Постанова від 12.09.2025 по справі 346/2593/25

Справа № 346/2593/25

Номер провадження 3/194/490/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернівського міського суду Дніпропетровської області 12 вересня 2025 року надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд доходить таких висновків.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 12.05.2025 року серії №200, ОСОБА_1 , будучи, відповідно до підпункту «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п.1 ч.1 ст. 25 цього Закону, порушила встановлені законом обмеження щодо сумісництва, а саме, перебуваючи на посаді завідувача сектору з юридичних та кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області, займала посаду юрисконсульта Коломийського медичного фахового коледжу імені І.Франка за сумісництвом.

Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23.06.2025 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-4 КУпАП повернути Управлінню стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для вирішення питання про направлення справи за підсудністю відповідному суду. Так, постанова мотивована тим, що місцем вчинення вказаного адміністративного правопорушення, органом, що складено протокол, визначено Нижньотеплівську сільську військову адміністрацію Щастинського району Луганської області (місце знаходження якої згідно з випискою з ЄДРПОУ є с. Нижньотепле, вул. Центральна, 7, Щастинського району Луганської області), але з наданих вказаним органом документів не вбачається, що місце знаходження вказаної адміністрації є м. Коломия, бульвар Лесі Українки, 43-А, Івано-Франківської області, Іншого місця вчинення цього правопорушення, про яке зазначає прокурор, в протоколі не вказано.

Зі змісту постанови Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.08.2025 року (доступ до якої є в ЄРДР), вбачається, що 31.07.2025 року від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов супровідний лист про повторне направлення до Коломийського міськрайонного суду матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1ст.172-4 КУпАП.

Крім того, зі змісту постанови, вбачається, що Управлінням стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Постанову Коломийського міськрайонного суду від 23.06.2025 року не виконано, а натомість повторно направлено на адресу суду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1ст. 172-4 КУпАП. У зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що повторне направлення вищевказаних матеріалів справи не є належним виконанням Постанови суду, а тому необхідно повернути матеріали справи для виконання Постанови Коломийського міськрайонного суду від 23.06.2025 року.

Відтак, супровідним листом від 29.08.2025 року за вих. №98593-2025 матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-4 КУпАП надійшли до Тернівського міського суду 12.09.2025 року.

Як вбачається зі змісту протоколу (т. 1 а.с. 6) місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП є місце тимчасового розміщення Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області: Івано-Франківська область м. Коломия бульвар Лесі Українки буд. 43-а.

Також, згідно листа Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області за вих. № 639 від 21.03.2025 року (т. 1 а.с. 9) місцем тимчасового розміщення Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області зазначено: 78203, Івано-Франківська область м. Коломия бульвар Лесі Українки буд. 43-а.

У відповідності до рапорту старшого оперуповноваженого УСР в Івано-Франківській області ДСР Національної поліції України (т. 1 а.с. 192) щодо виконання постанови Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23.06.2025 року, було встановлено, що місцем тимчасового розміщення Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області є: 78203, Івано-Франківська область м. Коломия бульвар Лесі Українки буд. 43-а.

До вказаного рапорту лист Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 10.07.2025 року за вих. № 1533 та розпорядження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 19.04.2021 року №15-од. (т. 1 а.с. 193-196)

Так, згідно розпорядження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 19.04.2021 року №15-од «Про тимчасове місцезнаходження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації», вбачається що тимчасовим місцем знаходженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області (код ЄРДПОУ 44107138) за адресою: 78203, Івано-Франківська область Коломийський район м. Коломия бульвар Лесі Українки буд. 43-а, без змін податкової адреси відповідної юридичної особи.

Окрім того, з вказаним розпорядженням було 22.04.2024 року ознайомлено і ОСОБА_1 .

Конституцією України закріплено право кожного на судовий захист. Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), а також практики Європейського суду з прав людини, які, відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції, кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Як роз'яснив Європейський суд з прав людини у справах "Верітас проти України" та "Сокуренко та Стригун проти України", суд не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Згідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує певні питання, в тому числі, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Положеннями ст. 276 КУпАП не передбачено можливості застосування альтернативної підсудності до справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.

З огляду на вищевказані обставини, органом уповноваженим на складання протоколу, місцем вчинення адміністративного правопорушення визначено саме: Івано-Франківська область Коломийський район м. Коломия бульвар Лесі Українки буд. 43-а, що належить до підсудності Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області.

Окремо слід зауважити щодо зазначення адреси Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області (місце знаходження якої згідно з випискою з ЄДРПОУ є с. Нижньотепле, вул. Центральна, 7, Щастинського району Луганської області).

24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати по сьогодні.

Відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об?єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв?язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя.

Відповідно до розпорядження Верховного суду України від 06.03.2022 р. №1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», територіальна підсудність Новоайдарського районного суду Луганської області змінена на Тернівський міський суд Дніпропетровської області.

Згідно з п.п. 12 п. 1 Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року утворено у Луганській області Луганський район (з адміністративним центром у місті Луганськ) у складі територій Луганської міської, Лутугинської міської, Молодогвардійської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України; Сватівський район (з адміністративним центром у місті Сватово) у складі територій Білокуракинської селищної, Коломийчиської сільської, Красноріченської селищної, Лозно-Олександрівської селищної, Нижньодуванської селищної, Сватівської міської, Троїцької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України; Щастинський район (з адміністративним центром у селищі міського типу Новоайдар) у складі територій Нижньотеплівської сільської, Новоайдарської селищної, Станично-Луганської селищної, Широківської селищної, Щастинської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п.п. 12 п. 3 Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року ліквідовано у Луганській області: Антрацитівський, Біловодський, Білокуракинський, Довжанський, Кремінський, Лутугинський, Марківський, Міловський, Новоайдарський, Новопсковський, Перевальський, Попаснянський, Сватівський, Слов'яносербський, Сорокинський, Станично-Луганський, Старобільський, Троїцький райони.

Згідно Розпорядження КМУ від 12.06.2020 року №717-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Луганської області згідно з додатком.

У відповідності до вказаного Додатку, Нижньотеплівська територіальна громада з адміністративним центром в с. Нижньотепле, до складу якої входять території Нижньотеплівської, Великочернігівської, Верхньобогданівської, Сотенської, Теплівської громад, входить до складу Станично-Луганського району.

Відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Розпорядженням від 06.03.2022 року №1/9-22 змінена територіальна підсудність судових справ Станично-Луганського районного суду Луганської області на Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області.

З урахуванням викладеного, доходжу до висновку про те, що даний протокол, у тому числі, не може бути територіально підсудним Новоайдарському районному суду Луганської області, оскільки територія с. Нижньотепле Щастинського району Луганської області належить до Станично - Луганського районного суду Луганської області, що належить до територіальної підсудності Юр'ївського районного суду Дніпропетровської області.

Згідно з роз'ясненнями Ради суддів України, що наведені у листі від 22.07.2020 року 9рс-466/20-вих, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.

Також, згідно з п.3-1«Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022"Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX..

Суд наголошує, що відповідно до змісту ст. 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.

При таких обставинах, враховуючи, що місце вчинення адміністративного правопорушення знаходиться на території, на яку юрисдикція Тернівського міського суду Дніпропетровської областіне поширюється, а відтак, протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-4 КУпАП підлягає поверненню органу, який його направив, для направлення до належного суду за підсудністю.

На підставі зазначеного, керуючись ст.276 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Повернути матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 172-4 КУпАПдо Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області для направлення за належною підсудністю до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Корягін