Дата документу 04.09.2025Справа № 554/12512/25
Провадження № 3/554/1769/2025
«04» вересня 2025 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави у складі: головуючого - судді Сметаніної А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з УПП в Полтавській області ДПП (38751, Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, буд. 2в) у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст. 126 КУпАП,
- за ч.2 ст. 126 КУпАП,
07 серпня 2025 року о 23.30 годині в м. Полтаві, вул. Героїв АТО, 8, ОСОБА_1 керував ТЗ, не маючи права керування таким ТЗ, чим порушив ст. 15 ЗУ «Про дорожній рух» та п.2.1.а ПДР України.
Крім цього, 07 серпня 2025 року о 23.30 годині в м. Полтаві, вул. Героїв АТО, 8, ОСОБА_1 керував ТЗ без чинного страхового полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ, чим порушив п.2.1.ґ ПДР України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, від нього до суду надійшли письмові пояснення відповідно до яких, останній свою провину визнає в повному обсязі, в скоєному щиро розкаюється, обіцяє, що більше подібне не повториться. Також повідомив, що батьки провели з ним виховну бесіду з приводу неприпустимості подібної поведінки. Крім цього, ОСОБА_1 долучив до зазначеної заяви характеристику з місця навчання. Тому враховуючи, його вік, а саме, що він є неповнолітньою особо, щире каяття, той факт, що вперше притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 просить суд застосувати до нього заходи виховного характеру у виді попередження або передати його під нагляд батьків.
Від законного представника неповнолітнього ОСОБА_1 - матері ОСОБА_2 до суду надійшла заява про розгляд протоколів про адміністративні правопорушення без їхньої участі. Також остання надіслала до суду письмові пояснення, відповідно до яких її син ОСОБА_1 свою провину у вчинення адміністративних правопорушень визнає в повному обсязі, в скоєному щиро розкаюється, обіцяє, що більше подібне не повториться. Також ОСОБА_2 в своїх поясненнях зазначила, що вони з батьком провели з сином виховну бесіду про недопустимість подібної поведінки. Просить суд враховуючи вік сина, який є неповнолітньою особою, щире розкаяння останнього у скоєному, той факт, що він вперше притягується до адміністративної відповідальності, позитивну характеристику з місця його навчання, просить застосувати до сина заходи виховного характеру, у виді попередження або передати його під нагляд батьків.
Також, від законного представника неповнолітнього ОСОБА_1 - матері ОСОБА_2 надійшла заява про об?єднання адміністративних проваджень.
Відповідно до ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 та ч. 2 ст. 126 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Суд, вивчивши письмові пояснення, надіслані до суду, дослідивши зібрані по справі докази, вивчивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Згідно зі статтею 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КупАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 126 КУпАП та ч.2 ст. 126 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №415849 від 07.08.2025 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №415862 від 07.08.2025 року; картками обліку адміністративних правопорушень; довідкою УПП в Полтавській області від 08.08.2025 року, згідно якої ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував; відеозаписом події; письмовими поясненнями, надісланими до суду.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка") та ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самими правопорушником, такі і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП суд при накладенні адміністративного стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом?якшують та обтяжують відповідальність.
Суд враховує, що ОСОБА_1 , в заяві, надісланій суду повідомив, що свою провину у вчиненому визнає в повному обсязі, розкаюється у скоєному, зазначив, що зробив висновки, більше подібне не повториться. Також повідомив, що батьки провели з ним виховну бесіду з приводу неприпустимості подібної поведінки.
Згідно характеристики з місця навчання, а саме ДНЗ «Полтавське вище міжрегіональне професійне училище», виданої в.о. директора, ОСОБА_1 навчався у ДНЗ з 01.09.2022 року по 30.06.2025 року. Учень здібний, за результатами навчання продемонстрував середній рівень знань. Заняття відвідував регулярно, без поважних причин уроків не пропускав, однак часто запізнювався. У правопорушеннях помічений не був. Брав активну участь у позакласній роботі, особливий інтерес виявляв до занять спортом. Мав гарні показники у професійно-практичній діяльності. У праці відзначався старанністю та витривалістю. Вихований, тактовний та доброзичливий. До старших ставився з повагою. Не мав шкідливих звичок, негативним впливам не піддавався, мав власну думку та вмів її відстоювати. Стосунки в родині добрі. Батьки постійно цікавилися навчанням сина.
Стаття 13 КУпАП встановлює відповідальність неповнолітніх. Так, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Таким чином, незважаючи на те, що за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 126 КУпАП особи, віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років може бути застосований такий захід впливу як попередження.
Беручи до уваги характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, який на момент вчинення адміністративного правопорушення був неповнолітнім у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років, свою провину у вчиненому визнав в повному обсязі, щиро розкаявся у скоєному, зробив відповідні висновки, батьки провели виховну бесіду з останнім, за місцем навчання характеризується позитивно, суд, на підставі вимог ст. ст. 13, 24-1 КУпАП, вважає за доцільне застосувати до нього захід впливу, передбачений ст. 24-1 КУпАП, у вигляді попередження.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 13, 23, 24-1, 33, ч. ч. 1,2 ст. 126, 221, 245, 251, 252, 280, 283, 284, 294 КУпАП України, -
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 126 та ч.2 ст. 126 КУпАП України.
На підставі ст.24-1 КУпАП застосувати до ОСОБА_1 захід впливу у вигляді попередження.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Шевченківського районного
суду міста Полтави: А.В. Сметаніна