Рішення від 12.09.2025 по справі 502/1797/25

Справа № 502/1797/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Масленикова О.А.,

за участю секретаря судового засідання Скрипкіної А.Ю.,

розглянувши цивільну справу за заявою

ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3

заінтересована особа:

Кілійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області

Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)

про

встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України

ВСТАНОВИВ:

До Кілійського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

В обґрунтування викладених вимог зазначено, що уОСОБА_2 та ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території м.Сімферополь АР Крим ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька ОСОБА_4 . Батьки дітей не перебувають у зареєстрованому шлюбі на території України. Проте, раніше вони перебували у шлюбі, який було зареєстровано за законодавством України, про останні розірвали його в 2012 році. В подальшому заявники знов почали спільне сімейне життя. Враховуючи викладене заявники мають однакові прізвища та зареєстровані за однією адресою. Факт народження дитини підтверджується свідоцтвом про народження дитини, свідоцтвом про встановлення батьківства, медичною документацією з медичної картки дитини, свідоцтвом про реєстрацію дитини за місцем мешкання (при цьому адреса співпадає з адресою реєстрації заявників, яку зазначено в українських документах заявників). У свідоцтві про про народження дитини та свідоцтві про встановлення батьківства зазначено, що батьки дитини є громадянами російської федерації. При цьому, до вказаної заяви мною долучаються документи, які підтверджують той факт, що заявники є громадянами України, зокрема копії їх паспортів громадян України, а також скріншотами документів заявників з додатку Дія, зокрема єДокументу та закордонних паспортів. При цьому, у вказаних документах повністю співпадають її данні, окрім самого громадянства. Слід врахувати, що мова йде про фактичне проживання заявників на окупованій території та народження дитини на вказаній території. Нажаль наразі є загальновідомими фактом те, що людей, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях органи окупаційної влади примушують отримати паспорти рф. До осіб, які не отримали вказані паспорти застосовуються заходи реагування або обмеження, зокрема останні не мають можливості отримати медичні послуги, скористатись іншими життєво важливими послугами. Встановити те, чи добровільно особа отримала паспорт рф чи під прямим або опосередкованим примусом в рамках розгляду справ вказаної категорії є фактично неможливим та вимоги діючого ЦПК України та інших нормативно-правових актів цього не передбачають. Позбавлення громадянина України громадянства відбувається у встановленому законом порядку. Враховуючи той факт, що інші данні заявників (окрім громадянства) повністю співпадають з даними, які зазначено в документах, що видано органами окупаційної влади, можна зробити висновок, що мова в них йде про одну й ту саму особу. Наявні у заявника документи не відповідають вимогам законодавства України, оскільки вони були видані на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями".

На підставі вищезазначеного, представник заявника просить суд:

- Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 у м.Сімферополь АР Крим, батьками якої є: мати - громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та батько - громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований: АДРЕСА_1 .

Ухвалою судді Кілійського районного суду Одеської області від 11.09.2025 року провадження у справі відкрито та призначено судовий розгляд заяви по суті.

Представник заявника, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в поданій заяві просив розглядати справу без його присутності та присутності заявника.

Представник заінтересованої особи - Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився.

На підставі вищезазначеного суд ухвалює рішення за відсутності сторін, на підставі наявних у справі письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою, в порядку передбаченому ст.ст. 223, 247 ЦПК України.

Частиною 2 ст. 317 ЦПК України встановлено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Дослідивши надані письмові докази та розглянувши справу у межах заявлених позовних вимог, суд достовірно встановив такі факти та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму 24.03.2005 р., вбачається, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Сімферополь.

Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого Хотинським РВУ МВС України в Чернівецькій області 09.06.1998 р., вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Шилівці Хотинського району Чернівецької області.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 21.02.2023 р. зареєстрованого та виданого Відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, свідоцтва про встановлення батьківства серії НОМЕР_4 від 21.02.2023 р., свідоцтва про реєстрацію за місцем мешкання, медичною карткою дитини, ОСОБА_5 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Симферополь, відомості про батька ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_6 .

Як вбачається з матеріалів справи, докази народження дитини видано органами, які створені та діють у порядку не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.

До даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1, 4 ч.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Таким чином, видане Відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим свідоцтво про народження, не засвідчує у встановленому порядку факту народження дитини, що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрацію народження дитини та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.

Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Відповідно до ст. 7 ч. 1 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Відповідно до вимог ч. 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до статті 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Відповідно до статті 146 Сімейного кодексу України ім'я дитини визначається за згодою батьків. Відповідно до статті 147 Сімейного кодексу України по батькові дитини визначається за іменем батька.

Таким чином, з огляду на те, що документ виданий незаконними органами, на даний час відсутня можливість для реєстрації факту народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 в м. Сімферополь та відповідно, отримання свідоцтва про народження.

Враховуючи те, що заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заяви щодо встановлення факту народження дитини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 263-265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити в повному обсязі.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 у м.Сімферополь АР Крим, батьками якої є: мати - громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 та батько - громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Допустити негайне виконання даного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Одеського апеляційного суду.

Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников