Справа № 405/5566/25
1-в/405/206/25
11 вересня 2025 року Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:
головуючої судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю:
прокурора - ОСОБА_3
представника ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» - ОСОБА_4
засудженого - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції в м. Кропивницькому подання начальника ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» про можливість встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Оситна, Новомиргородського району, Кіровоградської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, з середньою освітою, не одруженого, не працюючого, раніше судимого:
1) 24.02.2009 Ленінським районним судом м. Кіровограда за ч. 3 ст. 121, ч. 2 ст. 187, ч. 4 ст. 187, ч. 3 ст. 357, ч. 1 ст. 70 КК України до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Звільнений 27.02.2016 по відбуттю строку покарання;
2) 25.06.2019 Кіровським районним судом м. Кіровограда за ч. 2 ст. 186, ст. 75, ст. 76 КК України до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки;
3) 14.04.2020 Кіровоградським районним судом Кіровоградської області за ч. 2 ст. 185, ч. 4 ст. 70, ст. 71, ст. 75 КК до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки;
по теперішній справі засуджений:
04 10.2021 Кіровським районним судом м. Кіровограда за ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ч. 4 ст. 70, ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 71 КК України до 4 років 3 місяців позбавлення волі, -
встановив:
в провадження Подільського районного суду м. Кропивницького надійшло подання начальника ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» про можливість встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_5 на 1 рік з наступними обмеженнями:
- заборонити вихід зі свого місця проживання - будинку (квартири) після 22 години до 06 години наступного дня;
- заборонити виїжджати за межі населеного пункту місця проживання, а також перебувати в аеропортах, авто- і залізничних вокзалах, річкових та морських портах без отримання письмового дозволу органів Національної поліції;
- заборонити відвідування магазини, кафе, бари, ресторани та інші місця, де алкогольні напої реалізуються на розлив;
- з'являтися на реєстрацію до органів Національної поліції 4 (чотири) рази на місяць.
Подання обґрунтовується тим, що засуджений ОСОБА_5 , будучи засудженим за вчинення умисного тяжкого кримінального правопорушення, при цьому, за час відбування покарання зарекомендував себе як такий що, не став на шлях виправлення, допустив 9 (дев'ять) порушень встановленого порядку відбування покарання у виді порушення розпорядку дня та зберіганні заборонених речей, за що був притягнутий до дисциплінарної відповідальності правами начальника установи у виді доган, суворих доган та поміщення до ДІЗО. Стягнення не зняті та не погашені у встановленому законом порядку Заохочень не має.
В судовому засіданні представник ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» підтримав подання, та просив його задовольнити, зважаючи на підстави, викладені в ньому.
Прокурор в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення подання.
В судовому засіданні засуджений ОСОБА_5 не заперечував проти задоволення подання.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали подання та особової справи засудженого, суд вважає, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 відбуває покарання в ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» за вироком Кіровського районного суду м. Кіровограда від 04.01.2021 за ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ч. 4 ст. 70, ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 71 КК України до 4 років 3 місяців позбавлення волі (а.п. 3).
Таким чином, ОСОБА_5 наразі відбуває покарання у виді позбавлення волі за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ч. 4 ст. 70, ч. 2 ст. 186 КК України, одне з яких відповідно до ст. 12 КК України є тяжким умисним злочином. При цьому, поведінка ОСОБА_5 під час відбування покарання свідчить про те, що останній вперто не бажає ставати на шлях виправлення і залишається небезпечними для суспільства.
Засуджений за місцем відбування покарання характеризується негативно, з 22.06.2021 перебував в ДУ «Кропивницький слідчий ізолятор» - за час перебування в установі порушень встановленого режиму утримання не допускав, заохочень не мав; з 30.11.2021 відбуває покарання в Кропивницькій ВК (№ 6) - за час перебування в установі допустив 9 (дев'ять) порушень встановленого порядку відбування покарання у виді порушення розпорядку дня та зберіганні заборонених речей, за що був притягнутий до дисциплінарної відповідальності правами начальника установи у виді доган, суворих доган та поміщення до ДІЗО, стягнення не зняті та не погашені у встановленому законом порядку, заохочень не має; стосовно скоєного злочину розкаюється, але робить це з метою отримати поблажливість; міру покарання призначену судом вважає надто суворою; у взаємовідносинах з іншими засудженими не конфліктний; підтримує стосунки із засудженими негативної спрямованості; не дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом; спальне місце та приліжкову тумбочку не завжди утримує у чистоті і порядку, не завжди має охайний зовнішній вигляд; не приділяє уваги необхідності дбайливого ставлення до майна установи і предметів, якими користується; передбачені законом вимоги персоналу установи не виконує; виконує роботи із самообслуговування, має достатній рівень необхідних навичок; уникає виконання робіт із благоустрою установи, перекладає їх виконання на інших засуджених; відповідно до статті 126 Кримінально-виконавчого кодексу України до підвищення наявного загальноосвітнього рівня та вдосконалення наявних професійно-технічних навичок не прагне; особисту участь у виховних заходах, які проводяться в установі, не бере; бере участь у реалізації програм диференційованого виховного впливу, але особистого прагнення для її реалізації не проявляє, так як не вбачає у цьому суспільної необхідності; підтримує зв'язки з рідними шляхом телефонних розмов; відповідно до оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засуджений має «середній рівень»; згідно вироку суду має позов на суму 3642 гривень 72 коп., виконавчі листи до установи не надходили (а.п. 4-7).
Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами Національної поліції.
За правилами ст. 2 вказаного Закону такий нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили (щодо осіб, визначених у пункті «б» статті 3 цього Закону), або ж матеріалів установ виконання покарань або органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, або ж після його відбування. Встановлення такого нагляду можливе в межах строків судимості як наслідку засудження кримінально-правового характеру.
Відповідно до п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства. Статтею 10 цього ж закону визначені обмеження, які застосовуються до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення подання начальника ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» та встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 з встановленням відповідних обмежень.
Керуючись п. «б» ст. 3, ст. ст. 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
постановив:
подання начальника ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» про можливість встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Встановити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при звільненні його з місць позбавлення волі, адміністративний нагляд строком на 01 (один) рік з наступними обмеженнями:
- заборонити вихід зі свого місця проживання - будинку (квартири) після 22 години до 06 години наступного дня;
- заборонити виїжджати за межі населеного пункту місця проживання, а також перебувати в аеропортах, авто- і залізничних вокзалах, річкових та морських портах без отримання письмового дозволу органів Національної поліції;
- заборонити відвідування магазини, кафе, бари, ресторани та інші місця, де алкогольні напої реалізуються на розлив;
- з'являтися на реєстрацію до органів Національної поліції 2 (два) рази на місяць.
Копію ухвали суду направити начальнику ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)» - для виконання та вручення засудженому ОСОБА_7 .
Ухвала суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 7 днів із дня проголошення, а засудженим - в той самий строк з моменту вручення йому копії ухвали суду.
Суддя Подільського районного суду
міста Кропивницького ОСОБА_8