Справа № 450/3599/25 Провадження № 3/450/2035/25
11 вересня 2025 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвський В.Є., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли 12.08.2025 року від ВП № 3 ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 414707 від 06.08.2025 року, 10.07.2025 року о 18 год. 30 хв. на вул. Сковороди, буд. 22, в с. Сокільники, Львівського р-ну, Львівської обл., водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Пежо» номерний знак НОМЕР_1 , будучи причетною до ДТП, залишила місце події та не повідомила про неї орган чи підрозділ поліції, чим порушила вимоги пункту 2.10 «А» ПДР України і вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
В судовому засіданні 11.09.2025 року водій ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненому заперечила та пояснила, що у її діях відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, оскільки подія мала місце 03.07.2025 року о 17 год. 30 хв., а не 10.07.2025 року о 18 год. 30 хв. як про це зазначено працівниками поліції у процесуальних документах.
Розглядаючи матеріали адміністративної справи в межах наявних доказів, приходжу до висновку, що у діях водія ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 122-4 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
В силу ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається з мотивів протоколу серії ЕПР1 № 414707 від 06.08.2025 року, 10.07.2025 року о 18 год. 30 хв. на вул. Сковороди, буд. 22, в с. Сокільники, Львівського р-ну, Львівської обл., водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Пежо» номерний знак НОМЕР_1 , будучи причетною до ДТП, залишила місце події та не повідомила про неї орган чи підрозділ поліції.
Водночас, із долученої працівниками поліції заяви ОСОБА_1 від 08.07.2025 року, яка у вказаний день зареєстрована відповідальними працівниками УПП у Львівській області вбачається, що дорожньо-транспортна пригода відбулась 03.07.2025 року о 15 год. 30 хв., у зв'язку із чим ОСОБА_1 звернулась до службових осіб, які прибули на місце події, однак через незначні пошкодження та відсутністю інших учасників дорожньо-транспортної пригоди чи потерпілих не стали складати матеріали про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП. Однак при огляді 08.07.2025 року автомобіля марки «Пежо» номерний знак НОМЕР_1 на сервісі виявлено пошкодження радіатора.
З цього приводу слід вказати, що до матеріалів адміністративної справи не долучено належних і допустимих доказів на підтвердження вчинення 10.07.2025 року о 18 год. 30 хв. на АДРЕСА_2 , водієм ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
З огляду на вказане, в діях ОСОБА_1 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, з викладених у протоколі серії ЕПР1 № 414707 від 06.08.2025 року обставин.
Слід також вказати, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 р. заява №16347/02 та Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 р. заява №36673/04).
Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 251, 252, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
Закрити провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в її діях.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Мусієвський В.Є.