ідентифікували вказаних в актах осіб як набувачів гуманітарної допомоги згідно з вимогами Закону України «Про гуманітарну допомогу» (зокрема, їх приналежності до сил безпеки та оборони на час вчинення правочину).

Крім того, надана до матеріалів справи копія акту про добровільну приймання-передачу транспортного засобу марки NISSAN NAVARA 2488 є неповною (не містить реквізитів печатка та підпис осіб, які складали акт) та не містить посилання на номер військової частини.

До початку судового засідання 01.09.2025 від відповідача надійшла електронною поштою з КЕП заява про долучення доказів, а саме: копії акту про добровільну приймання-передачу транспортного засобу NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_30 , VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 та копії військового квитка військовослужбовця ОСОБА_7 .

Суд не прийняв надані докази, оскільки відповідач подав їх після закінчення встановленого строку. Зокрема, підготовче засідання 01.07.2025 відкладалося за заявою відповідача вих. №30/25 від 30.06.2025 для надання відповідачем актів приймання-транспортних засобів, що є гуманітарною допомогою. В подальшому у справі було декілька підготовчих засідань, під час яких відповідач мав можливість подати докази. Однак відповідач не подав вказані докази, не обґрунтував неможливості подачі цих доказів у встановлений строк. Крім того, відповідачем вже надавалася суду із заявою вих. №31/25 від 30.07.2025 копія акту про передачу транспортного засобу NISSAN PATHFINDER, однак неповна (без реквізитів печатка та підпис осіб, які складали акт). Даний акт був долучений судом до матеріалів справи під час підготовчого засідання 30.07.2025.

Таким чином, відповідачем позовні вимоги прокурора не спростовані.

Враховуючи викладене, суд ухвалив позов задовольнити. Зобов'язати відповідача вчинити дії з розподілу на користь суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України «Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України, наступної гуманітарної допомоги:

1. TOYOTA HILUX 2494, реєстраційний номер при в'їзді AS42773, VIN: НОМЕР_4 ; державний номер НОМЕР_5 ;

2. NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_30 , VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 ;

3. FORD FOCUS, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_34 , VIN: НОМЕР_8 ; державний номер НОМЕР_9 ;

4. ROVER 75, реєстраційний номер при в'їзді CHR915, VIN: НОМЕР_12 ,державний номер НОМЕР_13 ;

5. OPEL SIGNUM 1910, реєстраційний номер при в'їзді HFC940, VIN: НОМЕР_14 , державний номер НОМЕР_15 ;

6. AUDI Q7 2967, реєстраційний номер при в'їзді LDM171, VIN: НОМЕР_16 , державний номер НОМЕР_17 ;

7. FORD TRANSIT 2402, реєстраційний номер при в'їзді 5398BS, VIN: НОМЕР_18 , державний номер НОМЕР_19 ;

8. NISSAN NAVARA 2488, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_20 , VIN: НОМЕР_21 , державний номер НОМЕР_22 ;

9. KIA SORENTO 2497, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_23 , VIN: НОМЕР_24 , державний номер НОМЕР_25 ;

10. TOYOTA HILUX 2982, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_26 , VIN: НОМЕР_27 , державний номер НОМЕР_28 .

Згідно з п. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позовна заява містить вимоги майнового характеру та подана в 2025 році через систему «Електронний суд».

Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року в розмірі 3028,00 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Окружною прокуратурою вжито заходів до з'ясування середньої ринкової вартості спірних автомобілів. За інформацією ІНФОРМАЦІЯ_37 від 02.02.2024 №19/108/13/01-2541-2024 середня ринкова ціна продажу автомобілів склала 3082722,26 грн.

З урахуванням цього загальна сума судового збору за подачу позовної заяви з майновими вимогами до відповідача складає: 3082722,26 грн. х 1,5% х 0,8 = 36 992,67 грн.

Також прокурором була подана заява про забезпечення позову, за розгляд якої відповідно до пп. 5 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягав сплаті судовий збір у розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з урахуванням коефіцієнту 0,8 за подання заяви в електронній формі складає: 3028,00 х 0,5 х 0,8 = 1211,20 грн.

Запорізькою обласною прокуратурою при здійсненні представництва інтересів держави понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 46240,83 грн. (платіжна інструкція №233 від 12.02.2024) та за розгляд заяви про забезпечення позову в сумі 1514,00 грн. (платіжна інструкція №240 від 13.02.2024), які судом були задоволені. Судовий збір зараховано до Державного бюджету України, що підтверджується відповідними виписками про зарахування сплаченого судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору у вигляді сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 36 992,67 грн. та за розгляд заяви про забезпечення позову в сумі 1 211,20 грн. покладаються на відповідача, оскільки позов пред'явлено обґрунтовано, та підлягають стягненню з відповідача на користь Запорізької обласної прокуратури.

Переплата судового збору може бути повернута з Державного бюджету України прокурору за його клопотанням відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Благодійну організацію « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) вчинити дії з розподілу на користь суб'єктів, які відповідно до ст. 12 Закону України «Про національну безпеку України» входять до складу сектору безпеки і оборони України, наступної гуманітарної допомоги:

1. TOYOTA HILUX 2494, реєстраційний номер при в'їзді AS42773, VIN: НОМЕР_4 ; державний номер НОМЕР_5 ;

2. NISSAN PATHFINDER, реєстраційний номер при в'їзді DL22883, VIN: НОМЕР_6 ; державний номер НОМЕР_7 ;

3. FORD FOCUS, реєстраційний номер при в'їзді MFL139, VIN: НОМЕР_8 ; державний номер НОМЕР_9 ;

4. ROVER 75, реєстраційний номер при в'їзді CHR915, VIN: НОМЕР_12 ,державний номер НОМЕР_13 ;

5. OPEL SIGNUM 1910, реєстраційний номер при в'їзді HFC940, VIN: НОМЕР_14 , державний номер НОМЕР_15 ;

6. AUDI Q7 2967, реєстраційний номер при в'їзді LDM171, VIN: НОМЕР_16 , державний номер НОМЕР_17 ;

7. FORD TRANSIT 2402, реєстраційний номер при в'їзді 5398BS, VIN: НОМЕР_18 , державний номер НОМЕР_19 ;

8. NISSAN NAVARA 2488, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_20 , VIN: НОМЕР_21 , державний номер НОМЕР_22 ;

9. KIA SORENTO 2497, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_23 , VIN: НОМЕР_24 , державний номер НОМЕР_25 ;

10. TOYOTA HILUX 2982, реєстраційний номер при в'їзді НОМЕР_26 , VIN: НОМЕР_27 , державний номер НОМЕР_28 .

Стягнути з Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) на користь ІНФОРМАЦІЯ_38 ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_42 , розрахунковий рахунок: НОМЕР_43 , відкритий в ІНФОРМАЦІЯ_39 , МФО НОМЕР_44 , отримувач: ІНФОРМАЦІЯ_40 , ЄДРПОУ НОМЕР_42 , код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, за подання позовної заяви в сумі 36 992,67 грн. (тридцять шість тисяч дев'ятсот дев'яносто дві грн. 67 коп.) та за подання заяви про забезпечення позову в сумі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.).

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 11.09.2025.

Суддя ОСОБА_1