Провадження № 2-а/537/49/2025
Справа № 524/8670/25
08.09.2025 суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Фадєєва С.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Кременчуці, інспектора 1 взводу 1 роти батальйону патрульної поліції в м.Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Вінніка Сергія Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області з позовом до Управління патрульної поліції в м. Кременчуці, інспектора 1 взводу 1 роти батальйону патрульної поліції в м.Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Вінніка С.С., де просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5107256, винесену 30.06.20-25 інспектором 1 взводу 1 роти БПП в м. Кременчук УПП в Полтавській області старшим лейтенантом поліції Вінником С.С., якою накладено на ОСОБА_1 , інструктора МСТК «Дніпро» ТСОУ, адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст. 127-3 КУпАП, у виді штрафу у розмірі 8500 грн., закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 21.07.2025 матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м.Кременчуці, інспектора 1 взводу 1 роти БПП в м. Кременчук УПП в Полтавській області старшого лейтенанта Вінніка С.С. про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі передана до Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області для розгляду за підсудністю на підставі ч.1 ст. 25 КАС України за місцем реєстрації позивача ОСОБА_1 , тобто за правилами альтернативної підсудності.
Згідно ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1, 2 ст. 169 КА України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відповідно до ч. 3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Відповідно до статті 4 цього ж Закону, за подання до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень). Частина друга статті 3 Закону України «Про судовий збір» містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, статтею 5 цього Закону визначено перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
До даного позову позивачем ОСОБА_1 не долучено документу про сплату судового збору, не надано доказів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору із адміністративного позову немайнового характеру, яка подана фізичною особою, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивачу слід надати суду докази, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, або сплатити судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп. та подати суду квитанцію про сплату судового збору за реквізитами суду: УК у м. Кременчук/Крюківський/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37965850, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA708999980313191206000016010, код класифікаціх доходів бюджету 22030101, призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Крюківський районний суд м. Кременчука.
Крім цього згідно з п.2 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
У позовній заяві ОСОБА_1 одним із відповідачів зазначена неіснуюча установа - Управління патрульної поліції в м.Кременчуці та не зазначено усієї інформації щодо відповідачів згідно вимог цитованого вище п.2 ч.5 ст. 160 цього Кодексу.
Суд зазначає, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. При цьому заміна відповідача може відбутися за ініціативою не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду. З огляду на це суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що інспектор поліції при складенні постанови у справі про адміністративне правопорушення діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, він є співробітником Управління патрульної поліції в Полтавській області, яке є територіальним підрозділом Департаменту патрульної поліції. Саме Департамент патрульної поліції є суб'єктом владних повноважень.
Отже, позивачеві необхідно надати суду докази, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, або сплатити судовий збір, а також вказати відомості, зазначені у п. 2 ч.5 ст. 160 КАС України, щодо відповідачів (відповідача).
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу (ч.3 ст. 169 КАС України).
На підставі викладеного суд приходить до переконання, що слід залишити позов без руху, надавши позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись статями 161,169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м.Кременчуці, інспектора 1 взводу 1 роти батальйону патрульної поліції в м.Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Вінніка Сергія Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк з дня вручення копії ухвали для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків.
Роз'яснити позивачу, що, якщо зазначені в ухвалі недоліки не будуть усунуті у встановлений строк, суд повертає позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: С.О.Фадєєва